Příběh zrodu psychoanalýzy a vztahu Sigmunda Freuda a Carla Gustava Junga... Píše se rok 1904. Psychiatr Carl Jung přijímá do své péče v curyšské nemocnici Burghölzi mladou pacientku, u níž byla diagnostikována hysterie. Ctižádostivý lékař, inspirovaný prací Sigmunda Freuda, chce na nové pacientce vyzkoušet experimentální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielreinové je úspěšná a Jung o svých poznatcích s nadšením píše Freudovi. Na základě vzájemné korespondence vzniká mezi oběma muži přátelství. Freud Junga požádá, aby léčil jeho přítele, psychiatra Ottu Grosse, anarchisticky založeného volnomyšlenkáře. Ženatý Jung pod jeho vlivem ustupuje ze svých pevných morálních zásad a navazuje se Sabinou vášnivý vztah, který může být zničující nejen pro ně dva, ale i pro jejich blízké... Životopisný film Davida Cronenberga vznikl podle scénáře Christophera Hamptona, jemuž předcházela jeho hra Léčba řečí, inspirovaná knihou Johna Kerra Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou velikáni psychoanalýzy Carl Gustav Jung (1875–1961) a Sigmund Freud (1856–1939), jejichž učení i život významně ovlivnila dnes pozapomenutá psychoanalytička Sabine Spielreinová (1885–1942), jež byla první Jungovou pacientkou, na niž aplikoval Freudovu revoluční léčebnou metodu. Děj, odehrávající se v letech 1904–1913 sleduje složité lidské i profesní vztahy ústředních postav. Kultivovaný a esteticky působivý snímek také podává obraz doby, pod jejímž idylickým povrchem se odehrávala osobní dramata a vřely temné vášně. (Česká televize)

Skrk

Akademicky čistá a nedoceněná filmařina s inteligentními, ale i vtipnými dialogy. Vyspělý psychologický Cronenberg, který by se měl povinně pouštět na filmových školách. Mistrovské dílo. ()

Padme_Anakin

Tento snímek ve mně téměř žádné emoce neprobudil a ani druhý pokus tomu výrazněji nepomohl.. Příběh o součinnosti a později střetu Freuda s Jungem něco málo vím, ovšem v této podobě nepříliš záživné, věkový rozdíl jen nahrával tomu, že pánové budou mít odlišný přístup a názor.. Keira Knightley mi působila žaludeční nevolnost, jen se objevila na scéně, tlačila na pilu, snažila se příliš a na mě to bylo moc, celkově mi ta postava za mák nesedla.. Nejvíc mě zaujal a líbil se mi Vincent Cassel, bohužel jen ve vedlejší roli.. Hodnocení ponechávám tam, kde už roky je, pěkně natočené, kouzelná výprava i krásné kostýmy, no a pánové Fassbender i Mortensen to zvládli dobře.. ()

Lama.Lama

Keira zklamala. Pro mě jeden z jejích nejhorších hereckých výkonů. Dá se pochopit, že je to těžká role, hrát pomatenou, ale i tak.. Nejdřív to hrozně přehrávala (v kombinaci s příšerným "ruským" přízvukem), pak to přešlo do takového napjatého žbla. Zaujal mě vztah Junga a Freuda, celý ten jejich vývoj byl zajímavý. Ale i tak se k tomuhle filmu pravděpodobně vracet nebudu.. Slabé 3* ()

Astaroth12

Nikdy by som nepovedal, že tvorca bizarných a ťažšie stráviteľnych filmov môže niekedy natočiť takúto jednoduchú konverzačku, ktorá je viac závislá, nie tak na deji, ale na dialógoch a hercoch. Dialógové okienka sa celkom príjemne počúvali a to hlavne, medzí dvoma pánmi a aj herecky to zvládli s prehľadom. Čo sa, ale nedá povedať o Keire Knightley, ktorá bola uvrieštaná a túto rolu rozhodne nezvládla, bola až odporná. Čakal som oveľa pôsobivejši a podmaňujúci psychologický film, ale zostalo len pri želaní. Slabé 3*. ()

