Trans

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiální text distributora)

Hoyt

Vskutku velmi originální počin s chytrým scénářem, kterému kolem půlky škodí menší překombinovanost. Avšak závěrečná pasáž je neskutečně dobře zvládnutá, hlavně po hudební části. Ostatně toto bývá u Boyla dost často zvykem. Moc se mi osobně líbila závěrečná scéna, kde se výborně předvedl Vincent Cassel. Kvůli Rosario Dawson, kterou nemusím a menším výtkám ke scénáři to není plný počet ale i tak jsem spokojený. Silné 4*. ()

Ajinka126

Není nad zákon přírody, že obstojí jednoduché věci, které jen připomínají složitý systém. Tohle se Dannymu a jeho scénáristům hodně nepovedlo. Bylo by to mnohem lepší, kdyby to nedokonili tím koncem. Ten byl zbytečný a přitažený za vlasy. ()

PauloZ

Boylova hypnóza a bezkompromisní přístup na mě zafungoval. A to tak, že skoro na výbornou. Je to pře/kombinované jak čert a bezprostředně po shlédnutí připouštím, že v tom mám zmatek ... prostě tranz a hypnotizace, jak hovado! :) Mám chuť tomu Boylovému klystýru napálit plnů, ale to bych se nechal finálově zhypnotizavat společně s Jamesem a unést osobitostí a výborným hereckým triem. Jenže, co si budem nalhávat, začátek, než se dostanem do varu a začnou nám praskat mozkové závity, je pěkně našláplé, ale přesto průměrné krimi s několika vadama na kráse. Ovšem celé to končí naprostým mindfuckem, který mě velmi bavil, ikdyž jsem se ztrácel. ()

schizmo

Počertech zamotaný příběh, během kterého budete většinu času luštit kdo s kým, proti komu a proč. Aneb jak netradičně spojit téma kradení drahých obrazů a hypnózy (a vlastně celkově práce s podvědomím), aby jste v posledních minutách filmu dostali poměrně težkou emociální ránu v podobě dost nečekaného vyústění. Samotný konec by se možná hodil i do nějakého dramatu v kombinaci s úplně jiným příběhem a ani by tam nemusely být půlené hlavy na Cronenbergův způsob :D. Škoda, no. Jinak u čeho se musím pozastavit, tak to je zvuk a jeho mix na BLUray, kdy vám na domácím kině jede vepředu většina zvuků a dialogů, a v zadních reproduktorech vám jede doplňující surround a zcela nezávisle (no asi nějaká závislost tam bude) na filmu moderní trance muzika, která ruší jen do té chvíle, než zjistíte, že je to vlastně geniální nápad. Doporučuju vyzkoušet! ()

mad_ness

Nie je 5 ako 5, ale toto bolo fakticky skvelé. Vynikajúce herecké výkony, prekvapila najmä Rosario. Aj keď sa priznám, že som to chcela vidieť hlavne kvôli Jamesovi, mám preňho akúsi slabosť. Rozhodne to nebolo o klasických naťahovačkách a „vypočúvačkách“, čo je veľmi fajn a konečne som sa nenudila. Spokojnosť. ()

JimWayne

Nadupaný thriller ako sa patrí. Boyle je jeden perfektný režisér, pri ktorom má všetko svoj zmyseľ a cieľ. Herecky obsadené super, McAvoy v super forme, Cassel predvádza svoj herecký priemer, Dawson nesmierne sexy, nádherná žena a hlavne výborná herečka. Všetko postavené na kvalitnom scenári, dobre vybraná hudba. Nadpriemer vo svojom žánri. 80% ()

MartinezZ

Film nabídne několik životních pravd a ponaučení: 1) Nikdy nikomu nepomáhejte. 2) Nestarejte se o své nehty, nemá to smysl. 3) Nikdy k nikomu nechoďte na žádnou terapii hypnózou. ~ Od začátku do konce film nabízí dějovou a vztahovou rošádu stále s nějakými zvraty. A funguje to, protože jsem stále přemýšlel, jak to bude dál, kdo koho podvádí... a teď... a teď..? ~ (SPOILER!) ~ Bohužel to podle mého mělo skončit oním zjištěním, že mladou řidičku zabil. To, co se dělo poté, už mi přišlo poněkud překombinované. ~ (/SPOILER) ~ Dovolil bych si ale ohradit před nějakým přirovnáváním Trance k Inception. Množství a způsoby prostřihů, vzpomínek a vsugerovaných představ, které rozhodně ne všechny musí jít chronologicky s dějem, sice dělá film možná trochu nepřehledný, ale pokud nezíráte do krabice s popcornem nebo nehledáte ve tmě brčko v kole a sledujete plátno, nemůžete snad mít s pochopením toho množství rošád výrazné potíže. ~ 3,5* ()

wikked

Tradičně svižná režie s energickou hudbou (zejména v úvodní scéně heistu vyniká). Základním problémem je ale fakt, že se Boyle snaží do filmu vměstnat několik různých linií/žánrů a ještě k tomu stíhat neustále překvapovat diváka, z čehož pak vychází ne zrovna funkční guláš. Dají se identifikovat cca dvě pravděpodobné interpretace (přičemž jedna je vcelku lineární krimi a druhá nejspíš skoro nikoho po jednom shlédnutí nenapadne bez důkladnějšího studia), ale ať si divák vybere kteroukoliv, při retrospektivním zkoumání se stejně naprosto rozpadají některé scény - jen jiné v závislosti na sledovaném ději, takže zůstane pouze rozčarování a otázky bez uspokojivého závěru. ()

