Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

studo

Výborný film o vzťahu v manželstve a problémoch muža, ktorého sny doháňajú k zúfalým činom...Michael Shannon bol absolútne vynikajúci. Takisto, ak by sme mali povedať, že rok 2011 bol rokom Fassbendera, či Goslinga, u žien by to bola istotne Jessica Chastain, ktorá vo všetkom, čo hrala bola vynikajúca... ()

Kingjiri

Spíš psychologický rodinný drama s komorní atmosférou než thriller. Příběh plyne hodně pomalu, ale zase je čas se víc věnovat změnám (v hlavě) hlavního hrdiny. Chybělo mi tu víc konfrontace Curtisový předtuchy s okolím (jedná scéna v jídelně to nezachrání). Na druhou stranu bylo docela zajímavý sledovat, jak se problém hlavního hrdiny řešil převážně v rámci rodiny. Za pochvalu stojej herecký výkony spolu s hudbou. Jenom konec se mi zdál nedotaženej a dost nejednoznačnej. Jako kdyby scénárista už nevěděl co psát a jak to ukončit, a tak to nechal na divákovi. To bude ale divákům, který rádi filozofujou nad smyslem snímku, určitě vyhovovat. Být o něco lepší konec, jdu ještě o hvězdu výš, takhle zůstávám u třech silnějších. ()

Charlie84

Jak se k tomuhle vyjádřit bez spoilerů, to fakt netuším, protože ten konec...takže dál nečtěte:) Jeff Nichols se nám snaží sdělit, že být (s) psychopatem rozhodně není tak cool, jak můžeme vidět u konkurence. Jde na to nelibozvučnou hudbou, realistickými postavami, jejich minimalistyckým stvárněním a velice, resp VELICE pozvolným budováním tíživé atmosféry s neustálým otazníkem kdy už se to teda podělá...a má teorie o tom ostatním je asi takováto: Nichols točí, točí, dotočí...skoukne... a uvědomí si, sakra, na tohle mi do kina nikdo nepřijde...vrátí se na režisérskou sesli, nafláká tam pár (mimochodem velice zdařilých) hororových sekvencí, zapálí si jointa a řekne, "Sakra proč ne!" A udělá tomu závěr takový jaký udělá. Mohlo to být směrem k divákovi nějaké důležité sdělení, mohla to být sofistikovaná metafora čehokoli, ale nezlobte se na mě, pokud má režisér náladu na vtípky, není dobrý je roztahovat do stodvacetiminutové stopáže. Za několik působivých okamžiků zůstávám na třech...ale pokud se to bude opakovat, vězte, že si na tenhle filmík vzpomenu a okamžitě půjdu níž! ()

Dvoja

Škoda, že to bylo až přespříliš zdlouhavé. Někde mi to vyhovuje, ale tady to bylo už opravdu moc. Otevřené konce mi často taky nějak zásadně nevadí a beru je jako plus...tohle není ten případ. Celý film se žene za něčím a vyvstávají různé problémy a divák se nakonec vůbec nedozví, jak to bylo.......Prostě o ničem?? ()

Gabretta

Ač se jedná o velmi zdařilý snímek, nedívalo se na to hezky... Tolik úzkosti, strachu a temných mraků. Hlavní postavy perfektně ztvárněné - z Michaela Shannona šla hrůza, Jessica Chastain byla úžasná! Znovu už se na to nepodívám, ale stálo to za to. ()

Yancl

Nevýrazný film s velmi silným a chytlavým potenciálem .. doslova mě nalákala vize nízkorozpočtového katastrofického snímku. Ale realita na plátně je bohužel jiná .. jedná se především o psychologické drama, které popisuje silné pouto v rodině a vykresluje řešení duševních problému, které mimo jiné souvisí s tornády. Z mého pohledu bych si dokázal představit 2h stopáž v užším, ale kvalitnějším kalibru. Klidně by se to dalo smrštit na 90 minut, pokud by se osekaly opravdu zbytečné scény typu 'sedí,hledí a nic neříká>5 minut' ... Závěrečné minutky přeci jen něco odtají, ale vzniká otázka, zda to bylo vůbec třeba. Přičemž poslední sekundy celého filmu obrací vše naruby a zákonitě donutí diváka zapřemýšlet. [52%] ()

Dimo

Vlastně ani nevím, co bych k tomu řekl a jak bych film shrnul. Jsem mírně rozpolcen. Nadšen i neuspokojen. Obsahově hodně zajímavé, herecky perfektní, ale nějak mi jaksi chybělo hmatatelnější vygradování. Co je však velmi dobrou devizou filmu, je stálé napětí a obavy z vývoje. Tímhle film opravdu zaujal. Takových 69%. Pro milovníky psychologických dramat lahodná chuťovka. ()

Torgal

Shannon si celý film kradne pre seba, no odhliadnuc od celkom zaujímavého psychického vývinu jeho postavy ten film nemá čo ponúknuť. Celý film človek hľadá odpoveď na otázku, či je blázon, ale mimo sledovania jeho rastúcej psychózy a jej dôsledkov na jeho rodinu sa tu nedeje nič iné. Áno, atmosféru to má dobrú, ale samo o sebe to nestačí a záver, ktorý to mohol riadne nakopnúť vyznel až moc pokojne. 6+/10 ()

