Věra 68

všechny plakáty

Film o Věře Čáslavské je bilancí celého jejího života. Se svými sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými olympijskými medailemi je nejúspěšnější československou sportovkyní všech dob, čtvrtou nejúspěšnější ženskou olympijskou sportovkyní světa. Po jejím strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla vyhlášena druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové. V roce 1968 podepsala manifest Dva tisíce slov, jehož podpis nikdy neodvolala. Navzdory velkolepé slávě, kterou si vysloužila nepředstavitelnou dřinou a výdrží, prožila značnou část svého života v nesnázích. (Politická situace za normalizace, manželství, rodinná tragédie.) Její jedinečný osud je zrcadlem české společenské situace, komunistického a posléze demokratického režimu. V obou případech se občansky angažovala. O své sportovní minulosti mluví jako o pouhých vteřinách slávy. Stěží vynahradily obtížnost celého jejího života. Dnes je Věře 68 let. Od konce její fascinující sportovní kariéry uplynulo 42 let. Česká společnost o ní stále ví. A nejenom česká, doprovází ji i věrnost a obdiv Japonců. Její osud je jedinečným fenoménem v historii tohoto národa. (Doc Alliance Films)

neneka

Na tento dokument jsem netrpělivě čekala, těšila se a .. dočkala :) Věru Čáslavskou jsem měla vždy ráda, vážila si jí a za tento hold Olgy Sommerové člověku, který si v životě prošel tak trnitou cestou, chci poděkovat. Zhostila se ho důstojně a přesto s vtipem. Vidět Věru Čáslavskou, jak tančí v kuchyni (teda spíše šlo o vzpomínku na prostná) a její dcera se na ni láskyplně dívá s obrovským úsměvem ve tváři a v očích, bylo pro mě velkou radostí. A klobouk dolů, že z hlubin svého bolavého nitra se dokázala vydrápat ven a dokonce v takové vnitřní formě a radosti. Děkuji za to. A je to přesně tak, jak píše ve svém komentáři JANARYBA: "Kéž by u nás byl větší počet takových duchovních samurajů, jako je paní Věra!" ()

Pawlisman

Těžko co vytknout. Mnoho dojemných chvil. Hezké připomenutí a nahlédnutí do života a duše jedné velké české postavy. 8,5/10 ()

Ba-jo

Krásný dokument o skvělé a statečné ženě, jejíž nelehký život by si zasloužil i celovečerní film ! Bravo Vera! ()

Jeremiah

Někteří lidé se v minulém režim zasloužili o to, že na základě jejich rozhodnutí docházelo ke spoustě svinstev. Tito lidé by za to měli nést zodpovědnost, stejně jako lidé , kteří podobná svinstva páchají v současnosti. Jednou z nejvíce postižených byla zcela jistě i Věra Čáslavská, na které, místo abychom na ni byli hrdi, si někdo udělal politickou kariéru. Ale k filmu. Tento dokument nenásilnou cestou alespoň trochu poodhrnul zákulisí životních osudů této naší velké sportovkyně a ukázal lidskou tvář hvězdy, která i přes nelehký osud je stále plná elánu a odhodlání pomoci všem kolem sebe. Za to jí patří veliký dík. Hezké 4 * . ()

Everyone

Medailonek o symbolu československé sportovní gymnastiky - o legendární paní Věře Čáslavské, která v 60. letech ovládla světové sportovní nebe (v roce 1968 vyhlášena sportovcem světa!) a stala se nejen díky svým famózním olympijským výkonům (11 olym. medailí - 7 zlatých, 4 stříbrné) ikonou v bývalém Československu, ale i v zemi vycházejícího slunce (za svou bojovnost dostala samurajský meč - pro ženu naprostá rarita) nebo Mexiku (které v šedesátém osmém bylo naladěno na stejných politicko-sociálních vlnách díky studentským hnutím; sportovní atmosféra během souboje se sovětskou gymnastkou Larisou Petrikovou byla srovnatelná s utkáními ledních hokejistů proti SSSR). Zároveň se stala i symbolem protestu proti "Osvoboditelům". Počínaje odvrácením pohledu při předávání medailí za zvuku hymny SSSR v Mexico City při děleném první místě, ale zejména po podepsání manifestu 2000 slov, který ji ztrpčil 70. a 80. léta, poněvadž svůj podpis nikdy neodvolala. Ale tam, kde život dával, tam i bral. Čáslavské život, který sama popisuje jako sinusovku, ala VW "jednou si dole a jednou nahoře", je ve svých údolích často v osobní rovině - nešťastné manželství, smrt manžela a následné soudní tahanice, které padly na hlavu jejímu synovi, což se podepsalo na její psychické pohodě. V dokumentu se mi líbilo prolínání osobních zážitků na pozadí české a sportovní historie, ale i Čáslavské vitalita, skromnost, přímost a optimismus. ()

zdeny99

Dokonalý dokument mapující celý život Věry Čáslavské, a to od samého počátku, až do jejich 70. narozenin. To vše s archivními záběry ze závodů včetně LOH či vpádu vojsk varšavské smlouvy v roce 1968. Nejvíce mě zaujaly ty skoky na bradlech. Z horní tyčky šup dolů, jakoby měla spadnout a pak zase nahoru. [2131. hodnocení, 142. komentář, 81%] ()

nopud

Moc pěkně zpracovaný dokument o výborné paní. U scény, když závodila v Mexiku, mi skutečně bušilo srdce. ()

rekkky

Před shlédnutím tohoto dokumentu, který v sobě nemá ani špetku objektivity a je to vysloveně portrét Věry Čáslavské z pohledu její kamarádky Olgy Sommerové, doporučuji si přečíst tuto knihu: http://eshop.knihydobrovsky.cz/eshop-proste-zabil-jsem-sveho-otce-562527.html. Ambice udělat z Věry Čáslavské národní ikonu naopak způsobila to, že tvůrci vytvořili naprostý paskvil, který nejenže úplně nesmyslně adoruje všemu, co hlavní postava v životě udělala, ale také překrucuje fakta a důležité výpovědi ohledně případu smrti Josefa Odložila. Dokument svým obsahem bohužel vykrádá jméno Věry Čáslavské a na její památné a obdivuhodné sportovní výkony hází špatné světlo. ()

Lucas87

Bylo to relativně nestranné a objektivní což mile překvapilo. Nicméně mám Čáslavskou v hlavě uloženou jako tu ječící havlistku co se při přímé volbě ukázala velmi negativně. ()

Stíba

Skvělá pocta této úžasné žene. Citlivě natočený dokument u kterého je vidět, že se přemýšlelo nejen co ale také jak se vyobrazí a podá. Citlivé, zajímavé i poučné. ()

E lan

Hezké, dojemné, ze života, zábavně a vkusně natočené. Obdiv nejen výbornému dokumentárnímu filmu, ale této ženě především! ()

Psycho.R

Dokumentární příběh o ženě, která si vybojovala mnohé a my můžeme být hrdí, že se stala hrdinkou, díky které nás vnímal svět opět o něco víc. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz