Je to k neuvěření, ale vlastně až dnes jsem prvně viděl nějakou komedii s Vlastou Burianem. A ta dopadla dle mě na výbornou, humor a´la Charlie Chaplin (jen vizuální stránku střídá verbální) mi vyhovuje. Ovšem byl jsem také překvapen, že film není až tak čistokrevnou komedií... Říká se, že začátky bývají těžké, no Burian si napoprvé u mě vedl dobře, několikrát dokonce u mě vyvolal nefalšovaný záchvat smíchu. A ty univerzální hodinky bych fakt potřeboval... "Proč na mě tak civíte?" - Protože jsem vás takhle zblízka ještě neviděl."(8.6.2009)

Válka pokračovala dál ve svém zběsilém šílenství, které nebralo ohled na nikoho, dokonce ani na ty, kteří se jali příliš nevystrkovat hlavu a zůstávat v relativně bezpečném zázemí pražských barrandovských ateliérů. Možná, že bychom dnes něco takového jen stěží označili za hrdinství, ale doba byla natolik vyhrocená, že skutečným odbojem se zdála být alespoň vytrvalá snaha o udržení české kinematografie v českých rukou, což se ostatně s velkým přispěním Miloše Havla dařilo až do roku 1941. Ještě předtím ale usedl Václav Wasserman za psací stůl, aby připravil dokonalý scénář pro Maca Friče, který se po úspěchu svých předchozích filmů rozhodl představit Vlastu Buriana v jedné z jeho nejzdařilejších hereckých kreací. Satiricky zabarvená komedie, v níž se na přetřes dostávají pletichy, přímluvy a protekční tahanice o vlivná úřednická místa, vehnala temperamentního Buriana do sedla pomyslného Pozemkového úřadu, v němž vládne jeho břitký smysl pro humor a především karetní umění. Vrchol, kterým je bezesporu ona obávaná subordinační partie se samotným prezidentem úřadu a v níž si Burianův hrdina nebere servítek, přichází sice trochu brzy, ale v každém ohledu se stává nezapomenutelným a divácky vděčným. Defilé nesmrtelných hereckých výkonů tu vedle Buriana zahajuje vynikající Jaroslav Marvan v roli ne právě obvyklé, následovaný oběma divami, Adinou Mandlovou i Natašou Gollovou, Pištěkem, Šléglem, Schránilem, Novotným, Šlemrovou a také Jindřichem Lázničkou v roli všetečného kancelářského sluhy Baltazara. Věhlasný a nejen filmovými hvězdami vyhledávaný modelový salon Hanny Podolské se potom v rámci děje zcela nenápadně propůjčil k reklamní produkci svých nejnovějších toalet, s nimiž si okamžitě věděla rady především Adina Mandlová. Film, vybavený kromě jiného vtipnými a nestárnoucími popěvky v podání Kocourkovských učitelů, se bez nejmenšího zaváhání zařadil mezi nejúspěšnější hrané snímky protektorátního období. Snad nikdy potom a jen výjimečně i předtím vzniklo něco tak mimořádného na poli smíchu. Teprve tehdy, v době, která smích produkovala den ode dne méně. Koukejte, nebavte se nám tady, nechte toho, jděte se bavit jinam, tady pan prezidiální tak jako tak to hraje špatně a ještě mu do toho kecejte! // Jestlipak je vám známo, proč byla tady v katakombách noční služba zavedena? - Ale je mu známo, je mu známo! Já mu to vysvětlím sám, poněvadž vy byste mu to řekl moc sametově. Zkrátka panu řediteli se jednou zachtělo po úředních hodinách nějakýho spisu a žádnej tady nebyl, tak vod těch dob tady musej dva úředníci sedět přesčas, kdyby zas jednou pana ředitele napadlo se sem dolů přijít zeptat, kolikátýho bylo vloni touhle dobou.(4.10.2008)

Po sérii pro mě spíše slabších komedii s mistrem Burianem jsem měl tu čest opět zhlédnout další výborný kousek z jeho dlouhé filmografie. Vlastík nahodil nový účes a opět hláškuje jak o závod. Skvělá komedie.(3.5.2010)

"Pan prezidiální je báječnej člověk, ale karty hraje jako ponocnej." Jak se dostat ze sklepa úřadu až na výsluní? To je jednoduché. Stačí mít neúctu k autoritám, občas prohodit něco nesalónního a brilantně hrát mariáš. Tedy dříve to tak fungovalo a oficiál, tedy vlastně revident nebo spíše generální tajemník Borman tohle zvládá výtečně. Proč by taky nezvládal, když se za něj převlékl Vlasta Burian a rozjel svůj tradiční hláškovací kolotoč. Vše ostatní, co se netočí kolem Bormana, trošku zdržuje, ale ono toho zase tak moc není.(27.12.2015)

Přiznám se, že kromě Burianových vtípků si také dost vychutnávám obě romantické podzápletky, z nichž každá by si zasloužila samostatný film...(7.4.2007)