Celebrity

Scénář:

Woody Allen

Kamera:

Sven Nykvist

Celia Weston, Hank Azaria, Sam Rockwell, Kenneth Branagh, Donald Trump, Judy Davis, Aleksa Palladino, Leonardo DiCaprio, Melanie Griffith, Famke Janssen (více)

Komickou stránku protagonistů s jejich existenciálními pseudoproblémy zachycuje nejnovější opus Woodyho Allena. Jeho postavy se buď pachtí za popularitou, nebo si užívají jejích nečetných slastí a početných strastí. Ústřední postavou filmu je zneuznaný romanopisec a scenárista Lee, živící se jako úspěšný novinář. Ač jde o typicky allenovskou postavu, svěřil ji tentokráte tvůrce Kennethu Branaghovi, který dokonale napodobil gesta i dikci slavného neurotika. "Stačilo dívat se na jeho filmy, trochu se přihrbit, trochu změnit hlas a naučit se mávat rukama, což mě jako dítě odnaučovali," smál se Branagh při uvedení filmu na benátském festivalu. "Nejvíce mi ale pomohly skvělé dialogy, jaké píše jen Allen. Umět rozesmát není snadné, proto pro mne byla spolupráce s ním i poučná," dodal Branagh. (oficiální text distributora)

ad

3,5 je nejspravedlivější... tentokrát jsem oko nepřimhouřil, ačkoli mám Allenovu filmy velmi rád, už proto, že zaděláno bylo na víc a i přes několik vynikajících scén (banán, HELP a další) je toto spíše jeden z jeho slabšíchfilmů...Ačkoli je Branagh dobrý herec,přeci jen je zde celkem nevýrazný... ()

tomtomtoma

Upraveno v listopadu 2020. Celebrity jsou Felliniho Sladkým životem v nenechavých rukách tklivě sarkastického klauna z intelektuálního vědomí New Yorku. Klaun zlehka skotačí uprostřed cirkusového mumraje newyorských vášní a mezi lekcí akrobacie úzkostí a ctižádostí. Zlomyslná klaunova rozvernost si nenechá ujít žádnou příležitost k ironickému rozechvění chřípí a rolniček, všimne si víry, nezastaví se před vztahy a sexualitou, škádlivým obžerstvím končí i rozjívená návštěva ve světě nadřazené slávy, a nejvíce zesměšněnou obětí je vlastní klaunovo alter ego. Poetika obrazu je v estetickém držení mistra Svena Nykvista a italsky marnivou teatrálnost myšlenky předložil k americkému upotřebení nezbedných radovánek sarkastického klauna. Hlavním prostředkem klaunova karikaturního dovádění je Lee Simon (zajímavý Kenneth Branagh), novinář s ambicí spisovatelského úspěchu a odlesku popularity. Životní krize se vyznačuje tápáním, podléhá se pokušení sexuálního svodu a zároveň se bezděčně připravuje o příležitosti seberealizace. Klaun jančí. Hlavní ženskou postavou je Robin Simon (velmi příjemná Judy Davis), bývalá učitelka, Leeova manželka v rozpadu předchozího očekávání, získané z katolické výchovy a nezkušeným mládím. Ale ani přepjatá ostražitost není na překážku té nové příležitosti. Jízlivost klauna využívá svou všetečnou obsesi k vyniknutí anekdotické absurdity. Významnou postavou je Tony Gardella (velmi příjemný Joe Mantegna), úspěšný televizní producent, ušlechtilý muž kavalírského vystupování a dokonalé zadostiučinění ztrápené Robin. Výraznější postavou je Bonnie (zajímavá Famke Janssen), úspěšně si počínající mladá editorka a opora vší knižní Leeovy ctižádosti. Ale ženská zhrzenost dokáže trestat zcela bez zábran. K významným patří také Nola (zajímavá Winona Ryder), mladá a neslavná herečka a smyslně osudové pokušení tápajícího Leea. K nejvýraznějším postavám šoubyznysu patří orálně svobodomyslná filmová herečka Nicole Oliver (Melanie Griffith), smyslně provokativní supermodelka (Charlize Theron), a ve víru nezkrotně si užívající filmová hvězda Brandon Darrow (Leonardo DiCaprio). Z dalších rolí: učící stylově frivolní animírka Nina (Bebe Neuwirth), filmový režisér akční novinky Likvidátor (režisér Greg Mottola), snobsky pozérský výtvarník Bruce Bishop (Isaac Mizrahi), plastický vylepšovatel slavných Dr. Lupus (Michael Lerner), uznávaný nakladatel Philip Datloff (Larry Pine), slavný spisovatel V.J. Rajnipal (Surinder Khosla), Brandonova milenka Vicky (Gretchen Mol), to Leeovo utrápené pokušení a vilná pisatelka na Čechovův způsob Gina (Lorri Bagley), věštkyně Olga (Aida Turturro), Nolin broadwayský divadelní režisér Greg (Jeffrey Wright), či sám newyorský rodák Donald Trump. Film Celebrity je laškovným přizpůsobením Felliniho neúprosně zlomyslným klaunem americkému obecenstvu. Nadhled, sarkasmus, koketující černý humor, klaun neztratil svou dychtivou žízeň po nezbednosti a estetickém flirtování s filozofickým pozadím myšlenky. Klaun v povzbuzené síle dovádí. () (méně) (více)

