Ďábelské sémě

Dean R. Koontz (kniha)

Bill Butler

Herb Jaffe

Frank Mazzola

Povedený film s originálním námětem, ve kterém se poblázněný smárt kompjůtr, jež sloužil původně k obhospodařování panskýho baráku, snaží za účelem reprodukce obhospodařit paní domácí. Viceméně nemám nač nadávat, ale na čtyři hvězdy jsem se nebavil. 65%(15.7.2014)

Rozhodně silně nadprůměrný divácký zážitek, ačkoli se mi film jeví drobet nevyváženě. Zatímco začátek je spíš pomalý (ba co víc celkem jsem se nudil), asi tak od poloviny děj nabírá na obrátkách a strhující finále mě přinutilo k připsání čtvrté hvězdičky. Ve výsledku se jedná o jeden z nejlepších filmů o umělé inteligenci, co jsem zatím viděl. K dobru přispívá i to, že s výkonem hlavní představitelky jsem neměl nejmenší problém, hrála velice dobře, a i vzhled onoho počítače byl vcelku moderní, takže ani v dnešní době nepůsobil úsměvně. 75% Horror movie of the year(27.6.2008)

MGM uvádza a hrdo predstavuje svoju pôvodnú PG verziu definovanú ako “cyber-porno pre najmenších“ pod názvom 1977: A SPACE ODYSSEY (THE FINAL FUCKING CHAPTER) malým kinám po Amerike s prevažne vedeckou základňou reprezentujúcou neukojených vedátorov. Alternatívny názov PROTEUSOVO DÉMONICKÉ SEMENO, ktorý svieti z plagátov po okrajových častiach štátov naznačuje, že sa jedná o legendárne mýtické spracovanie v štýle X-RATED toho najhrubšieho (kremíkového) zrna. Proteus, odporcami posmešne označovaný ako HAL, obnažuje svoje zvrhlé myšlienky a ide na vec. Tvrdý inseminátor zasahuje. Brániť sa je zbytočné. Dom rozkoše, v ktorom Proteus sexuálne operuje a experimentuje sa mení na liaheň. Šuk, šuk, nezáväzne, šuk, šuk, nezáväzne. Aj napriek tomu, že Proteusa prešťať je problém a kde kto sa o to aj pokúsi, nejedná sa o tzv. “pis porno“ v pravom zmysle slova. ### Ale dosť bolo nadhľadu a zavádzania z mojej strany. Nadhľad si treba šetriť na film samotný. Inak to môže byť bieda. O to väčšia, ak vesmírny pojem 2001 nie je neznámy. Vaginálny trip do útrob tmavých zákutí zrodu života čaká na VÁS! Odesea života evidentne nepozná hraníc. Len tak na okraj. Že “Demon Seed“ režiséra Donalda Cammella neobsahuje detailné zábery “aktu“ a ani sa okolo tejto praktiky netočí a zbytočne sa jej nevenuje než by bolo pre navodenie atmosféry filmu nutné, mi nevadilo. Moja hlavná výčitka je orientovaná smerom ku klasike, z ktorej čerpá neúmerne veľa. Ale to je už moja deformácia.(3.6.2010)

Na dobu svého vzniku velice zajímavé dílo, které mi však přišlo docela nevyvážené a z toho důvodu ve všech ohledech trochu nevýrazné. Napůl filosofující drama o možnosti existence "počítače/stroje" s absolutními vědomostmi a inteligencí, napůl explotační horror předvádějící týrání osamělé ženy v domě, který je strojem plně ovládnut. Film v mnoha ohledech a scénách spíše naznačuje a nejde příliš na maximum, herecký výkon hlavní hrdinky je spíše průměrný. Myslím, že kdyby se toto dělo běžnému člověku, tak z toho zešílí během jednoho dne ... Herecké výkony ostatních herců podprůměrné. Ale jinak je to film zajímavý a pro příznivce zvláštních horrorů a témat ohledně kybernetiky, dosahu absolutní inteligence "neživé" struktury atd., a nějakých těch mučících/výzkumných metod docela obstojný.(18.6.2008)

Demon seed rozvádí témata jako možnosti umělé inteligence v ovládání struktury lidského života stejně jako samotnou snahu počítače dostat se do plně funkčního lidského těla, které není závislé na prostoru (může se pohybovat) ani na elektřině. Hlavním tahákem je ovšem i podle původního amerického plakátu samotné oplodnění ženy neživou/umělou entitou. Rozhodně však nejde o nic erotického, explicitního nebo snad zvráceného, z dnešního hlediska tady divák nenajde nic nového, ale v 77 to musel být zajímavý nápad. Mě osobně zaujala atmosféra a pocit osamění v technologiemi prošpikovaném domě a také ta "náhoda", že se celý problém odehrává zrovna, když je doktor a pán domu pryč.(12.8.2010)