• Finsko

• Francie

• Německo

Romantický / Komedie / Drama

Finsko / Francie / Německo, 2011, 93 min

Oslava humánnosti v retro nádechu, která bohužel asi nemá s realitou dnešní doby moc co společného, avšak nechá nás alespoň na 93 minut v iluzi toho, jaký by svět byl, kdyby se děly zázraky všeho druhu. 7/10(13.8.2012)

Úžasný film jako z jiného světa. Už z traileru mi bylo jasné, že se mi film bude líbit, což se dokonale vyplnilo. Ten film je tak neuvěřitelně vtipný, dojemný a osobitý, že mě zcela okouzlil - tak krásný příběh, tak kultivované a inteligentní dialogy, tak specifický herecký projev představitelů všech rolí, tak humanistické a optimistické vyznění celého filmu! Výtečný film na spravení nálady a naladění na bezstarostnou notu. Stejně jako u Kaurismäkiho dřívějších filmů jsem si zde jen potvrdil, že to je tvůrce mému srdci velmi blízký a že jeho filmy zcela zbožňuji, protože mají neopakovatelný půvab a jedinečný styl, který si nejde s nikým splést. Jako neobyčejně zajímavé mi zde mimochodem přišlo, že film působí dojmem, že byl natočen mnohem dříve než v r. 2011 - nebýt tam výskytu pár současných aut a podobných detailů, člověk by skoro myslel, že to je fim někde z konce 60. let. Kdybych točil filmy, přál bych si přivést na svět film, jako je tento.(26.9.2015)

Snímek natočený ve stylu 30. let a s atmosférou staré Francie ala filmy Jacquese Tatiho přináší tuctový laskavý příběh o migraci, který právě díky osobité Kaurismäkiho formě získává uhrančivý rámec. Nedramatické scény okouzlují vnitřní tragikomičností a styl dávno vyšlý z módy (strnulé kompozice, znakovité herectví) získává v rukou režiséra poutavost. Příběh sice předkládá řadu dramatických motivů (nemoc ženy, chudoba rodiny, imigranti, hon policie na chlapce), ale právě díky zvolenému "old school" zpracování jsou všechny utlumeny a místo prvoplánové afektovanosti řady festivalovek zde v popředí stojí tragikomično rozehraných situací. Film vlastně předkládá témata jak ze současných festivalových filmů, ale zpracovává i řeší je stylem jak z melodramat 30. let, čímž jakoby poukazoval na okouzlující prostotu a bezelstnou naivitu starých časů oproti složitosti a odidealizovanosti dneška.(7.7.2011)

Ak by vám v Toryse v Prešove priplával róm v škatuli, isto iste by ste brali do rúk kamene. No Akiho pohľad na vínom odchovaného typického Francúza je iný. Marx (radšej za menom hl. postavy nehľadam paralelu) si stratené čierne šteniatko pritúli k hrudi, minie naňho majland atď. a samozrejme, že ľud takéto bezemočné samaritánstvo príjme vrelo-prevrelo, i keď na vlastnú päsť by každí milého černoška udal polícií.(11.4.2012)

Rozpočet €3,850,000Tržby USA $611,709Tržby Celosvetovo $13,000,000(7.2.2013)