Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet. Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – útěku před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině. (oficiální text distributora)

Pevek2

Coz soucasny svrab pojmenovava Sedlacek presne. Jen ve scene ve skanzenu jsem ale zahledl jakys takys pokus o analyzu jeho korenu. Bez ni pak film pusobi jen jako konstatovani statutu quo, coz neni v ceskem filmu malo, ale zda se mi, ze tu bylo zadelano navic, jen si nechat vice casu. Uplne jinou otazkou ale je, jak je to vsechno udelane. Pohyby kamer se mi zdaji beze smyslu, hudba se mi zda beze smyslu a obsazeni i vtipkovani nekdy filmu prekvapive ubira na intenzite. Pro mne tedy dost nemile prekvapeni ()

Skarface

Filmový plakát sem viděl ve vlaku tak mi to nedalo a doma sem se na to podíval při první půlhodině sem si říkal že se ani nedivím že to propagujou ve vlaku že je to nudný hrozný film a už sem přemýšlel o hodnocení odpadem ale naštěstí při sledování druhé půlky filmu sem se rozhodl jinak a to na tři zasloužené hvězdy . Víc prostě nejde protože v českých dílnách vznikly už mnohem lepší filmy a tento se dá zařadit pouze mezi průměrné , kdyby ale první půlka stála aspoň za něco tak už by se dalo mluvit o nadprůměrném snímku . ()

krvavamera

bála jsem se. věřila. fandila. smála se. takhle jsem si český film neužila hodně dlouho - zvlášť, když to člověk porovná s těma uspěchanýma rychlokvaškama, co poslední dobou vznikají. už teď se těším na dalšího Sedláčkův film, tenhle borec válí čím dál víc ()

panmroz

...já už ten hroznej vizuál filmu nechám bejt,...ono to bude asi pořád vypadat takto,no...ale téma a dialogy perfektní, viděníhodné, slyšeníhodné. ()

ipapuchalk

Bezprostředně po projekci mírné rozčarování, ale pak mi začalo docházet, jak ojedinělý (aktuální sopolečenská reflexe, nepodbízivé a přitom přístupné) a dobře natočený i zahraný je ten film. Těším se na reprízu. ()

crozet

Dobrý a poctivý (chce se říct sedláčkovský) příspěvek. Kyrie Marigolde, vyjádřil ses věcně bezvadně, navíc mohu podepsat i osobní stránku tvého pohledu. Mezi zmínění hodná herecká jména zahrňme ještě Evu Vrbkovou, jejíž role i ztvárnění zcela zapadá do celého konceptu a kvalitativně jej naplňuje jakbysmet. ()

Filty

Skvělý český suchý humor. Autor ve filmu výborně spojuje dramatické prvky s trochou humory, který funguje ve filmu parádně. K hereckým výkonům není co dodat, snad jen, že Martin Finger to celé táhne. To neznamená, že ostatní hrajou špatně, vůbec ne. Zkrátka a dobře jsem se bavil jako už dlouho ne a vřele snímek doporučuji všem, co mají rádi kvalitní český humor. 90% ()

RickyFitts

trochu mě to nasralo, Chmelovy výbuchy mě donutily se občas v kině ošívat, Fingerová mě vysloveně iritovala, podivná nedějovost a občasná afektovanost mi neseděla (nesdílím zřejmě Sedláčkovu nasranost společností), nejen scéna s policistickým duem byla zbytečná, občas se to tváří jako velkej film, epos, ale tak vyleštěnou formu to nemá... ale - celkověj záběr, téma, převrácenej způsob vyprávění, kamera a pár fascinujících takřka surrealistickejch nápadů ze Sedláčka dělaj jednoho z nejzajímavějších českejch režisérů, 4- ()

zahadum

toto je skutočné zobrazenie života v dnešných časoch v ktorých žijeme...chvalabohu za perfektné filmové zobrazenie a výber hercov...žiaľ za to,že táto doba ešte potrvá.....mimoriadne chválim hudbu. ()

kowalski

Člověk je zvyklý v českém filmu na nepřirozené a neuvěřitelné postavy ať už v jakémkoliv příběhu. Tady jsem se ale snad poprvé potkal s herci, kteří hrají uvěřitelné postavy, kterým věřím jejich role. Takže plus pro scénář, který je opravdu povedený. Ta epizodní role Jiřího Vyorálka pro mě možná zastiňuje i tak skvělého Igora Chmelu. Jeho bytí na vesnici je tak uvěřitelné a dialog s hlavním hrdinou tak realistický, že jsem by maximálně potěšen. No nádhera. Absolutní protipól těm vypreparovanejm pseudopostavičkám z debilních Hřebejkovech filmů. ()

Mallinali

Film šťavnatý jako zásek ve výtahu se zrzavou Slovenkou, jenže bohužel podhodnocený. Skvělé dialogy, herecké výkony, kamera, výpovědní hodnota o české společnosti uprostřed ekonomické a morální krize, i to napětí funguje. A hrozně se mi líbilo to organické propojení moravské historie, reálií a přitom moderního vyznění. Nemá smysl dál rozepisovat klady, to tu dělají podrobněji jiní, takže nedostatky. Ten první je, že si režisér Sedláček v některých situacích příliš usnadňuje práci (celkem bystrá manželka, která je přitom hrozně překvapená z manželových šméček, nepříliš logický postup policie v závěru aj.). Ten druhý je složitější a zásadnější. Robert Sedláček totiž natočil další skvělý film (Osobně zbožňuju i Pravidla lži), ale neplánoval žádný art. Chtěl, aby na něj přišlo hodně lidí. Jenže zase dopadl jako hrdinové jeho předchozího filmu Největší z Čechů. Kritikou a filmovými fajnšmekry byl totiž vcelku vychvalován, ale lidi na to moc nechodili. Problém asi je, že jeho rozpoznatelný styl neumí moc naroubovat na český divácký vkus. Definitivně se to potvrdilo u tragického druhého Dědictví, kde mohl překročit svůj stín při alespoň solidním pokračování kultovní moralistní buranské komedie, ale místo toho natočil nevtipný melancholický průšvih. Ovšem pak alespoň mohl pro televizi natočit České století, kam se jeho styl hodil o dost víc (a následně zazdít Bohému). Inu, škoda. Snad se zase jednou vláme do kin s větším úspěchem. ()

Majkak

Nejlepší zobrazení současné české reality. Vždyť to všechno dělám pro rodinu, a fungující rodina je to nejlepší, co si můžeme přát. Pokud dělám vše pro blaho rodiny, nemůže to být přece nemravné. A navíc, jiní kradou víc, já jsem přece tvrdě pracoval a pak jsem podepsal pár věcí, které nebyly úplně košer. No jen pár podpisů, co je to za kriminalitu. Kdybych to neudělal, rodina by strádala ve skromných podmínkách. A protihráči jsou ti, co neměli tolik odvahy, příležitosti nebo byly morálnější odolnější? To si musí odpovědět každý sám. ()

Rockerman

Musím přiznat, že mi chvilku trvalo, než jsem tomu přišel na chuť. Pak mě to však začalo bavit a můžu říct, že Igoru Chmelovi budu v sobotu 3.3.2012 držet palce, aby získal Českého lva. Hraje velmi úsporně a to je myslím ten správný způsob, jak ztvárnit postavu zoufalého člověka, který se podílel na "vytunelování" banky. Jo jo to se to žije! Rodina je spokojená, bydlí v krásném domku, s krásným autem v garáži. Stačí jen pár podpisů pod divné úvěry a neprůhledné smlouvy a štěstí je na dosah. Když však vše praskne, tak najednou se nikdo nemá k tomu, aby se z těchto činů zodpovídal. Přes všechny sympatie je Libor vinen a patří do vězení. Tyto chmurné představy ve filmu zlehčují humorné scény. Zvláště ten Budařův a Taclíkův "štěk" v rolích natvrdlých policistů jsou oživením. Také popíjení slivovice u kamarádů ze studií je vtipné, s několika dobrými hláškami. Takže já jsem spokojen. Není to žádná bomba, ale určitě patří k tomu lepšímu za posledních deset let. P.S. Teď jsem nahlédl na nominace na Českého lva a zjistil jsem, že Igor Chmela nebyl nominován. Tak to budu přát Evě Vrbkové i ta podala dobrý výkon. ()

