Své nejlepší filmy natočil Hugo Haas pod vedením režiséra Martina Friče. Patří mezi ně i tato crazy komedie z roku 1935 o veselých osudech nenapravitelného flamendra Petra Suka. Když mu lékaři po záměně rentgenových snímků předpovědí pouhý jeden den života, věren své tradici se vydá na poslední velkolepý flám. Projde několika bary, povzbudí se nemalým množstvím alkoholu, a protože už nemá co ztratit, na nemocničním lůžku se ze soucitu ožení s neznámou dívkou. Přesně s tou, do které se později beznadějně zamiluje, aniž tuší, že je s ní už ženat... Všestranně zdařilý snímek provází skvělá filmová hudba a diváka potěší i písničky, k nimž si Hugo Haas sám napsal texty. V bláznivé honičce si neodpustil několik originálních převleků a nezapomněl ani na svou oblíbenou specialitu – hlasovou imitaci Jaroslava Vojty. Po jeho boku uvidíme Adinu Mandlovou, Karla Hašlera, Václava Trégla a malého psíka Lumpíka. (Česká televize)

chlievik

Hugo Haas, pre mňa novinka svetovej kinematografie, počul som o ňom veľakrát, ale až teraz som mal šancu pozrieť si nejaký jeho film, a narazil som akurát na tento. Veľmi pohotový herec s vynikajúcou mimikou v tvári, komediálny a vtipný, inteligentný a prispôsobivý situáciám. Hoci je to veľmi predvídateľné, a zápletka na dnešnú dobu totálne jasná, musím uznať, že na tú dobu to bolo zaujímavé, v tej dobe to bolo proste "in" tak ako je to zobrazené vo filme, iná psychológia ľudí, podvedomie, všetko bolo iné, a preto to treba rešpektovať také, aké to bolo vtedy, ľudia boli iní, pohotovejší, neposraní internetom, mohli si žiť vo väčšej slobode, inkognito, a to bolo krásne, a vidieť to aj na chovaní tých ľudí, boli akoby čestnejší, to, čo dnes považujem za normálne, a pritom je to choré, to vtedy morálka nechápala a nepovažovala ani zďaleka za akceptovateľné, a istým spôsobom to na mňa pôsobí sympaticky, lebo návraty do minulosti v istom ohľade sú vždy prospešné, preto je dobré udržiavať si kontakt aj s umením, ktoré tu bolo pred 100 rokmi povedzme, malo to svoj charakter, svoje črty, a povahou to môže obohatiť dnešný svet a dnešné umenie, a hoci ľudia 21.storočia vôbec nerozumejú vtedajším manierom, spôsobom či až suchému až (nikto by možno povedal) "trapošáckemu" "no-dovolte"-humoru, predsa si myslím, že tento typ vtipu je krásne jednoduchý, nenásilný, nevtieravý a úplne zmysluplný tak, ako je. Nenápadná paródia na Hitlera s čaluníkom za závesom, výborne zahratá scéna s novou a tlustou učiteľkou spevu (vyjde zo skrine? geniálne... :D), potrhlé až šibnuté správanie hercov, seba-výsmech, maličký obrázok na stene, ktorý tam ešte príde(? lol), nastúpenie do auta a okamžité vystúpenie z neho, rýchle a neurotické, ale zároveň uvoľnené pohyby Haasa, jeho gestikulácia, seba-irónia, a pripečená nežná alibistická kvázi-namyslenosť, a ego prifarbené zámerne sarkasticky do krásne spupného rozmaznaného extrému, vtipne ukrytý alibizmus "keby dačo tak ja nič", proste to všetko pospolu s jemnými pokornými úsmevmi krásnych žien toho obdobia (Adina Mandlová - tieto "tety" by sa mi pred 15 rokmi vôbec nepáčili, ale silikónové storočie dneška mi dokázalo zhnusiť niektoré dnešné ženy až natoľko, že som presedlal na minulé storočie.. lol) to všetko dodáva filmu ten tichý šarm, gýčovú nežnosť, ktorú začínam milovať, a pre toto všetko je to jeden skvelý, intelekt ohohacujúci film, a tak si tento maličký klenot umenia treba zachovať v zamknutej zásuvke!! peace! ()

zeromen

Nestárnoucí klasika z ze Zlaté éry naši kinematografie. S opět výborným obsazením. Opět musím říct, škoda že se takové filmy již netočí. ()

