Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

Langsuyar

Nedávný film Bena Afflecka Argo, který momentálně běží v kinech, se v Americe těší velké oblibě a zatím sbírá jedno ocenění za druhým. Kritici v naší zemi film většinou chválí, ale často se objevují názory, že ve filmu absentují zajímavé charaktery a výraznější herecké projevy. Při detailním pohledu ale zjistíme, že Argo záměrně upozaďuje postavy a jeho hlavním hybatelem je samotný plán hlavního hrdiny, který se postupně rozvíjí a naplňuje._____ V tomto kurzu Argo využívá motiv deadlinu, který v divákovi vzbuzuje napětí a obavu o úspěšné dokončení mise. Když hlavní hrdina přijde s nápadem falešné produkce, která vycestuje do Íránu zachránit uvízlé velvyslance, je konfrontován s prvním časovým omezením. Do určitého časového limitu musí dokončit přípravy, protože mu na záda tlačí nadřízení, kteří s jeho nápadem potěšení nejsou a preferují klasické vlastní řešení._____ Argo navíc samotný plán falešné produkce předkládá divákovi jako hlavní objekt zájmu hned několika způsoby: za prvé hrdina na něj přijde pomocí jeho syna (kult rodiny), za druhé ho navede klasický film Planeta opic, za třetí vstupujeme do zákulisí příprav Hollywoodského filmu, což je samo o sobě atraktivní událostí, kterého chce být divák součástí. Tyto aspekty tak dotváří divákův primární zájem o úspěšnou realizaci hrdinova plánu._____ Argo tedy nepotřebuje ke svému úspěchu budovat zajímavé charaktery postav, protože vývoj vyprávění řídí plán hrdiny a jeho neustálé komplikace. Ty se postupně variují. Dalším problémem je zdržení v Íránu a následně zrušení celé akce. Ačkoli to není ve filmu přímo sděleno, hrdina má noc na rozhodnutí, jestli bude jednat na vlastní pěst nebo poslechne rozkaz. Série omezení pokračuje na letišti (blokována rezervace, odlet)._____ Filmu se tak podařilo vytvořit napínavé a poutavé vyprávění i bez hlubších charakterů a důrazných hereckých výkonů. Film funguje na základě série různých omezení, které brání v realizaci hrdinova plánu. Ten se stává ústředním motivem a nahrazuje nevýrazné hrdiny. Díky vynikající režii Bena Affkecka, který tyto prvky kombinuje s dynamickými stylovými postupy, je Argo prvotřídním a záživným snímkem. ()

flyboyeda

Klobouk dolu - velke prekvapeni, takhle napjatej jsem u filmu dlouho nebyl. Ben Affleck znovu potvrzuje svuj cich na dobry namet. Troufam si tvrdit, ze jeho reziserske kvality vyrazne prevysuji ty herecke a jeste se od nej v budoucnu mame na co tesit. Vyborne tema/pribeh, idealni stopaz, vyborne vybrani herci - nejenom co se osobnosti tyce ale i podobou s realnymi postavami, hodne dobrej scenar, intenzivni atmosfera, i nejaky ten vtipek. Pozitivne hodnotim i citlivy uvod a kulturni vlozky ala promluvsi Jimmy Carter na zaver. Navic duo Goodman & Arkin - lol - nejvetsi mazaci! Co dodat? Argo fuck yourself! 4 a pul*. ()

nineweh

Na tolik nominací a ocenění celkem nuda... Affleck je výborný režisér, oceňuju i do detailu vychytanou výpravu, kostýmy atd., ale jinak - hudba nepovedená, napětí vytvářené uměle a nuceně, a Benovy herecké kvality jsou, no... nic moc. Kdyby se do toho neobsadil, asi by to bylo ještě o hvězdu lepší. ()

