Viděl jsem ďábla

(festivalový název)
  • Jižní Korea Akmareul boattda (více)

Korejský autor vytříbených žánrových snímků Kim Ji-woon se opět vrací na Filmasii. Po mandžuském westernu Hodný zlý a divný, existenciální gangsterce A Bittersweet Life a přelomovém hororu A Tale of Two Sisters přináší osobité a kontroverzní uchopení filmů o masových vrazích. Premisu o zastánci práva, který se tváří v tvář brutální vraždě své přítelkyně stává zaslepeným mstitelem, rozvádí do podoby divokého a drsného thrilleru prodchnutého groteskním násilím. Hrdina toužící po zadostiučinění se postupně stává stejnou bestií, jako jeho protivník. (oficiální text distributora)

vyfuk

Film jako teto je vážně chuťovka. Zatím jsem viděl asi tři filmy z Jižní Korei a všechny byly v něčem zajímavé a výjimečné. Tenhle jakožto třetí je, ale taky lahůdka. Dává žánru horor úplně nový rozměr. Čekal jsem nějaký čuňačiny a psychárny. Korejci by si s tím mohli dost pohrát. Ale oni vsadili na hodné drsný a suchý thriller s příchutí temnoty. Film by se tak mohl označovat. Horor je to hlavně, protože tvůrci jsou nebojácný a nevoděj nás za ručičku s velkým množstvím krve. Ne, ne ne. Originální způsob pojmutí problému. Hra na kočku a myš. Kočka je ale velice hravé stvoření a proto myši ufikne jeden prsty a nechá jít. Kruté a odporné. Pokud myš není bezpáteřné a sadistický kokot. Poté je to slast pro oko. Divím, že Amerika nedělá na remaku. Minutáž je sice v celku zdlouhavá, ale to nevadí. Když se koukáme na dobré filmy, není důvod být kvůli tomu naštvaný. "Když vidím takový svině, stydím se, že jsem člověkem." ()

TheRoller

I saw the devil ide z priemerných 3 hviezd, ktoré by inak dostal, na celých okrúhlych 5* kvôli jednej veci - je to natočené tak, že človek má pri sledovaní pocit, že by sa to mohlo celé ako to je pokojne stať niekde v susednom, ba dokonca vo vlastnom meste - až tak je to reálne. Po dopozeraní zanechá s pocitom, že aj keď sa niečo také vo vašom meste nikdy nestalo, vždy sa stať može. A to mrazí. Oldboy Min-sik Choi je herecky na úrovni svetovej špičky a zaslúži si svetové uznanie. ()

kklepkaa

Tohle byla neskutečná jízda. Korejci ví jak šokovat diváka a tady vás dostanou hned od začátku tou brutalitou a zobrazením zla. Nakonec je divák sám překvapen, jak si některé kousky hlavního hrdiny, v rámci pocitu zadostiučinění, užívá. ()

Amputace

Samozřejmě se nabízí srovnání "I saw the Devil" s Parkem. Tak tedy: Park je rozhodně lepší stylista než Ji-un Kim a jeho trilogie je vizuálně zapamatovatelnější; na druhou stranu bych řekl, že co do samotného uchopení jihokorejského "národního" tématu pomsty, jde "I saw the Devil" mnohem více do hloubky a nabízí daleko více pohledů na tu samou věc (práci s celkovým obsahem bych přirovnal ke scéně z Nebohé paní pomsty, kdy rodiče svých mrtvých dětí diskutují o tom, co udělat s jejich vrahem); dále: scénáře má Park překombinovanější, promyšlenější, ale především divácky atraktivnější; v brutálním pojímání násilných scén rovněž vyhrává Park: jeho násilí je daleko sofistikovanější a především vynalézavější - ale já koneckonců "I Saw the Devil" nepovažuji za film o násilí, vždyť k té toliko očekávané scéně brutálního mučení vlastně ani nedojde, Kim pouze ukazuje více, než by musel, ale na rozdíl od Parka se v násilí nikterak neukájí. ()

Pecival

No příběh se nedá brát moc vážně, ale jinak je to docela solidní, řádně krvavá úchylárna. Nebýt hodně přepálené stopáže možná bych šel víc, ale dvě a čtvrt hodiny je fakt dost. A celkově je to hodně odtažitě, nějak sem si pro ty lidi nedokázal najít žádný zájem. Možná proto, že to tam je samej magor :) ()

manonfire

Filmy, kde je sériový vrah mučen pozůstalými, jsou divácky velice vděčné(stejně jako laciné), jelikož tu chvíli pomsty si emotivně užívá každý normální člověk. I já se bavil pokaždé, když zloduch dostával na holou. Ovšem časem to už začalo připomínat scénky z Jáchyme hoď ho do stroje, kdy nebohý uklízeč tělocvičny dostával opakovaný výprask od Luďka Soboty. Film mě bavil, byl kvalitně natočen i zahrán, ale akceptovat se dá jako akční thriller, nikoliv drama. Chce-li si film hrát na drama, nemůže obsahovat takové nesmysly. Pokud vám někdo kompletně přetrhne achillovu patu, skutečně druhý den nebudete zvesela pokulhávat a penetrovat třikrát denně korejské dívenky. Stejně tak třicet úderů železnou trubkou do lebky vás tak nějak nezpacifikuje ke spolupráci, nýbrž vás to třicetkrát zabije. A také si určitě v moment, kdy mohu zachránit týranou dívku před smrtí a zabitím sériového vraha vykoupit i spoustu dalších nevinných objetí... nebudu honit triko a ač ozbrojen, nebudu beze zbraně čelit chlapovy s kuchyňským nožem. Ono umět aikido je super, ale ta suverenita, s jakou klaďas ničil padouchy patří skutečně spíš do Seagalovských céček, než do filmu, který chce dusit atmosférou příslušející filmům typu Sedm, či Mlčení jehňátek. 60% ()

Linkyc

Buď to budete nenávidět, nebo to budete ''milovat.'' Každopádně si ihned po skončení filmu uděláte takový názor, jaký jistě už nikdy nezměníte. Celý film působí naturalisticky, je zaměřený na detail, dává vyniknout oběma hereckým představitelům v jejich působení. Někdy se přistihnete, jak si říkáte: jen mu dej, někdy zase, to už je moc, to ne. Ale rozhodně to na vás silně zapůsobí a dovede vás to k zamyšlení, co byste udělali vy na místě toho policisty. Nebo v tom úchylnějším případě: onoho vraha? When you chase the monster you become just like him. The best revenge movie I have ever seen in my entire life. ()

filokk

Výborně natočené ,brutalita ala masaker Korea, super zahrané, hlavně Min Sik, ale ten scénář totálně stupidní ......... ()

Bernhardiner

Zdá se mi, že je ve východní Asii přepomstováno a překrveno, ale pokud budou mít tamní filmy s touto tématikou takto vysokou úroveň, nebudu mít proti tomu žádné námitky. Ze všeho nejvíc zaujme vizuální stránka filmu, Kim Ji-woon před očima diváka maluje nádherné rudé květy, které se dokážou vpít do divákova mozku. Příroda v období zimy a předjaří dodává filmu velmi tisnivou atmosféru, stejně tak se ale nelítostně dotkne divákových očí i zvrhlíkův chlívek spolu s vražedně dokonalým hnízdečkem lásky. Příliš pozadu ale nezůstávají ani herci - o takového zpustlého, umaštěného a nechutně vrásčitého chlípníka, kterého bezvadně ztvárnil Choi Min-sik, bych se neodvážil opřít ani kolo. Lee Byeong-heon jakožto nažehlený agentík, který se celkem naráz změní v hajzla první jakosti, zvládl svou roli také velice dobře, i když se mu za celý film nepodařilo herecky přerůst Choie, který si pozici bestie číslo jedna s přehledem udržel. Korejských sexy fen uvidíme ve filmu hodně, avšak všechny kromě řeznice utečou po chvilce buď na onen svět nebo do zaječích, a proto si jich příliš neužijeme. Přesto mám vůči filmu jednu připomínku - má tak trochu nevyřešený závěr. Většina diváků je spokojena, neboť vidí jak se to pěkně odkutálelo, já bych se ale rád dozvěděl, kam se poděla jedna unesená osoba. 90% ()

venca163

Všechny asijský filmy o pomstě, co jsem viděl, měly pěkně dementní kostru příběhu. A 악마를 보았다 neni bohužel žádná výjimka =). Spoiler: Jo, mluvim o tom, jak ho pořád pouštěl a on stačil zmasakrovat nebo znásilnit (nebo oboje) ještě tak půl druhýho tuctu dalších lidí, včetně jeho (skoro?) tchána a ségry jeho životní lásky. No sobeckej panchart to byl, ten hlavní hrdina. Ale je fakt, že jeho protějšek byl ještě o něco horší. Taky mě zaujalo, jak se "ten zlej" stačil vždycky podivuhodně rychle zregenerovat, mě když někdo vší silou třískne 20x po sobě do hlavy nějakou tyčí, tak se druhej den cítim jak po vopici. Drsný scény ale rozhodně výborný a navíc už dlouho jsem nezažil takovou dávku napětí! A jsou tam krásný korejky. (75%) ()

