Sezóna zabíjení

• Belgie Killing Season (více)

Poprvé v historii se na filmovém plátně sešly dvě herecké hvězdy, držitel Ceny Akademie® Robert De Niro a na Oscara® dvakrát nominovaný John Travolta. V akčním thrilleru Marka Stevena Johnsona Sezóna zabíjení se dva veteráni války v Bosně, Američan Benjamin Ford (De Niro) a bývalý srbský voják Emil Kovac (Travolta), znovu střetávají v akcí nabité hře kočky s myší. V prostředí hrůzu nahánějící odlehlé divočiny Apalačského pohoří si spolu vyrovnávají nevyřízené účty, otevírají staré rány a odhalují dlouho skrývaná tajemství. (Bontonfilm)

AppleCore

Po příšerný adaptaci Daredevila a po ještě horší adaptaci Ghost Ridera si Mark Steven Johnson řek, že si trochu zaartuje. Pozval teda De Nira s Travoltou a nechal je hodinu běhat po lese, vložil do toho řeči o bohu a zřejmě očekával, že to z něj udělá lepšího režiséra. Jenomže waterboarding citronádou nestačí k tomu, aby se divák bavil, na to je tam totiž moc málo akce, moc málo krve a přespříliš velký množství záběrů, kdy je jasně znát, že v tom lese vlastně vůbec nejsou. Najmout si dva veterány, takovejhle trhák by natočilo za dvě tři odpoledne i dítě. Takže se žádná hitparáda nekoná, je to podprůměrná hovadina kdy slovo "špatný" můžete aplikovat na každou jednotlivou složku filmu, přičemž všechno už bylo k vidění ve Friedkinovo Štvanci, kterej je kvalitativně o tři hvězdy vejš. A Travolta mě tim svym přízvukem docela sral. Taky smích! ()

misterz

Tak toto bolo vskutku hodne zlé. Ani sa mi nechce veriť, že sa De Niro upísal takémuto pátosovému, nudnému blábolu. Najväčší problém vidím v dejovej linke, tá naozaj nemá čo ponúknuť. Nudný úvod je doprevádzaný ešte nudnejšími, pátosovými a hlúpymi dialógmi. Autori chceli navodiť dramatický dojem a diváka emotívne predpripraviť? Smola, tam kde chýba rozumné slovo sa skôr dosiahne pravý opak. Potom prišla naháňačka v lese, tá síce snímok trochu oživila, ale iba do vystrelenia pár šípov, potom upadne do nelogického, nezmyselného konania postáv. Po iritujúcej naháňačke sú na rade opäť tupé rečičky v štýle "hryzie ma svedomie, ale musím sa s tým naučiť žiť..." a to až do konca, ktorý mi prišiel ako vykúpenie, aj keď bol sladučký ako mexická telenovela. Jediné čo ako tak zaujalo bol Travoltov imidž. Protekčne: 40/100 ()

Madsbender

Ťažký duševný súboj medzi striedmymi 2* a slabošskými 3* na úrovni 50%. MSJ vie natočiť peknú prírodu, to sa musí nechať, ale v chladnokrvej story o strete dvoch veteránov, ktorí si to rozdajú "na život na smrť", a u ktorého očakávate brutálny progresívny survival, je to málo. Hlavne keď akciu, prenechanú z nepochopiteľných dôvodov laminátu a pružným kusom dreva, s ktorými by som dal scenáristovi preplesk, zahrabe pod haldy nezáživných, obohraných vykecávačiek o krutosti a nezmyselnosti vojny, čím všetkým si museli prejsť a koľko ďevočiek pri tom znásilniť. Fakt to ešte niekoho vôbec zaujíma? Aspoň že je tam občas slušná výplňová brutalitka, ale keďže som nikdy nevsádzal na brutalitu ako nosný dejový prvok, môžu sa z tých nezáživným konceptom rádoby drsného manhuntu v pekných lesíkoch nechať pochovať aj s tou Travoltovou falošnou briadkou. Samozrejme nechýba priteplený happyend, pretože v hollywoodskom scenári nemôže ani jeden z takýchto extra klasa hercov zomrieť! Aspoň, že to utrpenie netrvalo dlho. Asi jediná skutočne zaujímavá vec na filme je okrajové, nenápadné odkazovanie na vojnovú snímku Lovec jeleňov, kde si hlavnú rolu zahral práve De Niro. 40% ()

POMO

Akoby si balkánsky stredoškolák, hltajúci prvého Ramba, splnil sen, a s dvomi hollywoodskými hviezdami nakrútil vlastnú, ultravážnu interpretáciu o démonoch histórie svojej krajiny. Dramaturgicky prvoplánový, technicky nemožný a často nechcene smiešny nositeľ inovatívnej myšlienky, že vojna je zlá. Rýdze béčko. ()

Enšpígl

Tady asi někomu spadla na hlavu nezralá hruška. Co to mělo jako bejt ? Pokus o vytvoření konkurence terminátorovi ? Nejdřív jeden propíchne šípem druhýmu nohu, pak druhej propíchne prvnímu šípem hubu a dal si chlapci vesele skotačej po lese, ubližijou si, nadávaj si a toulaj se krajem a jestli nezemřeli, dělaj to dodnes. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 29. června 2013 na FF v Karlových Varech. (ČSFD)
  • Okrem viacerých miest v americkom štáte Georgia prebiehala menšia časť natáčania aj v metropole Bulharska, v meste Sofia. (MikaelSVK)

Karlovarský festival přivítá Johna Travoltu

Karlovarský festival přivítá Johna Travoltu

20.06.2013

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ocení Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického herce, držitele dvou nominací na Oscara a Zlatého globu Johna… (více)