Pod kůží

• Velká Británie Under the Skin (více)

Scarlett Johansson je vyslána na Zemi mimozemskou korporací, aby zde splnila zvláštní misi. Vezme na sebe podobu dokonalé a neodolatelné ženy a využívá své přednosti k lovu neopatrných stopařů, které pak unáší na svoji planetu, kde je lidské maso považováno za naprostou lahůdku. Čím déle na Zemi pobývá, tím víc ji to k lidem přitahuje. To je však v rozporu s její rasou. (oficiální text distributora)

Gilmour93

Intergalaktická řeznice v kůži hollywoodské hvězdy hledá po Británii suroviny pro masokombinát, protože zákazníci u nich doma tvrdí, že nejlepší do paštiky je Skot domácí. Je zarážející, že zatímco Hádek, i když z jiného chovu a plný éček, se hodí k naložení do černého láku, tak hydrocefalický muž není dost libový, ale to bych možná přičetl tomu, že řeznice začala přicházet na chuť zoofilii.. Minimalismus, skrytá kamera, psychedelická hudba, bizarnost. Ani pár surreálních (vysátí lidského obsahu z kůže) či bolavých scén (dítě u moře, konec) nedokázalo vytvořit u Glazerova artového tripu dostatečně vtahující fluidum. Můj problém. Radši si pustím Sinatru.. P.S.: Nevěřte tomu, že se Scarlett Johansson vysvlékla. Její overal v tělové barvě se prodává na eBayi za 29,90 USD.. ()

sniper18

Je to nadpriemerný umelecký sci-fi thriller. Má dosť dobrý príbeh o mimozemšťanke, ktorá na našej planéte prijme podobu očarujúcej mladej ženy, aby mohla vyhľadávať a získavať mužov, čo sa jej aj darí a ich to stojí životy, no zároveň sa aj lepšie zoznamuje s ľudským druhom a vďaka tomu začne prejavovať aj niektoré ľudské city. Spracovanie je celkom slušné, ale dalo sa to podať ešte o niečo lepšie. Samozrejme musím pochváliť, že si tvorcovia zvolili alternatívny štýl a nie komerčný, ako by sa to pri tomto type zápletky dalo čakať, vďaka čomu som už od úplného začiatku mal z toho viac než dobrý pocit. Ale predsa len ma mrzí, že to nie je podané trochu nápaditejšie, tých stereotypných, neustále sa opakujúcich veľmi podobných scén je tu predsa len trochu viac, než by som chcel a práve toto je rozhodne najväčší zápor filmu a tiež by som ocenil, keby tu bolo toho viac na premýšľanie. Ale aj tak ma to rozhodne bavilo, celý čas sa to nesie vo veľmi zaujímavej atmosfére, rozhodne som sa ani chvíľu nenudil a to ani pri tých stereotypnejších scénach a nájde sa tu viacero výborných sekvencií a momentov, napríklad rozhovor so znetvoreným mužom alebo postupná smrť dvoch uväznených. A nesklamal ma ani úplný záver. Čo sa týka hereckého obsadenia, Scarlett Johansson ma teraz veľmi milo prekvapila, že si vybrala niečo takéto netradičné, predsa len je to až príliš komerčná herečka a našťastie vôbec nesklamala a okrem nej sa tu už nájdu skôr len také epizódne postavy, ktoré až na spomínaného znetvoreného muža moc nezaujmú, ale svoj účel splnia. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, zaujímavá vizuálna stránka, pôsobivá, až taká hypnotická atmosféra, samozrejme aj to artové prevedenie, tu nemám čo vytknúť. A zaujala ma aj hudba. Takže síce som trochu sklamaný, práve kvôli tým opakujúcim sa podobným scénam, ale aj tak u mňa prevládajú kladné pocity, bavilo ma to a je to určite nadmieru zaujímavý zážitok. 64% ()

