Holy Motors

• Francie Holy Motors (více)

Leos Carax, nevyzpytatelný enfant terrible francouzského filmu, se po třináctileté pauze vrátil triumfálním způsobem. Ve filmu, který měl podle mnohých letos v Cannes získat Zlatou palmu, ztvárnil režisérův věrný druh Denis Lavant tajuplného pana Oscara, beroucího na sebe v průběhu jednoho dne nejrůznější identity ve zneklidňující show snímané neviditelnými kamerami. „Kvůli čemu to ještě děláte?“ ptá se Oscara jeho šéf, ztvárněný Michelem Piccolim. „Pro krásu samotného gesta,“ odpovídá Lavantův chameleonský hrdina a charakterizuje tak režisérovo krédo „rozprostřené“ do pěti filmů v průběhu téměř třiceti let. Pro Caraxe typické, bolestně romantické vidění světa se snoubí s hravou provokativností a nezměrnou láskou k bizarním milníkům v dějinách filmu (mezi mnoha jinými Oči bez tváře Georgese Franjua). Jeho uhrančivý spektákl je prostoupen obdivem k Paříži, která bezmocně přihlíží pomalému zániku legendárního obchodního domu Samaritaine v sousedství Pont Neuf, ale třeba i k mizejícímu světu limuzín či zpěvu Kylie Minogue. (MFF Karlovy Vary)

Gastovski odpad!

A já kde už toho zahovněnýho kanálníka viděl! Tady! A natáčel to stejnej šílenec. Ale musím ho pochválit, jelikož nám aspoň vysvětlil, co tento sranec (pardon film), znamená. Zhruba v 50. minutě se to jasně dozvíme: " 3! 12! Hovno! " ()

Wewerush

Nic pseudointelektuálního v tom nevidím. Pro mě je film jednak ukázkou úchvatného, řekla bych chameleonovského herectví, a také metaforou problému lidskosti a života v novém světě. Ve filmu se objevuje mnoho aluzí a poct slavným režisérům a jejich filmům, takže pro cinefila, jako jsem já, je film diváckou rozkoší. Film nabízí mnoho interpretací, a tím se na něj objevuje i mnoho názorů. Po delší době film, který pravdu rozděluje diváky na dvě poloviny. A to ani nemluvím o nejdokonalejším intermezzu poslední doby - Vive l’accordéon! ()

Wolvie

Nesedlo.Holy Motors je bizarnost,na kterou vás nemůžou připravit sebepozitivnější či sebenegativnější hodnocení či popisy a pokud si ji máte užít,musíte být v tom správném rozpoložení.Mně se to ovšem přetěžce nepovedlo... ()

Kolssteyn

Bez emocí, bez šťávy, bez vysvětlení. Puntíkatá a "harmonická" scéna byly hezké, ale ani po dvou hodinách sledování nevědět o co jde, je jako radost z vyfouklého balónku. ()

klar3

Hmmm, po shlédnutí Caraxovy povídky z Tokia jsem už asi věděla, do čeho jdu. Myslím, že by se to nemělo brát úplně vážně nebo nedejbože v tom hledat nějaké skryté poselství (žádné tam není). Vadilo mi, že se režisér snaží za každou cenu působit hrozně umělecky a dekadentně, přitom to mnohdy vyzní spíš směšně. Ale nebudu říkat, že mě to nebavilo, protože bavilo. Jinými slovy - vidím na tom spoustu chyb a absurdit, ale stejně jsem si to užila. Určitě se na to podívejte a udělejte si obrázek sami... ()

JakeG

No.....! Co to kurva melo byt? Dve hodiny nekonecnyho hledani smyslu v nesmyslu. Ale tak zas nektery vizualy nebyly tak hrozny a harmoniky taky ne. Wierd! ()

xmy

Hodně zvláštní a ujetý artový film. Rozhodně není pro každého, co tak koukám na ČSFD hodnocení, většinou se Holy Motors hodnotí poměrně dost vysoko či hodně nízko. Já zůstávám u středu, některé části docela zábavné, některé méně, nicméně celkové zpracování je velmi zajímavé. ()

skeptic

Prekvapivo skôr zábavný než hlboký, tým nechcem povedať že sa tam nijaké významy nenájdu (dá si ich nájsť mnoho, niektoré, možno ústredné sa dajú nájsť až veľmi ľahko), ale ako čítam komentáre a pozerám rôzne (síce veľmi podobne) interpretácie, nepríde mi "Holy Motors" v tomto ohľade až tak zaujímavý. Zaujímavý je pre mňa skôr zážitkovo, je zábavný svojou absurdnosťou, komickosťou, nepredvídateľnosťou (aký "herecký výstup" bude ďalší, a či vôbec nejaký bude, alebo sa dej vyberie iným smerom?). Nemainstreamový film až mainstreamovo zábavný. Hortensia to napísala pekne. 90% ()