kamislava

Drtivá většina filmů s Hugem Hassem (třeba Život je pes moc nemusím) je pro mě srdcová záležitost, Hugo je nedostižný. Miluji jeho hlas a smysl pro humor. Po přečtení biografie a návštěvě jeho výstavy se mi zdá velmi blízký. Ale zpět k filmu. Je to vtipný a nesmírně milý kousek. Adina Mandlová tam hraje takovou usedlou, ne příliš sebevědomou slečnu a ačkoliv taková nebyla, já jí to prostě sežeru i s navijákem. Navíc jí to tam moc sluší. Je to takové hezké cliché, kde je muž darebák (alkohol, dluhy) a láska ho změní. Ale já na takové cliché nedám dopustit a budu na něj koukat znovu a znovu. ()

skoda120L

Opravdu exceletní komedie . Hodně vtipných scének kdy jsem se opravdu za břicho popadal . Skvělé herecké obsazení .Další skvost našeho českého filmu a proto si zaslouží pět hvězdiček a tudíž........ 100 %. ()

Cesty timem

Jeden z mých nejoblíbenějších starých čb filmů. Skoro za 5*, ale nechávám si rezervu pro hodnocení starých filmů na které se nyní chystám a případně poté upravím. ()

Damnsinead

V 30. letech se u nás točilo hodně komedií. Některé zapadly, jiné jsou vychvalované, jako Ať žije nebožtík. Bohužel nevím, proč se tenhle nezáživný kousek dočkal takové popularity. Haas měl mnohem lepší filmy.  Zápletka je naivní, film nudný, smát se tu moc nedá, a nebýt toho psa, tak bych musela s hodnocením ještě níž. 20%. ()

smalda

Skvělý H.Haas s V.Tréglem a půvabná A.Mandlová pod režijním vedením Friče a je z toho božská komedie u které se musí každý krásně bavit i po více než 70letech od jejího vzniku! Opět jedno nesmrtelné dílo. ()

ouf

Vynikajcí sranda od počáteční rentgen scény , přes neustále se objevující konak až po zestárlého , velmi dekadentního jaga pana Hasse , chápete ne...... Hugo Hass ? společně s Adinou prostě pecka. ()

len.tilka

Úžasná černobílá komedie, při které se ze srdce zasmějete. Haas naprosto oprávněně vede tempo celého filmu a jeho jednoduché fóry nemají žádnou chybu. Tohle už dneska nikdo nenatočí. "Pane, vy jste mě polil?'" - "Ano." - "Tak vidíte, jak já to poznám." // "JÁ ŽE PIJU?? DONESTE MI KOŇAK!!" ()

PORTER44

Příjemná oddechovka s H.Haasem a A.Mandlovou jako dvojce předvádějí docela vtipné scény s přídavkem romantiky.H.Haas ze sebe chvílemi dělá zamilovaného troubu který neví co dřív,a tím vzniknou velmi zábavné situace. ()

Michel24

Velice povedená komedie. Hugo Haas exceloval. A scénka "Hitler - čalouník" je asi první parodické zpodobnění této nechvalně známé postavy dějin 20. století v dějinách filmu. Je to o celých 5 let dříve než Chaplinův "Diktátor". A písnička "Mě to tady nebaví" je dodnes hraná - Ondřejem Havelkou a jeho Melody makers. ()

McGuffin

Publikum od začátku dobře ví, že titulní vtipné přání Ať žije nebožtík titulní postavě vyjde, ale nedočká se, jestli zemře vedlejší postava, která měla být podle zaměněné lékařské zprávy zcela zdravá, jenže ne. Proč taky, když jde o to, jestli titulní zdravá, jen omylem předem pohřbená postava získá srdce neznámé ženy, se kterou se v předtuše smrti snad v bezvědomí bezhlavě vzaly a po očekávaném nezemření bezhlavě zamilovaly, aby se znovu vzaly. Dojde ještě na ledacos, převleky, milého natvrdlého strýce, scénku v baru, scénku v bytu, scénku na zámku, scénku u advokáta, snad i na vtipy. Scenáristé Martin Frič a Hugo Haas, první též režírující, druhý též hrající, zpeněžitelné plýtvání časem určitě neobjevili, ale zvládli. P.S. To je zpráva o haha příběhu, i když ta o filmu z něj by se moc nelišila. www.macguffin.cz ()