Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

easaque

docela jsem byl zvědav, jak se režisér popere s docela složitým námětem a moc mě ani nepřekvapilo, že to nějak zvlášť dobře nezvládl. Nenašel jsem ve filmu nic objevného, poutavého a většinu doby jsem se nudil a jen čekal, zda dojde k nějakému zvratu. Bohužel ... a vše zůstalo "sterilní" a rozhovory o důležitém vlivu sexu na život nebyly vůbec záživné a přesvědčující. Myslím, že se téma je dost poutavé a dalo by se zpracovat mnohem lépe někým jiným a jinak. Škoda a víc než 2hvězdy nedám. ()

applause

Hodnotím třemi hvězdičkami, protože po psychologické stránce to byla bomba, avšak ne po filmové, alespoň od poloviny filmu. A na konci se už děj rozbředl úplně. Jinak mi to přišlo celkem ze života a herecká dvojice, Keira Knightley a Michael Fassbender, mě tu mile překvapila. Doporučuji. ()

Morloth

Rozpor mezi myšlenkovou špínou a obrazovou čistotou mi poněkud stíral vyznění. Vždy čistá a jen v odrazech odhalená Sabina Spielrein je přeci jen příliš hollywoodským zjevem. ()

M.i.k.e

dobře zahrané,postavené především na velmi dobrých a i pro laika srozumitelných dialozích.poctivé 4 i z velmi osobních důvodů...80% ()

HappySmile

Keira tady předvedla opravdu prvotřídního psychopata, to se musí nechat. Za to bych jí snad dala i Oscara. :-) Jinak to byl zajímavý pohled do života doktora Junga a doktora Freuda, i když jako Freuda bych si asi představovala někoho jiného než Vigga Mortensona. Ale i tak nemůžu říct, že by mu ta role nesedla. ()

Gee.Rocks

Fassbender skvělý, Keira božská... ale bylo to takové... příliš málo událostí na příliš dlouhém pásu. Nicméně skvělé podívaná, obzvláště pro diváky se zájem o psychiatrii. ()

Martin741

Kvalitny film o psychoanalyze, ktoru zalozil isty Sigmund Freud /1856 - 1939/, tentokrat v podani Vigga Mortensena /Lord of the Rings 1 - 3, Vychodni prisliby/. Objavil sa tu aj mne nesympaticky, ale rothodne talentovany Fassenbender /Zkrat, Nehanebni Parchanti, 300- Bitva u Thermopyl/ a mne uz sympaticka Keira Knightley /Pirati Z Karibiku/. Viac ako o herecke vykony tu ide o dialogy,. ktore su sice niekedy prednasane s nadsenim, ale niekedy bez iskry. Odhalenie priciny psychickych problemov Sabiny Spielrein /Keira Knightley/ cely film ozivilo, takze ta trocha nudy sa da odpustit. 76 % ()

Mefistofelle

Jsem trochu zklamaná. Na tenhle film jsem se těšila, protože Freud i Jung jsou už mnoho let předmětem mého zájmu a byla jsem zvědavá na filmové ztvárnění jejich vztahu a práce. Možná jsem od toho asi čekala moc, ale nemůžu se ubránit pocitu, že to prostě nebylo ono. Začátek přitom vypadá moc dobře - v momentě, kdy do špitálu, kde pracoval Jung, přivezli bláznící Keiru Knightley, jsem byla silně zaujatá. Ovšem poté začal být děj šíleně rozvláčný a až moc se mluvilo, aniž by z toho něco vzešlo. Ano, je to film o psychiatrech, mluvení se očekává, ovšem když desetiminutové dialogy vedou pouze k tomu, co už bylo řečeno na začátku onoho dialogu, tak jsou tam zbytečně. Když však upustím od děje, je tu ještě další věc, která mi tak docela nesedla a kterou jsem ani nečekala. Ačkoliv mám Keiru Knightley ráda, v tomto filmu mi přišlo, že až úděsně přehrává. Scény, kde hraje záchvaty jsou perfektní (takhle se skutečně někteří duševně nemocní lidé chovají, včetně toho pitvoření), ovšem v pozdějších fázích příběhu mi její postava přišla nepřirozená. Pochvalu si naopak zaslouží Viggo Mortensem a zejména Michael Fassbender, jehož Jung se mi opravdu líbil. Samozřejmě také nejde pochválit krásná výprava. ----- Možná by to mohlo teď trochu vypadat, že lituju, že jsem A Dangerous Methode viděla, ale není to pravda. Film rozhodně doporučuju, ovšem s několika silnými výhradami. ()

selviskhed

Chytře a faktograficky přesně napsané. Nechápu snad jen tu scénu, kdy si Spilreinová vzpomene (nebo "vzpomene"?) na své tělesné prožívání v jedné situaci, kdy ji byly čtyři roky. Do teď mi nedošlo, jestli autorům šlo o chválu nebo o kritiku psychoanalýzy:) ()

Stanley

Velké téma, které by mohlo být zpracováno mnoha různými způsoby. Cronenberg zvolil ten nejvíce historicko-životopisný, což v tomto případě bohužel znamená i poněkud nudně-suchopárný, ale také pragmaticko-autentický. O divákově spokojenosti pak vlastně rozhodují především jeho vlastní případná očekávání a připravenost či ochota přistoupit na to, co je. V každém případě to nic nemění na tom, že jde o (pragmaticko-suchopárně řečeno) kvalitně zpracovaný film, který stojí za pozornost. ()