Juto

Woody Allen v tej najnevýznamnejšej podobe. Neočakávajte, že si spomeniete na tento čiernobiely film päť minút po jeho skončení. 6/10 ()

otík

Podivný film o podivínovi, který si sám zcela zbytečně kazí život. Tento černobílí umělecký film mě zaujal jen pár sebeshazovačnými dialogy, jinak ničím. ()

StanislachKo

Cením myšlienku, cením Kennetha, cením komparzistické obsadenie. Ale niečo mi tu chýbalo. Neviem čo by to mohlo byť. ALE! : "Dúfam, že neprídu policajti a nedajú mi fúkať, mohli by si to zle vysvetliť." -) ()

LeoH

Hu, už jsem zapomněl, jaké to má zběsilé tempo. Vlastně se mi tahle Allenova La dolce vita jako jediný jeho film vykouřila z hlavy naprosto dokonale, možná proto, že v roce české premiéry ('99) mi stále doslovnější naplňování warholovských deseti minut slávy pro každého nepřipadlo jako tak zásadní téma (cirkusy typu Velkého bratra a Amerického idolu se teprve rodily v hlavách svých pachatelů). Woody věděl. A stejně neomylně obsadil Leonarda DiC. do role vycházející herecké hvězdy pár měsíců před premiérou Titanicu a Donalda Trumpa do roličky narcistního kreténa „známého tím, že bourá vysoké budovy a staví místo nich jiné“ osmnáct let před letošními republikánskými primárkami. — A přece se mi tak úplně nechce zvedat hodnocení na ****, z pocitu, že je to navzdory všemu spádu a vizionářství jaksi uhlazené, krotké, smířlivé, příliš snadno stravitelné; pořád ale nevylučuju, že si tam tu chybějící allenovskou jiskru příště už najdu, třeba prostřednictvím Judy Davis, která je tu snad ještě famóznější než jindy. ()

chelseaman22

Woodyho nelze pochopit, zbývá jen akceptovat jeho tvorbu, která často osciluje mezi genialitou a šílenstvím (které převažuje). Celebrity je unylým filmem s Wallanderem, který je taj neatraktivní a nezajímavý, a přesto klátí jednu celebritu za druhou. Myšlenka a přínos rovná se nule. 30 % Celosvětový příjem k 6. 11. 2019: $5,078,660, což je 0,42 násobek rozpočtu ()

Hebča

Kenneth Branagh byl v typické roli Woodyho Allena velmi přesvědčivý a o hodně věrohodnější, konečně jsem se nemusela divit, co na tom zmatkáři ty ženské vidí. Asi mám radši filmy Woodyho Allena, které nejsou klasicky Allenovské. 5.1.2007 ()

pytlik...

Srážím jednu hvězdičku z pomstychtivosti. Začátek vypadal velice slibně, jak tam ten nesmělý panicovitý čtyřicátník kroužil kolem sice né moc vnadné, ale přesto přitažlivé blondýnky. To mě upoutalo na křesle a já na to čučel až do konce, místo abych šel spát a probudil se ráno hezky čerstvý. A přitom se v podstatě ty dvě hodiny jednalo o stále stejné plácání, kterému chyběl další rozměr, neb toho jsou Američani málokdy schopni. Filmu nepřidává ani tradiční strojové Dikaprovo hraní - sice všechny pohyby a mimika přesně tak, jak mají v dané situaci být, ale člověk za tím cítí chlad a kalkul, žádnou pravou emoci. ()

venison

Zkrátka s Woodym Allenem nejsme naladěni na stejnou vlnu.. Vyjímkou jsou filmy "Půlnoc v Paříži" a "Match Point - Hra osudu".. Kenneth Branagh ztvárňující Woodyho Allena mě vyloženě štval a kvůli jeho prospěchářství, vlezlosti, ufňukanosti a nedostatku vyjadřovacích schopností ukamenovala.. Stejně jako jeho protivnou ukňučenou koktající (ex)manželku.. Jinak křoví, které se skládalo ze samých celebrit bylo více než ucházející :-) Zejména se mi líbili postavy, které ztvárnili Leonardo DiCaprio a Charlize Theron.. Místy vtipné, ale na můj vkus moc uřvané.. Hodně se tu postavy hromadně přeřvávají a pak dialogy nejsou k rozluštění.. Děj je zmatený.. Plyne nějaká dějová linie a pak najednou blíže neurčitý časový skok buď dopředu nebo i dozadu.. Nechápu, proč je to černobílý - přiblížení zlaté éry Hollywoodu? A pointou filmu je co? Jak jsou celebrity zvrácené a opěvované? Nebo to, že se manžel vykašle na manželku a ona jeho odchodem získá a on ztratí? Nějak mi chybí buňky na vstřebávání Woodyho Allena.. ()

