Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

boo-boo

Nech by som akokoľvek chcel, nemôžem dať viac ako 60%. Hovorte si čo chcete, napriek môjmu úprimnému (a takmer bezodnému) obdivu k Fassbederovi mi neostáva než konštatovať, že to jednoducho neuhral. Jeden Viggo zážitok nerobí, nech už je akokoľvek charizmatický, presvedčivý a vlastne dokonalý. ()

Anomiska

Zaujímavý pohľad na vzťah medzi Freudom, jeho žiakom Jungom a jeho pacientkou Sabinou. Musím povedať, že Keiru zrovna nezbožňujem, ale tu si získala moju úctu ako herečka. Bola výborná najmä pri tých záchvatoch. ()

lakiboy

Ako... mojím hodnotením nechcem povedať, že to bol azda zlý film. Ale podľa mňa, bol určený pre svoje publikum. Ak by som poznal aspoň základy teórií obidvoch zúčastnených psychológov, tak by ma film mohol zaujať. Bez toho to boli len dialógy, ktoré som nijako nepobral... ()

Erian

Poměrně slabý film, téma zajímavé, ale chladné, bez emocí, kromě spankingových scén vlastně docela o ničem, oproti knížce i hodně zjednodušené, prokreslení postav selhalo. Keira i docela přehrává, Viggo je poměrně dobrý, ale neměl moc prostoru, Jung se příliš nevydařil. ()

Lobotommy

Jaký to libý hlásek! Jen ji nalož a pořádně! A kdyby Kýra dostávala na holou celej film možná bych dal i 5 hvězd a tu její sanici mám ve vzpomínkách do teď. ___Mám psychoanalýzu rád, je to bezva věda o snech, styku a defekaci. A tenhle film mi aspoň pomohl udělat si trochu představu, jak k tomu ti dva kulišáci došli. Pěkné :). ()

markyzgero

já prostě nějak nemam receptory na všechny ty současný herečky (poslední, co dokážu s určitostí rozpoznat je julia roberts a ivana chýlková), a tak fakt, ze v tom hrála ta z pirátů jsem pochytil až v závěrečnejch titulkách. nicméně cronenbergův exkurz do tajů rodící se psychologie je takovej...ehm necronenbergovskej, příliš "normální" a příliš mainstreamovej. nemůžu si pomoct, ale mam nějaký podvědomý nutkání to celý přirovnat k prsům keiry knightley-kde nic neni, ani jung nebere, jenže já jsem stejně jen zabržděnej v análnim stádiu, takže tady nemam co pindat. jo a celou dobu jsem ve sporu fandil vědeckýmu freudovi. ten jungův mysticismus mi nikdy neseděl. ()

Lilien

Nebezpečná metóda je film pre špecifickú skupinu divákov. Netvrdím,že som odborník na Freuda alebo Junga, no bol som s ich teóriami zbežne oboznámený. Preto som si zo záujmom pozrel i tento film, kde prezentujú ich myšlienky,vznik psychoanalýzy či rozvíjanie ich teórii. Kiera sa na úlohu pripravila fantasticky, podobne ako i dve hlavné mužské postavy. Hovory o sexualite sú veľmi zaujímavé,a sem tam si človek i uvedomí že primárnou hybnou silou je sexuálny pud. ()

xylofonka

Nedá se říci, že by se jednalo o famózní, či dechberoucí dílo. Ovšem výkon Keiry Knightley je naprosto famózní a Michael Fassbender předvádí další ze svých chameleoních přeměn. ()

TEKAS

Na tento film jsem se dost těšila především kvůli obsazení. Děj mě bohužel začal nudit už po půl hodině. Suché rozhovory, kterým z půlky člověk nerozumí nejsou příliš lákavá nabídka. Ovšem soundtrack je velice povedený. ()

Suzie1

Co je horšího, než špatnej film? Film, co zezačátku vypadá dobře a pak vás zklame. Prvních dvacet minut skvělých, člověk je nadšenej, že se nekoná žádnej nudnej začátek a rovnou se do toho skočí po hlavě. Pak se ale čím dál více vytrácí nějaká ,,civilnost" a koukatelnost pro běžného diváka, dialogy se stávají delší a nudnější a film tak postupně přeroste v čistě životopisné dílo. Psychologie předávaná srozumitelnou formou je určitě boží, ale když už je člověk tak nějak ,,rozehřátej" z toho začátku, nadšenej podívanou na šílející a hysterickou Keiru, je otrava se další hodinu smířit převážně jen s kouřením doutníků a čtením korespondence. ()

rottik-cb

„Asi dosáhl fáze, kdy dává přednost pochlebování před originalitou.“ Tato věta, pronesená Jungem o Freudovi, nechtěně sedí i na režiséra Cronenberga. Režie (a kamera) jsou z hlediska řemesla skvělé, jinak je ale film nuda k uzoufání. Snímek si hraje na hluboké konverzační psychologické drama, ovšem komu není freudiánství a jungiánství úplně cizí, bude nepříjemně překvapen povrchností a neúplností výkladu. Většinový divák se ale nejspíš zaraduje, že něco z toho už někde slyšel, čímž pro něj celá záležitost skončí. Nebezpečná metoda je taková stimulační mana pro popcornové intelektuály. Abych ale jen nekritizovala, herecké výkony jsou vesměs velmi slušné. Viggovi Mortensenovi (Freud) role vyloženě sedí, divák mu věří každé slovo, každý pohyb. Jen zarazí, jak moc se změnil od dob Pána prstenů. Ještě o trochu lepší je dle mého názoru Michael Fassbender. Carl Jung je už několikátá role v jeho filmografii, která je spojená s německy mluvícím prostředím (jeho rodina pochází z Německa). Zároveň je jedna z jeho největších a nejlepších, řekla bych ale, že herec má velkou část kariéry ještě před sebou. Mužské duo doplňuje herečka Keira Knightley, hrající Sabinu, hysterickou pacientku Junga. Na začátku se tedy její herectví skládá především z více či méně zuřivého vystrkování brady a koulení očima, od poloviny dál ale ukazuje, že už se také trochu naučila hrát. Sympatickým zpestřením je účast Vincenta Cassela, jehož postavu svůdného zvrhlíka divák nemůže mít nerad. „Myslím, že Freudova posedlost sexem souvisí s tím, že ho má málo.“ Poslední z větších rolí má Sarah Gadon (manželka Junga), která odvádí výkon hodný povšimnutí, nedostává ale bohužel moc prostoru. Za pozornost rozhodně stojí i kostýmy a krásná, minimalistická hudba Howarda Shora. Ve filmu můžeme vidět průběh psychoanalýzy, asociační test i test působení hudby na člověka (scéna s pouštěním Wagnerovy Valkýry je poměrně zábavná). Kdyby se tvůrci více pustili tímto směrem a méně se snažili zalíbit většinovému divákovi, výsledek by byl pravděpodobně lepší. Když se člověk snaží zavděčit všem, obvykle se nezavděčí nikomu. „Pouze zraněný doktor může uzdravovat.“ ()

Amras

Vždycky mě tak trochu fascinovaly psychologické choroby a jejich léčení. Zvláště psychoanalýza a Sigmund Freud. Ale co mělo být tohle? Nelíbilo se mi, že se děj strašně vlekl. Ze začátku to vypadalo zajímavě, jak se bude léčit hysterie. Prvních 20 minut filmu bylo docela dobrých. Ale potom to už bylo horší. Občas se mi nelíbilo nelogické chování postav. Film dá se říct zachránil Freud v podání Mortensena. Ten se mi tam líbil nejvíc. Jinak zbytek filmu za moc nestál. ()

Gromit

Tak úžasné téma (Freud vs Jung) by si zasloužilo o něco lepší zpracování. Navíc se mi příliš nechce věřit tomu, že takový profesionál, jakým Carl Jung bezesporu byl, by se choval tak neprofesionálně. Jako studijní materiál tedy Nebezpečnou metodu rozhodně nedoporučuji! A jako film? Po Dějinách násilí a Východních příslibech bych od Davida Cronenberga čekal víc. Ne snad že by tenhle kanadský exot vyloženě zklamal, ale mám pocit, že se tentokrát zbytečně držel při zemi. Kdo ale rozhodně nezklamal, je Viggo Mortensen v roli Freuda. Divím se, že za svůj famózní výkon nezískal alespoň oscarovou nominaci. ()

Gertruda.W

Všechno co mírně poučený divák ví o psychoanalýze, Freudovi, Jungovi, komplexech, hysterii, sexualitě, libidu, nezpracovaných zážitcích z dětství, snech, přenosu na pacienta, podléhání pudům či oddání se svobodě, jak kdo chce. V dobovém rámci začátku 20. století s vizí blížící se apokalypsy nacismu. Podáno ovšem takovým způsobem, že mi nezanechalo žádný pozitivní zážitek, nic nového, nic co by mě zasáhlo. Popravdě snad jen jedno – žena, tedy manželka C. G. Junga. Ta jediná byla moudrá, řekla bych. Ostatní byli tak jednoduší (i přes ty sáhodlouhé psychologické debaty) a nevěrohodní, až to bylo nepříjemné, především pak příšerná K. Knightley. Ještě je možnost, že bylo záměrem scénáristy a režiséra ukázat pravou podstatu kultovních postav psychologie a srazit je z piedestalu, ale ani tak tomu filmu nedám více. ()

pekl

70%. Víceméně navoněné nic. Pro ty, kdo se v problematice trochu orientují je to jen akademický mainstreamový přepis obecně známých faktů o vztahu Freud-Jung, který nikoho nenadchne ani neurazí. Překvapivě dobrá Keira Knightley. ()

jafuska

Pro mě jako laika psychoanalýza nic moc neříká, ale chápu, že pro psychology, kteří se tomuto věnují jim může i něco dát do své praxe, herecké obsazení je na dané téma dobře vybráno, dějově každopádně dost zajímavé, ale některé výkony mě nepřesvědčily o věrohodnosti zejména pacientka Jungmana, přišlo mě to hodně přehrané, až zbytečné, ale celkový dojem pro mě celkem průměrný. ()

ratpile

Napíšu to na rovinu - výborní herci debatují o hovnech. Film, postavený na tom, že Mortensen něco pronese, a divák má být očarován dvojsmysly a existenčními pravdami. Opravdu velmi nevzrušivý, nefyzický film o sexuální tématice. Akademické až běda. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)