Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

kaylin

Ještě jeden akční thriller po snímku "Déjà Vu". "Déjà Vu" se mi přece jen zamlouvalo trochu více, což je dáno možná i tím, že Shia LaBeuof si to u mě hodně rozházel filmy "Transformers", ale hlavně to bude asi proto, že dobrá myšlenka není zase tak úžasně provedena. D. J. Caruso není zrovna prvoligový filmař, ale natáčí alespoň béčka, která se jako áčkové filmy tváří. "Oko dravce" je přesně takovým filmem. Známé herecká jména a celkem profesionální vzhled, ale stejně nakonec máte pocit, že sledujete jenom dobře vypadající béčko a nic jiného. Myšlenka není špatná. Co když existuje entita, ať už je to člověk, či nikoli, která dokáže sledovat každý náš krok. Ta myšlenka není špatná. Co když nás někdo nejen sleduje, ale zároveň dokáže ovlivňovat to, co děláme? Co když existuje někdo, kdo si bude hrát na boha? "Oko dravce" se nám snaží ukázat, jak moc jsme závislí na technologiích a jak moc si to neuvědomujeme. Naše životy jsou díky Facebooku veřejné, nevadí nám dát na vlastní profil, že odjíždíme na dovolenou. Jako kdybychom dávali zlodějům klíče od bytu. "Sám doma" by už nebyl tak zábavný snímek. Kdysi jsem viděl film "Más de mil cámaras velan por tu seguridad", což mělo velmi podobnou zápletku, jenom tam nešlo o nějaký skvělý výdobytek technologie, ale prostě jenom o lidi. "Más de mil cámaras velan por tu seguridad" není žádný geniální film, celkem špatný horor, ale jak říkám, efekt to na mě ve své době mělo velký. Však mi bylo něco kolem sedmnácti, pokud se nemýlím. "Oko dravce" je zajímavým filmem, ale pořád jde hlavně o to, že dvě hlavní postavy před někým unikají. Prvek "Velkého bratra" je dobrý, ale stále si myslím, že není využit dokonale. Kdyby Caruso tak příšerně nelpěl na tom, aby své filmy končil dobře, hned by si vysloužil minimálně o 10 % lepší hodnocení. Takhle je to jen fajn nápad, který nebyl dotažen do konce, což mě v závěru hodně zamrzelo. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/11/deja-vu-fred-claus-oko-dravce-penelope.html ()

Makky

Poznáte ten pocit, keď sledujete špičkový thrill s výbornou zápletkou, sympatickým duom hercov a skvelým spracovaním a len dúfate, aby vyvrcholenie bolo dostatočne kvalitné? To bolo pre mňa Oko dravca v celom svojom priebehu a úprimne, tretia štvrtina filmu mi prišla hluchá. Napriek tomu som nadšený a vrcholne potešený, o čo sa zaslúžili najmä Šija s Miškou. ()

Kaluž

Tak HAL nám zase trochu zmutoval a ví všechno nejlíp. Příjemná oddychovka se sympatickým LaBeoufem a spoustou vysoce koukatelných, nejen automobilových, honiček. Nic víc v tom nehledejte. ()

IllIlIlIIl

Povedený thriller, nechybí takové veličiny jako je akce a napětí, které jsou neskrytě přítomny během celého filmu. Dále potěší herecké výkony, myšlenka a intenzivní prožitek. Jedinou výtkou je pachuť mírného kliše v některých momentech, zvláště v závěru filmu. Hodně silné čtyři hvězdičky. ()

slunicko2

Nudná hloupost. 1)  Přepálené akce jsou zbytečné - o co jde je víceméně jasné hned od začátku. Předvídatelnost děje nudí._____ 2)  22letý Shia LaBeouf byl hlavním důvodem, proč jsem film sledoval. Bohužel však zde příliš ze svého hereckého umění a erotické přitažlivosti nepředvedl - pořád jen utíkal a utíkal._____ 3)  Teď se dopustím anachronismu. Více se mi líbil seriál Next, který myšlenku zdivočelé umělé inteligence zpracoval věrohodněji a zajímavěji._____ 4)  Výstižný koment: UncleG*. ()

