Baron Prášil

Když Burian prášil

(Československo)

Komedie

Československo, 1940, 93 min

Nebýt hraběte Kocharowski, tak nevím nevím.. 70%.(29.3.2005)

Film opět stojící na hereckém koncertu Vlasty Buriana. Nezapomenutelné je jeho vyprávění o lovu jelena třešňovou peckou. Za zmíňku stojí i Čeněk Šlégl se svým hrabětem Kocharovskim. To byla další dokonala postavička. Chvilkami sice vypadal jako dementní.(12.10.2008)

Film znamy tez pod nazvem Kdyz Burian prasil je jednou velkou exhibici naseho komika cislo jedna.(31.7.2002)

Nejlepší film s V. Burianem. Snad proto, že neměl pole volné jen pro sebe, ale (mimo osvědčených nahrávačů J. Marvana, V. Trégla a Č. Šlégla) mu skvěle konkuroval O. Nový.(16.1.2011)

Jeden z nejlepších burianovských filmů je současně festivalem nevšedních hereckých výkonů předních dramatických umělců té doby. Některé upoutává hrrrabě Kocharrrovski Čeňka Šlégla, jiné živelné hercovství Marvanovo, další burianovská noblesa vzorné evidence alimentů a náležité svědomitosti při vyplácení těchto nedobrovolných závazků života. Pokud se nemýlím, jednu z největších ploch ve své krátké umělecké dráze tu dostává tragická sestra Lídy Baarové Zorka Janů-Babková a její křehký, i dnes působivý dívčí půvab a nepopiratelný, bouřlivě se rozvíjející talent. Český hraný film má v uchopení a zvládnutí této klasické látky lehkého žánru štěstí na dva Mistry komiky: Buriana a Kopeckého. Je to štěstí nejen naší kinematografie, ale i filmového diváka. Patrně všech žijících a snad i budoucích generací.(27.8.2007)