Za borovicovým hájem

The Place Beyond the Pines

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2012, 140 min

• Jara.Cimrman.jr

Vyrazil jsem za borovicový háj, ale nějak mne to tam emocionálně nevcuclo, nýbrž mne to začalo nudit a vydrželo to celý dlouhý čas. Sice se mezi tím mihla slušná jízda na motorce, zahoupaly se kozičky Evy Mendes a proběhlo trochu i u nás dobře známé policejní korupce, ale zkrátka se mi nelíbilo ve světě, kde za stejný čin hrozí 15 let nebo jeden den vězení.(28.10.2013)

Ohledně filmu mám převážně kladné pocity, ale na rozdíl od mnohých se mi právě opěvovaná část s Goslingem líbila nejméně (nezodpovědný a přelétavý floutek se dozví o hříchu z minulosti, který s tím otřese tak, že se najednou celý změní a s ním i jeho život? Ne, psychologii jeho postavy jsem prostě nevěřil). Mnohem více mě zaujal prostředek s postřeleným policejním hrdinou (přeživší, ale za jakou cenu? A už dlouho jsem z filmu necítil tak silně to, jak někoho pálily cizí peníze). Třetí část byla nadprůměrná, i když trochu klišoidní a obsahující pár logických kiksů (nejvíc jsem nepobral ten s peněženkou + mi přišlo, že si maskéři zrovna vzali dovolenou), ale zase se mi hodně líbil závěr ala A kruh se uzavřel… Takže ve výsledku to vidím na slabší 4*.(24.12.2013)

Tak to som ešte nevidel. Film s dvojtvárnym hrdinom a príbeh, ktorý sa príjemne dopĺňa a kde herci a postavy sú čoraz viac a viac zaujímavejšie. Komorná dráma, ktorá dokáže zaujať postavami, hereckým obsadením a hlavne príbehom, ale ktorej chýbajú emócie. 80% - 4*(30.9.2013)

Kde jeden film končí, iný ešte len začína. A to stopercentne platí pre The Place Beyond the Pines. Nielenže ma svojou účasťou potešil Gosling i Cooper, každá postava dala do filmu iný rozmer. Americká nižšia stredná vrstva a rebélia v podaní Ryana Goslinga versus kariérne postupujúci Cooper, obaja so srdcom bijúcim pre rodinu a jej hodnoty. Prekvapivo dobre premostené dva svety, paralelne odlišné a predsa niečím podobné. Film bol pre mňa príjemným prekvapením, do ktorého som šla bez očakávaní ala "tabula rasa" a vyplatilo sa.(29.7.2013)

Zajímavý film. Nejdříve to vypadalo, že autoři použili málo vídaný koncept ,,v půli filmu nečekaně vyměníme hlavního hrdinu", který jsem naposledy zaznamenal u Davida Lynche blahé paměti, když uprostřed Ztracené dálnice z neprodyšně uzamčené vězeňské cely nechá nějakým iracionálním eskamotérským trikem zmizet jednoho hrdinu a místo něho se bez bližšího vysvětlení zjeví druhý, pak ale Derek Cianfrance nechá hrdiny prostřídat znovu a vznikne klasický postmoderní vztahový propletenec, kde nakonec vše souvisí se vším. Ryan Gosling byl opravdu uhrančivý a osobně jsem litoval, že jeho hrdina nedostal prostor na celé ploše filmu. I když... ten příběh, s nejstarší možnou motivací - pomstou, ozvláštněný tím, že jde o pomstu transgenerační, mu vlastně prostor sekundárně dává...respektive jeho genům. :-) Po formální stránce jsou všechny tři dějové plochy oddělené střihovým přechodem asocizujícím vodu a vodní plochu, jež vytváří jakýsi magický halucinogenní dojem, zaujme také několikeré použití postupů převzatých z počítačových her, konkrétně ono již dříve zmíněné procházení filmem v rolích jednotlivých hrdinů coby obdoba RPG her, nebo scén, v nichž kamera sleduje hlavního hrdinu formou snímání 3rd Person Games, tedy dlouhá kamerová jízda, při níž kamera snímá zátylek a část zad hlavního hrdiny. Škoda jen té předvídatelnosti, scénář mohl být trochu rafinovanější...(5.3.2015)

• - Během scény nepřerušovaného přepadení banky musel Gosling vykonat všechny kaskadérské výkony sám, jelikož nemohl být použit profesionální kaskadér. Rick Miller, který Goslinga na tuto scénu připravoval, řekl režisérovi snímku, že může Goslinga na škále od 1 do 10 ohodnit číslem 3 a po osmi týdnech intenzivních příprav ho dostat zhruba na 3,5 až 4. Když kaskadérský výcvik skončil, Rick Miller ohodnotil Goslinga číslem 7. (Brousitch)

• - První motocykl, na kterém se hlavní hrdina objevuje, je SUZUKI DR-Z400S. Druhý motocykl je Honda XR600. (Max_FX)

• - Konkurzu na roli Jennifer se zúčastnily také Mary Elizabeth Winstead a Ginnifer Goodwin. Obsazena byla vzápětí Greta Gerwig, avšak ta byla nucena odstoupit z důvodu účasti na dalších projektech. Coby Jennifer se tak ve filmu nakonec objevila Rose Byrne. (oje)