Nezvratný osud

Final Destination

Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Zašel jsem na něj, když jsem chodil na střední školu, a tehdy to byla opěvovaná pecka. I dnes má své kvality, které by všemi deseti bral leckterý současný thriller. Teen střih neztratil nic ze své působivosti, užijí si ho hlavně ti, kteří horory neberou až tak vážně. Naopak hodně vážně bral svou předtuchu sedmnáctiletý student, který na palubě letadla viděl velmi realistickou havárii. Začne panikařit a spolu s učitelkou a několika spolužáky skončí v letištní hale s tím, že přijdou o dobrý půlden pobytu v Paříži. Někteří ho podporují, jiní mu chtějí dát pěstí, a pak všichni společně sledují, jak letadlo po startu skutečně vybouchne. Polovina přeživších se našemu hrdinovi vyhýbá, další se stále vyrovnávají s šokem. Jenže postupně začnou umírat. Zřízenec z márnice to vidí jasně: osud má s každým z nás plán. Odpor je marný, i když vystoupili, smrt si je najde. Kus plechu mezi kolejemi zařídí zbytek. Stejně jako voda kapající z prasklého hrnku. Výsledek i dnes působí poměrně chytře, navrch je labužnicky natočený. Když začneme smrt přelstívat, začne to lehce drhnout, ale do finále přesto doběhneme se ctí. A těch pár podrazů už přečkáme. Jen by zajímalo, kam zmizel představitel ústředního hrdiny Devon Sawa?(14.12.2015)

„Smrť si vás nájde.“ Vynikajúci slasher. Originálny, pôsobivý, vtipný i znepokojivý. Scenár nám dáva šancu prehliadnuť priemerné herecké výkony (s čestnou výnimkou Tonyho „Candymana" Todda ako pekelného „pána márnice“) a škodoradostný a troška neférový (k hrdinom aj divákom) záver. O kvalitnú zábavu sa starajú premyslené vraždiace scény a mrazivá atmosféra. Nehovoriac o tom, že bola šikovne vyriešená v pod-žánri preklínaná vrahova všade prítomnosť, nepolapiteľnosť a nesmrteľnosť (na Smrť resp. Osud asi nevydáte zatykač...). Kino Považan 2000(6.12.2004)

Lepšího hororového padoucha už nikdo nevymyslí. 75% Zajímavé komentáře: ScreamJay, choze, lennyd, Ilicka(9.3.2005)

Jednou si smrt vezme dovolenou a hned to musí nadpracovat.. Zaujme mrazivý úvod podporující fobii z létání a pak jde křivka docela originálního horroru v žánru hubení náctiletých pomaličku, ale jistě dolů. Jinak jasný důkaz toho, že dvojku Jesus Quintana a Joe Black prostě nepomiluješ..(9.9.2008)

Vystříbřená teenegerská vyvražd'ovačka v nejlepším hororovým prvku. Originálnost Jamese Wonga jsem v kině hltal a rafinovanost a nevyhnutelnost umírání mi vlezlo pod kůži.(28.2.2012)