rekkky

Navzdory recenzím a výsledkům cen české filmové kritiky mě film přesvědčil o tom, že ve výsledku je to umíráček bez jiskry. Nepochybně společnost v té naší republičce je protkána různými komploty, ale tohle je jen slabý odvar natočený pro diváka, který ani nemusí moc přemýšlet nad obsahem a dokáže vnímat co se děje v každodenním životě kolem něj. Žádná z postav nemá patřičnou šťávu, aby vytáhla hodnocení alespoň na průměrný film. Roztahaný děj protkaný nepochopitelně nudnými záběry prostě vůbec nedokáže utáhnout atraktivitu. Závěrečné finále jakoby vypadlo z oka špatného vtipu. Poslední scéna jen umocňuje patos a režisérem asi hodně oblíbený Karel Kryl se obrací v hrobě, protože jeho odkaz byl znovu znásilněn. ()

Rokle

Sedláček zaťal pěst a vypustil kladivo přímo na současné problémy naší společnosti. Dokonale obsazené. Film světových parametrů. To, že tak ostrouhal na Českých lvech je zarážející a neslýchané, přesto nebo snad právě proto byste si ho neměli nechat ujít! 90% ()

Lyžař

Na českou tvorbu je to vysoký nadprůměr. V celosvětové konkurenci ještě stále málo. Málo. I tak doufám, že si několik málo myšlenek odnesu a zapamatuju si je navždycky..Hudba: ***; Herci: ****; Scénář: ? (tak trochu si pořád nemůžu vybrat, jak scénář tohohle dílka ohodnotit); Režie: **** ()

agassi68

Ako vymyslená historka dobré, ale v skutočnosti biele goliere plávajú nad hranicami zákona a poväčšine sa nám smejú do ksichtu. A záver z tupými policajtmi a výkrikom manželky toto celkom slušné dielko skoro pochoval.. ()

Radek.SCH

Zajímavá společenská kritika reflektující dnešní dobu. Pár vtipných scén jako ústupek českému divákovi. Scéna s Vrbkovou zpovídající se Babčákové na výbornou. Upřímné (ze života) dialogy. Dělám sice jinou práci než jsem chtěl dělat, ale zase mám lepší prachy. ()

Mukunda

V zásadě je to pěkný film, zvláště na české poměry. Musím vyzdvihnout, že Sedláček dovede natočit film ze současnosti a neopěvuje, jak je to u nás moderní, staré zlaté časy. Na film se docela příjemně dívá, snad jen opakující se anekdoty spjaté s dětmi jsou místy otravné (ale třeba to tak u mnoha dětí doopravdy je...). Co mi vadilo, byly dvě věci: bohatý člověk je kriminálník, chudý je poctivec, alespoň to tak z filmu vypadá, druhá věc, co mi vadila, je fakt, že film se nás (celkem úspěšně) snaží přimět, abychom sympatizovali s hlavním hrdinou, kriminálníkem... Pokud ale toto přejdete, dá se film vcelku užít. Mé čtyři hvězdy jsou asi nadnesené a pocit jsem měl asi horší, ale jak jsem psal - je fajn, že tu takový film pro změnu máme. ()

horovska

Pravda je, že Robert Sedláček se stal mým oblíbeným režisérem už od prvního okamžiku. Jeho filmy, ať už jim lze vytýkat cokoli, mají pro mne zcela zásadní kvality, a to je silná výpovědní hodnota spojená s humorem. Jeho postavy mají neuvěřitelně lidský rozměr a za krátkou chvíli mám vždy pocit, že o nich vím téměř vše. Teprve tehdy, když nám dá film možnost milovat hlavního hrdinu, sdílet s ním jeho slabé stránky, teprve pak nám dá pocítit vše, co si nadrobil, vše, co ztrácí a za co to stálo. Podlehnout volání peněz je tak snadné... A nemohu nepochválit Igora Chmelu za jeho úsporný projev - některé okamžiky považuju od něj za geniální. A Eva Vrbková je pro mne zcela novým objevem...skvělá. A jsem ráda, že svou roli jako snad v každém našem filmu dostal i můj oblíbenec jan Budař. Asi to je jedna ze scén, kterou by někteří kritici pro prvoplánovou komičnost vystřihli, ale to by nebylo možné, neb maskot dobrých filmů je pro konečný úspěch snímku nepostradatelný... ()