• Finsko

• Francie

• Německo

Romantický / Komedie / Drama

Finsko / Francie / Německo, 2011, 93 min

Náplast na všecky smutky světa. A pro mě i milé překvapení, že se Aki Kaurismäki na "stará kolena" rozhodl natočit pohádku.(8.8.2011)

Le Havre potěší a pohladí na duši. Je to takové Musíme si pomáhat na francouzský způsob, v čele s pro mě naprosto neznámým a nejen herecky velmi šarmantním André Wilmsem.(6.1.2015)

Sem se na konci rozbulel hehe...(7.7.2011)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(20.6.2011)

Som sa aj bál aby znovu nezablikalo niečo zbytočne zastreté ako "Svetlá v súmraku", ale po bližšom zoznámení sa s prístavným mestečkom Le Havre a jeho old-schoolovou gloriolou som zistil, že moje obavy boli úplne nemiestne. Akiho sympaticky potrafená poetika opäť uraduje a tentokrát nachádza uplatnenie v osobitej dramaticko-komediálnej historke o (e)migráciíí, ktorá svoj úspech stavia na kontinuálnom prísune (minimalisticky komunikovanej) tragikomiky a nádejnosti. I keď to už neni onen finsky diktát ako kedysi, tak stále platí - vidieť sa oplatí.(5.4.2012)