Nezvratný osud

Final Destination

Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Jednou si smrt vezme dovolenou a hned to musí nadpracovat.. Zaujme mrazivý úvod podporující fobii z létání a pak jde křivka docela originálního horroru v žánru hubení náctiletých pomaličku, ale jistě dolů. Jinak jasný důkaz toho, že dvojku Jesus Quintana a Joe Black prostě nepomiluješ..(9.9.2008)

Prvních 20 minut sjelo rovnou z výrobní linky továrny na atmosféru. Nejrůznější znepokojivé věci, které se obtáčejí kolem Alexe, vyúsťují v explozi letadla a v následnou tlakovou vlnu, která vyrazí obrovské okenní tabule a scéna je natolik přesvědčivá, že se Vám napětím zatáhnou všechny chlupy do pórů! Karty jsou jasně rozdány, sedm lidí, kteří se na poslední chvíli prosmýkli skrze svírající se pařáty paní Smrti, si teď určitě neprožijí poklidné dny a noci. Ne, Smrt nikdo ochcávat nebude a ta si pro ně teď připravila důmyslnější mord. Nejvíce se scénář vyřádil na prvním a třetím individuálním skonu, zatímco druhý a čtvrtý jsou odfláknuté a dopředu čitelné. S blížícím se koncem se vytrácí inovace a zejména soudnost autorů, v závěru je jaksi "přenextováno" a tam už jsem se lehce trápil. Celkově velmi zajímavý nápad, který je hlavně poutavě zrealizovaný... a kurva, koukám, že se mi kouří z monitoru... 23 miliónů dolarů(rozpočet)/113 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(11.9.2007)

Asi to nejoriginálnější co kdy v žánru "teenagerský horror" uvidíte.Snímkem proplouvá úžasná atmoséfra, která si vás ještě chvilku podrží - jistě je to především zásluha režiséra Wonga, který scénu "představy havárie letu" natočil tak sugestivně, až se vám z toho udělá zle!(27.10.2002)

Špička teenagerského hororového žánru...místy vadí jen to trochu levné pojetí...(26.2.2007)

Napřed musím říci, že jsem první díl viděl až jako poslední, a tím na mě zapůsobil ze všech tří nejméně. Moment překvapení je ten tam, rafinovanost Smrti je z celé série nejslabší, to samé se dá říci o postavách. Snad jedinou výjimku tvoří Ali Larter a Tony Todd. Seann William Scott jako zábavná figurka se sem nehodil, stejně tak scéna s elektrickým kabelem. Nejpůsobivější scénkou je ta úvodní s havárií letadla a scéna s vodou. Vše ostatní dosahuje maximálně sféry mírného nadprůměru, což si více než tři hvězdičky nezaslouží. Po hudební stránce není co vytknout, po stránce vizuální lecco ano (zmiňovaný elektrický kabel, výbuch letadla při pohledu z letištní haly). Z celé série jde o nejslabší díl, který by možná dostal větší počet hvězd, kdybych jej viděl jako první.(5.11.2006)

• - Exteriéry domu paní Lewtonové byly zbudovány za pět dnů. (Chatterer)

• - Velká část záběrů je ze skutečného pádu a výbuchu letadla TWA Flight 800 z East Moriches na Long Islandu v New Yorku. (Chatterer)

• - Scéna, kdy Carter (Kerr Smith) praští v autě Billyho (Seann William Scott) loktem do obličeje, původně ve filmu být neměla. V den natáčení měl Seann William Scott nateklý ret, a aby se to nějak zamaskovalo, přidali maskéři trochu krve a scénáristé vymysleli tuto scénu. (Bauer)