Černé zlato

Čierne zlato

Day of the Falcon

Drama / Dobrodružný

Francie / Itálie / Katar / Tunisko, 2011, 125 min

Očekávala jsem něco úplně jiného než jsem dostala. Samozřejmě, že film není jen a pouze o ropě. Ovšem, o to mohl být více bohatší, jen kdyby ten scénář nebyl spíchnutý horkou jehlou. Některé dialogy byly opravdu hloupé a zbytečné. Stopáž je příliš dlouhá. Šlo by to určitě zkrátit.(14.5.2012)

• DEXTER099

Nedokoukal jsem to celé,ale i tak jsem se dost nudil.Nezachránila to ani přítomnost Antonia.Možná si tento film objednal nějaký šejk ...kdo ví.Za mě 40% a dvě hvězdy.(14.7.2015)

Je to lepší než Minor, ale horší než všechno ostatní filmy, co kdy natočil (snad kromě Na křídlech odvahy 3D). Ono je to opravdu spíše průměrné hollywoodské vyprávění s hezkou vizuální stránkou a sexy herci, kteří se do daného prostředí hodí. Popravdě jsem nevěděl, co od filmu čekat, takže jsem ani zklamaný nebyl. A jestli všechny postavy mluví anglicky nebo francouzsky, to už je celkem fuk. Plusové body za (pro Evropana) nezvyklé prezentování Blízkého východu (napadá mě snad jen Lawrence z Arábie a The Message - kdo by chtěl vidět arabský velkofilm, mrkněte na Ar-Risalah, sice tam chybí Anthony Quinn, ale komu to vadí;). Taky se divím, že tu nikdo neokomentoval další Banderasovu arabskou roli po Vikinzích. Ohledně použité angličtiny - zarážející je jen to, jak snadno si Američani z Texas Oil na začátku rozumí s arabským sultánem/emírem, jinak je to jako obvykle "přeložené pro pohodlnost". Jak jinak to taky chcete udělat, proboha? Arabsky s titulky á la Mel Gibson (Utrpení Krista, Apocalypto)? Nezapomeňte, že kromě několika vět od Američanů se to vše odehrává mezi Araby, takže natočit/nadabovat to do Angličtiny je ten nejmenší problém. Kromě toho se herci o nějaký ten akcent snažili, co víc byste ještě chtěli?(14.5.2012)

• honajz

Byl jednou jeden arabský šejk, byl chudý a se sousedním šejkem smouvu uzavřel o neútočení. Syny jeho si jako zástavu nechal. Pak však v zemi černé zlato objeveno bylo a rozepře mezi ně zasadilo... Atd. atd., až ke konečné "velké" bitvě. Mezitím pár vztahových sekvencí, otec-syn-nevlastní syn-nevlastní otec, princ-princezna, arabský pohádkový kolorit... ale nic, co by překvapilo, nadchlo, potěšilo, pozvedlo nad úroveň obyčejné prvoplánové historky. A i ta hudba Jamese Hornera je už tak nějak stále stejnější.(16.6.2012)

Ako je možné, že tento film tu nemá ani 500 hodnotení a len 61%? Film som si stiahol pred viac ako rokom a pól, ale jeho pozretie som odkladal v domnení, že budu potrebné titulky, keďže sa jedná o film z arabského prostredia. Taktiež som si myslel, že dej sa bude odohrávať v dnešnom období, kde budú tí dobrí američania a na arabov nakydaju čo sa dá od Al-kajdy cez islám až po tzv. teroristov. Omyl! Film mal výborny scénar, herecké výkony a nenašiel som v podstate žiadne chyby po akejkolvek stránke. Z filmu plynú viaceré ponaučenia a ten kto sa chce dozvedieť niečo viacej o koráne a arabských zvykoch si isto príde na svoje. 5*(25.11.2014)