Vampireman

Ryze popkulturní záležitost co nestoudně vykrádá Kubrickovu Vesmírnou odyseu a Hitchcockovu pecku Na sever severozápadní linkou. Jako čtvrtý film filmové noci 2008 mě to kolem čtyř ráno téměř uspalo a ani velké množství rozbitých aut (víc než za jeden díl Kobry 11, což už je dost) mě neuchvátilo. ()

stration

Nečekal jsem skoro nic, ale toto mě ohromilo. Byl jsem fakt napjatej od začátku do konce. Akce perfektní, neokoukaní herci. Po prvním zhlédnutí rozhodně za ****. Po druhém zhlédnutí snižuju o hvězdu. ()

MATADOR

Kybernetika vládne světem a tak proč o tom nenatočit i působivý thriller že ? Ale přeci jen, působí to méně věrohodně, než-li Nepřítel státu. Prostě jsem se nedokázal přenést přes pocit (už zase!), že by se prostě něco takového skutečně mohlo odehrát. Začátek je poutavý, naháněčky jsou asi tím nejlepším, co se v dnešní době dá vidět a ještě vlastně to parádní ozvučení stojí za zmínku. Ale jinak nic nového pod sluncem. Asi jsem si to způsobil sám, svým velikým očekáváním k Oku dravce, ale nemohu říct, že to bylo špatné, to určitě ne. *** ()

Damiel

65 % - Po stránce technické je to bez diskusí profesionálně odvedené řemeslo, což se ostatně od Spielbergových produkčních týmů dá jaksi očekávat. Kamera, střih, zvuk, efekty, režie. Je to akční, celkem dobře zahrané, stálo to kupu dolarů (konkrétně sto milionů, tedy cca 1,7 miliardy českých korun), ale to je také všechno. Oko dravce může vyrazit dech jedině těm, kteří nikdy žádný fi lm neviděli. Pro ně bude příběh originální každým coulem. Ale i průměrný filmový fanda bude mít při jeho sledování neustálý pocit – tohle jsem přece už viděl! A také že viděl. Už jen ústřední motiv příběhu je otřepaný. Mladý krásný muž a mladá krásná dáma jsou po mobilu terorizováni neznámým hlasem, který je nutí uposlechnout všech příkazů, jinak zemřou. Záhy se ukáže, že se za záhadným ženským hlasem skrývá superinteligentní počítač, který sestavila vláda USA a který se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou. Nepřipomíná vám to náhodou palubní počítač HAL 9000 z Kubrickova majstrštyku 2001: Vesmírná odyssea? Paralel i s jinými filmy jsou tu tucty. K tomu Spielberg nezapomněl na své oblíbené ingredience, jako je tuna amerického patosu nebo citové vydírání pomocí ohrožených dětských očí. Zkrátka řemeslný kus, na který do druhého dne s přehledem zapomenete. ()

PogoJoe

70%. Často se mi leccos zdálo přehnané, ale proč ne? Jako nenáročný film, při kterém mohu vypustit (myslím myšlenky na okolní svět a problémy, nic jiného...), to svůj účel celkem plní. Příjemné herecké obsazení, kvalitně natočené akční scény, slušná oddechovka... ()

Aiax

Opěvovat Carusa za skvělé řemeslné zpracování nebudu, áčkovou produkci mají všechny hollywoodské blockbustery. Takže co tam máme navíc? Rozhodně Shiu LaBeoufa, to je talent jako hrom, Edward Norton zamlada - a lepší. Ostatní jsou jen doplňky, včetně legandárního Thorntona, který svou roli unaveného noirového detektiva moc nevystihl, a včetně Michelle Monaghanové, která hraje svou šablonu typu "dame in distress" šablonovitě. Dále - poselství filmu je jednak malinko zmatené - nevím jak vy, ale já celou dobu fandil počítači a při pohledu na procenta oblíbenosti celé současné americké exekutivy i Kongresu bych hádal, že jsem nebyl zdaleka sám - a jednak dost polopatické, proslov ministra obrany na konci měl zřejmě pojistit, že pointu pochopili i ti nejnatvrdlejší z nás. Takže kolem a kolem pro mě osobně slabota, od mainstreamového Hollywoodu samozřejmě nelze realisticky čekat nějakou anarchii a scénář, ve kterém by k těm zlým patřil americký prezident, ale Oko dravce bylo pro mě podprůměrné i na nízký hollywoodský myšlenkový standard. ()