Nach

Ano, je to zajímavý film, nicméně o samotné psychoanalýze neřekne téměř nic. Má své kouzlo, stojí za to ho vidět, herci hrají na výbornou, ale znovu se na něj určitě nepodívám. 70% ()

LTeez

Jeden z mála titulů, který jsem shlédl doopravdy na doporučení. Je v něm něco tíživého, něco, co nutí člověka podívat se do svého nitra a zkoumat sama sebe z vnitřní podstaty. Velmi mě oslovil herecký výkon Keiry Knightley a naopak trošku zarmoutil pocit, při kterém jsem na konci snímku měl jedinou myšlenku .... : A teď otočte na stranu B....?! ()

Streeper

Očekávala jsem něco zcela jiného a lepšího. Postava Sabiny Spielrein se ve filmu krásně vyvíjí a velký podíl na tom má skvělá Keira Knightley. Ale to je na filmu asi tak všechno skvělé, protože dialogy mezi Carlem Jungem a Freudem jsou nudné a nijak podstatné. ()

Crawler-D

Je vždycky radost sledovat Cronenberga při práci, zvlášť když se zalíbením snímá zkrácený pohled na životní setkání dvou psychologických velikánů. Spousta krásných narážek z oboru, výtečná kamera i herci. ()

Lanark

Konverzační filmy mají ten nevyhnutelný limit, že ač se celý filmový štáb snaží sebevíc, vždy nakonec dojde k tomu, že jsou to herci na kterých film stojí a padá. První třetina tak v "režii" Knightley je křečovitá, přehrávaná a povrchní. S příchodem Mortensena alias Freuda se dění konečně dostává i do hloubky, možná i díky tomu, že i Fassbender dostane prostor pro svou postavu Junga a její vyjádření, které se zpočátku z nějakého důvodu omezuje jen na útržkovité myšlenky a hloubavé pohledy...postava Otty Grosse (Vincent Cassel) je jakýmsi pokřiveným zrcadlem, který vznosným myšlenkám nastavuje druhou (temnější) tvář a nakonec se stává jakýmsi katalyzátorem celého dění, které se z vnitřních ideí rázem přenáší do ryze vnější tělesné reality. Zde si Cronenberg konečně přichází na své a ukazuje člověka jakého ho vidí sám a jakého nám ho vždy předkládal...zmateného, chybujícího a neschopného si poradit se sebou samým. Škoda jen, že se celým zbytkem filmu nese jakýsi nasládlý opar šestákového melodramatu a že celé vyustění vztahu Freud-Jung je upozadněno a předkládáno téměř jak z nějaké učebnice. Závěrečná konfrontace Knightley-Fassbender je úděsná a věta o tom, že člověk musí udělat něco neodpustitelného aby mohl jít dál, je doufám kiksem pouze scénaristickým, jelikož nevěřím tomu, že by jí Jung někdy opravdu vypustil z pusy...jestli ano, tak se psychoanalitikům budu vyhýbat obloukem velmi urputně a velmi dlouho..patrně navždy. ()

enjoi

Kvalitní výkon Mortensena v tomto filmu o Freudovi. Vlastně nejenom o něm. Sledujete vcelku zajímavé osudy lidí, kteří měli různé spojení s Freudem. Vzhledem k tomu, že nejsem žádný fanda psychologie, nečekal jsem, že by mě tento snímek nějak oslovil. Spíš mě zaujaly výše zmíněné osudy lidí, než nějaké to psychologické povídání. 60 % ()

Pitam

Celkem zajímavá a velmi "polopatická" sonda do začátků psychoanalýzy... Keiru mám rád, ale tady mi snad poprvé nesedla. Její přehrávání podle mě působilo velmi nepřirozeně... A ač tentokrát zrovna moc prostoru nedostal, soundtrack Howarda Shorea byl opět skvělý. Celkově prostě takový průměr, možná se ještě někdy na film podívám a přehodnotím, kdo ví. ()

Numinek

První polovina skvělá, ale ztrácelo to dost dech.... trailer mě navnadil a nakonec těch perverzností nebylo tolik :/ ()

dubinak

Tak to nic. Nebezpečná metoda byla pro mě, jako pro člověka, který nestuduje zrovna psychoanalytiku obtížně uchopitelný a nepochopitelný film. Gradace příběhu absentuje téměř na začátku a pak už se celý snímek vleče jen díky nezáživným, odborným dialogům o nezajímavém, nebo alespoň nezajímavě podaném problému slečny Sabiny v podání zpočátku přesvědčivé Keiry, jejíž sympatie mě zase rychle opustily. Viggo Mortensen na mě nezapůsobil, ani co by se za nehet vešlo, přesto, že by na to z fleku měl. V tomto případě nemá nikdo kromě Keiry minimální příležitost ukázat svůj herecký talent, protože se tu zkrátka jen mele a mele. Kdybych už předem neznala režiséra téhle pohromy a někdo by mě o něm uvědomil, nevěřila bych, že má tohle na triku zrovna Cronenberg. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)