Psychothriller vypráví o dvou stárnoucích sestrách, které společně žijí v domě na předměstí Los Angeles. Zahořklá Jane, kdysi ve vaudevillu známá jako zpívající zázračné dítě Baby Jane Hudsonová, se ovšem v dospělém věku dostala do stínu své sestry Blanche, úspěšné filmové hvězdy třicátých let, která je po automobilové nehodě upoutaná na kolečkové křeslo. Zahořklá Jane tak nevynechá jedinou příležitost, aby ji terorizovala. Bezmocná Blanche se nedokáže bránit fyzicky ani psychicky a s hrůzou pozoruje, jak se její sestra propadá dál a dál do naprosté demenci. Jane vytváří pitoreskní hororovou postavu, jejíž hrůzostrašnost vynikne o to víc, když se stará žena oblékne do dětských šatiček. - Pavla Bergmannová (Letní filmová škola)

cybill

Tak vážení, toto už nie je herectvo, to čo tu rozohrali Bette Davis a Joan Crawford respektíve Joan Crawford a Bette Davis (pre istotu :D ) je herecký galakoncert najvyššej kvality. Norman Bates je u mňa hravo prekonaný! ()

sarfian

Asi som výnimka a sem píšu komentáre iba filmový géniovja medzi ktorých asi nepatrím. No ... klobúk dole pred vami je to fakt geniálny psychotriller alebo horor, ale nie kdeže len groteskná dráma. Nebiť všetkých Vás tu čo komentujete tak ganiálne tento film tak by som neprišiel o 2 a1/4 hodiny svojho života. Jedna za snahu*. VIDENÉ 1x ale už asi začnem pozerať filmy z opačného konca rebríčka ... možno práve tie čo dostávajú odpad sú pre mňa. ()

junxi91

Pravý, napínavý, děsivý, starý dobrý horor. Tak bych nazval tento film, který straší především temnou atmosférou domu na losangelském předměstí, kde spolu žijí dvě sestry. Děj však začíná mnohem dříve, a to v roce 1917. V roce 1917 je "Baby Jane" Hudsonová rozmazlená, nevychovaná a trucující rozmarná dětská herečka, která vystupuje v estrádních divadlech po celé zemi se svým otcem, který působí jako její manažer a doprovází ji na klavír. Její úspěch je tak velký, že na základě její podobizny je vyrobena spousta porcelánových panenek. Mezitím žije její stydlivá starší sestra Blanche v jejím stínu a povýšená Jane se k ní chová s opovržením. Když sestry projdou dospíváním, tak se situace obrátí; Janin "přehrávající" styl vystupování vychází z módy a její kariéra upadá, protože Jane začíná moc chlastat, zatímco Blanche se stává uznávanou hollywoodskou herečkou. Blanche si uvědomuje slib daný jejich matce a snaží se udržet iluzi herecké kariéry pro Jane a jde tak daleko, že nutí producenty, aby pro její sestru našly herecké role. Jednoho večera v roce 1935 je Blancheina kariéra přerušena, když je od pasu dolů ochrnutá při záhadné autonehodě, z níž je neoficiálně obviněna Jane, která je o tři dny později nalezena opilá na hotelovém pokoji. Vypadá to vcelku jasně: Blanche se začalo dařit, Jane jí záviděla, a tak se jí chtěla zbavit, a po neúspěšném pokusu o vraždu se schovala v hotelu. V roce 1962 spolu Blanche a Jane žijí ve vile zakoupené za Blanchiiny filmové příjmy. Blanche je ochrnutá od pasu dolů, a je uvězněna v ložnici na horním patře kvůli své závislosti na invalidním vozíku a chybějícímu výtahu. Jane, psychotická a nespokojená s Blanchiným úspěchem, úmyslně zanedbává a šikanuje Blanche a připravuje se oživit své staré dětské číslo s najatým pianistou Edwinem Flaggem. Jane například vezme Blanche klec s jejím papouškem na vyčištění, pak jí nakecá, že papoušek uletěl, načež jeho mrtvolku naservíruje Blanche k večeři na rajčata. Jindy zase prohlásí, že ve sklepě jsou krysy, a Blanche najde na rajčatech zase mrtvou krysu. Když Blanche informuje Jane o tom, že má v úmyslu prodat dům, Jane oprávněně tuší, že ji Blanche po prodání domu odveze do psychiatrické léčebny. Odstraní telefon z Blancheiny ložnice, čímž ji odřízne od vnějšího světa. Blanche se pokouší navázat kontakt s podezřívavými sousedy a dokonce jim hodí vzkaz, který však najde Jane a tak je opět zle. Během Janiny nepřítomnosti se Blanche zoufale vleče ze schodů a zavolá z dolního patra na pomoc svého lékaře. Jane se však brzy vrátí a najde Blanche na telefonu s doktorem, za trest ji zkope do bezvědomí a pak napodobuje Blanchin hlas, kterým doktorovi sděluje, že je vše v pořádku. Jane přiváže Blanche k posteli a zamkne ji v jejím pokoji, stejně tak propustí jejich služebnou Elviru. Zatímco je Jane pryč, podezřívavá Elvira se vplíží do domu a pokusí se dostat do Blancheina pokoje. Elvira, znepokojená tím, že se z pokoje nikdo neozývá, se pokusí vyrazit dveře kladivem. Jane se vrací domů a neochotně dává Elvíře klíč od pokoje. Jakmile Elvira vstoupí do Blancheina pokoje, Jane vezme kladivo a zabije Elviru. Edwin přijde k domu, ale Jane neotevře dveře. Tu noc použije Jane Blanchein invalidní vozík, aby přesunula Elvirino tělo do svého auta. O několik dní později zavolá do domu hrůzy policie, aby řekla Jane, že Elvirin bratranec nahlásil její zmizení. Jane zpanikaří a začne mluvit o útěku a Blanche se rozhodne vzít s sebou. Před odchodem na ně zazvoní Edwin, totálně na mol a v doprovodu policie. Uvnitř slyší nějaké zvuky z patra, a tak se to vydá omrknout. Objeví Blanche připoutanou ke své posteli, na to reaguje útěkem z domu a nahlášením toho co viděl na policii. Jane v záchvatu infantilní regrese vezme Blanche na pláž, kde jako dítě zpívala, zatímco jí navštěvovali a obdivovali lidé. Druhý den ráno je v rádiu zpráva o Elvirině zmizení a o zoufalém stavu Blanche a policie se snaží obě sestry najít. Blanche – ležící hladová, dehydrovaná a blízko smrti na přikrývce na pláži – vypráví skutečný příběh autonehody, aby zbavila Jane viny a řekne, že je ochrnutá vlastní vinou: V noci, kdy došlo k nehodě, se Blanche pokusila srazit Jane u brány do domu, protože byla naštvaná na svou opilou sestru za to, že se jí té noci na večírku vysmívala. Blanche si zlomila páteř, když její auto narazilo do železných vrat před jejich sídlem, a ona poté vylezla ven a lehla si před kapotu auta, aby zinscenovala příčinu nehody a aby to vypadalo jako vina Jane. Blanche využila Janina šoku a následného ochrnutí a zatajila před ní skutečnou příčinu nehody, která udělala z Jane provinilou, osamělou a servilní osobu. Nyní, vědomá si pravdy, zarmoucená Jane odpoví: "Myslíš tím, že jsme celou tu dobu mohli být přátelé?" Když Jane zajde koupit zmrzlinu pro sebe a Blanche do nedalekého stánku s občerstvením, poznají ji dva policisté, kteří ji požádají, aby je zavedla k Blanche, čímž přitáhne pozornost návštěvníků pláže - připadá si jako před 45 lety. Jane uhýbá před dotazy důstojníků a tančí před davem zvědavých přihlížejících. Důstojníci najdou Blanche poblíž a spěchají k ní, aby jí zachránili. Jak to dopadlo, to se už nedozvíme, protože začínají běžet závěrečné titulky. Nebylo to špatné, film neměl moc hluchých míst a neustále ve mně udržoval napětí. Bylo to něco mezi Misery nechce zemřít, Sunset Boulevardem a Plynovými lampami. () (méně) (více)

giaruj

Skvelý a nádeherný film - horor, ktorý sa právom dostal na zoznam Stojedničky. V úvode mu veľmi neveríte a čakáte hollywoodske klišé. Potom však zistíte, odkiaľ čerpajú inšpiráciu tvorcovia filmových príbehov motív hry na mačku a myš. Zo všetkých spomeniem napríklad film Misery nechce umrieť (1990). Mrazivé a napínavé... Surové a vypointované... 101 horror movies you must see before you die ()

