Černé zlato

Tarak Ben Ammar

Hervé Schneid

Scénografie:

Pierre Queffelean

Očekávala jsem něco úplně jiného než jsem dostala. Samozřejmě, že film není jen a pouze o ropě. Ovšem, o to mohl být více bohatší, jen kdyby ten scénář nebyl spíchnutý horkou jehlou. Některé dialogy byly opravdu hloupé a zbytečné. Stopáž je příliš dlouhá. Šlo by to určitě zkrátit.(14.5.2012)

,,VŠE CO MÁ NĚJAKOU CENU SE ZÍSKÁ BUĎ LÁSKOU NEBO KRVÍ“..... /// Arábie, poloostrov životní úrovní asi tak tisíc let za západem. Jen vítr a písek. Ropa? Aha... nadešel čas připravit se na události, po kterých se neměnný svět začne měnit..... Peníze a láska. Válka a mír (ty krávo - Tolstoj?). Pravda a odvaha. (ale hlavně...) PENÍZE A ROPA. Slušnej pohádkově – historickej příběh. Hodně zajímavejch myšlenek, informací (třeba že pod vodou je voda), jiná kultura (kde kurva máte ,,evropskou“ logiku?), Islám, ale i patos. I když co může bejt na tom ,,Jak jsme sjednocovali Arábii“ patosácký, že? Vlastně hodně, a je celkem jedno, jestli TO budete brát jako pohádku nebo cokoliv jinýho. Filmu škodí i kolísavost vypravěčskýho tempa (mohlo to bejt kratší). Ale co. Sjednocujou se Afričani, sjednocujou se Číňani. Proč by se nemohl sjednotit ,,tak nějak po svým“ taky někdo jinej.... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,The Arab“, kterou napsal Hans Rüesch, číst nebudu. 2.) Nevím, kdy se mi vyplatí vlastnit místo zelenýho trávníku písek. 3.) Chystám se na válku v poušti. 4.) Thx za titule ,,Velkotlamka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(29.5.2012)

• honajz

Byl jednou jeden arabský šejk, byl chudý a se sousedním šejkem smouvu uzavřel o neútočení. Syny jeho si jako zástavu nechal. Pak však v zemi černé zlato objeveno bylo a rozepře mezi ně zasadilo... Atd. atd., až ke konečné "velké" bitvě. Mezitím pár vztahových sekvencí, otec-syn-nevlastní syn-nevlastní otec, princ-princezna, arabský pohádkový kolorit... ale nic, co by překvapilo, nadchlo, potěšilo, pozvedlo nad úroveň obyčejné prvoplánové historky. A i ta hudba Jamese Hornera je už tak nějak stále stejnější.(16.6.2012)

Zajímavý námět, který je bohužel roztažený na nedůstojných 130 minut, z nichž prvních asi 30 je skvělých a zbytek je jako z dokumentu "Jak jsme bloudili pouští". Škoda.(20.6.2012)

• StarsFan

První půl hodinu jsem nechápala, proč chtěl někdo z drsného, realistického námětu vytvořit něco na pomezí komedie a pohádky, následujících 100 minut jsem trpěla. Trpěla. T - R - P - Ě - L - A. Slova nedokáží vyjádřit obludnost scénáře, kde mrtvoly (nečekaně) ožívají, láska překonává všechny hranice a hlavní hrdina připomíná osvíceného evropského humanistu.(29.2.2012)

• - Jedná se o první významný mezinárodně koprodukovaný film natočený na území Kataru. (Conspi)

• - Natáčanie v Tunisku prebiehalo počas "Jazmínovej revolúcie", ktorá viedla k zvrhnutiu prezidenta Zine El Abidine Ben Aliho. Natáčanie však skončilo podľa harmonogramu a v rámci rozpočtu, bez akéhokoľvek prerušenia. (MikaelSVK)

• - Film vznikal v pouštních lokacích států Tuniska a Kataru, kde se rovněž odehrávají boje mezi dvěma dominantními znepřátelenými kmeny. Jejich filmování zabralo víc jak čtyři týdny. (Conspi)