hous.enka

Civilně natočený snímek o pacientce, jejím psychoanalytikovi a jeho vzoru anebo trable mistra Junga. Onou nebezpečnou metodou je míněna psychoanalýza, která je založena na dialogu pacienta a lékaře, a nedodržení pevně daných postupů této léčby. Atmosféra předválečné Vídně je mile secesní, ale to pravé peklo se odehrává v hlavě krásné Sabiny, která se stane katalyzátorem celého filmu. Dialogy, příběh, ústřední herecká trojice a šaty (nejen) Keiry Knightley jsou zkrátka úžasné. ()

ledzepfan

UFFFGHRR... Dobrá no-jsem schopný přehlédnout Keiřinu úděsnou úvodní cca desetiminutovku, kdy si našla opravdu nebezpečnou(a lacinou) hereckou metodu zvanou "ČELIST VPŘED!", která po každém VPŘED působí na diváka jako nechutný (a přesto srandovní)kopanec do koulí..... Jsem schopný odpustit celkově slabší Keiru(buď je fakt marná, nebo Cronenberg neumí režírovat ženské-těžko říct).... Nechápu ale-proč nám Cronenberg neukáže aspoň něco z Jungovy para-telepatic-bububu duchovní práce, když je to jeden ze základních bodů Jungovsko-Freudovské rozepře? Rozhovory a názorový pingpong mezi těmahle dvěma-to je evidentně TO proč to celé Cronenberg točil, v těchto scénách je nejvíc režijního citu a zaujetí..tak proč je to teda osekané jen na pár rozhovorů mnohdy odkazujících na věci které se ve filmu neřeší?... Celé je to natočené tak něják, že z toho Keiřina postava vychází jako přebytečný článek= Vztah mezi F. a J. chápu(i když je osekaný)-Vztah mezi J. a S. už nikoliv=nechápu proč je mezi nima nějáký cit, fixace(nebo jánevímco) , proč si J. pustí k tělu takovouhle sterilní šmudlu s cukající čelistí(teda jako jsem schopný si to domyslet ale z toho filmu to zřejmé není i když se tam o tom pořád žvaní )---- Nejde to- chtěl jsem tam protlačit 4 ale nedovolí mi to svědomí :( =bohužel ()

EastWicka

Aragorn Freud a Kárl Gustav Jung ve fracích, s upnutými límečky a navoskovanými kníry animálně krouží ve svém přirozeném prostředí před Belvedérem a náruživě debatují o svých podprahových pohlavních pudech... Žíšikriste, Crónenbergu! ()

selfesteem

Naprosto zbytečný film. Mrzí mě to, ale je to tak. Nemám nic proti filmům, u kterých se něco dozvím, ale tohle bylo tak strašně divný. Keira příšerně přehrávala, až jsem se musela dívat jinam a oba pánové byli tak neskutečně důležití s těmi svými doutníky a fajfkami, až mě to rozesmívalo. Pro mě tedy jednoznačně ztráta času. PS : Velmi se mi líbí komentář k tomuto filmu od uživatele verbala. ()

Krissty

Hodně jsem se na tento film těšila, ale kvůli zdejšímu hodnocení jsem moc neočekávala, takže vlastně nejsem vůbec zklamaná. Hned v prvním záběru jsem objevila Keiry další tvář a v téhle šílené perverzní roli byla opravdu fantastická!!! Úplně jiná, než jak ji znám z jejích ostatních filmů. Fassbender, Mortensen, Cassel - i oni byli perfektní. Dokonce i většina rozhovorů mě bavila, protože jsem se vždy zajímala o Freudovu práci, ale bylojich docela dost, takže především tomu, připisuji to nízké hodnocení ostatních, jelikož ne každého takové věci zajímají. I já bych asi uvítala více citů a emocí místo rozhovorů Junga s Freudem.. Ale jinak mě film opravdu bavil a budu doufat, že se jeho hodnocení ještě zvýší.. A ta hudba!!! ()

Krt.Ek

Jen ty diskurzy a polemiky mezi Freudem a Jungem, případně debaty ve kterých se objevuje slečna Spielrein nebo Otto Gross, jsou uchvacující (také bych chtěl někdy vést takovéto fascinující dialogy, asi by mě tedy naplňovalo být psychoanalytikem nebo analytickým psychologem). A to nemluvím o výborných hereckých výkonech všech zúčastněných herců (hereček) a povedené výpravě - vážně na na mne dýchla atmosféra začátku 20. století. Dle mého výborný film, kterému chybí k páté hvězdičce opravdu málo. Ale nevím co no. Možná, kdybych si o celém zážitku z filmu a o svém dětství promluvil s někým fundovaným. To by to možná vyplulo na povrch. :-) 80% ()

