Reklama

Reklama

Gorily v mlze

  • Česko Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (více)
Trailer

Obsahy(1)

Příběh americké rehabilitační sestry Dian Fosseyové, kterou její zájem o vymírající druh horských goril přivede do afrického Konga, kde má pro National Geografic pokračovat v jejich přerušeném sčítání. Kvůli občanské válce je sice nucena přesunout se společně s domorodým průvodcem Sembagarem do sousední Rwandy, přesto se však rozhodne úkol splnit. Přestože nemá se zvířaty žádné zkušenosti, je odhodlána vytrvat navzdory všem potížím. Pokračuje ve výzkumu, získává zkušenosti a osud goril, které pytláci zabíjejí kvůli suvenýrům a loví pro zoologické zahrady, se stává jejím celoživotním zájmem, který se během let postupně mění v posedlost. Během osmnácti let provedla řadu jedinečných pozorování v přirozeném prostředí zvířat, vybojovala řadu bitev s pytláky, prožila krátký milostný románek s fotografem Bobem Campbellem a také si svým nekompromisním postojem a později i podivínským chováním získala řadu nepřátel. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (208)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Uz ma oslovil Grizzly Man, ktory bol o fanatikovi menom Treadwell a tuna ide o dalsieho fanatika, tentokrat vsak menom Dian Foessey. Samotna Foessey /kniha, ktoru sama napisala, vysla aj u nas, v CZ jazyku- da sa zohnat po knizniciach/ mala dost komplikovanu povahu, skoro s kazdym sa hadala, nikto pri nej dlho nevydrzal a nakoniec aj umrela nasilnou smrtou v chatrci, pricom jej smrt nie je dodnes vysvetlena - a uz asi ani nebude. Sama si za to mohla, jej smrt si prialo vela jej blizkych, lebo sa pohadala s kazdym. No nic. roly Foessey sa bravurne zhostila Sigourney Weaver /Alien, Aliens/ a to v rezii Michaela Apteda /neskor natocil aj bondovku World´s Not Enough s Brosnanom/. Pre divaka, ktoreho fascinuju zahmlene africke hory a fauna /gorily/ to je fascinujuca podivana, a ja som sa pozeral na to len preto, aby som zistil, ako sa Weaver dokaze zhostit roly tej /casto odporne hadavej/ Foessey. Snimku trochu vadi idealizacia goril, a mne tiez. 90 % ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Film plní štandartne vysoké kvality, ako sa na áčkovú hollywoodsku produkciu patrí, ale gro tvorí skutočná Dian Fosseyovej, ktorá zasvätila svoju kariéru nebezpečnej, ale záslužnej, obetavej a odvážnej zoologickej činnosti, ktorá jednoducho pretrvá. Weaverová je medzi zvieratami ako doma a aj keď sú niektoré zvieratá hrané hercami, pôsobí to nerušivo. A pytliaci, ktorí odtínajú zvieratám ruky, choboty, kly či rohy, si nič iné tesne pred svojím obesením nezaslúžia, ako im tiež odťať nejaké končatiny. A je jedno, či to robia pre obživu alebo pre peniaze. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Sigourney Weaver je herečkou, kterou jsem docenil až po letech. Nejprve napodobovala jejich zvuky i posunkovou řeč, skláněla hlavu před vůdcem skupiny, likvidovala pytlácké nástrahy, aby důkladným přístupem z politicky nestabilní země upozornila svět na kriticky ohrožený druh společensky žijících zvířat a vyvrátila mýtus o gorilách, považovaných za nějaké bestie. Výsledek je velmi příjemný, nesklouzává k sentimentalitě, jen velká škoda, že nikdy nejdeme úplně na dřeň, nikdy se o zooložku uprostřed obtížných podmínek skutečně nebojíme. Leccos je naopak zřejmě dost idealizováno (hlavní hrdinka byla ve skutečnosti značně rozporuplnou postavou), přesto spokojenost. I díky hudbě legendárního Maurice Jarreho. ()

