Černé zlato

Čierne zlato

Day of the Falcon

Drama / Dobrodružný

Francie / Itálie / Katar / Tunisko, 2011, 125 min

Džihád na vás! Mne sa to páčilo. Námet čerpajúci z desaťročí arabských ropných vojen sa každú chvíľu nevidí, a ja som bol veľmi milo prekvapený. Je pravda, že miestami to bolo trochu divne, až hollywoodsky skreslené nadľahčovaním, divnými pokusmi o humor, pátosom či nie práve najlepším výberom hudby. Príbeh ma však zaujal a udržal si ma, aj vďaka tradične výbornému Strongovi, a dnes už mierne netradične celkom dobrému Banderasovi. K tomu Freida Pinto z Milionára z chatrče - celkom luxusný bonus. Ja som sa bavil. 80%(6.12.2013)

Film, který chce být po všech směrech extrémně velkolepý, ale ve výsledku působí docela lacině. Téma zajímavé, herecké obsazení slušné, pouštní záběry připomenou Leanovu velkolepost, ale při sledování si divák neustále uvědomuje, že se zde nic zajímavého neděje a filmy plyne tempem dehydrované pouštní kavalerie. Dlouho zde, takový snímek chyběl, ale když už se měl objevit, tak takový, aby se na něj jen tak nezapomnělo. O tomhle bych nedokázal nic odvyprávět, ani hodinu po shlédnutí.(9.7.2013)

Ako je možné, že tento film tu nemá ani 500 hodnotení a len 61%? Film som si stiahol pred viac ako rokom a pól, ale jeho pozretie som odkladal v domnení, že budu potrebné titulky, keďže sa jedná o film z arabského prostredia. Taktiež som si myslel, že dej sa bude odohrávať v dnešnom období, kde budú tí dobrí američania a na arabov nakydaju čo sa dá od Al-kajdy cez islám až po tzv. teroristov. Omyl! Film mal výborny scénar, herecké výkony a nenašiel som v podstate žiadne chyby po akejkolvek stránke. Z filmu plynú viaceré ponaučenia a ten kto sa chce dozvedieť niečo viacej o koráne a arabských zvykoch si isto príde na svoje. 5*(25.11.2014)

Očekávala jsem něco úplně jiného než jsem dostala. Samozřejmě, že film není jen a pouze o ropě. Ovšem, o to mohl být více bohatší, jen kdyby ten scénář nebyl spíchnutý horkou jehlou. Některé dialogy byly opravdu hloupé a zbytečné. Stopáž je příliš dlouhá. Šlo by to určitě zkrátit.(14.5.2012)

• honajz

Byl jednou jeden arabský šejk, byl chudý a se sousedním šejkem smouvu uzavřel o neútočení. Syny jeho si jako zástavu nechal. Pak však v zemi černé zlato objeveno bylo a rozepře mezi ně zasadilo... Atd. atd., až ke konečné "velké" bitvě. Mezitím pár vztahových sekvencí, otec-syn-nevlastní syn-nevlastní otec, princ-princezna, arabský pohádkový kolorit... ale nic, co by překvapilo, nadchlo, potěšilo, pozvedlo nad úroveň obyčejné prvoplánové historky. A i ta hudba Jamese Hornera je už tak nějak stále stejnější.(16.6.2012)