USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

Sidonka

Strašné zklamání. Chtěla jsem se o sektě dozvědět víc a čekala film, který mi scientolog.církev trochu poodhalí. Film který sice nebude úplně pro každého, bude možná pracovat s náznaky, ale bude to opravdové drama, co umí oslovit diváka... Tenhle kousek opravdu není pro každého a dle mého patří tvůrci do skupiny snaživců co tvoří pseudoumění pro hrstku lidí. Jsem opravdu rozladěná. Když jdu na komedii čekám oddech a zasmání, když jdu na horor čekám že se budu bát a pokud mi tenhle žánr nesedí-prostě se mu vyhnu. Jak se ale vyhnout současné tvorbě, která slibuje drama a pak je to pro mě jen plytká neemoční zívárna, bez chutě a bez zápachu, kde se nemám čeho chytnout, není tam nic co by mě oslovilo, nic s čím bych se dokázala ztotožnit, nic nad čím bych se chtěla zamýšlet, prostě žádný zachvění natož pak otřes, jen lhostejné sledování střídavě šedého obrazu a pak zase hodinek s jedinou upřímnou otázkou: "Probůh, kdy už tohle utrpení skončí?" Můj vzkaz těm co film ještě neviděli je tudíž tento: pokud chcete vidět umělecký film, jděte na Bergmana, pokud se chcete dozvědět něco o sektě přečtěte si knihu o náboženských skupinách, ale na film Mistr už jděte jen na vlastní nebezpečí! ()

GodComplex

PTA pripravil dalsi netradicni podivanou, ktera mi k srdci sice nijak zvlast neprirostla, ale rozhodne stoji za videni. Joaquin Phoenix je creep par excellence a Philip Seymour Hoffman je zrozen vest svou vlastni sektu. Dukladna mentalni analyza, pekna retro atmosfera podporena hudbou Jonny Greenwooda a nekolik scen, ktere vam vrazi pest do xichtu. 7/10 ()

O.Peta

Andersona nemám kdovíjak v malíku, ale rozhodně mi jeho styl nesedí. Nějaká filmařská vychytávka se ve filmu najde, ale jestli je letos vytýkána neosobnost, odtažitost, divácká nepřívětivost Lincolnovi, nazvěte to, jak chcete, tak co je potom Master? Proto mě celkem překvapuje zdejší poměrně vysoké hodnocení. Mě osobně to teda stálo dost přemáhání. Phoenix je výbornej, ale když se mi nelíbí film, i jeho výkon trochu rychleji vyšumí. Jediný co mi v hlavě nějakou dobu zůstane, je rozhovor mezi Phoenixem a Hoffmanem bez mrknutí a i bez jediného střihu. Výborná scéna. Celek ovšem spíš zklamání. 50% ()

Luke7

Pro mě hodně rozoruplný film, který mě více méně míjí účinkem. Má však určitě i silné stránky jako jsou skvělé výkony herců (mimika, gestikulace, hraní celým tělem). Nepůsobí celistvě, jedná se spíš o fragmenty toho, co chtěl režisér sdělit divákovi. ()

Riddick77

Kolosální pseudofail, v němž lze hledat mnohé (tematizováno je mnoho binárních opozit, ale to vpravdě není nic mistrného - však protiklady jsou základ lidské existence a společenské reality), leč najít nelze prakticky nic. Tom Cruise může být klidný, o sektářství jako takovém to moc není (ano, egocentrický [leč sám ovládaný] vůdce toužící po slávě a uznání zde je, ale procedurální pohled na tvorbu takové pospolitosti snímek neposkytuje), o scientologii už skoro vůbec (umělý mediální flame o údajné analogii a "nespavosti" hvězdy Top Gunu je úsměvný). Navíc kreacionistický mýtus scientologů, tedy nejabsurdnější část jejich učení, "vyzrazen" nebyl. Ani nemohl být. O skutečném učení je řečeno jen velmi málo, není totiž hlavním tématem - tím je osud psychicky narušeného člověka a vcelku důmyslná (paradoxně) léčba v rámci sekty. PTA je řemeslně dokonalý, ale, zřejmě naprosto úmyslně, nechává vše nevyřčené, což je v případě filmu s touto tématikou prostě nejpřijatelné. Jistě, problematizuje zásadní společenské fenomény, přičemž se mu je daří poskládat do fungujícího kontextu. Jenže k čemu kontext, když nefunguje nosná linie. Snímek o ničem nevypráví, jen poukazuje a nabádá. A to je na "oscarovku" málo. Film roku? Ani omylem. Phoenix ovšem bezchybný. 4/10! ()

Mr. Filuta

Bez poselství, beze smyslu, bez pointy... Co naplat, že se Joaquin Phoenix pitvoří naprosto mistrně, když to dělá ve filmu s úplně tristní slohovou skladbou. Do toho ten ambientní hudební doprovod, který se místy nezmění při několika přechodech mezi scénami a naprosto ubíjejícím způsobem tak jen posiluje to statično, které začne první minutou a neopustí nás až do konce. Jako subžánr bych to navíc těžko přiřadil pod psychologickou studii, protože Phoenixova postava nemá dostatek hloubky ani backgroundu. Snažil jsem se aspoň hledat pointu v sektě (která byla vykreslena sice decentně, ale tak přesně, až mě mrazilo), jenže nakonec jsem v ní nic než kulisu, odsunutou na vedlejší kolej nenašel. Tak dafuq did I just watched? Bylo to o přátelství, o lásce, o touze, o frustraci...? Nebylo to kua o ničem. ()

nirvanafan

S potěšením musím konstatovat, že jsem se prakticky nestihla nudit. Už jenom herecký perfekcionismus Phoenixe a Hoffmana špikoval mé oči k obrazovce a ještě více mě celý snímek začal zajímat od chvíle, kdy jsem si uvědomila, že Dodde používá metody ne zrovna nepodobné psychoanalýze, která přitahuje můj zájem už delší dobu. Narozdíl do nevědomí se tu však cestuje do minulých životů a skutečnou pomoc pacientům nahrazuje prachobyčejná manipulace. Sekta samotná se přitom tváří stejně nevinně jako libovolný seminář východního učení, ve kterém vás naučí správně dýchat a poradí jak rozestavit nábytek. Chcete zlepšit svůj život? Tak pozor na brainwashing a charizmatické vůdce. ()

Laxik

Od filmu jako je tenhle bych očekával, že zodpoví nějaké otázky. Nebo je aspoň položí. Ani jedno se nestalo, přesto jsem se bavil, obdivoval hereckým výkonům ústřední trojice v čele s Amy Adams a dokonce jsem se i cítil emocionálně zúčastněn. Proto nejdu pod čtyři, i když bych možná měl. ()

SarumanKo

Anderson ma má. Čierna krv je jeden z najmocnejších filmov, aké som kedy videl a na Majstra som sa tešil už od jeho ohlásenia. Čakal som teda všeličo... ale toto je čosi úplne iné. Formálna aj obsahová stránka filmu sa nesú v silnom duchu a štýle nastolenom There Will Be Blood, ale sú ešte výraznejšie, prerastajú na ďalší level filmárskej zrelosti, hoci nie nutne sú lepšie. Vizuálne a kompozične je to ešte svojráznejšie, absolútne pohlcujúce, ale neodvádzajúce pozornosť od dejovej štruktúry a myšlienkovej hĺbky. Keď sme pri tej, The Master sa vyjadruje hneď k niekoľkým mimoriadne silným otázkam a témam, je originálny ako nič iné na plátne v posledných rokoch a psychológia jeho protagonistov je spracovaná do takmer medicínskej hĺbky. PTA neuveriteľne majstrovsky preväzuje vlastnú výpoveď so širšími súvislosťami, zápletkou, postavami a ich vzťahmi. Phoenix hrá tak neskutočne dokonale, že sa vymyká normám oscarových výkonov, a keď sošku nezíska (čo mu, myslím, hrozí) zatancuje si v hereckom nebi na hroboch akademikov. Hoffman a Adamska hrajú primerane "oscarovým normám", čo je v jej prípade zázrak vyplývajúci z mimoriadneho režijného vedenia. 120 minút som chrochtal blahom, bol som zdrvený a zdevastovaný, a vravel som si, že ak príde silná pointa, Master vypáli zásadnú dieru do mojej celoživotnej filmovej topky. A mám jedinú výhradu, ktorá tento "film roka" neurobila "filmom desaťročia". Že tá pointa ma nezdrvila. Od scény s motorkou na púšti začal elektrizujúci náboj filmu mierne stagnovať až vyústil do záveru, ktorý k filmu dokonale pasuje, rozumiem mu a našiel som niekoľko spôsobov ako si ho vyložiť, teda ma myšlienkovo podnietil ako kinofilm už roky nie. Ale tá explózia mysle, tá satisfakcia, ktorú mi dožičil záver Čiernej krvi a hŕstky ďalších filmov, tá sa nedostavila. Potrebujem to vidieť ešte raz - a potom buď ešte mnohokrát, alebo už už nikdy. (9-10/10) ()

kaylin

Je mi líto, že musím dát nakonec tak málo filmu, kde jsou dva naprosto skvělé herecké výkony, ale prostě jinak nemohu. I když se snímek tváří jako něco naprosto jiného, dělá to s naprostou ignorancí diváka. Prostě si jede ve svých kolejích, Paul Thomas Anderson prostě nehodlá jen tak polevit, protože to není jeho styl. "Až na krev" dalo by se říct. Dře diváka až na dřeň a to samé dělá i hercům. Dostává z nich naprosté maximum. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/mistr-2012-50.html ()

harfuska

Možno mi v hlave chýba nejaké intelektuálne koliečko, alebo som vypila málo brzdovej kvapaliny, pretože som význam tohto diela nedokázala pochopiť. Ovšem musím uznať, že Joaquin ma svojím vystúpením dostal. ()

Kaluž

Mistr Anderson už asi další Magnolii nenatočí. Sice pořád mydlí jeden film plný podivínů za druhým, ale jedinečné konzistence přelomového snímku nedosahuje žádný z nich. Ba co hůř, s každým dalším kouskem se příběh rozpadá na čím dál tím více neuchopitelným motivů. Dějově nesourodé roztříštěnosti potom jednoznačně vévodí jeho aktuální počin. Nejlépe film definuje asi tato věta: Je to nuda, ale nemůžete od toho odtrhnout oči. Proč? Protože Joaquin Phoenix a Philip Seymour Hoffman. Proto. Takové herecké kroužení na pomezí geniality se vidí málokdy. Stavba příběhu je ovšem neuchopitelná, syrová a nepříliš záživná. Jako sonda do vzkvétající sekty a myšlení jejich členů je to sice místy odzbrojující, ale jinak toho scénář moc nenabízí. Sledujeme "vzteklého psa" (Phoenix), kterému jeho "páníček" (Hoffman) dává přes čumák tak dlouho, dokud neseká latinu. Bohužel tomu chybí nějaká důrazná tečka a film nakonec vyšumí do prázdna bez sebemenší katarze. Potěšila mě, má oblíbená a k mému zklamání sporadicky obsazovaná, Laura Dernová v roli bláhově věřícího telátka, které celý ten cirkus sponzoruje. Pokud hledáte herecký koncert, dejte si to. Na druhou stranu však nečekejte od tvůrců zázraky. Slabší tři. Moc hezky to vystihl zdejší spolukomentátor Radek99: „Připadá mi, že Paul Thomas Anderson začíná točit jako Terrence Malick, jen místo přítomnosti Boha točí traktát o karmickém fungování světa a mechanismech sektářství. A hlavně psychotické percepci světa. Absolutní forma reflektující nejednoznačný obsah. Jednoznačně nejdivnější film minulého roku.“ ()

Philcze

Mistrovské dílo a zároveň jeden z nejodvážnějších hollywoodských filmů posledních let. PTA jede až na doraz a kromě dokonalé sondy o založení sekty, se věnuje i mnoha jiným, možná ještě zajímavějším pod-zápletkám, o kterých je lepší dopředu nevědět. Povětšinou strhující, někdy trochu roztáhlé, ale stoprocentně mrazivé. Snad netřeba dodávat, že Phoenix i Hoffman si okamžitě zaslouží Oscara a bylo by fajn, kdyby se něco našlo i pro šedou eminenci filmu, Amy Adams, jež parádně zvládla až netypicky odpornou roli. Recenze zde. 100% (Biennale 2012) ()

scroochy

There Will Be Blood nebo Magnolie se mi líbily, ale u tohohle jsem se fakt nudil... Herecký výkony Phoenixe a Hoffmana tradičně výborný, záběry líbivý, ale prostě... nuda. ()

Mr.Pumpkin

Tak tady bude třeba ještě alespoň jedna projekce. Mistr je rozhodně odvážný a jiný filmový počin (v pozitivním slova smyslu), což je třeba zejména v dnešní době ocenit. V Mistrovi je několik skvělých momentů, které jsou občas prostřídány momenty ne až tak skvělými. Obecně mám trochu pocit (a je to víceméně má jediná výtka), že se Anderson někdy až příliš opájí svým vlastním géniem a výjimečností a na diváka trochu dlabe. Zkrátka film mohl být o fous stravitelnější a ucelenější. Ale to nic nemění na mém přesvědčení, že je Anderson bourák, který prostě umí. Film rozzařují výborný Philip Seymour Hoffman a snad ještě víc výborný (ale jen o malinko) Joaquin Phoenix. Trochu v jejich stínu je Amy Adams, která by ovšem taky neměla být opomenuta při rozdávání pochval. Celkově nevšední a zajímavý filmový zážitek. 75% ()

FilmFan24

Záměrně odtažité a velice odvážné, kde vyniknou herecké výkony pánů Phoenixe a Hoffmana. Síla manipulace a přenos vlastního přesvědčení na široké masy bezmezně věřcích - ano o tom a mnohém jiném je The Master. ()

salalala

Myšlenkově rozhodně nejbohatší počin Paula Thomase Andersona, v němž přemítá nad mnoha věcmi, z nichž asi nejevidentnější je ta, zda může existovat absolutní svoboda, na což odpovídá, že ne, protože každý potřebuje svého a, kterého by v životě následoval, ať je to kdokoli. V dlouhých, nádherných a precizně řazených záběrech naprosto uchvacuje přesnou dobovou atmosférou a výpravou, které nejsou na první pohled úplně viditelné, skvěle ale dotvářejí celek jako takový. Tempo je samozřejmě hodně pomalé, takže je čas si vychutnat každičkou vteřinku propracované režie, která je vskutku ovská a zcela uchvátí. Absolutním vrcholem pak je obsazení, jemuž jednoznačně vládne až geniální a vskutku nadpozemský, jak píše nejeden uživatel, Joaquin Phoenix, pro něhož šlo asi o životní roli, protože to, co předvádí v úloze válečného veterána, je až neskutečné - jde z něj strach, zároveň vzbuzuje i soucit a navíc je znát, že někde hluboko má ještě vlastní silnou osobnost, veliká škoda, že Oscara nezískal. Zastiňuje i P. S. Hoffmana, který tu rozehrává své charisma a i on má své momenty, přesto je trochu v pozadí. Výtečně je doplňuje i chladná a nesmlouvavá Amy Adams. Je pravda, že děj není úplně souvislý a nic nedořeší a pouze naznačuje a možná mohl být o něco kratší, jenže to byl asi tvůrčí záměr. patří do té kategorie filmů, o nichž se špatně mluví a píše a je třeba ho vidět, naladit se na něj a nechat ho na sebe působit. V neposlední řadě se o něm dá dlouze diskutovat, protože řeší důležité poselství, na které není jednoznačná odpověď. Divácky není úplně přístupný, ale při troše tolerance a výdrže se může stát, že budete mít co dělat s opravdu ovským dílem. 80% ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)