Raději vidličky než nože

(festivalový název)
  • USA Forks Over Knives (více)

Forks Over Knives je dokumentem, který vyvrací pevně zakořeněný mýtus o člověku jakožto všežravci. Zkoumá vliv výživy na lidské zdraví a dochází k závěru, že konzumací živočišných produktů (maso, mléko, vejce, atd.) svému tělu neprospíváme, ale naopak vážně škodíme. (Psychor)

KRYSIOPICE odpad!

Jen debil může ze svého jídelníčku vyřadit veškeré živočišné produkty a zároveň vynechat suplementy jako B12. Stačí zajít například na Wikipedii, která nám dokazuje, že člověk může žít bez B 12, aniž by se to podepsalona psychickém zdraví 5 max 10 let. A zároveň dokazuje, že životní filosofie militantních veganů hlásajicích, že živit se jen zeleninou je přirozené, je vylhaný konstrukt. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_B12 ()

Radek.SCH

Tak nějak ideálně na hraně mezi agitkou a seriozním dokumentem. Ale pořád jsem se nemohl zbavit pocitu, že jim jde stejnou měrou A) o ukázání "špatnosti" zabíjení "nevinných zvířat" a B) o zdraví lidí. A to si vážně myslíte, že bych šel do takového extrému jaký je celorostlinná strava (nebo jak to bylo). Nijak vábně to teda nevypadalo. - 60 % ()

F.man

Sakra jak já si říkal, že po tomhle už budu jíst jen mrkev a hlívu. A ono ne, hned za dva dny zase přistál na pánvičce kus masa. Každopádně k filmu... Zajímavé. Dokument který donutí přemýšlet, vyvolat diskuzi, hospodskou rvačku, prostě dokáže vyvolat emoce. Přebrání je už pak na divákovi, nicméně filmově povedené. Jen tu stopáž šlo o pár minut zkrátit, nebo nacpat různorodějším obsahem. ()

neoBlast

V módní vlně žrádlomentary (chráněno TM) se musel najít někdo přebývající, někdo musí z kola ven. Já vybírám Lee Fulkersona, jehož opus je sice motivujícím, ale jako filmový dokument nepříliš nefungujícím snímkem. Pár zajímavých čísel, dále jenom boring příklady z praxe. Feature lenght stopáž je příliš velkorysá a dává možnost k zaškobrtnutí a nedej bože opakovanému zaškobrtnutí. Fulkerson se nachytal a zaškobrtává několikrát a více to opakuje. 40 % ()

maddy

Na začiatok podotknem, že síce nie som vegán a zatiaľ ani vegetarián, i keď by som k nemu raz chcel dospieť. Avšak mäso si doprajem skutočne len veľmi ojedinele. S týmto dokumentom si však dovolím zásadne nesúhlasiť. Mám totiž problém velebiť dokument, ktorý divákom sprístupňuje len jednu pravdu, že čisto rastlinná strava je to najlepšie čo môže byť a bojí sa svoj názor konfrontovať s hocičím/kým iným. Samotnú myšlienku Forks Over Knives kvitujem, ale problematika nie je zďaleka tak jednoduchá ako sa ju snaží vykresliť a tteda, že pokiaľ budete jesť výhradne iba zeleninu, občas ovocie máte minimálnu šancu ochorieť na rakovinu, infarkt atď. a dokonca aj už keď ste chorý, tak zásadnou zmenou jedálnička sa priam zázračne uzdravíte. Nevravím, že to nie je pravda, ale ten dokument je značne nadnesený a chce presvedčiť, že by vás stravou vyliečil snáď aj z AIDS. Výskumy z Číny sú síce veľmi zaujímavé, ale všetko podstatné sa tu divák dozvie počas prvej pol hodiny a ďalej sa Forks Over Knives už iba opakuje a omieľa to isté. Osveta je síce potrebná, ale pochybujem, že takáto čistá agitka z niekoho urobí vegána alebo aspoň vegetariána. Celé to je o osobnom presvedčení. A kto ho nemá, holt tomu žiaden lekár, tobôž dokument nepomôže. ()