panMartin

Velmi dobře odvedená práce. Nečekaně poutavé drama s originálním a hlavně do detailu propracovaným nápadem. Pořád musím žasnut, jak suverénní režisér se stal z Bena Afflecka. Je to hlavně tím že, Affleck si umí vybírat dobré náměty, o tom není pochyb. Po celou dobu filmu divák zvědavě zíral co se bude dít se šesti Američany a jaký plán CIA vymyslí. Při závěrečné scéně na letišti jsem doslova trnul a běhal mi mráz po zádech. Napínavé od začátku až do konce. Možná tomu trošku chyběly výraznější herecké výkony. ()

wendelin9

Musím říct, že po "úvodu" jsem se trošku nudila, ale jakmile přišlo na plánování samotné záchrany, nechala jsem se vtáhnou do děje. Nečekala jsem, že mě film z touto tématikou tak chytne, ale Ben opět ukazuje, že je Pan režisér. ()

bk81

Slusne natoceny film, ktery me neoslovil tak moc jako predchozi Affleckovy kousky, ale presto se mi to libilo. ()

URBAN

Nudný historický film u kterého jsem byl rád že vůbec udržím svoje víčka a nezačínám pomalu , ale jistě spát kdyby tohle nedostalo oscara tak se na to v životě nepodívám a když ano tak určitě ne dokonce a když jsme u těch oscarů proboha kdo sedí v té porotě akademiků nebo co to je za srágory upřímě vážně nevím kdo tam sedí , ale tipuju že by už měli dávno pobírat důchod na který musí náš lid tak tvrdě dřít ( 29.3.12/MAC ) ()

zombkiler

Výborně natočený film. Konečně mam pocit, že Ben Affleck dokáže hrát dobře v jiném filmu než nechutně sladoučká romanťárna , jako to dělal doposud. ()

tomeek

Nadhodnocený film na jedno podívání. Ze začátku se neorientujete, kdo je kdo (protože Ben se objeví asi až po 15 minutách) a tak tápete, o co vlastně jde. Většinu času se nic zajímavého neděje a už by divák i chtěl nějaké to vzrůšo, ale to se dostaví až na scéně v Bazaru. Konec je sice velice napínavý, ale cesta k takovému uspokojení je víc než trnitá. Režijně to Ben zvládá bez problému, ale holt, v ději je příliš informací k vysvětlení na to, aby to odsýpalo. Už tak je podle výpovědí skutečných osob film silně nadsazený, takže Ben musel ždímat, co to šlo, aby udržel film v reálné rovině, ale pořád sledovatelný. Nemusím to nikdy vidět znovu, Ben má lepší filmy. Po třech. ()

3n3my

Pre mňa dosť nepochopiteľný Oscar, pretože až na atmosféru a vizuál mi všetko ostatné neprišlo ničím výnimočné. Dokonca ani neviem, komu som fandil! Tento námet nie je na Oscara. Ani amerického. ()

dr.fish

Film tohoto ražení musí člověka chytnout a nepustit až do konce. Musí strhnout, člověk musí prožívat drama těch lidí, vnímat okolí, lidi, místa, věřit a doufat. To všechno nepřišlo. Film je strašně povrchní předpokládající absolutní divákovu neznalost politického pozadí, a tudíž nejde ani trochu do hloubky. Jenom plyne a veškeé drama je fuč. Nudil jsem se a vůbec mne nezajímalo, jak to celé dopadne. A dopadlo to zcela podle očekávání. Dávat procenta jen za exotiku, což je teď zase v módě, to teda dávat nehodlám. Doporučuju Spy Game, když už pořádnej film z tohoto ranku. 45% ()

