Odpad

• Brazílie Trash: A Esperança Vem do Lixo (více)

Hrdiny filmu Odpad jsou tři kluci, jejichž domovem je centrální skládka v brazilském Riu. Každý den ji prohledávají v naději, že najdou něco, co jim alespoň na chvíli zlepší život. Netuší, že už ten příští nález jejich životy nenávratně změní. Tím mimořádným nálezem, který Rafaela, Garda a Rata čeká, je peněženka, která obsahuje zdánlivě nesouvisející změť poznámek, výstřižků a jeden klíč. Když se o ni ale začne zajímat policie a nabídne jako nálezné značnou sumu, uvědomí si, že našli asi něco hodně důležitého. Rozhodnutím nevydat nález do rukou úřadům se vydají na vzrušující a dobrodružnou, ale nebezpečnou cestu, jejíž směr jim bude pomáhat určovat právě obsah peněženky. Ten totiž není standardním nepořádkem, který máme v peněžence všichni, ale důmyslným kódem, jehož rozlousknutí může jednoho vysoce postaveného člověka pořádně klepnout přes prsty. I proto policie rozjela tak usilovné pátrání. I proto jeden detektiv tak usilovně hledá Rafaela, Garda a Rata. Čím blíž jsou k rozluštění záhady, tím je nebezpečí větší. Ostatně, komu by chyběli tři kluci, kteří žijí na skládce? (CinemArt)

Kamca_

Tenhle film měl ze začátku určitě velký potenciál. Ale ve finále bohužel nebyl využitý. Příběh malých chlapců uprostřed velké skládky v Riu mě docela zaujal. Herecký výkony byly hodně dobrý a hudba taky supr. Tak v půlce jsem se ale opět začala nudit. Možná by bylo lepší na tento film koukat v originálním znění a ne v CZ dabingu. A stopáž bych taky trochu zkrátila. 60%. ()

Terva

CITÁT - Až se budete dívat na tohle video, budu asi mrtvej, protože mám něco na jednoho politika............. Těch pět hvězd je na místě. Už dlouho jsem se takhle u normálního snímku nepobavil. Čekal jsem nějakou ušmudlanou Cestu ven, cestu z něčeho, cestu do Anglie, kde je všechna zadarmo - no prostě, Brazílii na vás. Ta skládka je živobytí a svět dnes prostě tone v odpadcích. Dnes je skoro všechno zabalené, opředené umělou hmotou, igelitem, papírem a dalšími obaly, které už možná ani neumíme identifikovat. CITÁT - Policajtům nevěřím, jednají s lidma jako s odpadem........... Policejní brutalita je fakt brutální, jízda v autě je horor. CITÁT - Všechno bude v pořádku, nic se nepokazí......... Vůbec jsem nečekal takové dobrodružství, povedený hudební doprovod, středně dobrá kamera a zajímavostí je herecké obsazení. Zpočátku se mi vůbec nelíbilo, ale o několik minut později, bych ho už neměnil. Po dlouhé době jsem šel z kina naplněn a hlavně s chutí si koupit dvd až to vyjde. 90% ()

ivishka

Je mi líto, ale čekala jsem víc :-(. Film Odpad mě zaujal, ale nenadchnul. Trailer slibuje špičkovou podívanou ze života tří chlapců z chudé země, kteří na skládce na které pracují najdou docela důležitou peněženku a roztočí se kolotoč naprosto nečekaných událostí. To se sice stalo, ale místo opravdu špičkového dramatu mě naštvalo vytrhování z děje zpověďmi kluků. Napadlo mě, jestli je možné, že by se taková událost stala v reálném životě. I když co my víme co se děje v USA apod.. Líbil se mi závěr filmu, ale neoznačila bych film jako naprosto nejlepší co jsem kdy viděla. ()

Lukrecie

"Nepromarni život v bitvách, kde buď zahořkneš nebo umřeš." Velmi dobrý, drsný a napínavý film, který by si jistě zasloužil objevit se v červených číslech/%. ()