StarsFan

Hypnotický audiovizuál, velmi jednoduchý příběh a snad nejautentičtější zobrazení skotského města, jaké se ve filmu doposud objevilo. (V Glasgow už pár let žiju a velmi příjemně mě překvapilo, že řadu lidí, které od vidění znám, jsem na plátně zahlédla.) Kvůli své délce může nakonec dějová linka s hlavní hrdinkou neustále se dávající do řeči s novými muži, působit lehce monotónně, ale máte-li slabost pro osobité filmy s odlišným stylem vyprávěním, jejichž jednotlivé výjevy vám ještě nějakou dobu po zhlédnutí budou rezonovat v hlavě, nemusíte hledat déle. ()

Botič

Kusem masa jsi a jako s kusem masa s tebou bude naloženo. Hypnotické, mrazivé a těžce nepřístupné. Dostat se pod povrch je prakticky nemožné. Škoda, že se Jonathan Glazer nedržel alespoň Faberova modu operandi, který sice není takovou uměleckou masturbací, ale je mnohem čistější a srozumitelnější. Festivalovka jak vyšitá! ()

JitkaCardova odpad!

Jsou samonosná a průkopnická umělecká díla, a jsou díla, která na nich parazitují. Tohle je čistá ukázka toho druhého. Extrémně natahované, nebo/nebo i pod či pře-exponované záběry podle příručky "jak docílit artu ve dvou krocích" ještě z filmu s Johanssonovou umění neudělají. Sám o sobě stupidní, nikam nedovedený námět a závěr jako z České sody (zkuste si schválně nahlas přeříkat, co vidíte, jako když ukazujete dítěti omalovánku, a nejpozději pak vám musí dojít, jak tristní a trapné to je), jenže tady to mínili smrtelně vážně. Snímku i jeho tvůrcům chybí rozhled, přehled i vhled, zbývá strnulý tupý pohled, zprvu jen na tváři hlavní postavy, pak už i v obličeji diváka. *** Tvůrci by si měli aspoň dvanáctkrát za sebou pustit jako pokání Blade Runnera a Pátý element a přečíst Hyperion, Dunu, Neuromancera, Solaris a Enderovu hru, aby si vtloukli do lebení, kde už byla dávno narýsována startovní laťka, a že na druhou stranu od ní se neskáče, a to jak na dramatické, estetické či filosofické rovině, tak i v pouhopouhé vyprávěcí logice - tohle bolavě povrchní dílko je na úrovni odfláknutého domácího úkolu desetiletého fracka, odchovaného mainstreamovým počítačovým playsoftem a dotovaného Evropskou unií, přičemž z rozpočtu zaplatili tři natáčecí dny, benzín na jednu dodávku a partičku hrbatých motorkářů a zbytek peněz padl stejným dílem na hodinovou sazbu tučné (a žel stále tučnící) Scarlett a na cattering. A jelikož si někdo špatně přečetl, že zamýšleným projektem nebyl béčkový videoklip, ale celovečerní film, tak to nakonec vyřešili tak, že každý záběr en-násobně natáhli, aby dosáhli požadované výsledné stopáže a nemuseli Unii vracet projedené a proscarlettěné peníze. Dialogy a vysvětlovací pasáže už ovšem dotočit a zakomponovat nezvládli. *** Jestli z téhle zpatlané odvozeniny někoho mrazí, tak jedině proto, že si tam všechno podstatné dosazuje sám, a chyby, přehmaty i vyloženou odbytost a ignoranci scénáře vytrvale přehlíží. S takovým přístupem a imaginací ale není nutné na tenhle film vůbec chodit, stačí si přečíst synopsi a v měkké lenošce se ponořit do vlastních myšlenek, a nemuset pracně odfiltrovávat, jak někdo vteřinu za vteřinou sto osm minut uráží vaši inteligenci, obeznámenost s tématem i smysl pro krásu jak obrazů, tak i logiky příběhu. *** A abyste si nemysleli, že jsem proti Scarlett Johanssonové zaujatá, tak nejsem. Považuji ji za nepříliš osobitou, typově neměnnou, ale velice dobře použitelnou herečku, s níž musí režisér umět pracovat. Dokázal to třeba Nolan v Dokonalém triku nebo bratři Coenové a naposledy ji výborně a smysluplně využil jen o rok později po téhle žabařině i Luc Besson v Lucy - a přestože oba tyto sci-fi filmy mají na povrchu hodně společného - SJ tu hraje přitažlivou ústřední hrdinku, které je tak či onak propůjčena ne-lidská moc, větší protiklady aby pohledal. Zatímco Luc Besson natočil legitimní snímek s vnitřními zákonitostmi, estetikou a logikou, v jehož rámci i Scarlettina tvářička skvěle funguje, a hlavně se zajímavou a do konce dotaženou myšlenkou, v tomhle béčkovém šmejdu takhle ústrojně nefunguje nic. *~~ () (méně) (více)

NinadeL

Chápu vnější aspekty nutnosti realizace takového projektu. A samozřejmě ocením nahotu Scarlett Johansson, ale víc ani ťuk. #freshfilmfest ()

Spiker01

Možná první film, nebo jeden z mála, na jaký mě nalákal plakát. Od samotného pomalého začátku mě ale film nechytl a ačkoliv oceňuju snahu artového pojetí studeného Glasgow, tak stále nechápu, jak se k tomu dostala Scarlett Johansson, obzvlášť po obrovské pecce Lucy ze stejného roku. Pro mě krok vedle, který ani Kryštof Hádek nedokázal nasměrovat správným směrem. ()

viperblade

Zhlédnuto v kině. Nevím, jestli by film na mě stejně zapůsobil, kdybych jej viděl doma, na sebevětší TV. Ale v kině tohle bylo něco neskutečného, ta atmosféra, kdy mnohdy ani nevíte, co vlastně sledujete až do poslední vteřiny (různé záběry na oči, oblohu, atd...) to mě naprosto pohltilo. K tomu si připočtěte Skotsko, ve kterém už třetím rokem žiju (sice ne v Glasgow, ale s tímto akcentem jsem hodně obeznámený, takže bylo pro mě legrační slyšet jej ve filmu, kde hlavní roli hraje Scarlett) a hlavně Scarlett, která se této opravdu těžké role (její postava toho moc nenamluví a to se teprve projeví, jaký herec jste) zhostila naprosto s přehledem tento film táhla sama na svých bedrech. A kdyby jenom těch... :-) Ještě generace po nás budou děkovat Jonathanu Glazerovi, že konečně někdo Scarlett vysvlékl! :-) Zkrátka a dobře, Under the Skin je film, který na mě opravdu zapůsobil a u kterého se nemůžu dočkat druhého zhlédnutí. Ale to bude jenom o tom, abych si tu atmosféru vychutnal znovu, protože s mým hodnocením tohle pravděpodobně neotřese... 100 %. ()

castor

Znovu je to o výrazném autorském vkladu, britský režisér Jonathan Glazer si mě přesto nepřitáhl. Divácky je naprosto nevstřícný, chápu důvody, i tak je tenhle audiovizuálně zajímavý kus míle vzdálený tomu, jak si představuji vyplnit volný večer. Povrchnost mezilidských vztahů, obavy se vázat, snadné a nezávazné potěšení. I tuhle kritiku bych pochopil. Jinak divák tápe a přemítá. Holt, nemusím mít úplně všechno!! ()

*CARNIFEX*

Obsah snímku síce sedí, no kto očakáva otvorené ústa z príletu vesmírnej lode na námestie v Sebedraží, odvracanie zraku pri porciovaní ľudí v E.T.-ho kuchyni, či čo i len chvíľku napätia pri samotnom únose, je rovnako vedľa, ako som bol JA. "Under The Skin" je totiž z 90% absolútne experimentálnym snímkom, ktorý nemá za úlohu zobraziť udalosti či situácie, klasickým, očakávaným spôsobom, na ktoré je divák bežne zvyknutý. Tento snímok je určený najmä pre tých, čo nevideli Scarlett Johansson v gaťkách s pár kilami navyše (no tak či onak by dostalo "co proto"!), alebo chcú dokonale spoznať detaily interiéru dodávky, v ktorej sa odohráva takmer polovica príbehu. Nemožno povedať, že by ma "Under The Skin" vďaka odlišnému spracovaniu vyslovene nezaujal, no išiel tak trošku mimo môj obzor. ()

Wacoslav1 odpad!

Tenhle flák se vám fakt dostane pod kůži. Budete si asi říkat, že máte pod kůží hodně chlastu, když jste zmagořili a pustili si tuhle artovou píčovinu. Vlastně pardon film z vyšším poselstvím možná tak pro Blbmana (vysvětlí už mi někdo do prdele co je to ta narace?!) a jemu podobným. Takže se ospravedlňuji za to, že mám rád jasný a srozumitelný filmy a nechci si 100 minut říkat jestli jsem, tak vožralej, že mám halucinace nebo se opravdu dívám na takovou neskutečnou kravinu. No co už necháme to tak pseudo artu zdar! ODPAD!0% ()

pepo

Totálne pózerská artová pi*ovina. Takže fakt nechápem ako je možné, že som na to celý čas fascinovane čumel a nevedel od toho odtrhnúť oči. Nedostatok spánku si asi začína vyberať svoju daň ()

Tom_Lachtan

Film, který se sestává z několika záběrů obnažující se Scarlett Johansson, případně rozhovorů s existencemi, které hraje například Kryštov Hádek (!!) a to celé je haleno do vyloženě artové kamery a nálady plné dlouhých záběr bez dialogů a zároveň je to sci-fi? Ok, povedlo se to! A atmosféra je, i přes značnou pomalost značně meditativní a hutná, Scarlett ukazuje, že je fakt skvělá herečka a ani vedlejší role nepůsobí úplně blbě, ba naopak působí dojmem tak věrohodným, že jsem přemýtal, zda se opravdu nejedná jen o náhodné kolemjdoucí, za to mnoho palců nahoru. Mimochodem, sci-fózní závěr by přeci jen působil lépe, pokud by bylo přítomno nějaké to chapadlo, ale to se přežít dá. ()

Xmilden

Artové sci-fi, ve kterém mimozemšťanka v roli Scarlett loví chlapy. Rozhodně se jedná o řádný úlet, který několika scénama rozhodně potěší ;) 50% ()

Arbiter

Scarlett lovná nebo lovená. ___ Under the Skin je skvělý pocitový snímek, kde motivy schované za precizním zvukem a snímáním kamery jsou až překvapivě banální - což ale nesnižuje jejich přitažlivost. Snímek je paletou. Je obrazem, u kterého J.Glazer pečlivě zvolil rám, plátno, vhodnou techniku kresby a načrtl několik základních rysů. Mnohé ze samotné tvůrčí práce ale nechává na divákovi. Takový přístup mě osobně téměř vždy baví. ___ Jen těžko hledám slov, kterými vyjádřit, jak moc se Glazerovi povedlo mě znejistět a vyvolat ve mně svým syrovým podpisem pocit zmatené fascinace. Dojmy zrají i druhý den a jednotlivé obrazy se vrací do vědomí... Když mouchy slepě vrávorají za světlem a v tobě se utopí, Kým jsi ty? Lovec nebo lovná? V objetí betonu loví, v objetí jehličí prchá. Ale i tak, kým jsi? A před kým utíkáš a koho naháníš a k čemu? Víš to aspoň ty? ()

darkrobyk

Neuvěřitelně magický film, který člověka pohltí, pokud se nechá. Velké plus je minimum dialogů. Jako správný film je Under the Skin vyprávěn obrazy. Zneklidňujícími, chladnými, fantaskními. Vesměs industriální hudba připomene ve scénách, kde začíná jít o život, staré horrory (nejen). Teskná lyrika dodává filmu patřičnou zasmušilost - mořský příboj, vlnící se lesy, zasněžené skály a vítr hrající si se sněhovým popraškem, temný les, který jakoby se sem přenesl ze Skandinávie... a tajemná kráska lovící muže. Oficiální text distributora doporučuji NEČÍST. ()

nunka

Scarlett blúdi, tápe a ako herečka túto rolu podľa mňa vôbec nezvládla. A to ju mám rada. Umelecký film, ktorý povie veľmi málo na to, koľko mal na to času. Pre mňa nuda a tak trochu strata času. ()