poster

Nezvratný osud

 • USA

  Final Destination

 • Slovensko

  Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

 • Lateef
  ****

  Prvních 20 minut sjelo rovnou z výrobní linky továrny na atmosféru. Nejrůznější znepokojivé věci, které se obtáčejí kolem Alexe, vyúsťují v explozi letadla a v následnou tlakovou vlnu, která vyrazí obrovské okenní tabule a scéna je natolik přesvědčivá, že se Vám napětím zatáhnou všechny chlupy do pórů! Karty jsou jasně rozdány, sedm lidí, kteří se na poslední chvíli prosmýkli skrze svírající se pařáty paní Smrti, si teď určitě neprožijí poklidné dny a noci. Ne, Smrt nikdo ochcávat nebude a ta si pro ně teď připravila důmyslnější mord. Nejvíce se scénář vyřádil na prvním a třetím individuálním skonu, zatímco druhý a čtvrtý jsou odfláknuté a dopředu čitelné. S blížícím se koncem se vytrácí inovace a zejména soudnost autorů, v závěru je jaksi "přenextováno" a tam už jsem se lehce trápil. Celkově velmi zajímavý nápad, který je hlavně poutavě zrealizovaný... a kurva, koukám, že se mi kouří z monitoru... 23 miliónů dolarů(rozpočet)/113 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(11.9.2007)

 • novoten
  ***

  Výborný nápad a veskrze průměrné zpracování. Scénáristům totiž na postavách vůbec nezáleželo a šlo jim jen o ono prodloužení strachu ze smrti. Tím pádem si veškeré účastníky více či méně vychutnávají a zachraňuje je jenom to, že tak činí se zajímavě morbidním humorem.(29.4.2006)

 • ScreamJay
  ****

  Kdo se jednou ocitne na pořadníku Smrti, nemůže se z něj už vykroutit. Ale tohle se pár teenagerům povedlo, čímž zubaté pěkně zpřeházeli itinerář. První hvězdičku dávám za to, že z Nezvratného osudu neudělali řadovou teenagerku a dokázali se nad provařená klišé povznést. Druhou za skvělý scénář, který vyjma počátku vykazuje značný spád a kupu neotřelých nápadů. Třetí hvězda za novátorství do hororové branže doplněné slušnými hereckými výkony a kvalitní hudbou (viz. třeba Nine Inch Nails). No a tu poslední čtvrtou dávám za tu křehkou linii mezi bytím a nebytím po které nechají autoři diváka kráčet od první do poslední minuty. Všechny 4 hvězdičky jsou protkané nití mrazivé atmosféry a podivného neklidu, s nímž očekáváte dalšího na řadě. Mínusem je pak místy trochu zabržděný děj, který trochu zpomaluje ten výše zmiňovaný spád. A taky možná trochu zamotaný konec, který vyžaduje naprostou pozornost a i s ní se trocha v plánu smrti poztrácíte. Tohle je horor extratřídy novověku, tohle je podívaná, která za to stojí a konečně trocha svěžího vzduchu do zatouchajícího prostředí teenage vyvražďovaček. Vřele doporučuju!(16.8.2004)

 • - Hudba hrající ve filmu byla od Johna Denvera, který umřel při pádu letadla. (Chatterer)

 • - Původní název filmu měl být "Flight 180". (Chatterer)

 • - Scéna, kdy Carter (Kerr Smith) praští v autě Billyho (Seann William Scott) loktem do obličeje, původně ve filmu být neměla. V den natáčení měl Seann William Scott nateklý ret, a aby se to nějak zamaskovalo, přidali maskéři trochu krve a scénáristé vymysleli tuto scénu. (Bauer)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace