Reklama

Reklama

Medvěd

(TV film)
  • angličtina The Bear
Komedie / Krátkometrážní
Československo, 1961, 35 min

Režie:

Martin Frič

Scénář:

Anton Pavlovič Čechov (divadelní hra)

Kamera:

Jan Roth
(další profese)

Půl roku po smrti svého manžela drží velmi zachovalá vdova stále smutek a nevychází z domu. Její exaltované truchlení je náhle přerušeno neurvalou návštěvou - velkostatkář Smirnov se dožaduje splacení dluhu jejího zesnulého manžela. Vdova nemá peníze a statkář je neodbytný. V brilantním dialogu postupně graduje vztah, který vyvrcholí nabídkou k sňatku. Neodolatelný půvab této klasické miniatury režiséra Martina Friče korunují v gestu, slovu, intonaci dokonalé herecké výkony Stelly Zázvorkové a Jana Wericha. (Česká televize)

(více)

Recenze (89)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Televizní inscenace Medvěd je rozkošnou ironickou romancí a vášeň lásky. Inu, Anton Pavlovič Čechov a jeho fraškovitá jednoaktovka, koketně a vyzývavě k sobě vábí zjizvené vnitřní mužské a ženské světy a vzájemně je proti sobě poštvává i svádí. Melancholické zkušenosti , úporné cynické sebeobrany, tříštění ostří slov, souboje tělo na tělo, a slovní závratě, jež přehluší až zpěv sirén. Martin Frič satirický nadhled zvládal a tak se v euforii trvá na rovnoprávnosti odplaty za čest jména. Bolesti, osamělost, pocity zrady, přesto lidské potřeby zahřeje pouze víra v opětované niterné naplnění. Hvězdou škádlivé romantiky je Grigorij Stěpanovič Smirnov (velmi dobrý Jan Werich), důstojník ve výslužbě a statkář na pochmurné pouti za vybírání dluhů. Nahromaděný pocit nespravedlnosti dosáhl kritického bodu a táhne s jízlivou zarputilostí do útoku. Pozadu nezůstává ani Jelena Ivanovna Popova (vynikající Stella Zázvorková), sedm měsíců truchlící vdova. Ve smutku zůstává z trucu a na slovní neurvalost s důstojnou urozeností odpovídá. Skvěle je doplňuje Lukáš (velmi příjemný Bohuš Záhorský), starý a oddaný sluha uslzené vdovy. Jen to tělesné šumění nebylo v plánu. Medvěd je koketně ironickou groteskou, která se dokáže na vztah muže s ženou dívat s uličnickým nadhledem. Osvěžující filmeček. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Já si nemohu pomoci, zas tu budu za osla, ale já na tom nic zvláštního nevidím. Při vší úctě ke všem třem protagonistům, přes jejich snahu je to velmi slabý odvar. Komedie?? Ehm, ehm, ehm. Navíc můj odpor k monologům… Nevím, prostě když to porovnám s „Uspořenou librou“ nebo "Drahým zesnulým", je tohle nejslabší kus. Nota bene, že zápletka a konec by mi více pasovala k „náctiletým“, než k dospělým osobám. Jasně, já vím, náctiletá vdova je nesmysl. Ale i to je možné. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Pořád jsem si říkala, proč se to jmenuje zrovna Medvěd a přitom stačilo zaposlouchat se do nadávací smršti Stelly Zázvorkové. Člověk nemusí ani vidět, co se před ním odehrává na obrazovce, stačí, když se zaposlouchá do konverzace obou protagonistů. Dailogy byly krásné a skvěle padnoucí. Žasnu nad tím, co se dá na tak malé ploše vytvořit a opravdu se vždy hodně dozvím o životě. ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele

„Konvalinky!!! Kdyby takhle vodka! To jsem zlý, to jsem dneska zlý!“ Nádherná ruská poetika v podaní p. Wericha a p. Zázvorkovej. Ani zub času neublížil tomuto orchestru o dvoch nástrojoch, čo veta, to perla. Dnes by z tejto látky natočili celú telenovelu, aké krásne, koľko múdrosti sa dá vložiť do 35 minút. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,, Já ji musím zastřelit už z principu! '' --- Jak to, že jsem tohle dneska viděl poprvé? Čechov je klasika, ale nevím jak by to dopadlo v podání jiné trojice. Tady toto to je prostě klenot. Jestliže paní Stella hrála ženu s velkým Ž co má šťávu s velkým Š, pak Werich je WERICH. Pan Záhorský zde sice jen sekunduje, ale i tak vydatně. Moc jsem se bavil. Skláním se před excelentními hereckými výkony hlavně Jana Wericha. Z těch 34 minut je každá sekunda vyplněná dokonale. 5 nábojů do Smith & Wessona! ()

Galerie (2)

Zajímavosti (2)

  • Jan Werich a Stella Zázvorková spolu hráli tuto hru ve stejné době také v divadle ABC. (Komiks)

Reklama

Reklama