FilmFan24

Co kdyby na vás někdo chtěl svalit podezření, že jste hledaný terorista? Tohle přesně se děje hlavním hrdinům technothrilleru "Oko dravce". Co na tom, že někdy logika zůstavá za předvedenou akcí. Všechno tady sice už bylo, ale to vůbec během sledování tohoto snímku nevadí. Mix akce a napětí doprovází zběsilé pronásledování dvou nevinných lidí. Nad průměrem vše drží charisma Shii LaBeoufa a šarm Michelle Monaghan. ()

dawe04

Zjevná reakce na americké paranoidní obavy z všudypřítomného sledování je v rukou Carusa dost fantasmagorická. Nicméně neuvěřitelně dynamická, akční a zábavná. Scénář si sice každou chvíli protiřečí a finále je vyloženě nesmysl, ale co. Náhodou se na další Carusovku těším. PS: Shia po Transformerech zase sympaťák a z hlasu Julianne Moore mrazilo. ()

Falconica

Přišlo mi to přehnaný a překombinovaný. Ultimátní zlo, který ovládá každý elektronický zařízení světa? Kdyby se radši Amíci občas podívali do zrcadla, místo aby dělali zlo ze všeho a všech okolo. Když už nemaj po ruce nějakýho Araba, kterýho by obvinili z terorismu, tak udělaj teroristu aspoň ze svýho stolního počítače. Ale Shia to držel nad vodou. Shia je sázka na jistotu skoro. ()

kajas

Nemohla jsem se dočkat nového filmu s mým největším miláčkem (Shia LaBeouf), ale při druhém zhlédnutí na DVD už jsem bohužel tak odvázaná nebyla. Na dvě minutky jsem usnula :) a do konce filmu jsem nebyla schopna se zorientovat. Po "Disturbii" mě režisér docela zklamal. Škoda. Ale méně stejně nedám, to Shiovi nemůžu udělat. ()

grogodil

Trošku sklamanie. Námet (a hlavne to rozuzlenie) je neuveriteľne pribrzdený a aj keď Shia LaBeouf ma od začiatku našliapnuté a strávi skoro celý film v šprinte (mať jeho pľúca a kondičku by si prial aj Zátopek), tak mne sa v sedačke za tie naťahované 2 hodinky zdvihol tep dokopy možno 2 krát.... Síce režisér stihne zdemolovať skoro všetko, čo sa mu dostane do záberu, no akosi ma nič z toho hurhaju nedokázalo vytrhnúť z akejsi ospalosti a nezáživnosti. ()

Dexter1

Film ponúkol veľa skvelo natočených akčných scénok a dobré herecké výkony. Ale ako celok to u mňa proste nefungovalo a nič nové to do hi-tech thrillerov neprinieslo. Slušný priemer 3*. ()

Vědma

Tak byla to blbost to jó, ale bavila mě a to není málo.Je fakt, že těch zmagořených centrálních mozků lidstva začíná být trochu moc, ale nic netušící člověk zatažený do velkých her, to většinou funguje a Shia to zvládl skvěle. Honičky byly možná nepřehledné, ale v těch se já orientuji špatně skoro vždycky, tak mi to až tak nevadilo. Moc mě nenadchl Billy Bob, zdálo se mi, že ho to moc nebaví. ()

Skip

Slušná akční jízda, která sice ničím až tak nepřekvapí, ale stejně se u ní člověk docela dobře baví. A jak je to s těmi superpočítači? Myslím, že zatím můžeme být v klidu, ale do budoucna...kdo ví, kam až to lidé dotáhnou, než jim to přeroste přes hlavu. ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)