Nezvratný osud

Final Destination

Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Nezvratný osud jsem viděl až jako poslední z prvních tří dílů série - a byl jsem upřímně řečeno celkem zklamán tím jak se to celé snaží hrát si na standardní film:) A taky mi kromě Ali přišli všichni do jednoho značně nesympatičtí, což je u tohohle žánru trochu problém. Naštěstí jen do chvíle, než se scénáristi vytasí s konečným řešením té které "otázky" - a ta řešení jsou buď (pro Final Destination trademarkově) směšně překombinovaná nebo naopak nečekaná a nečekaně rychlá, nicméně do jednoho působivá. Ale zkrátka a dobře tohle mi prostě nesedlo tolik jako třeba dvojka, a proto dávám "jen" 60%.(21.5.2012)

Je to vydarený horor, ktorý je prvou časťou známej série. Má veľmi dobrý príbeh o teenagerovi, ktorý v lietadle dostane predtuchu, že lietdlo vybuchne a tak ešte s viacerými študentmi vystúpi, čo im zachráni život, keďže k nehode skutočne dôjde. No tým sa naruší plán smrti, čo má za následok, že samotná smrť po preživších začne ísť. So spracovaním som dosť spokojný, dej upúta už od začiatku, či už originálnym nápadom, množstvom skvelých prvkov, ale aj celkovým prevedením, čo vydrží väčšinu času. V záverečnej tretine už nanešťastie všetko čiastočne upadne, ale dojem napravuje úplný záver. Veľkú pochvalu si zaslúži atmosféra, ktorá sa objaví už hneď v úvodných titulkoch a hlavne v prvej tretine drží skvelý pocit tajomnosti, potom jej význam trochu klesne, ale stále si drží dobrú úroveň. Scén so zabitím je tu optimálne množstvo, sú rovnomerne rozdelené a spokojný som aj s ich kvalitou. Sú rozmanité, niektoré potešia rýchlosťou prevedenia a iné zase prepracovanosťou. Najviac sa mi páči scéna s vlakom alebo s učiteľkou v jej dome. Herecké obsadenie je výborné, pre podobné filmy je bežné až otravné obsadenie, ale toto je jedna z mála výnimiek, charizmatický Devon Sawa, príjemná Ali Larter, zaujímavé vedľajšie postavy a v malej úlohe poteší aj Tony Todd. Réžia a technická stránka sú skvelé, tu nemám čo vytknúť. Škoda tej trochu menej vydarenej poslednej tretiny, ale aj tak je Nezvratný osud jeden z najzaujímavejších hororov, čo som videl. Až na podobne kvalitnú dvojku sú už pokračovania horšie. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 80%.(25.8.2007)

Kdo se jednou ocitne na pořadníku Smrti, nemůže se z něj už vykroutit. Ale tohle se pár teenagerům povedlo, čímž zubaté pěkně zpřeházeli itinerář. První hvězdičku dávám za to, že z Nezvratného osudu neudělali řadovou teenagerku a dokázali se nad provařená klišé povznést. Druhou za skvělý scénář, který vyjma počátku vykazuje značný spád a kupu neotřelých nápadů. Třetí hvězda za novátorství do hororové branže doplněné slušnými hereckými výkony a kvalitní hudbou (viz. třeba Nine Inch Nails). No a tu poslední čtvrtou dávám za tu křehkou linii mezi bytím a nebytím po které nechají autoři diváka kráčet od první do poslední minuty. Všechny 4 hvězdičky jsou protkané nití mrazivé atmosféry a podivného neklidu, s nímž očekáváte dalšího na řadě. Mínusem je pak místy trochu zabržděný děj, který trochu zpomaluje ten výše zmiňovaný spád. A taky možná trochu zamotaný konec, který vyžaduje naprostou pozornost a i s ní se trocha v plánu smrti poztrácíte. Tohle je horor extratřídy novověku, tohle je podívaná, která za to stojí a konečně trocha svěžího vzduchu do zatouchajícího prostředí teenage vyvražďovaček. Vřele doporučuju!(16.8.2004)

Vcelku solidni vyvrazdovacka, akorat jsem celou dobu touzila alespon na moment uzrit Smrtaka a zjistit, jestli opravdu mluvi VELKYMI PISMENY :-))(18.12.2003)

Jednou si smrt vezme dovolenou a hned to musí nadpracovat.. Zaujme mrazivý úvod podporující fobii z létání a pak jde křivka docela originálního horroru v žánru hubení náctiletých pomaličku, ale jistě dolů. Jinak jasný důkaz toho, že dvojku Jesus Quintana a Joe Black prostě nepomiluješ..(9.9.2008)

• - Řeč, kterou Tod (Chad Donella) pronášel na pohřbu, byl citát Marcela Prousta. (Bauer)

• - Původní obsazení filmu do role Alexe a Clear byli Tobey Maguire a Kirsten Dunst. (Bauer)

• - Hudba hrající ve filmu byla od Johna Denvera, který umřel při pádu letadla. (Chatterer)