elanius

(161/2016) / Tak tento Woody mal podľa mňa všetky predpoklady dostať sa do jeho Top 10. Super prostredie ale všetko vyplynulo do stratenia hlavne pre nekonečné kecanie a naťahovanie. Asi tam sám Woody fakt chýbal. (6/10) ()

hanagi

Je úžasné, kdo všechno se třeba jen mihl v Celebritách. Ale bez neurotika Woodyho to není ono, Keneth Branagh mi na jeho místo typově vůbec nesedl. ()

OHI

Sladký život dle Woodyho Allena. Svou předlohu neuráží, naopak je velice zábavný a Kenneth Branagh přímo dokonalý. ()

mkubalikova

Branagh jako neurotik a děvkař, kterého mi bylo na konci líto. Vůbec jsem nechápala, co na něm ty holky (Famke, Melanie, Winona, Charlize..) viděly. 70% ()

blixadovan

Chytrá a svěží komedie o životě tzv. celebrit nevybočuje tématicky ani formálně z tradice allenovské komedie, plné vtipných dialogů a momentek. Celebritou se může stát kdokoliv, kdo je mediálně na očích, ať už něco dokázal nebo ne, což je bohužel častější. Ti, kteří opravdu něčeho dosáhli, tzv. celebrity pravděpodobně ani neznají. Kdyby byl Woody Allen o 20 let mladší asi by hlavní roli svěřil sám sobě. Ačkoliv Keneth Branagh tvrdí, že se snažil hrát sám za sebe, nelze v jeho postavě nevidět „herecký rukopis“ Allenův. To ale nikterak nesnižuje jeho výkon, naopak Velmi vtipná je momentka s Donaldem Trumpem (hraje sám sebe a chce nechat zbourat katedrálu, aby místo ní postavil mrakodrap) a výborný je taky Leonardo Di Caprio. Nohy Charlize Theronová taky hrají báječně. ()

venca163

"Je to jeden z těch samolibejch režisérů, co ještě dneska točí černobíle." A Kenneth Branagh v roli Woodyho Allena? Já vám nevim...A taky nevim, jestli je Judy Davis tak odpudivá kráva, nebo tak dokonalá herečka! =) (70%) ()

sheilla

Tak tenhle snimek me mile prekvapil. Nejak tak jsem si predstavovala zivot celebrit :-) Leo byl uchvatny, uplne jsem mu to zbastila. ()

HiddenDragon

"Nikdy se neptej, komu zvoni hrana. Nebo spis...koho to splachne do hajzlu." :) Povedeny Woodyho obraz komercniho, povrchniho sveta celebrit. K tomu halda hvezd (mysleno opravdu znamych hercu - i kdyz vlastne ve snimku paroduji jaksi sami sebe, respektive sortu celebrit) - mladicky DiCaprio (tesne po "Titanicu" [1997]), svudne kocky jako M. Griffith, Ch. Theron, W. Ryder a vlastne i filmova exmanzelka hl. hrdiny J. Davis, ktera opet exceluje (plus cameo Donalda Trumpa). K. Branagh je defacto Woody sam - nejen ze tu ma stejna gesta, ale i k nerozeznani hlas a projev. Stylove (CB format) i hl. postavou (novinar) snimek velmi pripomina Felliniho "La Dolce Vita" (1960). Novinar, ktery se pohybuje ve svete hvezd (filmovych, televiznich, literarnich), pritom ale defacto looser prozivajici krizi str. veku. Chce neco zazit, dokazat. Opousti manzelku - chce "neco vic", ale samotny jeho zivot je falesny a plytky, a po vsech zmenach partnerek i prostredi nakonec opet konci defacto tam, kde zacal a kruh se uzavira. Zaver je zadumany a spravne k zamysleni. Obligatni "HELP" je velmi vymluvne. Nejvic mi z "Celebrit" ale utkviva v hlave asi nejlepsi scena o oralnim sexu, co jsem videl - az jsem se skoro kacel smichy na zem: J. Davis a jeji lektorka - luxusni stetka - aneb "poradne mi ten banan vyhulte!" :-D na to nezapomenu :) ()

Sgt.Pepper

Hlášky Woodyho tam nechybí, ale problém je, že on sám je neříká přímo na plátně..desetiminutovka s Leonardem je rozhodně nejlepší.. ()