actor-SP

Leon Carax sa po vyše 12 rokoch opäť vracia do sveta filmu a ako inak, šokuje. Jeho dráždivý, explicitný, excentrický, amorálny či kontroverzný Holy Motors okamžite po zhliadnutí vyvoláva množstvo nezodpovedaných otázok. Carax nás chce iritovať, chce, aby sme film, resp. jeho obsah nenávideli, pretože vtedy dokazujeme, že nám súčasné neduhy sveta nie sú ľahostajné. Dôkazom toho je scéna, kde ľudia spia na návšteve kina a iný zase fotia kalendár modelky na slávnom cintoríne v Paríži, kde odpočívajú zvučné mená francúzskej literatúry a kinematografie. Ide o film porozkúskovaný na niekoľko krátkych filmov, kde každý jeden je čímsi iritujúci a nesie v sebe dávku posolstva. Zatiaľ, čo jeden demonštruje dôležitosť hereckej profesie, iný buď karhá morálny úpadok spoločnosti alebo odkazuje na zabudnuté pamätihodnosti francúzskej metropoly. Aj vďaka bezchybnému výkonu Denisa Lavanta v roli chlapíka, ktorý svoju prácu vykonáva "pre krásu samotného gesta", túto silnú morálnu hodnotu a posolstvo určite cítiť. Pán Oscar (hlavná postava filmu) totižto každé ráno nastupuje do svojej bielej limuzíny aby absolvoval tzv. "schôdzky" (možno toto slovo chápať ako parafrázu), v skutočnosti však ide častokrát o poburujúce predstavenia pred nič netušiacimi divákmi alebo pred nikým a to v rozličných častiach Paríža zakaždým v inej roli. Inteligentného človeka tento film skrátka nemôže nechať chladným, ak sa tak stane, znamená to, že je skutočné chladný. Holy Motors je poctou francúzskemu herectvu i filmu a zároveň spoločenskou nutnou pravdou. 90-95% ()

shereen

Famózní záležitost. Vždy se usmívám, když čtu nadšené výkřiky typu "přepište dějiny kinematografie" u plitkých limonád jako je Atlas mraků či Avatar. Je Holy Motors pro každého ? Rozhodně ne (a v žádném případě netvrdím, že záliba v podobných snímcích je nějakým měřítkem inteligence). Jedná se o film, který se ocitne v řadě snímků jako je Andaluský pes, La Jetée či Man with a Movie Camera, díky nimž má katedra filmové vědy zajištěnou akreditaci na dalších deset let?Rozhodně! ()

Pekisan

Chudaci hercovia to maju strasne tazke. Cely den cez nich zijeme zivoty, ktore nas vytahuju z tej nasej sedej rutiny a oni preto nemaju cas na rodinu. Fnuj Fnuk. Alebo chcel rejzo kratasov povedat nieco zmysluplnejsie, ale o tom tu mozno pisali ti povolanejsi. Film je seriou kratkych filmov, ktore zdanlivo nic nespojuje s jednym hercom a limuzinou so soferkou v ich centre. Po prvych dvoch som si hovoril, ze tato artrovka teda pre moje umenia chtive oko urcite nie je. To sa vsak zacalo s pribudajucimi minutami pozitivne menit az po nastup australskej kralovnej popu tetu Minoque, ktora cele to snazenie a herecky orchester Denisa Lavant skopla na dlazbu vsednych dni. Za toho uchyla z kanalov to vsak stalo. ()

Franc1s

Dobrej guláš mám po tomhle filmu v hlavě :D Chlápek co jezdí po městě v limuzíně, převléká se za různé individua a dělá při tom věci, co se jen tak nevidí a jak sem pochopil, tak je to show při které jsou sledování kamerami. A tom všem ještě sledujeme jak se chovají osoby do toho všeho zapojené. Hodně zajímavej film a nedivím se, že každej druhej na to má jiný názor. Ale Denis Lavant ukázal jak dokážet 9 různých rolí za jeden film. ()

degster

Nezmyselný film, pri ktorom som sa modlil za skorý koniec. SPOILER: To som ešte nevedel, že Cars 3 ma rozsekajú absolútne, až som si prial, aby tento koniec nikdy neprišiel. KONIEC SPOILERU. Avšak... nakoniec mi Holy Motors uviazlo v mysli ako dlhú dobu nič podobné. Herec, ktorý ktorý nemôže umrieť, pretože celý čas hrá, len aby hral? Hudobné intermezzo? Mr. Merde? Áno, áno, áno. Ale muzikálové číslo Kylie Minoque naozaj nie. ()

bono22vox

Holy Motors jsou v mnoha ohledech osvěživě svobodný a anarchistický film. Ocení ho ale především cinefilní snobové, jimž činí potěšení ztrácet se v košatém labyrintu významů a interpretací, který reflektuje povahu filmového média. 80% ()

m4xp4yn3

V pohodě. Funkční podobenství, které sice není zvlášť inspirativní, ale chytne, baví a drží pozornost. Popravdě, když jsem si přečetl že je to "trochu Gaspar Noé, a autor se do filmu i sám obsadil", čekal jsem spíš sebestřednou francouzskou debilitu, ale Carax se v tomhle ohledu nakonec docela krotil. ()

Honziss

Emocionálně naprosto ploché a místy opravdu znechucující. Jako na houpačce. Hledat hlubší smysl hledat můžete, jenže jednotlivé dílky jsou do celkové skládačky tak rozházené, že je jednoduší film příjmout z první. Anebo ne? Narovinu - za pár dní si moc pamatovat nebudu. A to je možná dobře! 3 ! 12 ! Merde! //FFF, Lucerna ()

Petike

Tak to akordeónové extempóre bolo fajn, o tom bez debát... X-D Formálne svojrázne a trošku samoúčelné rozprávanie, ale pre tú ústrednú tému o premenách kinematografie a hereckého chlebíka, a pre viaceré podarené scény so zmesou melanchólie a komickosti, uznám tomuto filmu tri hviezdy. Je to aspoň rozhodne lepšie a vkusnejšie zamyslenie sa nad filmovým herectvom ako povolaním, a nad minulými, súčasnými aj budúcimi výzvami pre kinematografiu, než taký Folmanov pseudo-Lemovský kazateľský patvar Futurologický kongres. Bez už spomenutých silných stránok by som ponechal Holy Motors na jednej hviezde. A pre budúcnosť hercov aj odvetvia dúfam, že predsa len nebude platiť ono smutné, clivo zanôtené "No new beginnings...". ()

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku