Za borovicovým hájem

The Place Beyond the Pines

Krimi / Drama

USA, 2012, 140 min

Policista při zásahu zastřelí zločince. Z policisty je hrdina, kterému bychom nejraději postavili pomník a ze zločince odpad společnosti a čiré zlo, jehož smrt je přispění k bezpečnějšímu světu - jenomže každá mince má dvě strany, svět prostě není černobílý tak, jak nám to média předkládají. V "The Place Beyond The Pines" sympatizujete právě s tím kriminálníkem, který je vlastně vcelku dobrým chlapem od rodiny a naopak musíte nesnášet policistu, jenž si na zabití člověka postavil kariéru. Ze zde několikrát přežvýkaného slova "hrdina" je mi momentálně špatně. Obzvlášt, když jím má být Bradley Cooper, který sice s vousy shodil křečovitost, ale pořád na to, aby táhl alespon kousek filmu sám, nemá. Jeho část byla nejnudnější, na druhou stranu byla potřeba, aby dodala význam a sílu příběhu s Ryanem. A dostávám se k tomu nejlepšímu z filmu; Áno, pokérovaný Gosling v tričku Metallica je tak trochu zhmotněním mého pubertálního snu (:D) a tak nemusím být úplně objektivní, ale jeho část se mi zdála nejlepší. Zábavná, silná, lidská. Po jeho odchodu se ale mění úplně celý žánr a atmosféra. Všechno k horšímu. Přesto je to podnětný film, ale ono závěrečné poučení "geny nezapřete" bylo až moc okaté, spíš jsem čekala tečku ve stylu "činy mají své důsledky", tedy konec, kdy syn "kriminálníka" zabije onoho "hrdinu". Ale bohužel, asi jsem se příliš zasnila, stále je to jen hollywoodský film, kde všechno musí dopadnout strašně sluníčkově. Achjo. Pro příště více Goslinga a méně Hollywoodu, díky!(13.5.2013)

Náladovo v duchu Eastwoodovej Mystic River, mixnutej Affleckovým The Town. Ale pomalšie, rozľahlejšie, pozornejšie k postavám a myšlienkovo vrstevnatejšie. Silný film o ľuďoch, činoch a následkoch, zodpovednosti, vine a odpustení. Divákove zaangažovanie do príbehu sa prehlbuje každou pribúdajúcou desaťminútovkou. Hudobné nekonvenčné, až hypnotické - tiché chorály, podfarbujúce poslednú štvrtinu filmu, mu v kontexte s vrcholiacou vzťahovou kolíziou dodávajú osudovú hĺbku, akú Terrence Malick v jeho posledných filmoch chorálmi iba predstiera. Tešil som sa na Goslinga, ale Cooper ho zatienil. Podáva tu zatiaľ svoj najlepší, veľmi komorný výkon. Prekvapuje ma, že producent Sidney Kimmel viacej nezaloboval u Akadémie, pretože toto je nezávislý americký film leoneovských rozmerov.(7.4.2014)

Sportovní terminologií se tomu říká přepálit start. Když je vaše závěrečné dějství tou nejslabší částí filmu, máte problém. Bez ohledu na Goslinga a skvělý rozjezd. 70%(17.3.2013)

Poté co se Ryan Gosling po úspěchu Drive vykrádal čímdál více přichází konečně role jako ulitá jeho schopnostem. Kaskadér Mike je přesně ta postava, která přikovala mou prdel k televizi na celých 50 minut. Příběh se ovšem rozvíjí mnohem více a dalo by se říct že se skládá ze 3 částí, přičemž ve druhé sledujeme strážníka Bradleyho Coopera jak se vyrovnává s následky jednoho neuváženého policejního zásahu a v poslední části sledujeme dospívání synů obou našich hlavních postav. Musím konstatovat že film se s ničím moc nemaže a v mých očích se jedná o jednoznačně nezkreslené drama ze života. Postavy si často musejí projít pořádným peklem.(21.9.2013)

Zajímavé obsazení, zajímavý nápad na film, ale celé to působilo hrozně zdlouhavě. Kdyby se to trošku prostříhalo, asi by to vůbec nemuselo být špatné drama, ale takhle mě to už ke konci mírně uspávalo. 3*(25.5.2014)