Odpad

• Brazílie Trash: A Esperança Vem do Lixo (více)

Hrdiny filmu Odpad jsou tři kluci, jejichž domovem je centrální skládka v brazilském Riu. Každý den ji prohledávají v naději, že najdou něco, co jim alespoň na chvíli zlepší život. Netuší, že už ten příští nález jejich životy nenávratně změní. Tím mimořádným nálezem, který Rafaela, Garda a Rata čeká, je peněženka, která obsahuje zdánlivě nesouvisející změť poznámek, výstřižků a jeden klíč. Když se o ni ale začne zajímat policie a nabídne jako nálezné značnou sumu, uvědomí si, že našli asi něco hodně důležitého. Rozhodnutím nevydat nález do rukou úřadům se vydají na vzrušující a dobrodružnou, ale nebezpečnou cestu, jejíž směr jim bude pomáhat určovat právě obsah peněženky. Ten totiž není standardním nepořádkem, který máme v peněžence všichni, ale důmyslným kódem, jehož rozlousknutí může jednoho vysoce postaveného člověka pořádně klepnout přes prsty. I proto policie rozjela tak usilovné pátrání. I proto jeden detektiv tak usilovně hledá Rafaela, Garda a Rata. Čím blíž jsou k rozluštění záhady, tím je nebezpečí větší. Ostatně, komu by chyběli tři kluci, kteří žijí na skládce? (CinemArt)

Kingjiri

I když ústřední dětský trio hrálo fakt dobře, bylo by vhodnější obsadit hlavní role dospělejšíma jedincema. Pak mohlo být víc prostoru pro akční scény i napětí a příběh by byl mnohem uvěřitelnější. Kromě toho občas stagnovalo tempo vyprávění, takže jsem měl pocit, že je stopáž mnohem delší než necelý dvě hodiny. Kromě hereckejch výkonů ale potěší i výprava do neokoukanejch zákoutí Rio De Janeira, slušná filmařina a nepříliš patetickej a zároveň fungující "sociání" podtext celýho snímku (chudejm stačí ke štěstí málo, nejsou hamižný a dokážou se podělit). Solidní žánrová jednohubka. ()

Rockerman

Naivní a velmi nevěrohodná představa, jak zatočit se zkorumpovanými politiky. Film se bude líbit hlavně "předlistopadovým", ale i těm současným komunistům. Pohádka o třech malých chlapcích, kteří obelstí všechny, včetně policie, získají prachy "zlého" kapitalisty a korupčníka a rozdají je chudým. Ti pak v budoucnu udělají revoluci, k moci se dostanou konečně ti správní a dobří lidé a nastane nebe na Zemi. Nechápu, že se stále ještě najde někdo, kdo takovému bludu věří. Za podobnou nepravdivou ideu jsem do odpadu hodil sci-fi "Vyměřený čas". "Odpad" do odpadu nepošlu, ikdyž by si to jistě zasloužil. Přes všechny výtky mě to totiž docela bavilo. ()

tranquill

"Proč to vlastně všechno děláš? ... Proč? Protože je to správné..." Solidní dobrodružné drama o mladých brazilských Jánošících. Škoda, že film postupně trochu ztratil tempo, asi bych hodnotil výš. ()

West

Na začátku se to zajímavě rozjíždělo, ale potom se to jen dlouze táhlo a příběh byla jedna velká honička. Možná bych přidal hvězdu kdyby ten konec měl alespoň zajímavější závěr a tak si vlastně člověk z filmu vůbec nic nevezme, protože tohle není Město Bohů - nýmbrž Město na Smeťáku . Lehký nadprůměr - 55% ()

tančísvlky

Mal som pred časom myšlienku, že Milionára z chatrče už nikto nenatočí v globálnom ponímaní a mýlil som sa ako vždy. Film vsadil na podobný koncept a o tom , že v tom mám prsty Richard Curtis je asi to podstatné. Kamera a reálie toho sveta berú dych. Je jasné, že Danny Boyle to však nie je. Maličkosti sa dajú nájsť a je ich veľa. Celkove však "Odpad" však nadmieru funguje a chlapci v podobe ťahúňov diela sú skutočne na medailu. Poctivý film z obrovským posolstvom o stave tohto sveta ... ()

Franc1s

Konečně nadešla správná chvíle a pustil jsem si odpad.. V hlavních rolích Rio, tři děti a ti špatní.. něco jako Milionář z chatrče, ten se i líbil, takže i zde jsem na konci s happy-endem jsem byl spokojen, i když na kino bych do toho nešel.. :) 7,5/10 ()

mira.l

Zpočátku to vypadalo zajímavě, nakonec se z toho stala vlastně taková pohádka se sluníčkovým koncem. Od momentu "zjevení" "mrtvé" holčičky na hřbitově to už vlastně nestálo za řeč. ()

Marator

V roce 2014 pořádala Brazílie MS ve fotbale a vynaložili na rekonstrukci stadiónů (včetně Ria) a infrastruktury miliardy penízů. O dva roky později bude v Riu de Janeiru nejnákladnější sportovní událost, která se dá pořádat, a to letní olympijské hry. Naproti tomu lidé nemají v Brazílii vůbec žádné sociální jistoty, životní úroveň je na bodu mrazu a do Ria by se nevydal ani můj brazilský přítel, protože by se bál o život. Ano, přeji sportovním fanouškům (sám jím jsem) nezapomenutelné zážitky, ale nesmí tím trpět základní věci. Film Odpad je veřejným protestem a ukázkou toho, že Rio není jen Copacabana, karneval, samba, socha Krista na hoře Corcovado, ale i vysoká kriminalita, drogové gangy a zkorumpovaní policisté a politici. Nejen za tohle dávám tvůrcům vysoké hodnocení, ale i za to, jak svůj postoj vyjádřili. Skvělým dobrodružným příběhem mladých kluků žijících na skládce ve strhující honičce s těmi zlými pány, kteří budou 5. srpna 2016 sedět v pozlaceném křesle při slavnostním zahájení letních olympijských her na stadióně Maracana. ()

syphoon

Očekávání se neproměnilo ve filmový zážitek. Škoda, scénář byl předsouzen k úspěchu, ale celkové POHÁDKOVÉ zpracování mě zklamalo. Mentalita lidí je stejně pohádkové jako zpracování. 55% ()

neo250

Od daného filmu som očakával omnoho viac. Film ma zaujal no extra nadšený nie som z toho. Daný film ukázal ako tam žijú chudobní ľudia, čo robia aby si zarobili na živobytie. Zaujímavá zápletka 3 chlapcov, ktorí sa chcú postaviť mafii v RJD a využiť svoje prostredie k ich dobru. Niektoré scény boli prehnané, nakoľko v 12mil meste v častiach faviel, vedeli vypátrať daných chlapcov, čo považujem za kravinu. Dávam tak 73% ()

papadoce

1 hviezdu dávam za dokonalý soundtrack, 1 za akciu "ukradnutie biblie" - bolo to zábavné, 1 za herecké výkony chalanov a skurveného policajta. 4. hviezdu za film ako celok som dlho zvažoval, ale bohužiaľ "ten" moment, ktorý by ma o tom presvedčil sa proste nekonal. Dávam 65 percent. ()

TSZ

Brazilsko/Britská kritika sociálních poměrů v největší jihoamerické zemi. Zápletka je bohužel tak chabá, že aby mohl film fungovat, musel by být extrémně dobře natočený (nebo obsahovat nahé brazilské krásky, například). Zde však tvůrci zcela selhávají a chvílemi jsem se dokonce přistihl, že těm zkorumpovaným poldům přeji, ať ty nesympatické fracky pochytají. Celé to nestojí za řeč a mohu-li radit, jděte od toho. ()

Sharles

Prevažuje vo mne dobrý pocit z tohto filmu najmä kvôli skvelej atmosfére brazílskeho životného štýlu, čo je aj vďaka skvelému soundtracku. Herecké výkony detských "nehercov" sú úžasné, tak ako aj ostatných skúsenejších kolegov. Réžia a kamera takisto bez problémov. No dôvod prečo nemôžem dať vyššie hodnotenie je scenár. Občasné klišé, umelosť a celková nezaujímavosť príbehu okolo politiky sú hlavnými nedostatkami. Línia o vzťahu medzi troma chlapcami je však dobrá, a možno by bolo lepšie keby sa jej príbeh venoval viac ako riešil nezaujímavý korupčný prípad. ()

Scraffy

Naozaj parádny film, ktorý je veľmi pekne natočený a emóciami narvaný, že som si ho musel pozrieť dva krát, aby som ho mohol ohodnotiť. A to sa mi často nestáva! Vizuál a celkovo scenár je naozaj originálny a prepracovaný. Detské obsadenie je naviac veľmi dobré a to sa moc často nestáva! Ja som si to užil a hltal som minútu za minútou celý film. ()

petisek

Milé prekvapenie. Milionár z chatrče to síce nie je, ale tvorcom nejde uprieť snahu natočiť pútavú a napínavú rozprávku, plnú farieb a ľudskosti. V závere filmu človek ľahko rozpozná rukopis Richarda Curtisa. Solídne 4*. ()

Doutas

Exotická země, výborní dětští herci doplnění matadorem Martinem Sheenem a moji oblíbenou křehkou Rooney Marou, dobrá kamera, svižné tempo a akční honičky. Bohužel potenciál solidního akčního thrilleru se sociálně-politickým podtextem ze současné Brazílie zůstal nenaplněn. A to především kvůli naivnímu scénáři, který vystavěl celý příběh na sérii náhod a nedal postavám dostatečně věrohodné motivace pro jejich jednání. Nejsem sice příznivcem motivačního rejpání (spolu s fyzikálně-fyziologickým rejpáním oblíbená disciplína přechytralých rozumbradů a rádoby intelektuálů, kteří dokáží spolehlivě zkazit skoro každý film), ale pokud vám celou dobu vrtá hlavou jedno velké proč?, na které se navalují další a další menší proč?, tak už se to filmu tak velkoryse odpustit nedá. Odpad není nijak vynikající či převratný film, ale k odpadu! má daleko a musím přiznat, že mě to docela bavilo. I přesto takové Město bohů, ke kterému bývá kvůli svému tématu přirovnáván, pro mě zůstává daleko lepším, intenzivnějším a realističtějším filmovým zážitkem. ()

Vykuk

Taková oddechovka, prostředí brazilských slumů a ústřední trojice jsou celkem zajímavé, zápletka taky není špatná, ale tak nějak mě nic u filmu nedrželo, v půlce už jsem odbíhal, nějak jsem to dosledoval, ale bylo mi už putna, jak to dopadne. ()