Gorily v mlze

• Česko Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (více)

Příběh americké rehabilitační sestry Dian Fosseyové, kterou její zájem o vymírající druh horských goril přivede do afrického Konga, kde má pro National Geografic pokračovat v jejich přerušeném sčítání. Kvůli občanské válce je sice nucena přesunout se společně s domorodým průvodcem Sembagarem do sousední Rwandy, přesto se však rozhodne úkol splnit. Přestože nemá se zvířaty žádné zkušenosti, je odhodlána vytrvat navzdory všem potížím. Pokračuje ve výzkumu, získává zkušenosti a osud goril, které pytláci zabíjejí kvůli suvenýrům a loví pro zoologické zahrady, se stává jejím celoživotním zájmem, který se během let postupně mění v posedlost. Během osmnácti let provedla řadu jedinečných pozorování v přirozeném prostředí zvířat, vybojovala řadu bitev s pytláky, prožila krátký milostný románek s fotografem Bobem Campbellem a také si svým nekompromisním postojem a později i podivínským chováním získala řadu nepřátel. (TV Nova)

LeoH

V době premiéry jsem byl z Goril rozladěn a zmaten (začíná to docela příjemně, ale proč ten brutální a smutnej závěr, proč ta ženská ke konci dělá tak šílené věci, že vlastně nevím, jestli ji vůbec mám mít rád, a proč mi pořádně nevysvětlili, jestli víc záleží na vymírajících opicích nebo na hladovějících Afričanech? myslelo si dítě ve mně, uvyklé ideově nalajnované bolševické kinematografii), ale zůstaly mi zaseknuté v paměti jako máloco z konce osmdesátek; po letošním vánočním repete (z DVD pořízeného na popud mé dobré ženy, která film chtěla ukázat dětem) musím hluboce smeknout. Už jen ta absurdní představa, že by dneska někdo vzal hollywoodskou hvězdu na vrcholu slávy, odvezl ji do afrického pralesa, vyšlapal s ní, s šestičlenným štábem a s metráky techniky na zádech bůhvíkolik kilometrů do chatrné horské chajdy a začal tam točit scény zahrnující osobní interakce mezi dotyčnou superstar a občas pěkně rozběsněnými dvousetkilovými primáty, a to všechno jenom proto, aby vznikl portrét jakési podezřelé, před pár lety zamordované ekofašistky se všemi těmi nehollywoodskostmi a nejednoznačnostmi, o kterých píšu v úvodu… V tomhle smyslu představují Gorily obrovský kus nadstandardně poctivé práce a vůbec nezáleží na tom, jestli byla skutečná Dian ještě daleko větší exot. (A ano, běžel jsem si po filmu najít, jak jsou na tom Gorillae beringei beringei se stavy dneska, a potěšilo mě, že daleko líp než tenkrát.) ()

LadyDevil

Film o lásce ke zvířatům a zároveň lidské krutosti, navíc je tu hromada krásných záběrů divoké přírody..ke konci velmi emotivní, slzám se nikdy neubráním... ()

lennyd

Mladá Dian Fossey (Sigourney Weaver) je vyslána do srdce Afriky, aby zde pro National Geographic počítala řídnoucí tlupy horských goril. Diane brzy zjistí, že na rozdíl od některých lidí, mají gorily nezkažené instinkty a vybuduje si s nimi vzácný druh přátelství. Sama ale bude muset přinést nejvyšší oběť, aby své milované gorily zachránila před pytláky i místními úřady... Ač jsem o Diane Fossey před shlédnutím tohoto filmu nic nevěděl, nějak jsem očekával, jak se film bude vyvíjet a přesně tak se tomu i dělo. Od prvních minut vlastně až do poslední se film pomalu ubírá k očekávanému konci (jojo, to je tak když někdo dráždí hada bosou nohou). Skvělá byla Sigourney Weaver, tak i John Omirah Miluwi, tak i spousta goril, které se ve filmu objevily, ale na druhou stranu nemohu říct, že bych se nějak extra bavil. Prostě taková příjemná ekologická agitka, která určitě neurazí žádného diváka, který má alespoň trochu rád zvířátka (i ta lidská)... ()

progression

Sigourney Weaver tentokrát bez "vetřelců" (tedy pokud bych nechtěl považovat gorily za vetřelce), ale opět naprosto vynikající a nezapomenutelná. V životopisné roli Dian Fossey, která neúnavně "bojovala" za záchranu horských goril ve volné africké přírodě je strhující a záběry s gorilami (i ve srovnání s novějšími přírodopisnými dokumenty) naprosto neuvěřitelné. Zooložka, které se staly gorily bližšími než lidé a veškeré své síly i city obětovala boji za záchranu těchto němých tvorů, emotivní Jarreho hudba a nádherné přírodní záběry osloví a potěší i "nemilovníky" přírodopisných i životopisných filmů a navíc celý příběh skýtá i nemálo podnětů k zamyšlení. ()

Pavlínka9

Film o životě ženy která našla svůj smysl, inspirovala obrovské množství dalších žen, mužů - a je úplně jedno, zdali byli ze stejného odvětví či ne. Byla pro ně obrovskou inspirací. Neznám více do hloubky "výzkum", který tam probíhal, ale to ani není podstatné - myšlenka a formát je tak jednoduchá a podle mě pro všechny jednoduše pochopená. Weaver jako skvělá herečka do toho dala zápal, vášeň a touhu převést na plátno touhu ženy, která šla i do rizika ztráty svého života za věc, které věřila... ()

JohnSmith

Životopisný snímky jsou většinou záruka kvality. V tomto případě to platí dvojnásob díky skvělému hereckému výkonu Sigourney Weaver a Aptedovi výborné režie. ()

Všivák

Celý film jsem jí přál smrt. Nakonec jí taky dostala a já odešel spokojený od obrazovky. No dobře, gorilky byly roztomilé. Akorát mě filmy tohodle typu strašně iritujou. Sigurney to asi zahrála dobře. O to víc mě to na konci potěšilo. Jsou to akorát 2 hodiny nudných hlodů. ()

Mishqo

75% ... Keď som o Dian a jej živote čítal, tak ma to dojalo viac ako tento film. Každopádne nemôžem mu zas až toľko upierať. Bola to žena, ktorá mala svojich vnútorných démonov, a preto sa jej možno ľahko nechával svoj doterajší život za sebou a presťahovala sa do Rwandy aby študovala gorily. Urobil míľové kroky k záchrane tohto druhu. A aj keď nebola zrovna vzorom vyrovnanej, to čo dokázala jej nezoberiem. Ja ľudskú zlobu nikdy nepochopím. Byť zlým je ľahšie ako šíriť dobro. Ťažko sa mi pozerá na filmy, kde sa ubližuje nevinným. Vskutku magnifikantné zvieratá, alebo teda skôr stvorenia. ()

Právnička

Nemám skoro ani sílu a těžko hledám slova, abych tento úchvatný a smutný film okomentovala. Tak důvěryhodný a procítěný herecký výkon Sigourney - klobouk dolů. Takže, jestli čekáte velký filmový zážitek a ještě si chcete pobrečet, Gorily v mlze jsou v tomto směru opravdu jistotou! ()

Autogram

Tak ako ľudská zloba nemá hranice, aj ľudská láska nepozná hranice, a môže to byť aj láska ku gorilám. Koniec pytliactva môže nastať asi len s koncom posledného tvora, na ktoré poľujú, ale Dian sa podarilo niečo mimoriadne. Sigourney je tu krásna a nežná, žiadna krotiteľka votrelcov, len na konci sa trochu rozohní. Rád som si film pripomenul po rokoch, len sa mi zdal trochu dlhší, ako by sa patrilo. ()

Pecival

Pomalý rozjezd a zbytečná milostná linka. Ale scény s gorilama jsou opravdu úžasné. Už jenom kvůli nim se film vyplatí vidět. A Sigourney taky ujde. ()

Maynard.

Ty jo, tak jestli takle vostrá byla i skutečná Diana, tak klobouk dolů. Takle se na ně musí, na ty neposlušný pytláky, pro který není problém vyvraždit celou gorilí smečku. Sigourney si to asi hodně užívala, páč mi přišlo, že ve většině scén fakt seděla vedle vopravdickejch goril a né jen u nějakejch kožešin, takže za tohle obrovskej respekt. Já bych si teda vedle gorilího samce nesednul, ani kdyby měl v ruce brčko a v druhý pifko. Zajímavá byla slovní přestřelka mezi ní a ministrem(nebo co to bylo za týpka). Vona samozřejmě jen opice, opice a von zase, že když se prodá jedno mládě do ZOO, tak z toho budou prachy = jídlo pro celkem dost černoušků. Tak kde je pravda? :o). Tímhle stajlem jakým se člověk stará o přežití zvířat to jednou dopadne tak, že na světě budou jen komáři a spousta černochů :o). Takže se už vlastně nemůžu dočkat budoucnosti... Jo a ještě bylo zajímavý ten samej den vidět Siguorney ve Vetřelci, takovej zajímavej kontrast. ()

Sdoom

Krásný film, který má co říci i dnes. Dian Fossey je opravodvá legenda v boji za práva zvířat a tenhle film ji vzdává hold velmi důstojně zejména díky jako vždy skvělé Sigourney Weaver a úžasně věrohodné práci s gorilami při natáčení. I slzička ukápla a kudla v kapse se otvírala, když jsem viděl ty ohavnosti, které je člověk schopen udělat zvířatům (navíc tak nádherným a tak moc podobným lidem) jen kvůli nějaké trofeji. (HD, orig.) ()

PALINO

Životný príbeh Dian Fosseyovej sa dočkal dôstojného filmového spracovania, z ktorého najviac vyčnievajú Sigourney Weaver, pekná príroda a scény s gorilami, na ktoré je radosť pozerať. ()

Bobek15

Film, odohrávajúci sa v krásnom prostredí Konžského pralesa, poskytoval jedinečnú možnosť sledovať nádherné gorily z bezprostrednej blízkosti, a aj napriek tomu, že len objektívom kamery, tak to bol fascinujúci zážitok. Ale aj napriek tomu všetkému a tomu, že obdivujem dokonal e zvládnutú prácu s gorilami, ktorá určite nebola o nič menej namáhavá ako, nepochybne, zaujímavá, tak po ostatných stránkach tam bolo toho málo, čo by mojej "dorých filmových zážitkov chtivej" časti môjho vnútra poskytlo dostatočné uspokojenie. ()

Jezinka

Příběh by to byl krásný, kdyby mne neštvala neustálá hysterie hlavní hrdinky, čímž se srážel celkový dojem z filmu. ()

Han22

Nebudu tvrdit, že mě nějak zajímá osud horských goril, nicméně tenhle film byl nádherný. Mohl se opřít o krásnou přírodu a skvělé herecké výkony opic a hlavně o perfektní herectví Sigourney Weaverové. Její napodobování goril a postupné sbližování s nimi je něco, co musí otupit i ten největší cynismus. A líbil se mi i scénář - ve filmu je krásné přátelství s domorodomým průvodcem, láska, jsou tu nakousnuté problémy občanských válek v Africe, hladovění domorodců, kteří pak nemají na výběr, než si vydělávat pytláctvím, je zkrátka takový docela komplexní pohled na Afriku. ()

Zemřel režisér Michael Apted

12.11.2015

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)