Dost

Dosť!

Drama / Thriller

USA, 2002, 115 min

• -bad-mad-wolf-

Cosi o filmu Dost jsem si mlhavě pamatoval pouze díky deset let staré recenzi z časopisu Cinema. Pamatoval jsem si to zjevně špatně, jelikož film není dramatem o domácím násilí. Alespoň ne tak úplně. Sledujeme servírku, která se za sympatických okolností seznámí se svým budoucím (a prachatým) manželem, nicméně jednoho dne se její domeček ideálů zhroutí a nádavkem dostane na držku. Od tohoto zlomu je manžílek vykreslován jako cílevědomý psychopat, zatímco servírka se mění v action woman deluxe. Střídá image i jména s kadencí ostřílené tajné agentky, účastní se divokých automobilových honiček, za necelý měsíc se naučí perfektně ovládat bojová umění. Prostě takové obyčejné manželské drama. Na závěr ženuška ukázkově infiltruje barák manžílka, zablokuje telefony, detektorem vyslídí zbraně a připraví se na finální boss fight. Ehm, ano, je to přitažené za vlasy. Celý tenhle prapodivný akční thriller se navíc tváří okatě televizně a nebýt tam Lopezka s Juliette Lewis, asi bych tomu i uvěřil. Pokud mám být upřímný, natočeno je to všechno snesitelně a celkem bez problémů jsem film ustál až do konce (ačkoliv kratší být mohl), nicméně podobné zpracování bych čekal u snímku z jiné dekády a s jiným tematickým podkresem. 3/10(16.1.2012)

• Jinny

Americká mentalita nikdy nebyla daleko od toho brát spravedlnost do vlastních rukou. A jenom v zemi, kde i přidržení dveří je sexuální obtěžování, může vzniknout rádoby feministický film (jako žena to klidně řeknu), kde J-Lo dorůstá velikosti bojovnice Vlasty(30.11.2005)

• HareS

Jennifer, prestaň už s tými hereckými kreáciami.(3.11.2008)

• Slarque

Začátek byl zcela nezajímavý romantický odpad. Pak přišla střední část, která se zmítala mezi romantickým dojákem a akčním thrillerem tak blbě, že se snažila dojímat i při automobilové honičce. Při závěrečném souboji už jsem fandil manželovi, i když mi bylo jasné, že nemá šanci. Feministická agitka pro začátečnice, které budete mít opravdu brzy dost.(30.11.2005)

Niektorým napadlo, že Julia Roberts odštartovala svoju "vážnu" kariéru filmom NOCI S NEPRIATEĽOM.Tak prečo by to nevyšlo aj JLo? Tak predovšetkým preto, že film je žánrovo nevyvážený a zaváňa béčkovosťou (finále). Ale v podstate je to priemer zrovnateľný s vyššie spomenutou tuctovkou. Rozdelenie na kapitoly je vyslovene trápne, ale občas to je napínavé. Feministky určite zaujme aj napriek malej uveriteľnosti...(29.3.2009)

• - Na Zlatou malinu v kategorii nejhorší herečka byla za svůj výkon nominována Jennifer Lopez. Herečka byla rovněž po 9 nominacích a dvou výhrách nominována na nejhorší herečku dekády. (('Butcher'))

• - Role Jennifer Lopez byla původně zamýšlena pro Sandru Bullock. (HappySmile)

• - Jennifer Lopez se nechala zastupovat kaskadérkou jen v 5 % nebezpečných scén. (HappySmile)