Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

sasankinbrat

Jasná a jednoduchá myšlienka, ktorú pochopí každý prostý Američan, i akýkoľvek prostý obyvateľ tejto planéty. Žiaľ, skutočná príčina konfliktného prostredia, t.j. priama predhistória týchto udalostí, je z pohľadu autorov nepodstatná (s výnimkou pár slov v autorskom texte na začiatku filmu). Sujet nie veľmi duchaplný, no vehementne sa opiera o „historické fakty". Na každom kroku sa vo filme objavujú titulky, ktoré túto skutočnosť neustále opakujú a zdôrazňujú. Divák ták nemá dôvod pochybovať, či to tak bolo alebo nie. Tvorcovia sa úporne snažia o dosiahnutie dokumentárnej vierohodnosti, čo sa im vďaka neustálym a ostrým strihom, prácou s kamerou ako aj zaradením skutočných dokumentárnych záberov darí pomerne slušne, avšak... Pokiaľ sa niekto takto úporne snaží o priam až dokumentárne spracovanie konkrétnej historickej udalosti, mal aby sa jej držať, nie iba pridŕžať. Z profesionálneho hľadiska film nie je žiadnym trhákom, žiadnym prevratným dielom filmového umenia, ktoré by si zaslúžilo zvláštnu pozornosť. ()

Tereza11

Ben u mě roste závratnou rychlostí, tohle byla jízda, první polovina filmu se sice tak nějak vleče, ale za to ta druhá je tak našlápnutá, že jsem chvilkami až nedýchala...Fantastická hudba i obsazení... ()

M_slon

Jeden z těch požehnaných filmů, u kterých, ač víte, jak to dopadne, mačkáte palce a fandíte, aby to opravdu dobře dopadlo (u Hollywoodu si jeden nikdy není jistý). Affleck odvádí řemeslo v nejlepší kvalitě, pozitivem jsou více či méně neokoukané tváře herců, což filmu jen a jen pomáhá. Navíc ve světle současných událostí s islámem dostává vše ještě další, posunutý rozměr. Za mě devět z deseti. ()

Whiterose

Špičkový film podle skutečných událostí, kvůli kterému jsem kdysi v kině Světozor málem umřela na infarkt (ano, bylo to při závěrečných scénách na letišti). Ben Affleck se zde projevil jako geniální režisér, který buduje atmosféru a stupňuje napětí. Děj filmu se odehrává na přelomu let 1979/80, kdy proběhla v Íránu náboženská revoluce a USA byly velkým satanem dobrým leda tak k likvidaci. Několik teroristů drželo v zajetí zaměstnance americké ambasády v Teheránu. Utrpení zajatců trvalo stovky dní, ale šestici odvážných se podařilo hned na počátku ohrožení budovu ambasády opustit a ukrýt se v rezidenci kanadského velvyslance. Jak ale dostat šest lidí v ohrožení života ze země, kde se hlídá každý podezřelý pohyb? Napínavý průběh smělé záchranné akce je ústředním motivem filmu a nedá divákovi vydechnout až do samého závěru. Těžko říct, zda jsou lepší scény z Teheránu nebo ty z hollywoodu, kde se horečně plánovalo vytváření filmu/zástěrky. Režie zaslouženě oscarová, herecké výkony více než dobré - za všechny zmíním parádní roli Johna Goodmana. ()

honza.g

Vtáhne to do děje a budete držet palce, aby to dobře dopadlo. Pro Čechy s historickou zkušeností Vítězného února a "soudními" procesy 50.let je zajímavé vidět revoluční gardy sice o 30 let mladší (tedy např. s novější technologií) a zároveň s blízkovýchodní mentalitou. Pro běžného Američana v kině je to asi obraz pekla. ()

andy60

Ze začátku je té politiky až moc, ale když se přestane kecat a začne se jednat, je na co se dívat. Ani napínavý konec mě však nepřesvědčil, že Argo je lepší než jiný Affleckuv film Město. ()

