Abrams filmársky dozrieva a Super 8 je možno jeho najdospelejší film, navzdory tomu, že je točený z pohľadu detí. Dobrodružné, napínavé, zábavné, patrične retro a pritom využívajúce moderné postupy, takže sa vôbec nedivím diváckemu úspechu a priaznivým kritickým ohlasom. Ten film je presne taký spielbergovský ako sľubovali trailery, ale kedy sa z tohoto prirovnania stalo negatívum, mi naozaj nie je jasné. 90% s prihliadnutím na to, že ide o zatiaľ najlepší blockbuster sezóny.(7.8.2011)

Zatímco české multiplexy terorizuje senilní "Saxána" mají diváci možnost si dvěma filmy připomenout, že dříve se mainstreamové snímky pro děti či rodiny dělaly trochu jinak. Vedle přímého flashbacku v podobě "Lvího krále" převedeného do 3D, přináší J.J. Abrams reminiscenci filmů 80. let. V souvislosti se "Super 8" se hodně mluví o Spielbergově "E.T.", při čemž si kritika neodpustí poznamenat, že originál, k němuž se domněle měl současný film upínat, je dramaturgicky sevřenější a scenáristicky stabilnější. Jenže "E.T." prostě byl výjimečný, ale zdaleka není jediný dětský film osmedesátkového stylu, kde tvůrci k dětem na plátně i před ním přistupovali jako k myslícím bytostem, jejichž svět je stejnou mírou utvářen rozjívenou fantazií i strachem a traumaty. Spíše než k Spielbergovi má "Super 8" blíže k filmům Joa Danteho "Gremlins" či "Badatelé"; obzvláště s druhým jmenovaným vykazuje spoustu podobností. Abrams sice nevytvořil žádný nový kult či milník, k němuž by se vztahovala historie, ale stejně jako Danteho filmy má i jeho počin potenciál stát se pro malé diváky srdcovou záležitostí. Přes všechen mediální humbuk okolo pocty či kopie titulů z 80. let "Super 8" nesklouzlo do poznávacího kvízu pro zasvěcené. Naopak zůstává soběstačným retro dílem, které se straní citací či aluzí (fakt, že má jeden hrdina pokoj vlepený filmovými plakáty zde není klíčem k dešifrování díla či prostitutkovským pomrknutím po fandech, ale prostě prostředek profilace postavy). Z hlediska neanimované rodinné produkce rozhodně "Super 8" v dnešní době představuje výjimečně kvalitní počin a historicky se řadí mezi hrstku těch, které dokáží uhranout. Sice tentokrát není fantaskní rovina tolik dominantní, ale zato zde zůstává důraz na dobrodružství, které lze zažít bez toho, aby člověk musel narazit na mimozemšťana; stačí vzít rodičům kameru. Je otázkou, do jaké míry může retro vyprávění oslovit děti doby mobilů a online her, ale jelikož se nezdá, že by je vyloženě lákaly filmy zasazené do dneška, nebude snad ani "Super 8" mít žádný startovní handicap.(18.9.2011)

Co stvořil J.J. Abrams, nejnadanější producent a režisér Hollywoodu a jeho kamarád a v tomto případě i producent Steven Spielberg za scifárnu? Zkombinujte dětskost z E.T. Mimozemšťan, realitu z Blízkého setkání třetího druhu a akčnost z Války světů a odpovíte si na to sami. Film nepřináší nic nového, každopádně zaručeně dokáže pobavit. A za to ten film rozhodně stojí vidět.(12.9.2011)

Tak tohle je čistokrevnej ničím neředěnej Spielberg. Je to zajímavej biják, není moc co bych mu vytknul, vyprávění příběhu dobré, efekty, zejména zvukový vynikající, herecké výkony taky nejsou z lavičky náhradníků, ale chyběly mě emoce. Strach o hlavní hrdiny nebyl, napětí jak to všechno dopadne se rovněž nedostavilo, takže jediný co na mě zapůsobilo byl takovej ten ryze "spielbergovský" duch filmových 80let, což rozhodně není k zahození. Takže koupit lístky do kina, nakoukat, napapat, nabumbat a hajdy do postýlky a zapomenout.(29.9.2011)

• TeeAge

|| Scenár: J. J. Abrams | Hudba: Michael Giacchino | Produkcia: Steven Spielberg, J. J. Abrams, Bryan Burk | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Bad Robot Productions, Amblin Entertainment | Rozpočet: 50 miliónov $ | Tržba: 250,341,664 $ ||(7.9.2011)