Odpad

• Brazílie Trash: A Esperança Vem do Lixo (více)

Hrdiny filmu Odpad jsou tři kluci, jejichž domovem je centrální skládka v brazilském Riu. Každý den ji prohledávají v naději, že najdou něco, co jim alespoň na chvíli zlepší život. Netuší, že už ten příští nález jejich životy nenávratně změní. Tím mimořádným nálezem, který Rafaela, Garda a Rata čeká, je peněženka, která obsahuje zdánlivě nesouvisející změť poznámek, výstřižků a jeden klíč. Když se o ni ale začne zajímat policie a nabídne jako nálezné značnou sumu, uvědomí si, že našli asi něco hodně důležitého. Rozhodnutím nevydat nález do rukou úřadům se vydají na vzrušující a dobrodružnou, ale nebezpečnou cestu, jejíž směr jim bude pomáhat určovat právě obsah peněženky. Ten totiž není standardním nepořádkem, který máme v peněžence všichni, ale důmyslným kódem, jehož rozlousknutí může jednoho vysoce postaveného člověka pořádně klepnout přes prsty. I proto policie rozjela tak usilovné pátrání. I proto jeden detektiv tak usilovně hledá Rafaela, Garda a Rata. Čím blíž jsou k rozluštění záhady, tím je nebezpečí větší. Ostatně, komu by chyběli tři kluci, kteří žijí na skládce? (CinemArt)

vander19

Na tento film z brazílskeho prostredia som sa dosť tešil. Rád sa dívam na to ako niektorí pindajú jak je u nás na chuja a pritom nedovidia za roh. Potešila aj prítomnosť Wagnera Mouru známeho hlavného hrdinu z Elitnej jednotky. Film je doplnený o Rooney Mara a Martina Sheena čo mu dodáva na exotičnosti. Keďže títo dvaja pracujú ako vyslanci. Starý pán Sheen ako kňaz a Mara ako učiteľka angliny. Práve jej žiakom sa podarí životný objav. Na smetisku nájdu dôkaz. Majú 14 rokov, do školy ani ovoňať tak pracujú v slume pri spracovaní odpadu. Tu sa dostávajú do konfliktu so zákonom, ktorý túži všetko ututlať a trom malým hrdinom ide o život. Odpad je skôr filmom pre mladšie publikum. Trošku som čakal niečo v štýle Mesto Bohov, Jerusalema, ale dej je príliš jednoduchý a priamočiary. Je však úžasné vidieť, že aj keď človek žije v meste, ktoré má možno najkrajšie pláže na svete, má to zo slumu asi tak ďaleko ako mi zo Strednej Európy. ()

lucijelucije

Trash je hodně uhoněný snímek, ale má dobrý zápal, a kluci ze smetiště jsou velice sympatičtí. Možná jsem malinko čekala víc tajemství a méně přímosti, ale i tak dobrá věc. ()

Norino12

Veľmi zaujímavý pohľad na odlišnú kultúru, život, chudobu a taktiež možno reálny pohľad ľudí na takúto vrstvu obyvateľstva. V samotnom filme nejde o nič nové, čo by sme už nevideli ale aj napriek tomu dokáže zaujať a bez problémov ho je možné do konca dopozerať. Chlapci zvládli svoje úlohy bez väčších chýb takže filmu ako takému nie je veľa, čo vytknúť. ()

mira007

První polovina filmu by ráda byla mixem Milonáře z chatrče a Města bohů, jenže celé to je takové barevnější, veselejší, méně atmosférické, jenom se tam dává černobílé vidění chudí-hodní, policajti-křiváci. V polovině filmu se z toho stane už úplná taškařice alá Disney a konec je tak úplně zalitý sluncem, kdy absolutně všechno dopadne víc než dobře. Wagner Moura si tu střihne maličkou roli. ()

Sundance23

Ještě že před titulkama nebylo napsáno podle skutečného příběhu,to už by byli skorumpovaní i tvůrci filmu stejně jako celá Brazílie(viz.Elitní jednotka) ()

Hepy13

Tento brazilský kanárek odehravající se částečně na velkém smetišti, do odpadového hodnocení určitě patřit nebude. Po zhlédnutí traileru a přečtení recenze jsem očekával trochu zamotanější příběhovou linku. Nicméně je potřeba říct, že zklamán jsem nebyl. A vlastně mě tahle hra tří brazilských hochů s policií na kočku a myš bavila od první do poslední minuty. ()

Košoun

Stephen Daldry dokázal natočit poutavý film, který se klouže na hranici kýče. Někdy tu hranici lehce překročí (hlavně v posledních minutách), ale většinou si jen tak pohrává s diváky a často si budete říkat: "Není to už moc?" Ale není. Také díky skvělým hereckým výkonům, v čele se sympatickou trojicí chlapců. Nejvíce mě ovšem zaujal netradiční záporák v podání Seltona Mella. Skvělá je atmosféra brazilského Ria, podpořená dobrou kamerou. Nejdůležitější na filmu je samozřejmě ale otevřená kritika brazilských poměrů, korupce, chudoby... Pokud si my Češi myslíme, že se máme špatně nebo nějak extrémně nespravedlivě, tak nemáme. A to věřím, že tento film nakousává tak desetinu problémů Brazílie. Kdyby nebylo pár nesrovnalostí ve scénáři (postava učitelky) a příliš kýčovitě idealizovaného závěru, tak dávám 5*. Ale rozhodně doporučuji! ()

zahadum

Mal som pocit,že toto som už niekedy videl, mal som pocit,že film bol dlhší ako by sa patrilo....a pripadal mi miestami až moc naivný až neuveriteľný. ()

Matli

Brazílie když chce, tak umí. Film je celou dobu krásně rozjetej a vůbec nenudí, dějově se odehrává stále něco nového a kluci v hlavní roli tomu dodávají šmrnc, jen škoda, že to není podle skutečného příběhu (nebo snad ano?). 73% ()

Qeo

Milionář z chatrče akorát bez kari. Výborně natočeno, sestříháno a ozvučeno. Slum kriminálka, se zamotaným, trochu neuvěřitelným dějem. Ale proč by nemohli mít kluci trochu štěstíčka, když už měli tak výborně rozdaný role. Atlet, který dělá parkur na nádraží, chytrák co umí anglicky a umí si dát věci do souvislostí a samozřejmě tahoun celé bandy se statečností a morálními kvalitami. Nechybí starostlivý stařík (kněz) a dobrá americká žena, která se vrhne třeba i do vězení. To všechno by nešlo bez pořádného záporáka, načesaného, voňavého, úlisného, bezkrupulentní policajta, který hájí ještě vyšší zájmy a to už rovnou politické. Trochu genderová nevyváženost je zachráně zjevením v podobě holčičky ze hřbitova. Mohlo to být mnohem, mnohem temnější, depresivnější, ale nakonec se více šlo po příběhu než po silnějších sociálních tématech. ()

owwidius

Nechybalo vela a dal by som asi aj 5 hviezdiciek. Pekne natocene, cool napinavy pribeh a hlavne skvele prostredie (hlavne z bezpecia a pohodlia calunenej sedacky v Europe :D). Chalosi su sympaticki, neda sa im nefandit. Na kvalitu a prepracovanost Slumdoga sa to nechyta a trochu mi vadila lavicova agitka, ale inak super filmik a uprimne, cakal by som trochu vyssie hodnotenia.. [#2/2015] ()

trnkon

Na můj vkus až moc pohádkový a bezproblémový příběh. Chlapcům vychází vše a policii nechávají o dva kroky pozadu. Nakonec chamtivý vyšetřovatel nezvládne situaci a děti udělají zázrak na skládce. Na žánr drama a thriller je to opravdu moc sladké. ()

HyneX

Na konci trochu moc hepyendový a sluníčkový. Ale myslím, že kdyby mi bylo tak deset, tak je to na nějakou dobu můj nejoblíbenější film :) ()

Ben Nevis

A v tomhle městě právě pořádají olympiádu... Každopádně by film měli promítat na sociálce naší chudině, ať vidí, jak se mají dobře. U nás se probírají odpady jenom živly, kterým je zatěžko i vyřízení dávek. V Brazílii funguje na skládce celý byznys. Film má svoje kouzlo a moralizuje pouze na pozadí, protože v popředí se děje dobrodružství, jaké v českých filmech typu Na pytlácké stezce či Záhada hlavolamu nenajdete. Hlavní hrdinové sice jenom přežívají, ale nejsou ještě zkažení honbou za mamonem. Proto se mi pozitivní závěr líbil, protože jinak byl celý film špinavý, hnusný a úchylný. ()

Faila

Čekala jsem bolestivé drama, ale naštěstí byl tenhle poměrně drsný příběh vyprávěn s velkou dávkou komiky. ()

MickeyStuma

Snímek balancuje někde mezi filmovými počiny ´Město bohů´ (2002) a ´Milionář z chatrče´ (2008). Svým způsobem se jedná o dětský příběh, ale určitě ne určený pro dětské diváky. Příběh o třech chlapcích, kteří se ironií osudu vydají na dobrodružnou cestu dokončit určité poslání, během čeho jim, vlivem místní politické situace plného korupce a zášti, půjde i o život. Natočeno je to impozantně, takže to má patřičnou atmosféru, napětí, dechberoucí sekvence a dějovou přímočarost ve snaze politicky provokovat. Jenomže se vtom místama tvůrci jakoby ztráceli. Děj obsahuje spoustu situací, které vyznívají svou nelogičností tak divně, že až nabývají dojmu, že se v místních poměrech autor scénáře vůbec nevyznal. Možná je to i tím, že se nejedná o brazilskou produkci, jak by se dalo očekávat, ale o britskou, což by se v uvozovkách zase dalo pochopit. Ale je fakt, že si oněch podivností všimne asi jen znalec brazilských poměrů. Vlivem britské produkce je do příběhu navíc ještě naroubováno několik anglicky mluvených scén, které v ději nemají žádnou váhu, tudíž jsou naprosto zbytečné a spíše jsou v rámci vývoje děje dosti rušivé. Máme možnost spatřit dokonce i Martina Sheena, ale ten zřejmě slouží jen jako lákadlo diváků do kin. Suma sumárum, Nejedná se o dokonalý film, ale v rámci daného přesvědčení má pevné základy přinést dětské dobrodružství v zemi, kde stačí málo, aby se kdokoliv najednou díval do hlavně zbraně a nestačil předtím ani mrknout. ()