Nezvratný osud

Final Destination

Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Lepšího hororového padoucha už nikdo nevymyslí. 75% Zajímavé komentáře: ScreamJay, choze, lennyd, Ilicka(9.3.2005)

Úvodní scéna letecké havarie je skvělá, některé mordy příjemně sofistikované, ale víc nemá film co nabídnout. Postupem času mé počáteční nadšení vyprchávalo a závěr se smrtícím elektrickým kabelem je dost trapný.(13.6.2002)

V rámci subžánru teenagerská vyvražďovačka docela originální a hlavně nadprůměrný počin. Po divákovi to chce jen přijmout pravidla hry, která jsou: 1. smrt se řídí "plánem", 2. Zubatá je pěkně hravá a vynalézavá potvora, 3. když ji (smrt) dvakrát přečůráte, jste v pohodě. Jinak řečeno: raději moc nefilozofovat a spíše si užívat velmi zručně natočeného thrilleru-hororu. Já jsem se bál docela hodně.(2.11.2002)

Na začátek téhle série jsem byl opravdu zvědavý, ale nakonec se dostavilo zklamání. Dvojka prostě rulezz.(11.2.2007)

Zašel jsem na něj, když jsem chodil na střední školu, a tehdy to byla opěvovaná pecka. I dnes má své kvality, které by všemi deseti bral leckterý současný thriller. Teen střih neztratil nic ze své působivosti, užijí si ho hlavně ti, kteří horory neberou až tak vážně. Naopak hodně vážně bral svou předtuchu sedmnáctiletý student, který na palubě letadla viděl velmi realistickou havárii. Začne panikařit a spolu s učitelkou a několika spolužáky skončí v letištní hale s tím, že přijdou o dobrý půlden pobytu v Paříži. Někteří ho podporují, jiní mu chtějí dát pěstí, a pak všichni společně sledují, jak letadlo po startu skutečně vybouchne. Polovina přeživších se našemu hrdinovi vyhýbá, další se stále vyrovnávají s šokem. Jenže postupně začnou umírat. Zřízenec z márnice to vidí jasně: osud má s každým z nás plán. Odpor je marný, i když vystoupili, smrt si je najde. Kus plechu mezi kolejemi zařídí zbytek. Stejně jako voda kapající z prasklého hrnku. Výsledek i dnes působí poměrně chytře, navrch je labužnicky natočený. Když začneme smrt přelstívat, začne to lehce drhnout, ale do finále přesto doběhneme se ctí. A těch pár podrazů už přečkáme. Jen by zajímalo, kam zmizel představitel ústředního hrdiny Devon Sawa?(14.12.2015)