AngelG

Tak tohle mě dostalo.. naprosto skvělý příběh, se stejně skvěle vedeným dějem, který se neustále stupňuje a stupňuje, dokud vás nesmete finišem.. herecké výkony naprostá dokonalost, jak tady spousta píše, Shannon a Chastain byli skvělé duo.. no a víc snad ani není potřeba dodat.. prostě další ojedinělý zázrak, mezi mořem neoriginality a průměru.. :) ()

Hartigan

Tak na toto psychologické drámo s tíživě hutnou atmosférou budu vzpomínat ještě dlouho. Oba hlavní herci jsou sehraní - působivá Chastain, která se do této role vesnické hospodyně hodí a Shannon si střihl trošku vyšinutého dělníka, který mívá hrůzné vize světa. Nichols nás ujišťuje, že není na režijní půdě žádný nezkušený nováček a vy nemáte žádné pochybnosti mu to nevěřit. Ale nyní to hlavní - David Wingo má totiž na totiž svědomí nejbombastičtější soundtrack za rok 2011. Dočista podmanivé tóny a melodie, které film plně vystihují a dávají mu úplně jiný nádech, by měly být získat minimálně nominaci na Oscara, poněvadž tento OST je boží! ()

PEZ

Takmer cely film mi svietili v hlave 4*. Ale sceny ako ta v jedalni (pri ktorej komparzisti netusili, co bude nasledovat, dostali iba info, ze budu vo filme a dostanu za to obed!), ci zaverecne dve - v ukryte a ta najposlednejsia na plazi - mi nedali vahat a rad som sa priklonil k plnej palke. Take Shelter je skutocne originalny kus, ktory si ide svoje, presna trpezliva rezia nechava po cely cas divaka na vazkach. A Michael Shannon a Jessica Chastain to uz len doklepavaju (druha menovana pritom dostavala len 100 USD za kazdy den natacania). Parada. Az do uplneho konca som netusil, kam nas film zavedie, atmosfera hustla viac a viac a zaver bol uz masakralny. Shannon je blazon. :) Mnozstvo cien ziskal tento len druhy film Jeffa Nicholsa - plne pravom. Za vsetky spomeniem tri ceny v Cannes. Kto by mal chut na nieco vaznejsie a kvalitne, Take Shelter bude vyborna volba. 9/10 ()

katmandzoo

Na tento film som narazil úplnou náhodou a až donedávna som ani netušil o jeho existencii. Po prečítaní niekoľkých recenzií som mu však dal šancu a dobre som spravil! Take Shelter skvelo vykresľuje psychológiu hlavných postáv, predovšetkým Michaela Shannona, ktorému by som za tento výkon bez váhania udelil Oscara. Dôstojne mu sekundovala i Jessica Chastain, ktorej potenciál však podľa môjho názoru nebol v tomto filme plne využitý. Ak očakávate katastrofický film s mysterióznou zápletkou konca sveta, tak si to nepúšťajte. Tento film je vyslovene založený na psychológii a dramatickom spracovaní. Pre mňa slušné 4*. ()

Biopler

Film má ingrediencie, ktoré ho predurčujú k úspechu. Vynikajúce herecké výkony v podaní Shannona a Chastain sú nosnou časťou keďže sa jedná o rodinnú drámu a akási línia apokalypsy je v úzadí. Jeff Nichols hrá umne hru s divákom až do samého záveru, na budovaní atmosféry si dá záležať. Scenár a samotný príbeh je podmanivý a prostredie, v ktorom sa odohráva je pravé rodinné s fungujúcimi väzbami na kamošov či kolegov v práci. Preto zamrzí lacný scenáristický fail o matke, ktorá porodila v trinástich rokoch. Curtis v pasáži u terapeutky spomína, že prvé náznaky schizofrénie sa u jeho matky objavili v tridsiatke zatiaľčo on mal 10 a jeho brat už 17 rokov. Taktiež mi do tohto príliš civilného filmu nesadlo vybavovanie si účtov bitkou s bývalým kolegom. Každopádne Take Shelter je kvalitný kus filmárčiny. ()

Kanonyr

Výborný film, po hodině jsem myslel, že to vypnu a půjdu spát, ale nedalo mi to se dodívat do konce :). Velice zajímavý příběh, stále se něco dělo, výborné herecké výkony. ()

Durgas

To vážne ľudia? Úprimne nechápavo krútim hlavou nad tým, prečo má tento film tak vysoké hodnotenie. Áno uznám, má v sebe ten typ "zvláštnosti", ktorý tzv. filmoví fajnšmekri obľubujú, lenže po pár minútach tento atribút prebijú negatíva. Dej je riedky ako prvá stolica po 4 litroch kvasinkového piva a trištvrťka filmu plynie odnikiaľ nikam. Hlavná postava mi svojim chovaním úprimne liezla na nervy, v každej druhej scéne by som jej (mu) najradšej nafackal, takže čo sa s ňou nakoniec stane mi bolo úprimne u prdele. Sledoval som to ďalej a hovoriac si "Teda, ak to nebude mať nejakú dych berúcu pointu, tak ozaj neviem!" A nemalo. Film sa od začiatku (plúživo) uberal k 2 možným koncom a jedným aj skončil, žiaden tretí - prekvapujúci sa predo mnou neotvoril. Jednu zvjozdu pridám za scénu v jedálni - tá mala gule. Inak samá voda. Ako po tej búrke. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu