Nezvratný osud

Final Destination

Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

V rámci subžánru teenagerská vyvražďovačka docela originální a hlavně nadprůměrný počin. Po divákovi to chce jen přijmout pravidla hry, která jsou: 1. smrt se řídí "plánem", 2. Zubatá je pěkně hravá a vynalézavá potvora, 3. když ji (smrt) dvakrát přečůráte, jste v pohodě. Jinak řečeno: raději moc nefilozofovat a spíše si užívat velmi zručně natočeného thrilleru-hororu. Já jsem se bál docela hodně.(2.11.2002)

"My všichni jsme jak myš, kterou kočka drží za ocas." Pro nás nesmrtelné je dost obtížné pochopit obavy lidí ze smrti, ale zkusil jsem to. Pořád sice nevím, o co jde, ale tento pokus o oblafnutí Smrťáka se mi docela líbil a to hlavně proto, že si to okradený nenechal líbit. Dobře věděl, kdo si koupil letenku a připravil náhradní řešení. Mě tedy nejvíc pobavilo brilantní zúčtování se slečnou Lewtonovou, kdy si opravdu vyhrál s pojistkami, aby nedošlo k dalšímu nevhodnému přežití své smrti. Osudu zkrátka neutečeš, ale já jsem Osud, takže utíkat nemusím.(6.2.2017)

Vcelku solidni vyvrazdovacka, akorat jsem celou dobu touzila alespon na moment uzrit Smrtaka a zjistit, jestli opravdu mluvi VELKYMI PISMENY :-))(18.12.2003)

Pár spoilerků se tu najde! Předně, tohle byl v době svého vzniku moc zábavný a zajímavý teenagerovský film, oživující hororový žánr docela netradiční formou. Smrt, jakožto vrah, je dobrá myšlenka. Nebylo to ovšem míněné zase až tak vážně, a řekl bych, že vedle žánrů Horor/Thriller/Mysteriózní/Fantasy, by se docela dobře vyjímala taky komedie. Mělo to hezké mladé herce (myslím samozřejmě Ali Larter), kteří hráli slušně (myslím samozřejmě Ali Larter), a slušné charaktery hlavních postav (Ali Larter). Mělo to celkem logický úvod do vyvražďovací části, a ta sama byla slušně výživná. Nejlahůdkovější smrt si počíhala na slečnu Lewtonovou (učitelka), ale ani většina ostatních nebyla vysloveně nezábavná. Celkově šlo o zábavný slušný nadprůměr na hranici 3 a 4 hvězdiček, ale kvůli brutálně trapnému finále dám jen 3. Dodatek z 15. srpna 2007 - po zhlédnutí třetího dílu nakonec svoje rozhodnutí měním na 4 hvězdičky...(31.7.2007)

rozpočet : $23 million tržby celosvetovo : $112,880,294(19.12.2006)

• - Hudba hrající ve filmu byla od Johna Denvera, který umřel při pádu letadla. (Chatterer)

• - Řeč, kterou Tod (Chad Donella) pronášel na pohřbu, byl citát Marcela Prousta. (Bauer)

• - Původní obsazení filmu do role Alexe a Clear byli Tobey Maguire a Kirsten Dunst. (Bauer)