SaNcHeZ_cz

Sigmund Freud a Carl Jung. Dva z největších mozků v oblasti psychologie v dramatu Davida Cronenberga? Inu, proč ne. Vztah těchto dvou stojí a padá na skvělých hereckých výkonech hlavních představitelů a poměrně rušivé Keiry Knightley, která se mezi ně vklínila. Bohužel z celkem nadějného projektu vzešlo jen obstojné kostýmní drama. A to je na osobitého režiséra, jakým je Cronenberg opravdu málo. Samozřejmě Fassbender skvělý a Mortensen podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry. ()

MartinezZ

Velmi kvalitně odvedená řemeslná práce, ať už za kamerou nebo před ní, přesto je výsledkem něco, u čeho jsem musel dělat něco jiného, jinak bych to buď nedokoukal nebo ve velkém přeskakoval v ději. Rozvláčné, plné analýz, domněnek a filozofování, které mělo být nosným pilířem filmu, ale naopak ho táhlo do suterénu nudy. Bla bla bla bla. Skutečně kvalitně zahrané, ale za chvilku se na to zapomene. ()

RasputincZ

Cronenberg se trefil přesně do mého diváckého očekávání a film jsem si sobecky užil. Skvěle vypointované dialogy mezi Freudem (zábavný Mortensen) a Jungem (Fassbender) jsem hltal jedním dechem a nemohl se jich nabažit. Komorní řekl bych až skromná forma provedení mi vůbec nevadila, ba naopak. Obzvlášt zajímavé bylo sledovat Kieru Knightley jakožto Jungovu pacientku. Její démonické ztvárnění hysterie je obdivuhodné, ačkoliv aspon dle mého názoru hraničí s přehráváním. K dokonalosti filmu ubírá závěrečné finále mezi Sabinou a Jungem, které aspon u mě film trochu shodilo, ale přesto jsem si film užil. Určitě doporučuju k zhlédnutí pro diváky, kteří se u komorních filmů, založených na dialozích nenudí! ()

Alqarin

Herecky i řemeslně je Metoda bez chyb a na úrovni, ale zajímavých témat a myšlenek se dotkne jen párkrát a letmo. Od Cronenberga bych navíc čekal mnohem víc kontroverze, ne jen pár titěrných a ihned zavržených náznaků. Ne že by to byla nuda, ale nezamávalo to se mnou ani trochu, což je dost škoda. ()

Z0oMb3E

Pľuvni mi do úst! Zabodni mi vidličku do stehna! Vraz do rany prst a otoč ním! Ponižuj ma a odbav sa na mne ako na lacnej štetke! Tak, tak, presne tak ako to robil i môj otecko!... Upáľte Galilea lebo so svojím heliocentrizmom kecal. Tatko Fjord prichádza s omnoho vierohodnejším kundocentrizmom, s ktorým žne jeden úspech za druhým. Čo na tom, že je to len egocentrický pablb s božským komplexom neschopný priznať si chybu, či čoilen ustúpiť o kúsok späť a skúsiť sebaanalýzu. Áno, áno je to frajer! Na druhej strane tu máme vnútorne nevysporiadaného toho druhého. Druhý, čo si serie do huby celý čas. Bezzásadové pudmi hnané béčko, ktoré sa snaží vyšplhať pomocou teórie, že áčko sa možno v niečom mýlilo. Povinná jazda pre tých, ktorých zaujíma zrod všeobecnej fascinácie vyšinutosti či chronického kokotizmu. ()

Tayen

Nebezpečná metoda je poklidnou mořskou hladinou, pod kterou vřou netušené sopky. Lidé jsou navenek sterilní a sebeovládající se. Jako kontrast k nim potom působí šílená Sabina ve vyčerpávajícím podání Keiry Knightley. Ale lidské pudy a touhy si žádají víc než jen akademický popis. Nebezpečná metoda je nejnormálnější Cronenbergův film a touha po Oscarech z něj jen číší, přesto je to dílo, které všichni fanoušci Cronenberga musí zařadit do svého portfolia a jako fakt přijmout novou tvůrčí etapu tohoto režiséra. Ta od bizarnosti a nechutnosti přes syrové násilí zřejmě míří do mnohem tišších vod zneklidňujících a brilantních konverzací, které dávají tušit něčemu mnohem temnějšímu a složitějšímu. Potěšilo mne, že se Cronenberg většinou držel faktu o psychoanalýze (až na drobnosti, zvláště seznámení Junga a Freuda, které proběhlo mnohem dříve, než Jung potkal Sabinu, ta rozhodně katalyzátorem tohoto setkání nebyla) a snažil se neudělat ze vztahu Sabiny a Junga středobod příběhu, což se podle mne podařilo jen z části, protože je třeba nalákat i romantiky chtivé diváky. Rozhodně budou ale zklamáni ti, kteří od filmu čekají kontroverzní sadomasochistické erotické scény s Keirou. Takových okamžiků tam je jen pár a rozhodně člověka nezvednou ze židle. Všechno se přesouvá ke konverzacím mezi Freudem a Jungem, mezi Jungem a Sabinou a mezi Jungem a Otto Grossem, sexem posedlým a živočišným psychiatrem ztvárněným Vincentem Casselem. Zvláště rozhovory mezi Jungem a Freudem vyvolávají rozkošnické pocity. Jako každou zimu nám kina předkládají vážná dramata, a jako každou zimu, stojí několik z nich za to shlédnout. Pro mne je Nebezpečná metoda jedním z těchto dramat. ()

Lamiczka

Životopisný snímek slavných průkopníků novodobých psychoterapeutických postupů a metod - Carla Gustava Junga a Sigmunda Freuda. Vypráví o jejich přátelství a taktéž milostném životě jednoho z nich. Inspirováno skutečnými událostmi. Báječně obsazené trio - Keira Knightley, Michael Fassbender, Viggo Mortensen - bohužel svými nic neříkajícími, strojově odvyprávěnými odbornými dialogy, které nám, obyčejným lidem řeknou pramálo, naprosto pohřbívají celý potenciál filmu. Neméně ploše a bez emocí je zobrazen i zakázaný vztah mezi doktorem a pacientkou, později slavnou psycholožkou. Cronenberg by se měl probudit ze svého snu a zkusit to ještě jednou a trochu lépe. Koneckonců o to přece především Jungovi šlo, o interpretaci snu a jeho vyložení tak, aby tomu všichni rozuměli. ()

nirvanafan

Parádní snímek. Bohužel se však nedokážu zbavit pocitu, že šlo z tohoto tématu vytřískat ještě o něco víc. Možná to chtělo více Jung-Freud dialogů, v nichž krásně vynikají kontrasty v uvažování mezi nimi . Sice by šlo celkové hodnocení ještě více dolů, všichni by tu začali řvát, jak se děsně nudí nad těmi psychologickými žvásty, a že chtějí více a tvrdší s/m scény. Bohužel tenhle film očekává alespoň základní orientaci v daném tématu, a pokud vám toto chybí, potažmo vás psychogie a přelomová psychoanalýza nezajímají ani natolik, abyste si zjistili základní fakta, tak si běžte pustit cokoliv jiného od cronenberga, třeba tu píčovinu crash, pokud prahnete po nestandartních sexuálních praktikách. Na závěr bych chtěla pochválit ústřední trojici. Mortensen je jako Freud natolik přesvědčivý, že se ani nemusí příliš snažit, abychom mu jeho Freuda sežrali i s navijákem. Keira jako psychicky narušená osoba taky skvělá volba a Fassbender opět boduje, jak už jsme si u něj letos ostatně zvykli. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

07.07.2012

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

Vincent Cassel zůstává králem zločinu

09.08.2010

Právě dotočil gotický thriller ze 17. století The Monk, na podzim jej uvidíme v roli baleťáka v Aronofského Black Swan, ale pak se vrátí k tomu, co mu jde poslední dobou nejlépe – likvidování lidí. A… (více)

Viggo opět ruským mafiánem

Viggo opět ruským mafiánem

30.03.2010

Viggo Mortensen ještě nedávno prohlašoval, že s hereckou kariérou končí, teď má ale najednou před sebou dva zajímavé projekty. A oba v režii Davida Cronenberga, což asi nikoho nepřekvapí – jejich… (více)