Wbcko

Opět velmi jiné než současný Hollywoodský mainstream, v tom nejlepším slova smyslu. Brutální tak akorát, po Tarrantinovsku. aby to nebyl čisokrevný gore. Opět s podivně kladno - záporným hlavním hrdinou se zálibou v tlučení ostatních lidi po hlavě tupými předměty (jakási korejská specialita). Téměř dvě a půl hodiny utekly jak voda a já budu na tento snímek ještě dlouho vzpomínat. "Kdo ti zranil koule???" ()

Šakalík

Velmi působivé jihokorejské drama o absolutní pomstě s výbornou kamerou a poněkud překombinovaným příběhem. Ve filmech na obdobné téma obvykle dojde i na morální stránku věci, kdy se člověk zamýšlí nad tím, jestli by nebylo lepší jít cestou odpuštění, v tomto případě jsou však sympatie jednoznačně na straně mstitele, protože ten cynický uchylák – mimochodem výborně zahraný – si bolestivý konec života jednoduše zaslouží. Korejci se nebojí zobrazovat násilí, a tak je film místy opravdu hodně drsný a znepokojivý. Vadou na kráse je poněkud přetažená stopáž, takže se to občas trošku vleče, ale jakmile dojde na konfrontaci hlavních protagonistů tváři v tvář, divák napětím skoro nedýchá. Samostatnou kapitolou je brilantní závěr, který je opravdu nečekaný a překvapivě účinný. Tak kdo vlastně vyhrál? ()

Looser

Přirovnání k Vengance trilogii se víc než nabízí. Nedá se než zopakovat, že stopáž je trochu víc, i když to není tak hrozné jak se při pohledu na počet minut může zdát. Víc mi vadila na mně už přetažená úroveň násilí, to co u OldBoye byla lahůdka se tady začíná stávat zbytečností. ()

BMAJTZ

Filmů o pomstě poslední dobou nějak přibývá, že by nový trend? Přesto i tento je poměrně slušně natočený a zahraný. Příběh nijak nevybočuje z žánru a veškeré zvraty tak nějak čekáte, přesto film překvapí. Jsem rád, že není použito příliš brutality, jinak řečeno brutality je tu dost, ale na některé rádoby americké filmy je to ještě v rámci mezí. Snad jenom ta stopáž mohla bát tak o 30 minut kratší. ()

Soweek

141 minut čisté pomsty.... Naposled jsem takový film viděl od Ji-unovo kolegy Jamese Wana.... na východě holt umí. ()

DeLaMorte

Velmi kvalitní krimi drama o posedlosti pomstou...překvapivě zde není ani vliv oné dlouhé stopáže filmu..vše tak rychle a napínavě utíká,že si za tou zástěrkou brutálních vražd a dramatického pronásledování psychopata ani neuvědomíte,že koukáte na 2 a půl hodinovou krimi....Výborné! ()

herr_carter

Kristepane.........právě jsem se na vlastní kůži poznal, co znamená lidský fanatismus nejvyšší úrovně a kam se hrabe původní Old Boy. Některé scény jsou tu tak brutální, že člověk raději odvrací zrak, ovšem bez nich by tenhle film nezískal onen punc originality (nějak jsem při sledování zapomínal, že koukám jenom na film). Nejdřív zde může divák poznat úhlavního bestiálního vraha a řekne si, proboha, co je tohle za svini, to je zlo v lidské podobě...ovšem po chvíli, co začne být tento maniak pronásledován a ocitá se proti své vůli ve hře na kočku a na myš, nemáte už jednoduše kam posouvat práh onoho lidského fanatismu a touhy po pomstě. A jedná se o perfektně natočený snímek, obavy ohledně nestandardně dlouhé stopáže byly ihned zahnány a můžu s klidem říci, že počet takto hrozivých thrillerů bych spočítal s klidem na prstech jedné ruky. ........................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

netahlo

Potencial zustal nevyuzit, ale aspon jsem po dlouhe dobe dokoukal neco z asijske produkce. I kdyz ke konci uz to fakt bylo o nicem. ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“