Knor

Totální atmosférický psycho. Napětí mezi sestrami je cítit každou ubíhající minutou víc a víc a u několika scén jsem se přistihl, že jsem fakt napjatej jak kšandy. Obě herečky ztvárnili svoje role geniálně, obzvlášť Bette Davis předvedla dokonalou psychopatku. Dvě sestry v jednom domě, dobro a zlo, anděl a ďábel, světlo a tma , dvě bytosti, který si k sobě nikdy nenajdou cestu a přece k sobě patří. Perfektní záležitost, doporučuju všem. ()

Kortexo

Brilantní psychologický thriller, který se stal vzorem pro generace režisérů.A ti kteří jeho vyjímečnost pochopili, ho dokázali rozvíjet do úžasných rozměrů... ()

makakus

Slabinou filmu je podivně archaický a trochu toporný způsob vyprávění. Aldrich se později vzepjal k opravdu silným výkonům (hlavně Tucet špinavců), ale tohle vypadá jako dílo z roku 1940, nikoliv 1962, kdy už pomalu nastupovala nová vlna a dva roky předtím vznikl Sladký život. Vlastně je to béčková komerce s výraznými hereckými výkony, která ale po všech stránkách zaostává za mnohem modernějším a kreativnějším hororovým předchůdcem Psycho. Bette Davis nezískala Oscara plným právem, protože roli přehrává do extrému jako nějaká praštěná čarodejnice a dělá si z ní občas i docela legraci, takže psychologie postavy jde do kopru. Naopak silnou stránkou je epický příběh, opravdu škoda, že to nedělal Hitchcock, mohlo to být o třídu lepší. Takto 3,5 hvězdy, 70 %. ()

peeteno78

Famózní herecké výkony. Osobní rivalita jejich hereckému výkonu dodala tu potřebnou šťávu a proto byl film tak skvělý. Za mě tedy o něco více vyniká Bette, ale i Joan se své role zhostila na výbornou. Ty dvě hodiny uběhly jako voda a za celý film jsem se ani chvilku nenudil. ()

adamix

Od hororu to má veľmi ďaleko, psychologický film o dvoch starých herečkách - jednej handicapovanej telesne, druhej duševne - je to presné prirovnanie. Bette Davis je bravúrna vo všetkých polohách a svojím výkonom sa priblížila ku Cathy Bates z MiseryDojem kazí tá komediálna prvá polovica filmu, v tej druhej sa zabŕda do najhlbších ľudských pocitov a štúdie ultimátnej žiarlivosti hraničiacej s demenciou. Bravúrne a na zamyslenie, avšak na polceste k dokonalosti. Tým starým domom so starou ježibabou vo vnútri to dosť pripomenulo Hitchove Psycho. Za mňa 80%. ()

J.Mayen

Film si jiste zaslouzi hvezdicek vic nez davam, jenze ta stopaz neodpovida zabave, kterou jsem ocekaval, nektere sceny mi prisly i dost umele natazeny, nektere nelogicke sceny (proc Blanche nezavolala z okna na sousedku? mela nekolik moznosti), se daji odpustit na rok vzniku, jeste ze v te dobe nebyly mobily to by se v tom scenar asi utopil. ()

Jurcekk

Žánrová klasika. Baví ma aj tá omáčka zo zákulisia. Dve stárnuce hviezdy, ktoré sa nemajú radi. Pije tá druhá Nedám na staré filmy dopustiť. ()

baron156

"What ever happened to baby Jane, she good dance, she good sing...." Velká poklona herečkám Bette Davis a Joan Crawfordové. Herečky, které se i v normálním životě nenáviděly, mě velmi překvapily. Horor je to velmi dobrý a psychotriller velmi povedený. ()

draxxi

Herecky koncert dvou velikych herecek sve doby. Predevsim pak Betty Davis... I po tech letech z toho sel mraz po zadech... 30/7/2022 78% ()

baronGrga

Jeden z filmů, na které se možná brzy zapomíná, ale už jen kvůli roli Baby Jane (skvěle napsané a ještě lépe zahrané) rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

18.08.2018