Radiq

Tak tohle mužu nazvat jako dokonaly retro. Vykreslení té doby bylo fakt bezchybny + do toho ještě arabsky prostředí a reálie... no koleduje si to o Oscara. I ten příběh byl chytlavej a Affleck si jak za herectví, tak za režii zaslouží velkou pochvalu. Argo fuck yourself... ()

stOKYi

Nerozumiem tým oscarom. Film síce dobrý, aj keď v časti odohrávajúcej sa v Amerike trochu nudný a záver trochu "všetko na poslednú chvíľu" preexponovaný (čo ma vlastne ani nemusí prekvapovať na US produkcii), ale za začiatok odohrávajúci sa v Iráne dávam maximum a za väčšinu času odohravajúceho sa v Iráne. ()

alisa.upir

Nechápu, jak někdo můž Affleckovi dovolit hrát ve filmu, natož filmy točit. To je prostě vražedná kombinace. Téma to je možná zajímavý, ale film samotný je nazáživný, nudný, a z těch Affleckových smutných očí se mi chtělo skoro zvracet. Dovedu si ho představit ještě tak s Adamem Sandlerem v nějaké fakt tupé komedii, ale čím víc se snaží hrát drsňáka a hrdinu, tím víc mu to nejde a nežeru mu to. Fujky. ()

Gumi.30

Od Arga jsem po dvou perfektnich filmech od Bena čekal opravdu hodně, až moc. Obě dvě díla(hlavně Town) považuji za srdcovky, Bena mám rád, takže to bylo logické. Argo je dobře uchopena dobovka, kterou má Ben, jako režisér pevně uchopenou, ale ze začátku se musíte vypořádat s velkým množstvím postav i zdánlivě nesouvislych dějů, ale je zase fér, že každý na place dostane svůj prostor, z toho těží zejména John Goodman, který dodává v hluchých místech filmu šmerc. Druhá půlka filmu už šlape, jako zánovni švýcarské hodinky a gradace k závěru je sice tak trochu průhledná, ale i tak dech beroucí. Těžko říct, jak to tehdy ve skutečnosti bylo, a jestli to amíci byli tak hodní, ale to je prostě Ben. A já u něj mám tenhle patriotismus rád, byť už někde o Boston a jeho galerku. Affleck si jde pro Oscara, byť jsem letos viděl lepší filmy, začínám mít tušení, že s Argem by mohla Benovi kvést pšenka a já bych mu toho plešatce přál :). ()

Vecko99

Výborná dobovka, která neláká akcí, ale dokonale promyšleným plánem, což je mnohdy mnohem zajímavější. Affleck jako herec si sice vystačil celý film s jedním výrazem, ale jako režisér nemá chybu. Pobaví i pár dobrých hlášek.... AGRO FUCK YOURSELF ()

chelseaman22

Společně s Djangem jediný film, který opravdu zapadá do šarády zvané Oscar. Je více než příjemné vidět Bena Afflecka v seriózní roli, než-li v romantických prostoduchých komediích, jež mu dopomohli se dostat na plakáty toliko populárního časopisu Bravo. Češi točí filmy o komunismu, Američané o válkách, které způsobili. Samozřejmě to zaobalí tak, že všichni muslimové jsou sráči vhodní leda tak na popraviště. Pokud jste se alespoň párkrát brouzdali v historii, tak se ale vůbec nemůže divit reakcím nebohých muslimů, jež kdekdo vykořisťuje. Dvě hodiny vzrušení a nesmírně emotivního doběhu do finiše. 87% Celosvětový výdělek k 29. 1. 2013: $189,068,785, což je 4,23 násobek budgetu ()

Cedr

Na Argu mě zaujala jeho strohost a věcná výpravnost. Ben Affleck chtěl prostě sdělit veřejnosti těžko uvěřitelné příběh a to také udělal. Dokázal to (aspoň z 90% filmu) bez zbytečného patosu a i tak mimořádně poutavě a napínavě. Rýpnutí do Hollywoodu pasuje také přesně. Pátá hvězdička je nejistá, protože závěrečná policejní honička... mno škoda mluvit, viz. závorka. Tak jako tak 2 hodiny už dlouho u filmu neutekly takto rychle a Argo je politický thriller jak řemen. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017