SaNcHeZ_cz

Danny Boyle a ukázka toho, že i mistr tesař se někdy utne. Na papíře naprosto parádní projekt se skvělým obsazením a hlavní zápletkou, ve výsledku asi nejprůměrnější film tohoto tvůrce. Pořád má oproti konkurenci něco navrch, avšak film nedrží pohromadě a na každou pozitivní věc je několik negativních. A to je setsakramentská škoda. Scénář by zasloužil dopilovat, Danny trochu jistější ruku a celkově trochu méně kombinování by nebylo příště na škodu. [55%] ()

LV.Helter

Je to starý Boyle, ktorého tak milujeme. Labyrint myšlienok a otázok. Scenáristi síce chceli až tak popliesť divákov, až poplietli seba, no aspoň, že koniec ma spektrum koncov a v konečnom dosledku večšina má dačo do seba. Gore tam nieje veľa, ale keď je na obrázovke tak to stojí za to (a sem tam aj trochu tortury). Znova po dlhej dobe niekto kto skoro sám "poniesol" film na pleciach-Cassel. Boyle po dlhej dobe fuckuje všetkých divákov a aj vlastných fanúšikov, ktorý si mysleli, že Boyle bude do smrti točiť Miliónara z Chatrče! ()

Praxis

No prostě klasickej Boyle. Zase trochu psycho, zase trochu magořin, typický barevný filtry i kamerový vychytávky. Zkřižte vcelku nezáživnou kriminálku, psychologické drama, spoustu hypnózy, tuny hypnózy, až se v tom budete ztrácet a přidejte maličko wtf momentů. Lusk! Máte tady něco, co jsem tak úplně nepobral. Upřímně jsem čekal asi maličko více, tohle mi přišlo už místy dost překombinované. Každopádně jako obvykle skvělý McAvoy. 70% ()

Jillen

Nolan má své Inception a Boyle Trance. Já se ale do tranzu nedostal, byť je to zajímavý film s pár skvělými scénami a s tradičně výtečným hudebním mixem. ()

Laxik

Zvratů je ve filmu, v němž od začátku spousta věcí nesedí... a na konci sedí téměř všechny, jak zvratků na záchodcích výletní lodi (nebo jak zvratů v Nolanově Dokonalém triku). Klasicky stylová boyleovská kamera zdatně maskuje, co je film ve skutečnosti zač - přeplácaná a přestylizovaná filmařská hříčka, která při sledování baví, mate i vysvětluje, znepokojuje i uspokojuje, ale končí o jednu dvě scény později a s odstupem času mi příjde, že co je na Transu výjimečného, vlastně paradoxně za tu pochvalu nestojí. ()

Freemind

Průměr, a to ještě s odřenýma ušima. Boyle má asi nejlepší léta za sebou, protože jeho nejnovější dílko připomíná zpracováním debut nějakého britského rejži od reklam. Film vaří z velmi nevyrovnaného scénáře, kterému rozhodně nepomáhá devadesátková hudební režie a hodně slabá kamera. Kdyby nebylo jako vždy vynikajícího MacAvoye a hladkopohlavní Rosario, tak bych ještě jednu hvězdu ubral. Co to robiš, Danny? ()

erased

Dannymu očividně omezující příprava stoprocentně family-friendly zahájení Olympijských her prospěla, protože se po mělkých 127 hodinách a Milionáři z chatrče zase vrátil do formy. A ne do ledajaké, přestože je kromě videoklipového stylu úplně jiný, Trance nemá kvalitou daleko ani od jeho kultovního Trainspottingu. Vedle letošních Side Effects je to totiž přesně ten thriller, ve kterém je při rozplétání komplikované zápletky zábava sledovat své vlastní proměňující se vnímání hlavních postav, stejně jako přemýšlet a mylně předvídat jejich pohnutky a další vývoj příběhu. Oproti málem Hitchcockovským Vedlejším účinkům však Dannyho režie zaručuje od začátku do konce neochabující tempo. A tempo rozhodně nebrzdí ani bombastický soundtrack, ať už film doprovází zpívané písně nebo originální tvorba Ricka Smithe. Samozřejmě jde pořád především o efekt, ale dokud stále se proměňující významy jednotlivých scén drží pohromadě, a dokonce pod tím vším tiše pluje i nějaká ta inteligentní myšlenka o vlastní identitě, jsem ochotný tu samoúčelnost žrát i s navijákem. Na zmíněný Trainspotting tak Trance vlastně ztrácí jen tím, že se dobrovolně vzdává sympatických postav. Jedinou opravdovou výtkou proto je, že v roli Simona není obsazený původně zamýšlený Fassbender, avšak postava Jamese McAvoye, stejně jako oba další ústřední charaktery žádné sympatie ani nepotřebují a přesto svým charismatem film bez problémů utáhnou. "To be yourself, you need to constantly remember yourself.’ ()

Tony.cs

Takhle vynikající thriller jsem už dlouho neviděl. Skvěle zapletené a výborná hra světel. McAvoy válí, jako vždy. Fantastické. ()

kaylin

Fajn, je pravda, že tenhle film je hodně zamotaný a že jsem ho chtěl vidět hlavně proto, že je v něm Rosario Dawson a že toho ze sebe ukáže opravdu hodně. Nádherná ženská. "Trans" je přeplácaný a hodilo by se něco vyškrtat, ale pravidla jsou jasně dána a pravda může být kdekoli. Je pak na vás, jestli vyznění snímku přijmete, nebo ne. A to já beru, hlavně když jsou herci takhle skvělí. Danny Boyle je zase jednou hodně odvážný. ()

Alementina

Prumer, prumer, prumer... WAU... prekvapeni, takze z 3* jsou najednou 4* :) Rosario je nádherná, nádherná a ještě jednou nádherná jak málokterá. Tak ženská a sexy... ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (více)