andrii

Nesnesitelná tíha intimního bytí. Mlčenlivý trosečník v antonioniovském zásahu. Milenec rozervané modernity balancující ve volnosti, v tiše separované zkaženosti. Jste připraveni okusit libou stud(enost), uschovat se v anonymním kostýmu mrazivého newyorského kratochvílení moderní doby? Zasněžená tvář měřítek intimní emoce. Zborcená fyzická přítomnost v centru ohryzaného velkého jablka. Spící dotek citových vztahů. Tělo a chtíč. Duše a cit. Blízké a přeci tak vzdálené konstanty. Stíhán chtíčem, to netajím, však o ničem jiném nepromluvím. Mám zájem o náhodné tělesné známosti. Jsem podroben světským neřestem. Toulám se v labyrintu snových těl, mezi ženskými ňadry, zrcadlí se můj úděl. Tys byla mi náhodně představena. Rozumíme si i beze slov. Díváme se na sebe. Prohlížím si tě. Možná v tvém pohledu nacházím to dávno zapomenuté – sám sebe. Chci znát tvou příchuť, smysly se ti dostat až za nehty, přikovat tě k sobě. Neztratím tě? Teď už ne... Jsem hoden poznat své tělo, které je jediným viníkem mých hříšných rendez-vous, nenaplněných vyvrcholení. Je to jen lekce fantazie, zhoubné šero. Hroutím se, tápu, stále hledám vhodný zámek, stále nenacházím ten správný klíč. Za bílého dne i hluboké noci – do koše odhozený pás cudnosti. Estetizovaná lekce fyzické lásky mihotá se v rozrušeném probuzení. Tělo vstřebává tu slast, která prošumí bez povšimnutí, vědomím laciného flirtu, odosobněným, anonymním sexuálním životem, nechává se mást. Zdravím úsvit nitra na šikmé ploše. Povadlá je duše má, zraněná, unavená, osiřelá, náchylná k bídě mého já. Laskavá past rozkoše. Dekadentní, zchátralá. Do neprobádaných koutů příliš hluboko se zarývá, pouhým okem nepostřehnutelné dílky rozkrývá. Nitro vydává se cestou pouště, intimita jako nevěstka, moderního roucha zbavená. Duše povšimla si tónin smutku, zasekla se, katarzi vzdálená, masky spadly – rána mučivá… Sofistikovaně provokativní polykač chladných veršů skutečnosti, přitažlivě odtažitý, výstavní fešák v obleku M. Fassbender - promiskuitní požitkář, zhýralý samotář. Potácí se, uvízl na špatném místě, dráždí velkoměstskou „svatozář." Vládce tělesných pokušení, bohatě obtočen prázdnotou, na (p)okraji roztříštěn sobeckou samotou. Šestým smyslem touhy personifikován. Dláždí svou cestu v bludném kruhu, rozerván, žízní po neobyčejné sexualitě, sexu bez limitů, pravidel. Prudce zoufalý, po nadměrných dávkách hladoví. Nepřívětivě zaslepen počestným objektem. Morální odvaha dotkla se tenkých střípků závislosti módemana. Padnul jsem. Trysk slz mezi kapkami deště. Chci ven, dovnitř, potkat se s "novou identitou?" Obnažený „útok“ odcizené společnosti, která zabředává příliš lehce, příliš trpce do otupělého stavu cyklického exhibicionismu. Utápí se v efektu samolibé osamělosti, ztrácí se v usmýkaném životě, neschopném naladit se na daný rytmus, udržet s ním krok. Překonat „vyšší“ ostych ve své zaběhnuté komplikovanosti a cynismu. Přijmout vnitřní smělost moderní doby. Přelstít, sloupnout pozlátko citového studu, vysvléknout se z luxusní prázdnoty životního stylu, kterým šidí své charisma, zcizuje se svému image. Je snad dívka v metru nadějí, která ho uzdraví, vysvobodí nebo je pouhým odrazem, jeho alter egem v ženském provedení? () (méně) (více)

Juto

Brandonov život je takmer dokonalý: stála práca, pekný byt, dobrí priatelia a ženy ho zbožňujú. Niečo však Brandonovi bráni mať vzťah, ktorý trvá dlhšie ako štyri mesiace, táto neschopnosť je spôsobená skutočnosťou, že Brandon je závislý na sexe: na náhodných stretnutiach s cudzími ľuďmi a prostitútkami, na pornografii (počas pracovnej doby aj po nej), na masturbácii . A do istej miery sa zdá, že má svoju závislosť pod kontrolou, až kým nečakane nepríde jeho sestra Sissy a hľadá si na chvíľu bývanie. Britský režisér Steve McQueen prináša fascinujúcu štúdiu postáv, ktorá skúma, ako moderný život (v ktorom zohrávajú hlavnú úlohu nové technológie) čoraz viac ľudí izoluje a znemožňuje im nadviazať emocionálne väzby s ostatnými. V prípade Brandona, lovca hľadajúceho rozkoš a nie lásku, z neho príchod jeho sestry urobí korisť vlastných emócií a prinúti ho čeliť realite. Osobitnú zmienku si zaslúži dynamika Fassbendera a Mulligan, ktorá sa medzi nimi vytvorila, pretože je úplne odlišná a môže byť dokonca nepríjemná, ale je zničujúco emotívna (najmä v posledných minútach príbehu). V ovzduší sa vznáša otázka či mali medzi sebou niečo?  8,5/10 ()

Riley

WOW. Originální, intimní! Celých 99 minut jsem se snažila pochopit, co mi tím pan řežisér chce říct. Zajímavá úkázka novodobého fenoménu o lidech, kteří přistupují k sexu velice nezávazně a bez lásky. Úchvátně natočené, sexuálně šokující. Michael Fassbender je sexy a za ten orgasmus s asiatkou a blondýnkou bych mu snad dala oscara! :) A ta scéna v metru na začátku - tolik sexuálního napětí bez jediného slova. WOW ještě jednou. Jen tomu prostě něco chybělo!!! (Miami, Regal) ()

Saraswati

Desivý obraz samoty, bolesti, prázdnoty, sebadeštrukcie a blúdivej existencie bez slobody. V jednom človeku obraz celého ľudstva. ()

Jermann

Možná taky moc čumim na péčko, ale Stud mi příjde především pěkně silně řezavý a intimní, než jakkoli kontroverzní. Tak trochu Americké psycho na vážno. Michael Fassbender hraje velmi civilně a přesvědčivě .. prostě úžasně. Začíná mě docela zajímat, čahoun jeden. ()

forsythia

A kdo je jako větší zoufalec? Člověk neschopný vztahu, který většinu svých nejproduktivnějších let pročumí do blba v metru a jeho sexuální život se ubírá od bordelu k internetu a naopak, nebo poslušný manžel, co najde doma vždycky tu stejnou okoukanou víc matku než ženu, se kterou už si ani nemá co říct, když s ní sedí v restauraci? ()

WolfR

Tak tenhle kousek mě zasáhl. Odvážný provokativní emotivní pohled na prázdnou duši mající stále jedinou vidinu, vidinu sexuálních prožitků. Steve McQueen mě rázem začal velmi zajímat, natočil něco tak úchvatného a dokázal z Michaela Fassbendera vyždímat maximum, ten byl opravdutaké famózní. 5 hvězd. ()

KajusaK

Očekávala jsem od filmu hodně, nedostala jsem nic. Naprosto nudné, odzačátku do konce stejné, na jedno brdo. Konec jsem předvídala hned od příjezdu sestry, takže ani ten mě nepřekvapil. Bohužel normální průměrný film, který mi vůůůůbec nic nedal, 90% z filmu byly pornoscénky, ještě velmi trapně provedené. ()

BoXBe

Co do tématu i zpracování je to neotřelé a dobrý filmový zážitek s vyváženým obrazem i zvukem pro zaujetí smyslů diváka. Výsledek mi přijde planý a neuspokojivý. Čekal jsem víc, ale přiznávám, že přemýšlivému člověku to mozek zahřeje. Čtyři místo tří hvězd dávám za dlouhé scény. To je uklidňující, když někdo nechává herce hrát a nestříhá jak krejčí. ()

dr.fish

Film o prázdnotě asi nemůže být jiný než prázdný. Z tohoto pohledu zpracováno výborně, všichni hráli vyhořelost dobře, jen to bylo přece jen trochu nudné. Chápu co tím chtěl básník říct, ale vidět znova už netřeba. 60% ()

smrt.ka

Hodně netradiční, vizuálně zajímavý a tak nějak dokumentárně přímočarý kus. Hrozně jsem se na tenhle film těšila a moje očekávání předčil především ve své neschématičnosti a netuctovosti (no však je to taky made in VB, že jo). Fassbender byl super, ale oni byli vlastně všichni. Snesla bych i kdyby byl film delší, ale zřejmě by pak mohl ztratit to své kouzlo: vidíme sice nahotu a řadu erotických scén, ale přesto nevidíme vlastně nic určitého, jednoznačného. Hádáme, čteme mezi řádky, domýšlíme se. Je to jako číst deník stručného zapisovatele. Trochu jako metoda ledovce. A hlavně je to příběh člověka. Bez příkras. /Po druhé zhlnuto na LFŠ 2012. Přidávám na hodnocení. Zvláštním způsobem jedinečný zážitek. ()

danliofer

Po celou dobu trvání filmu jsem si říkala, že název Stud se může vztahovat jen na jedno, a to absenci citů... Pokud měl režisér na mysli právě toto, tak pak se film strefil do černého... jinak by to bylo jen mentorské licitování, což doufám, že nebylo cílem... ()

E=mc2

Skvelá reklama pre všetky porno stránky :) V podstate jedno dlhé péčko ktoré vsádza na svoju explicitnosť, osamelosť, nymfomanovskú neschopnosť milovať či ani nechcieť človeka na nič iné než na vysmrkanie sa :)) Ale dievčatá ktorým sa páči Fassbender si prídu na svoje. Máva tam tým svojím šarmom dostatočne krát... Ale nie, má to aj nejaký presah a pekne dlhý :) Hanba..hm preto že každý občas máme podobné myšlienky ako hlavná postava ale nerealizujeme ich? :) Krásny emočný kontrast je aj začiatok milovania sa s tou černoškou ktorá mu naozaj dáva seba a je cítiť že to nie je len sex a čo sa to deje s Mr. Bigom? :)) Atmosféricky snímok ktorému sa dá vytknúť že režisér prestáva nasledovať sám seba resp. prvých 20 minút filmu je úplne atmosférovo a výstavbov iných, film sa absolútne mení a stráca atmosféru príchodom jeho sestry ktorá tu vyjadruje akýsi emočný protipól svojho brata. A k záveru, mal sa aspoň usmiať aby sme jasne vedeli že sa nezmenil a zase bude poriadna šukačka :)) A výpoveď generácie to určite nie je. Teda aspoň nie tej mojej :) Teda, možno aj áno. Kamera stála za to. Hudba bola asbolútna vykrádačka od Hansa a jeho Tenkej červenej línie. ()

Radiq

Nevim, proč to srovnávat s filmem Hlad. Ale bylo to horší :-). Sexuální závislost byla pěkně zpracovaná, někdy i šokující. Jinak mi ten příběh ale nějak moc neseděl a místama i nudil. Michael Fassbender je vynikající a do role se vyloženě hodil. Co se mi libilo, tak že herci se při natáčení vůbec nestyděli, spíš ten stud přecházel někdy z nich na mě... Byl to ale zajímavej zážitek... ()

kocik1

TAk o studu Shame opravdu není. I když slabší povaha se u něj nejspíš bude stydět:-)). Film má vynikající atmosféru, která přesně vystihuje prázdnotu a sobectví hlavního hrdiny. A pak je plný sexu. Náhodného či placeného. Jak říkám, atmosféra je skvělá. Jenže jako by jí chyběl kyslík. V podobě příběhu nebo nějakého vyznění. Pro mě se Brandon jenom pro*ukal odnikud nikam a byl konec. ()

JaT

Tento film vidět dvakrát ihned po sobě, tak jdu do Bohnic :) Jednou to úplně stačilo. Velmi depresivní, dlouhé záběry to jen přiživují a nechají vás vymáchat v temných emocích. U tohoto filmu mohou být dvě skupiny diváků: jedni film po dvaceti minutách přestane bavit a spatří v tom velkou nudu, zatímco druzí si film nepovrchně "vychutnají" a uvidí dobrou filmařinu. K dokonalosti snad v příběhu chybí Dr. House, aby vysvětlil, proč se hlavní hrdina tak chová. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz