USA, 1994, 113 min

Scénografie:

Jon Hutman

Kostýmy:

Susan Lyall

Svůj dosavadní život strávila mimo platební karty a kabelovou televizi, nyní je bezbranná Nell konfrontovaná s civilizací. „Mluvit“ ji naučila matka po mrtvici, která měla jediný kontakt se světem díky poslíčkovi, který jim vozil potraviny. A nyní umřela. Zbyla po ní plachá a nedůvěřivá dívka s pudovým vztahem k přírodě, která pro civilizovaný svět dostane schopné průvodce v čele s doktorem Liamem Neesonem, který v ní jako jeden z mála nevidí senzaci. A hned tu máme drama, kterak svět neustoupí ze své arogance, že by její život mohl být v lecčems i plnohodnotnějším. Zájem o Nell i po letech spočívá v soustředěném, divokém i snivém výkonu Jodie Foster. Škoda posledních minut, které plně podléhají diváckému vkusu. Happy end je nevyhnutelný, Foster měla našlápnuto ke svému třetímu Oscaru. Obávám se (když vidím její role třeba za poslední dekádu), že to byla poslední šance.(2.7.2015)

• tron

„Žila tu úplne sama...“ – „To pustovníci robia. Žijú sami a sami aj umierajú.“ Až som prekvapený, ako to na mňa nezapôsobilo. Pri pohľade na to, ako dobre Michael Apted v minulosti režíroval inú „silnú ženu“ (Sigourney Weaverovú v GORILÁCH V HMLE: PRÍBEHU DIAN FOSSEYOVEJ) a pri spomienke na to, ako Jodie Fosterová (ktorá si to rovno aj produkovala) za svoj výkon „lesnej nežnej žienky“ získala nomináciu na Oscara, som čakal niečo mimoriadne. Nie more klišé (zlý „vládca blázinca“, sexom posadnutí dedinčania). Nie miestami až komický výkon Jodie Fosterovej. Nie nudný vzťah medzi Neesonom a Richardsonovou. Nie patetické vyvrcholenie na súde, ktoré je detinské a nemá úroveň. Dokonca ani tá „panenská príroda“ mi nepripadala panenská a takmer dvojhodinová stopáž tomu vo výsledku tiež neprospela. Som sklamaný, verím, že takéto prípady sú aj „v skutočnosti“, len o nich treba nakrúcať lepšie filmy.(28.5.2011)

Film, v ktorom vládne iba jediná osoba a tou je mladučká Jodie Foster. Mne sa ale páčila aj N. Richardson. S Liamom Neesonom sa k sebe náramne hodili, obrovské nešťastie tá tragédia a veľká strata pre filmový svet. 65/100(6.3.2016)

Krasny film, ku ktoremu sa urcite velmi rada niekedy v blizkej buducnosti vratim. Skoda, ze Jodie uz vela netoci, je to skvela herecka.(21.8.2009)

Zpočátku věrohodný portrét vlčího dítěte, psychologicky velmi dobře propracovaný. Zvláštní pohled na to, čím člověk je, jak se tím stává a je-li tomu tak dobře. Ke konci však snímek odhazuje realistickou slupku a bere na sebe především pozitivní poselství o naději, lásce a přátelství. Zajímavá a noblesně zvládnutá role Jodie Foster, jíž vyšla i tato herecké etuda na jedničku.(30.5.2006)

• Jodie Foster