Černé zlato

Čierne zlato

Day of the Falcon

Drama / Dobrodružný

Francie / Itálie / Katar / Tunisko, 2011, 125 min

V prachu púšte elegantne vyrozprávaná dobrodružná príhoda o tom ako sa z podivínskych púštnych obyvateľov začínali vplyvom jazier ropy pod územím, kde nič iné cenné nikdy nebolo, stávať nechutne bohatí šejkovia topiaci sa v zlate podobne ako strýko Držgroš.(18.10.2016)

"Spasiteľ? , veď je to obyčajný knihovník..." Nový film J.J. Annauda som si prisahám ani nevšimol. Už dlhšie som si neklikol na jeho filmografiu a film som prvý krát zaregistroval asi mesiac pred premiérov na stanici Markíza. Narozdiel od mnohých priemerných hodnotení som to ja videl na viac. Mám pre historické filmy všeobecne slabosť, navyše príbeh ma zaujal, takže sa žiadne veľké sklamanie nedostavilo. Ono to asi takto býva, keď človek od filmu veľa neočakáva. Príbeh o sile ropy a peňazí, láske a rozhádaných kmeňoch má zhruba všetko, čo by mal dobrý film mať. Kvalitné herecké obsadenie a kvalitný hudobný doprovod od J. Hornera je tiež lákadlo. Slabšie štyri hviezdy. 70%.(24.8.2014)

Je to lepší než Minor, ale horší než všechno ostatní filmy, co kdy natočil (snad kromě Na křídlech odvahy 3D). Ono je to opravdu spíše průměrné hollywoodské vyprávění s hezkou vizuální stránkou a sexy herci, kteří se do daného prostředí hodí. Popravdě jsem nevěděl, co od filmu čekat, takže jsem ani zklamaný nebyl. A jestli všechny postavy mluví anglicky nebo francouzsky, to už je celkem fuk. Plusové body za (pro Evropana) nezvyklé prezentování Blízkého východu (napadá mě snad jen Lawrence z Arábie a The Message - kdo by chtěl vidět arabský velkofilm, mrkněte na Ar-Risalah, sice tam chybí Anthony Quinn, ale komu to vadí;). Taky se divím, že tu nikdo neokomentoval další Banderasovu arabskou roli po Vikinzích. Ohledně použité angličtiny - zarážející je jen to, jak snadno si Američani z Texas Oil na začátku rozumí s arabským sultánem/emírem, jinak je to jako obvykle "přeložené pro pohodlnost". Jak jinak to taky chcete udělat, proboha? Arabsky s titulky á la Mel Gibson (Utrpení Krista, Apocalypto)? Nezapomeňte, že kromě několika vět od Američanů se to vše odehrává mezi Araby, takže natočit/nadabovat to do Angličtiny je ten nejmenší problém. Kromě toho se herci o nějaký ten akcent snažili, co víc byste ještě chtěli?(14.5.2012)

• MartinezZ

Takové hvězdy, tak dobře hrály, tak pěkná hudba, tak skvělé prostředí, tak výborný námět a tak zprasený film. To je tak neuvěřitelně promrhaná možnost na skvělý, velko-skvělý film, až se mi chce brečet. Scénárista je kretén a režisér jakbysmet. Všechno se děje hrozně rychle, čím blíže konci filmu, tím je vše překotnější, ale o to méně smysluplnější. Nemálokrát jsem se přistihl, jak v duchu křičím "COŽE?", protože některé zvraty a chování postav jdou mimo jakýkoliv smysl a události se dějí zničehonic jen proto, že někdo těch 15 minut, jež jim předcházely, z filmu vystříhal, čímž gradující děj zcela odstřelil. Přitom všechno ostatní se mi moc líbilo, kamera, hudba, prostředí, herci, všechno, až na ten film okolo toho. ~~~ Jestli já jsem se něco díky filmu v poušti naučil, tak také neplýtvat. Neplýtvejte tedy časem, bylo by vám z filmu jenom smutno. Ne, že by sám film byl tak smutný, jen je tak moc zprasený. ~~~ PS: Půl hvězdičky z čistých dvou dávám dolů za typicky levně americkou debilitu, kdy všichni arabové mluví výborně anglicky i mezi sebou. Což je na to, že film má na triku Francie / Itálie / Katar, dost zarážející (už vidím, jak se Banderas, Strong a další učí plynně arabsky :), ale i všichni ostatní, celá poušť? ~ 1,5*(6.5.2012)

Šeherezáda po 1000 a jednej noci vyrozprávala sultánovi všetko a po nej nastúpil J.J. Annaud, aby nám rozpovedal 1002. rozprávku. Mali by sme mu za ňu ráno stať hlavu? Nemyslím si. Čierne zlato je príťažlivá exotická historická omalovánka, na čom nie je nič zlé. Len stále som mal niekde vzadu v hlave nepríjemný pocit premárnenej šance na vysoko ambiciózny projekt, ktorý by uspel aj na udeľovaní nejakých tých cien a vyjadroval by sa aj k dnešnej situácii. Ale máme tu krásnu princeznú a ponaučenie, že s tankom do púšte nelez.(2.10.2016)

• - Jedná se o první významný mezinárodně koprodukovaný film natočený na území Kataru. (Conspi)

• - Natáčanie v Tunisku prebiehalo počas "Jazmínovej revolúcie", ktorá viedla k zvrhnutiu prezidenta Zine El Abidine Ben Aliho. Natáčanie však skončilo podľa harmonogramu a v rámci rozpočtu, bez akéhokoľvek prerušenia. (MikaelSVK)

• - Film vznikal v pouštních lokacích států Tuniska a Kataru, kde se rovněž odehrávají boje mezi dvěma dominantními znepřátelenými kmeny. Jejich filmování zabralo víc jak čtyři týdny. (Conspi)