Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

aR3Zz

Za mne 3 hvězdy. První polovina filmu vyloženě nudí, měl jsem tendence utíkat myšlenkama a chvilku se i nedokoukat. O to příjemnější byla polovina druhá. Ta graduje, Argo dostává spád a napětí roste. Ale upřímně, film musí bavit (nebo aspoň zaujmout) od první chvíle a ne až po hodině... ()

geek.ondra

Argo aneb jak Ben Affleck všem vytřel zrak a to režijně i herecky. Oscar za nejlepší film zasloužený... Ben má nyní na kontě 2 Oscary, 2 Zlaté Glóby a 1 cenu BAFTA.... tak jak někdo sakra může stále tvrdit že nemá v Hollywoodu co dělat. 8/10 ()

Razzor_82

"Za den uděláš režiséra třeba i z makaka." Nejlepší na tomhle snímku je prvních a posledních 20.minut. Zbytek jsou jen nudné politické a diplomatické dialogy.. Po technické stránce je to pod Affleckem vymakané ale uvnitř duté jako váza. Zdařilý je dobový retro feeling. Chybí výraznější napětí a kvalitnější humor. 6/10 ()

Khamsin

No.. možná zbytečně dlouhé.. možná absolutně nevýrazný Affleck.. možná chybí jakýsi větší "soucit" nebo vžití se do hlavních postav... ALE: osobně oceňuju absenci klasické "americké holyvůdské pompéznosti a akčnosti". Ta by z filmu asi udělala možná větší trhák, nicméně by dala trochu na frak aspektu, že film je podle skutečné události - a je to jeden z mála amerických filmů, kterým opravdu věřím, že se snaží držet skutečnosti s minimálním přídavkem smyšlenek. A i přesto je poslední půlhodina výborná (byť možná trošku vybočující z té faktické stránky filmu). Takže vyčítám opravdu jen asi "zbytečně" dlouhou stopáž, přičemž se stejně do postav moc nevcítíte. ()

matt85

What's the problem, ČSFD? Super film, kterej naprosto objektivně a neamericky podává hrdinství a odvážnost několikati lidí, ale hlavně teda Tonyho Mendeze. Affleck režíruje naprosto nekompromisně a kdo aspoň neklepal nohou u některých scén z letiště musí být z kamene. Navíc: Desplat je fakt boží týpek. Tohle se ti povedlo Béňo, fakt že jo. ()

Pavita

Nebyla jsem si úplně jistá co od filmu čekat, ale musim říct že už jsem dlouho neseděla a nemodlila ať to dobře dopadne :) Film byl k zamyšlení a byl i suprově natočenej :) ()

Mira90

Ben opět boduje. Sice by si to hraní již mohl odpustit, ale pokud k tomu přidá další takhle kvalitní filmy, tak budiž. ()

Withree

Bene, prosím, prosím !TĚ!, příště si dej za úkol nějakou zábavnější látku. Za tohle ti Oscara ani přát nehomu! Argo je celkem v pořádku, technicky se tomu nedá nic co vytknout, ale když ono je to taková nuda, navíc nechutně předvídatelná. A to i když nevíte o operaci "Argo" zhola nic. Taky mi přišlo, že si Affleck zapomněl hrát s atmosférou. Scéna na letišti měla být vrcholem, místo toho jsem dostal suché herecké představení, přesně jako lokace, kde se film odehrával. Navíc, další veliká nepříjemnost, Bryana Cranstona jsem si všim až na konci filmu a to by se prostě stávat nemělo. [On měl vlastně vlasy že, nezáhledl jsem ho filmu skoro nikde, je to nějaký divný (prosím, nevěnujte mým myšlenkovým pochodům žádnou přehnanou pozornost, dík!)]. Nevyužitý potenciál! ()

Dovlatovka

Film výrazně pozvedá propojení s tehdejším Hollywoodem, které ho u mě staví nad průměr. Technicky skvělé, výborná výprava a herecké výkony, ale trochu mě mrzí určité přes koleno lámané momenty (jedna hodná muslimka, aby se neřeklo, zvedání telefonu na poslední chvíli), zjednodušování a akcentování tématu hrdinství (ano, vím, že si to předobrazy zaslouží). Gradace je tak nějak umělá, nepřirozená. Ale možná je to hrdinství dneska třeba připomínat, kdo ví... ()

Franc1s

"Argo , běž se vycpat!" Afflack nejen,že je dobrej herec, ale on je i sakra dobrej režiser!! Skutečný příběch amíků, kteří se cpou tam, kam nemají a pak dávají ruce pryč. Parádně převedená realita do filmu, kde si nechal záležet na detailech, vše prostě funguje jak má. Nechybí i trocha vtipu na odlehčení, soundtrack na pohodu a délka dvě hoďky akorát. Při scéně na letišti jsem se ani nemohl nadechnout, jaky to byly nervy :D O téhle události jsem ani neslyšel, ale určitě vím teď víc, než z nějakého dokumentu. Doporučuji a Oscara si zaslouží. 9/10 ()

s1r1us

Dalo se z toho vyždímat asi mnohem více. Některé scény krásně nakousnuté, přesto nedotažené. Příběhy osob trošku oškubané. Za to dávám hvězdu dolů. Jinak ale skvělý film, i když americký, tak bez toho typického patosu. PS. Docela pěkně kantrastuje část pol. thriller s odlehčenou části odehrávajicí se v suchu doma, v Hollywoodu. Hlášky těch dvou tam, to jsem se dost bavil. ()

SeventySeve

Tak hloupé, až je to geniální, nebo naopak tak geniální, že to vypadá hloupě? Težko říct. Každopádně perfektně precizní práce. Navíc, když si nechal Affleck zarůst hubu, abych si na něj nevzpomínal z jeho vyloženě špatných rolí, tak mě na obrazovce až tak neštve. ()

swiss

Výborně natočená rekonstrukce skutečné události. I když člověk ví, jak to dopadne, přesto je film velice napínavý. Občas působí i docela dokumentárně.... ()

Pathrose

Šlo to natočit lépe? Těžko. Ben Affleck opět dokázal, že jako s režisérem s ním musíme počítat. Famózní začátek trumfne už jen konec, kdy je atmosféra opravdu hustá. Tady by ani krájení nepomohlo. Jinak k Benovi v hlavní roli... ne, že bych měl výhrady, zahrál to dobře, ale pro příště bych zkusil nechat Bena vyloženě na režisérském křesle. Maximálně mu dát nějakou tu bokovku ala Tarantino. Chtěl bych vidět jak by to dopadlo. ()

Matt007

No Argo není až zase tak líbivým filmem, a to víc bych ale chtěl pochválit režiséra jak dokázal pracovat s herci a navodit tu správnou, napjatou atmosféru. Opravdu o napětí zde není nouze. Herecké výkony parádní (Arkin, Cranston, Goodman), Ben Affleck by se měl věnovat opravdu asi jen režii. Nevím nevím třeba takový Ed Norton nebo Liam Neeson by mi do tý role pasovali víc (čistě můj subjektivní názor) Film hodnotím za čtyři silné hvězdy. ()

Ergon

Na Argu je nejvíce zajímavé, že se odehrává podle dokonalé skutečné předlohy. Samotná akce CIA, kdy vytvoří krycí firmu a natáčecí kampaň pro fiktivní film má neskutečnou sílu. Dobové zpracování je pak třešinkou na dortu. Nicméně bych vytkl herecký výkon Bena Afflecka, který hraje neslaně, nemastně, bez emocí. Měl by stát na druhé straně kamery - režíroval a hraní přenechat jiným. ()

Onas

Zacatek dobrej, pak chvili vtipny, pak uz jen dloooauha nuda se spoustou klise. Ale chapu, ze amici se v tom radoby najdou. 65% ()

Oonika

Dobré téma, dobří herci, dobrý film... Jen nemám moc ráda 80. léta, všecky ty kníratý monstra mě dohánějí k šílenství :-D ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017