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Ty jo, tak jestli takle vostrá byla i skutečná Diana, tak klobouk dolů. Takle se na ně musí, na ty neposlušný pytláky, pro který není problém vyvraždit celou gorilí smečku. Sigourney si to asi hodně užívala, páč mi přišlo, že ve většině scén fakt seděla vedle vopravdickejch goril a né jen u nějakejch kožešin, takže za tohle obrovskej respekt. Já bych si teda vedle gorilího samce nesednul, ani kdyby měl v ruce brčko a v druhý pifko. Zajímavá byla slovní přestřelka mezi ní a ministrem(nebo co to bylo za týpka). Vona samozřejmě jen opice, opice a von zase, že když se prodá jedno mládě do ZOO, tak z toho budou prachy = jídlo pro celkem dost černoušků. Tak kde je pravda? :o). Tímhle stajlem jakým se člověk stará o přežití zvířat to jednou dopadne tak, že na světě budou jen komáři a spousta černochů :o). Takže se už vlastně nemůžu dočkat budoucnosti... Jo a ještě bylo zajímavý ten samej den vidět Siguorney ve Vetřelci, takovej zajímavej kontrast. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Máme tu přitažlivý živočišný druh na pokraji vyhubení, obtížné podmínky života ve střední Africe, statečnou ženu, která neváhá z lásky ke zvířatům obětovat dosavadní život a vzdát se pohodlí civilizace ve prospěch boje za práva zvířat... Může se najít pacholek, který dá za film s takovým námětem pouhé dvě hvězdičky? V mém případě opravdu může. Snímek je totiž dějově řídký jako má stolice po nákaze salmonelou, má přetaženou stopáž, kterou jsem si bohužel prodloužil i tím, že jsem v první půli třikrát usnul a musel příslušnou část filmu absolvovat znovu. Scénář je velmi průměrný a celkově Gorily v mlze vyloženě těží z poselství filmu a mýtu kolem Dian Foessey. Její životní příběh patří přesně k těm romantizujícím pohádkám, které se tak dobře poslouchají tisíce kilometrů od místa děje, a s absencí znalosti reality. Dian Foessey byla ve skutečnosti značně rozporuplnou osobou, kdy scénář sice některé její úlety lehce načrtnul, ale zdaleka nepopsal v celém jejich rozsahu. Byla to sebestředná osůbka, která se zamilovala do goril takovou tou nekritickou láskou milovníka zvířat, který si své miláčky pouští do postele a jí s nimi z jedné misky. O problémy zemí, kde přebývala, se nezajímala a mezi místní komunitou se pohybovala s lehkostí slona v porcelánu. Všudypřítomná chudoba a podvýživa černošských dětí ji vzrušovala mnohem méně než úhyn jediné gorily z tlupy, kterou sledovala. Protože obětovala své vášni osobní život, stala se pro ni ochrana goril posedlostí a vedla soukromou válku s pytláky, na kterou nakonec doplatila. Koncem života se z ní stala v podstatě semetrika, se kterou bylo možné jen obtížně vyjít. Sigourney Weaver svou postavu pochopitelně silně zlidšťuje a vylepšuje. Herečka za sebou měla v té době už pár veleúspěšných komerčních hitů a sklízela tučné honoráře, nicméně, jak už to chodí, toužila po nějakém festivalovém úspěchu a ocenění Akademie. Ty se ale obvykle za hlavní role ve sci-fi hororech nedávají. Hlavní role v autobiografickém dramatu tohoto ražení pro ni byla cílevědomým kalkulem při cestě za Oscarem. Vytěžila z toho, pokud vím, aspoň nominaci. Můj celkový dojem 45 % je ovlivněn vztahem ke skutečné postavě Dian Foessey, byť jí neupírám podíl na záchraně jednoho živočišného druhu. Příznivci Greenpeace a vyretušovaných životopisných vyprávění si klidně mohou přidat dvě hvězdičky. Mimochodem, na smrti Dian Foessey nebylo nic záhadného. Dokonce mám pocit, že vrah je dnes už znám. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (10)

  • Štúdiá Universal a Warner Bros. natáčali životopisné filmy o Dian Fosseyovej v rovnakom čase a obaja súťažili o získanie prístupu k filmovým gorilám v Rwande. Rwandská vláda odmietla prístup k filmovaniu goríl, kým sa tieto dve štúdiá nedohodnú. V tom momente sa Warner a Universal rozhodli spojiť svoje dva projekty do jedného filmu. (Arsenal83)
  • Dian Fossey bola zavraždená 26.12.1985 vo svojom kempe pravdepodobne pytliakmi, na čo poukazuje fakt, že z jej stanu nezmizli žiadne cenné predmety a na jej vraždu bola použitá mačeta. Páchatelia tohto činu neboli nikdy nájdení. (JančiBači)

Související novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (více)

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (více)

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)

Reklama

Reklama