Velitel koncentračního tábora Walter Kraft (M. Krug) je amatérským boxerem. Kondici si udržuje v dobře zařízené posilovně, zatímco podvyživení vězňové musejí celý den tvrdě pracovat. Pokusy o útěk se zde trestají okamžitou smrtí. Jedním ze skupiny dopadených uprchlíků je i Slovák Ján Komínek (Š. Kvietik). Kraft jen náhodou zjistí, že vychrtlý mladík je také amatérským boxerem. Jelikož velitel potřebuje k tréninku sparingpartnera, ušetří Komínka smrti i povinnosti pracovat a pověří svého asistenta Williho (E. Marian), aby vězně „vykrmil“. Zesláblý Komínek se zpočátku veliteli nemůže v ringu rovnat, avšak zanedlouho se ukáže, že Kraft je mizerným sportovcem a že Komínek je schopen jej poslat k zemi. Jenže tady nejde o vítězství v boxu a už vůbec ne o pravidla fair play. Komínek dobře ví, že bojuje o život – a to nejen o svůj… (Česká televize)

Biopler

Film je rozhodne pozerateľný, hlavne vďaka ústrednej dvojici Krug a Kvietik, ktorých výborne pripravili na vzájomné súboje, ktoré zakaždým gradovali. Zo začiatku príliš zhrbený Kvietik akoby symbolicky predstieral odovzdanosť a poddanosť, v závere už vzpriamene vyzval bez váhania na súboj veliteľa kde ho pomsta hnala vybiť si zlosť. Krug bol pre mňa z voleja skvelá voľba, výraz, postava, reč signalizovali istý rešpekt, avšak film ho vykreslil celkovo plocho, veľmi sa s jeho postavou tvorcovia nevyhrali. Iné sa dá povedať o Kvietikovi, ktorý mi náramne sadol do role väzňa, postupného rebela, i keď som od začiatku nebol až tak nadšený. A pochváliť treba voľbu mena hlavného hrdinu, že teda Komínek. Rozporuplným zostane záverečné rozhodnutie hlavného hrdinu, ktoré je, samozrejme, humanistické, ale vzhľadom na predošlý dej málo akceptovateľné. Mám na mysli hlavne kvôli vytvoreným vzťahom v tábore, poriadne sledujeme tak akurát jeden, zvyšní väzni skôr závidia ako fandia. Sčasti gýčovo a ako klišé, ak to tak vôbec vzhľadom na vážnu tému označiť, pôsobí plápolajúci dym z komína plynovej komory počas Komínkovho rozhodnutia pre pomstu či počas dohovárania veliteľovej družky ohľadne fair-play. Páči sa mi, že snímka pôsobí autenticky vďaka nemčine či poľštine a je otitulkovaná a nehráme sa na fabulu, že Nemci sa naučili po slovensky či po poľsky ako to je niekedy vidieť dokonca v novších filmoch. ()

JimiH

Bezchybný Kvietik v boxersko-nacistickém survivalu proloženém záběry na úmorné a smysl postrádající práce vězňů. ()

balcazar

Spojenie koncentráku a športu dopadlo veľmi dobre. Na jednej strane veliteľ, ktorý je síce dobrý v boxe, no nie je šanca, že by priznal, že je niekto lepší. Na druhej strane väzeň, ktorý síce môže boxovať, no jeho dĺžka jeho života závisí výlučne od toho, či zápas prehrá. Duša športovca sa však v druhom menovanom prejaví a film tak graduje, hoci aj dovtedy ponúka zaujímavé scény. Výkon Štefana Kvietika bol profesionálny, prepracovaný, jednoducho kvalitný. ()

BigBang

Nelehký námět, ale film se vydařil. Nemohl jsem se od něj odtrhnout. Vynikající výkon p. Kvietika - je radostí dívat se na něj v roli boxera: když se předkloní a vylétne mu bleskově ruka, vypadá autenticky. Boxu nerozumím, ale herec ztvárňující jeho protivníka takovou ránu zdaleka neměl, nebo mi to tak aspoň připadalo. Film z koncentračního tábora by nebyl dívatelný, pokud by byl autentický, protože by v něm bylo příliš utrpení; zde se podařilo najít tu správnou licenci a utrpení je poetizováno, takže neničí možnost vnímat hlavní příběh filmu. Zajímalo by mě, nakolik se podařilo vystihnout reálie koncentračních táborů: filmový tábor kombinuje koncentrační (pracovní) tábor a vyhlazovací tábor. Jestli se nepletu, tak takovým byla jen Osvětim v době vyhlazení maďarských Židů. Ale ve filmu má tento motiv svůj význam v asi nejlepší scéně, kde velitel tábora uvažuje. Film je zajímavý tím, že i esesáci v táboře jsou psychologicky prokresleni - Němci mají starost o svou čest jen ve vztahu k jiným Němcům, východní národy neberou jako sobě rovné. ()

junxi91

Dost depresivní film, jehož děj se odehrává v nelidsky odporném prostředí koncentračního tábora, vedeného sadistickými a krutými strážnými, kteří nutí vězně pochodovat, tvrdě pracovat a občas některého jen tak zastřelí. Velitelem tábora je amatérský boxer Walter Kraft, který zde žije se svou ženou a dětmi a každý den trénuje ve své zařízené tělocvičně a má skvělou kondici. Za pokusy o útěk jsou v táboře přísné tresty - například cvičení na dvoře, kdy musí vězni rychle padat k zemi a vstávat, což některé z nich vyčerpá a ti pak padnou k zemi mrtví. Jedním z nich je také Slovák Ján Komínek, který při tomto fyzickém mučení zůstane stát, a tak jej chce Kraft sejmout pěstí, nicméně Komínek jeho úderům úspěšně uhýbá. Kraft se Komárka zeptá, zda je boxer a v jaké váze boxoval. Komárek údajně boxoval ve vyšší váze, než Kraft tipuje, což je samozřejmě dáno podvýživou a strádáním v táboře. A tak jej Kraft vezme do tělocvičny a ti dva spolu začnou trénovat, a zesláblý Komínek samozřejmě dlouho nevydrží a prohrává. A tak Kraft nařídí, aby Komínek za 3 dny přibral 4 kila, takže dostává spoustu jídla. Postarat o něj se má asistent Willi, který je kupodivu také Slovák, říká Komínkovi "krajánku" a občas působí celkem mile, nicméně nakonec vždy ukazuje svou nadřazenost. Komínek má tak nadstandardní příjmy potravy, a jeho spoluvězni jej obviňují z udavačství. On se těmto nařčením brání a místo toho jim dává něco ze svých přídělů stravy a chrání je před dozorci. Postupně se začne jeho kondice zlepšovat a v zápasech vydrží čím dál tím déle. Nicméně má pořád bolesti břicha a chybí mu pružnost v nohou. Komínek nezvládá trénink v prostředí tábora, a tak jednoho dne přemluví Krafta a jede s ním mimo tábor na Kraftův statek, kde se mu lépe trénuje a kde slouží také jedna Polka, která je spojkou pro uprchlíky z tábora. Komínek se skamarádí s jedním starším Polákem jménem Venzlak, který mu dává cenné rady ohledně boxu a trénuje jej. Bohužel pro něj si na něj jako na kamaráda Komínka dozorci zasednou a nutí ho tvrdě makat a lézt po hromadách ostnatého drátu, až jej ti parchanti umučí. Následuje boxerský zápas mezi Kraftem a Komínkem, který jsem sledoval se zatajeným dechem, nicméně výsledek byl předem známý. Po deseti kolech je vítězem uznán Kraft v poměru vyhraných kol 7:3. Po zápase se Komínek rozhodne, že si dá ještě nějaký trénink, protože po zápase se hodí ještě chvíli trénovat. V ringu jej vidí Kraft se svými strážnými a nechá se přemluvit k jednomu kolu. V tom však má Komínek navrch a nakonec Krafta zdolá, ten jej však obviňuje z rány pod pás. To samozřejmě Komínek odmítá, a na jeho stranu se postaví ostatní strážní. Je mu umožněno z tábora odejít místo jiného vězně, který "byl osvobozený jinak". Komínek vyžaduje záruku, že v táboře nebude poplach a že nepůjde dalších 40 vězňů do plynové komory. Kraft se mu zaručí a tak Komínek odchází na svobodu, kde se potká s tou Polkou a řekne ji heslo s červenými růžemi a také ji oznámí, že v táboře se plánuje další útěk. Pak se ovšem ozvou sirény a Komínek se otočí a kráčí zpět do tábora...Jak jsem psal, byl to dost ponurý film a také nesmím zapomenout na hustý kouř stoupající z krematoria, který se objevuje v mnoha záběrech a značí vždy něco špatného. () (méně) (více)

marlon

Netypický slovenský film (v ktorom sa zväčša nehovorí slovensky) sa svojim moderným prejavom a poňatím radí k špičke čs. filmovej avantgardy. Stal sa "medializovaným príkladom odvahy k hľadaniu nekonvenčného filmového vyjadrovania a vytrvalosti v boji o tvorivú slobodu", dôkazom ktorej bolo osem verzií scenára a vyše trojročný zápas o povolenie film realizovať. Prvá slovenská psychodráma z prostredia koncentráku s prvým adaptovaným zahraničným námetom (ktorý neprechádzal dobovými politickými kritériami pre podozrenie z propagácie fašizmu) zaujala dôvtipom, s akým rozohráva zápletku i jasnou a zrozumiteľnou filmovou rečou, ktorej vecná striedmosť a kľudná forma najlepšie odpovedali tomu, o čo Solan usiloval - vykresliť tragédiu jedincov v podmienkach ideologického vraždenia vo vzájomnom protiklade, relativizovať ich rebríček hodnôt a zachytiť neudržateľnosť ilúzií o akejkoľvek "férovosti" tam kde absentuje úcta a rovnocennosť. Precízne prerozprávaný príbeh, v ktorom napriek poníženiu a fyzickému utrpeniu nemá ľudská solidarita ďaleko od víťazstva, sa dočkal aj svojho amerického remaku, ktorý ma samozrejme prerobený záver a ktorý je v pôvodnej verzii aj jediným nelogickým prvkom. ()

lenzi

Jeden z klenotov slovenskej kinematografie. Netradičný pohľad za ploty koncentračného tábora. Vždy ma fascinovala konfrontácia "normálnosti" a zvrátenosti (spôsobenej aj okolnosťami a prostredím) v mysli nacistu. ()

Hisnuklusi

Kam se hrabe Balbou, takové filmy z dřívějšího československa jsou podle mě k nezaplacení, atmosféra, děj, dialogy, herectví, kamera, ale prostě co fakt nechápu, je to, jak je možne, že se (určitě jen některe) tehdejší československé filmy podobaly zpracovanim tisíckrát víc stylu dnešních zahraničních scén než československé filmy dnes. To je fakt vrták jako a jak už jsem napsal, kam se hrabe Balbou, Kominek, to je boxer ! Jsem vždycky strašně šťastný, když na něco takového uplně omylem narazim a mam na to naladu a pak se jen divim, jaka je to vlastně pecka. Třeba jak tam ten borec přelezal ty smotane dráty, takova ta, jak se dnes možna řika severska atmosfera, i když je zcela jisté, že říct to v kontextu s tímhle filmem je pičovina. A boxerské scény i zpracování tréninku atd, no určitě věrohodnejší víc než Macháčkovi vlasy ( vim, že fakt nejsou, ale asi by byt měly). Prostě fakt takovy temny Rocky po československu akorát asi o 30 let dřiv. Jen snad nutno dodat, že kdo má opravdu nechuť vuči všemu tematu na motivy koncentráků a všeho toho okolo, a že takovych lidí i pár znam, ten to neocení, protože to asi nevydrži prostě. ()

Nalimator

Lepší než Rocky Balboa. A teď už vím, od koho se Sly učil dělat boxérské drama. I když tohle je navíc zasazené do prostředí koncentračního lágru, tak ta atmosféra je hustější. ()

pestak

Sugestivní film, který klade hodně na vykreslení psychologického profilu v extrémní situaci. Kladení důrazu na komornost a vnitřní motivaci činů, dělá z filmu opravdu ukázku vysoce profesionální práce. ()

SAINTS

Film Boxer a smrt predstavuje pomyselny vrchol v tvorbe Petra Solana.Nič lepšie ako tento film už nenatočil.Pre Stefana Kvietika to bola prva velka postava a zhostil sa jej perfekne.Aj prenho tento film predstavuje jeden z vrcholov v jeho hereckej kariere.V šesdesiatich rokoch boli slovaci schopni natočit film ktroy splna svetove parametre. ()

javlapippi

Lágerfýrer herr komandant Krug rád boxuje, ale na rozdiel od svojich podriadených a kápov z radov väzňov je to športovec a pri udieraní do iných vyznáva fairplay alebo aspoň jeho ilúziu. Vyberie si z trestancov slovanského untermenscha Kvietika, nechá ho vykŕmiť a vytrénovať do predvojnovej boxerskej kondície, aby s ním následne praktikoval "priateľské" zápasy. S tým prichádza oslobodenie od práce a ponižovania, čo je tŕňom v oku spoluväzňom a zároveň sa náš hrdina obáva ísť do toho v ringu naplno, pretože si nie je istý svojím postavením ani životom. Psychologická aj fyzická dráma, nervy sa šponujú a pot tečie, kondičné behy medzi ostnatými drôtmi s komínom spaľovacej pece na pozadí. Oceňujem jazykovú vernosť, kedy Nemci hovoria po nemecky a Poliaci po poľsky s titulkami. Vynikajúci film za päť červených divoko rastúcich ruží. ()

Bilky

Plný počet za silné drama, sqvelý scénar a technicky veľmi dobrú kameru. Aj keď bolo miestami vidieť neplnohodnotné údery a direkty neboli úplne dotiahnuté ako v geniálnom ZÚRIACOM BÝKOVI, všetko válcuje silný príbeh o konfrontácií dvoch silných osobností a sile ľudského xarakteru v hraničnýx situáciáx. KVIETIK opäť mimoriadne presvedčivý v jeho najsilnejšej polohe. 81% ()

Jimbopepo

Vynikajúci Štefan Kvietik v silnej dráme. Existenciálne ladený film o človeku (a ľuďoch) na rozhraní života a smrti. Zaujímavosťou je, že film bol horúcim kandidátom na zisk hlavnej ceny na MFF v SanFrancisku v roku 1963, no porote sa zdalo nepredstaviteľným, že by sa niekto dobrovoľne vrátil do koncentráku. Odniesol si však aspoň cenu za najlepšiu hudbu. ()

teplic

Niet čo dodať. Keby sa Kvietik nenarodil v tejto riti, mohol byť z neho herec svetového kalibru a eventuálne mohol aj zarobiť mocný keš, opiť sa so Scorsesem, päťkrát sa rozviesť a dnes hrať v priblbých rodinných komédiách. Ešteže ho socializmus zachránil. ()