dendev

Veľká časť filmu je tvorená kompozíciami, ktoré spoločne s naráciami Televíznych Hlásateľov (formou televízie) skvelo budujú silnú, temnú atmosféru, ktorá dokáže úžasne priblížiť, aké hrôzy sa, v rokoch 1979 až 1982, na Americkom konzuláte diali. Atmosféra zároveň patrí medzi najväčších ťahúňom celého filmu. Ben Affleck je ale, podľa všetkého, zároveň aj génius, čo sa gradácie deja týka. Vedľajšia mini-dejová linka, ktorá zobrazovala, ako sa Iránski Protestanti snažia dostať šesticu Američanov sa skvelo striedala s hlavnou, v ktorej sa zasa tí šiesti Američania snažia dostať cez pasovú kontrolu. Fakt, že sa Warner Bros., v čele s Affleckom, rozhodlo, ako pri väčšine filmov podľa skutočných udalostí, použiť pre film (a aj pre End-Credits) skutočné zábery z Iránu, je ďalším malým plusom. 80% ()

Tomas.Jeline

Prostě filmy podlé skutečných neskutečných údálostí jsou úžasné. A Affleck se tohohle příběhu zúčastnil rovnou na dvou pozicích a dvakrát za 1. ()

Ajbell

Nebolo dosť ani Ameriky, ani Iránu... Videli sme tu skôr priebeh vybavovania celej záchrannej misie a chvíľu priebeh misie "už na ostro". Námet filmu je naozaj skvelý, ale bohužiaľ, tento film nám ho nevedel rozpovedať v plnej kráse. ()

hovnocuc

Silnej příběh a silnej film. Nějaký filmový učesanosti ale nesklouzává k patosu (ostatně na to nemá ani čas), dokáže napínat, i když víme, jak to dopadne, natáhne do děje. A do toho i odlehčení ve formě vtipnejch hlášek dua Arkin/Goodman, u kterejch jsem se od srdce zasmál. Na pět hvězd bych měl napsat víc, ale neni třeba...koukněte sami... ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Sežeňte mi poradce Bílého domu pro zahraniční záležitosti." - "A kde ho mám hledat, pane?" - "Jste špioni, sakra! Tak ho hned najděte!" Děj filmu vycházíme ze skutečných událostí z 80. let. Operace Argo aneb nejšílenější plán na osvobození rukojmích který vyšel. V určitých momentech Argo balancuje mezi thrillerem a komedií, ale ve výsledku se jasně přiklání k napínavějšímu žánru. Ve filmu je přesvědčivě využita metoda křížového střihu, dopomáhající k účinnému budování napětí. Skvělá herecká sestava taky dává tušit, že tohle by nemělo nikomu uniknout. Je to svižný film o méně známé kapitole moderní historie, jehož finále vám z hlavy jen tak nezmizí. - 70%. ()

redmonkey

První film pod taktovkou Bena Afflecka, který jsem viděl a musím říct, že jsem to nečekal. Filmů natočených podle skutečné události je mnoho, ale tento je opravdu jeden z hodně povedených. ()

Elanornegra

Ben Affleck to uhral veľmi svizne ako na režisérskej stoličke, tak aj herecky, tak vyzreto. Skvelý úvod, aj celkový vizuál a to Hollywoodske trblietko. Výborne obsadenie, hviezdičkami z billions alebo dalších seriálov. Záverečné napätie sa dalo krájať. Fakt má to mili prekvapilo, keďže tento žáner môžem .... 90% ()

Aguirre

Presladena sr.cka, otravny gyc...americky agent vyj..be s celym iranskym rezimom....navzdory svojim sefom v CIA a proti voli Bieleho domu....OMG. Rezia, kamera, strih je vsak na 1*. Preto 2 hviezdy. ()

peproch

POvinnost doplnit si přehled mě vedl ke shlédnutí. Vlastně je to memoár, vlastně je to vyprávění události, kterou osobně zažil, řídil a tedy i mentálně zpracoval autor knižní předlohy a hlavní hrdina filmu. Kolik je tam tedy sebestylizace je těžké říct. Film je to hrdinný, v němž důvtip a pohotovost zvítězí nad sice šikovností, ale nenávistí. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017