Baronne

Nebylo to zas tak hrozný, jak jsem čekal. Ale je to spíš pohádka, než-li nějakej thriller. Styl mučení pro mě i trochu úsměvnej, ale jinak je to fakt takovej příjemnej remake Milionáře z Brazílie.. Já bych osobně řekl, že je to srovnatelný s přeceňovanym "Město Bohů". Dokonce jsem se občas i zasmál, což u pohádky má bejt. A Rooney s Martinem byli skvělí. ()

cervajzik

Když přimhouřím oči nad přehnaně kýčovou a jednoduchou zápletkou, tak se na to kouká až překvapivě dobře. Tři hlavní kluci víceméně odpovídají tomu, co by člověk po zhlédnutí několika jihoamerických filmů očekával - když nestačí slova, pak to zaručeně uhraje úsměv nebo smutné oči. Zaujalo mě neotřelé prostředí, malé plus má film i za zmínku například o fotbalovém mistrovství světa. 71% ()

kaylin

Docela pěkně - myslím z hlediska věrohodnosti záznamu - se v tomhle filmu odráží to, jak špatná je situaci některých lidí v jednom z největších měst na světě. Brazílie není pro všechny skvělý místem pro život. Bohužel tenhle film se někdy až moc zaměřuje na to, jak jsou všichni chudáci, že to může jednoho otrávit. Je ale hezké, že to je drsné, akční a přitom pořád lidské. ()

Rakosnicek77

Jak řekl jeden můj známý tady "Bylo by zajímavé dát Odpadu odpad" teď po shlédnutí tohoto naprosto skvělého dramatu už ale vím, že moje hodnocení bude z úplně opačného konce hvězdičkové stupnice! Brazilská kinematografie světu dá jednou za čas opravdovou lahůdku a já si dovolím tvrdit, že za rok 2014 to je určitě právě Odpad! Děj vás vlastně od první minuty úplně pohltí a než se stačíte vzpamatovat, tak běží závěrečné titulky a dvě hodiny jsou pryč. Film vlastně nemá hluchá místa, těžko hledat slabou dějovou chvilku, kdy zbude čas odběhnout na toaletu, protože realita je taková, že film je samá akce, honička a setkání s každodení realitou života v chudinských slumech Brazilského hlavního města Rio! Rozhodně se nebudete nudit, scénář pamatoval na důmyslnou zápletku, neokoukané tváře a když už na nějákou narazíte, tak se s rolí dotyčný popere s dokonalostí sobě vlastní, tak jako Martin Sheen v roli místního kněze. Bohužel korupce a bezcenost lidského života, je dnes stále aktuálnější téma a proto budou podobná dramata vznikat nadále a lidé tady nad tím budou jen žasnout a nechápavě kroutit hlavou! ()

..Lucas..

Krásný film. Po dlouhé době něco, co mě opravdu zaujalo. Výborný děj a příjemný pocit po skončení filmu :) a velké plus za Rooney Maru. ()

Kaluž

Na "odpad" to není, ale když vidím ta jména (Daldry, Curtis, Moura) a nevyždímaný potenciál, nemá to k němu daleko. Úvod docela odsejpá, ale ještě před půlí začnou vystrkovat růžky kýčem prosycené podivnosti, což vyeskaluje v notně přepálenou báchorku o boji chudých chlapců ze skládky proti ošklivým pánům z korupcí prolezlé státní správy. Jako kdyby tvůrci chtěli natočit špinavé sociální drama ze slumu, ale pak si řekli, že by to vlastně mohlo být trochu jako ty konspirační superakčňáky s Jasonem Bournem. Jo, je to děsná hovnařina. ()

slunicko2

Anglická adventura v brazilských kulisách. 1) Film je v prvním plánu dobrodružství, ve druhém sonda do života a uvažování mládeže v brazilském slumu a ve třetím plánu obžaloba sociálních poměrů v zemi. Problémem je, že tyto různé roviny se vzájemně trochu ruší a překážejí si._____ 2) Po hbitém začátku se tempo zhruba po hodině zpomalí poté, co jsou karty vyloženy. Čím déle film trvá, tím je horší a horší, ale pod tři hvězdičky neklesne._____ 3) Otevřeně homosexuálního režiséra Stephena Daldryho, narozeného 1960 nebo 1961 - různé internetové zdroje nabízejí různé možnosti - proslavil Billy Elliot a od té doby dělá většinou zajímavé filmy._____ 4) Skvělé výkony podali Rickson Tevez (chytrý kluk Raphael), Eduardo Luis (černoch Gardo) i Gabriel Weinstein (Rato s melírem). Jejich věk jsem nezjistil._____ 5) Na rozdíl od běžných zvyklostí mladí herci získali svůj plat během několika let na splátky prostřednictvím svých rodičů to create a sustainable income for them and create medical and educational support systems, řekl režisér._____ 6) Výstižný koment: Radek99***, F.W.Colqhoun***. ()

italka63

Pokud máte chuť vidět jak vypadá bída, slumy, korupce a mladý Wagner Moura, jen s chutí do toho, jen u mne převládl na konci jakýsi rozpačitý smutek. ()

salalala

Solidní jednohubka, na které určitě nejvíc překvapí jména klíčových tvůrců. Curtis si zřejmě chtěl vyzkoušet diametrálně odlišný žánr od pro sebe typických komedií a napsal hodně zajímavou adaptaci, která disponuje především silným a uvěřitelným příběhem, napětím a množstvím zvratů. Daldry nejspíš zase nechtěl točit hluboce lidské a artové drama, ale zvolil atraktivní a relativně nenáročný thriller. Jejich kooperace dopadla více než dobře, protože se oba víceméně slušně doplňují. Kde jeden přichází se zajímavou zápletkou, druhý skvěle pracuje s exotickou atmosférou odvrácené strany brazilského Ria a napětím, které tu rozhodně nechybí. Přidává se i úderná a přesná hudba, krásná kamera a vůbec energický styl režie, v němž není čas na nudu. Zarazí i to, že většina filmu je portugalsky, takže působí dost autenticky. Ústřední chlapecké trio je obsazeno excelentně a tíhu, která na něm leží, zvládá naprosto bravurně. Ostatní už tu jsou vesměs do počtu, protože už nemají tolik prostoru (přesto si nelze nevišmnout, že Selton Melo v roli zkorumpovaného policisty je poněkud topornější) a nemohou tudíž předvést nic zásadního. Je pravda, že některé věci se občas vyřeší až moc rychle a řešení určitých situací jde sem tam proti logice věci. To ale v tomto případě nevadí, protože Trash je docela zajímavý snímek, který tedy nepřináší nic nového a možná si v něm oba autoři naložili trošku víc ambicí, než by bývalo bylo potřeba, jako žánrová oddechovka ale funguje velice dobře. 70% ()

Martpod

Brazilci se vyznamenali - sympatický thriller z neobvyklého, ale atraktivního prostředí, který z neoriginálního námětu dokáže vyrazit maximum. Dostatek akce a zábavných honiček, akurátní stopáž a výborné obsazení, včetně skvělých dětských herců. Jako svižná jednohubka rozhodně neurazí. ()

TheDon

Odpad rozhodně není filmovým odpadem. Zajímavej, možná trošku nataženej příběh,kterej bohužel nemá s thrillerem moc společnýho, ale nevadilo to. Vždycky mě zajímalo, jak se žije ve favelách a na skládce, když lidi nemají ani real. Závěrečnej braziljackpot je trošku přitaženej za vlasy. Ale za kouknutí to rozhodně stojí. 55% ()

ilemas

Sociální dětský film, kýčovitá pohádka s jednoduchým příběhem s brazilských favel na kterou se hezky kouká. Rozhodně to není žádný odpad, ale docela slušná podívaná. Jen mi z počátku vadila ta videa, působí to trochu rušivým dojmem. ()

Aljak

Skvelý koncept, aj to skvelo vystihnuté prostredie slumu v Riu, kde sa ľudia prehrabávajú v odpadkoch dúfajúc, že nájdu čokoľvek čo sa bude dať speňažiť a zaistiť obživu aspoň na ďalší deň. Príbeh mal parádnu zápletku a všetko bolo rozohrané na výbornú, len občas to akosi pochybne upadalo a napokon som z celkového vývoja deju nemal vôbec až tak úžasný dojem ako som prvotne očakával. Neviem, v ktorej fáze sa to presne akoby zaseklo, ale od istej chvíle u mňa akoby upadlo to celé napätie, ktoré vo mne postupne narastalo. Ale inak kvalita, vrátane trojice chalanov v hlavných úlohách, ktorí tomu filmu vysokou mierou dopomohli k väčšej autenticite. Ale inak, čakal som viac... ()

kaposlav

Asi trošku sklamanie. Nevedel som presne čo mám čakať, ale nebolo to zlé. Príbeh odohrávajúci sa v brazílskom Riu. Viem, že tam je prevažná časť populácie chudobná, ktorá žije v slamoch a preto som azda čakal niečo iné, keďže sa to malo odohrávať na smetlisku. Pre mňa osobne dosť rozporuplný film pre vela reality, ale aj podivného scénara, ktorému som neuveril. Tak moc som chcel udeliť 4*, ale nie je začo. ()

M.i.k.e

solidní jednohubka na jedno podívání,která ovšem v rámci žánru nepřináší nic nového.Největší problém Odpadu je nejen v jeho přílišné délce,ale hlavně v tom,že Daldry pořádně neví co by divákům chtěl servírovat.Ve finále tak nejde ani o syrové drama ani o svým způsobem rodinou podívanou.A možná až moc je z Odpadu cítit,že by se chtěl vyrovnat Boylovkám...60% ()