Nymfomanka, část II.

• Dánsko Nymph()maniac: Volume II (více)

Nymfomanka Joe pokračuje v líčení svých životních osudů v bytě svého zachránce Seligmana. Pomůže jí vzpomínání na hledání orgasmu, vztah se sadistou, potrat či kriminální minulost najít konečně klid? A jak její otevřená zpověď ovlivní chování jejího posluchače, stárnoucího panice? Druhá část posledního příběhu z Trierovy „trilogie deprese“ opět mísí provokativní témata, explicitní záběry a odkazy na vysoké umění. (Aerofilms)

Steffa.

Tento film je pro mě jedním z těch, které kvůli obsahu považuji částečně za nehodnotitelné. Vzhledem k tomu, že jsem ho ale přeci jen zhlédla, pokusím se o komentář, který by vysvětlil mé konečné hodnocení. V prvním díle jsem velice postrádala nějaký náhled do psychiky hlavní hrdinky. Na to, co prožívala, působila naprosto ploše, bez jakékoli hloubky. Jako by s ní to, co dělá, ani nehnulo. Druhý díl je v tomto směru lepší. Je v něm vidět zoufalství ženy, jež se snaží se svou poruchou bojovat, avšak neúspěšně. Herecký výkon Charlotte Gainsbourg byl velmi dobrý, ačkoli z mého pohledu dost klesla, když se z bývalé představitelky Jany Eyrové stala hlavní hrdinkou Nymfomanky. Měla jsem dojem, že v dnešní době, ve které neexistuje snad žádné tabu, už nemůže člověka nic šokovat. Tento film mě však šokoval svou otevřeností k tématu Nymfomanie, kterou hrdinka nebyla schopna zvládnout až do té míry, že začala vyhledávat sadistické praktiky, jimiž snad chtěla ulevit své posedlé mysli, ale které ji naopak uvrhly do mnohem většího "pekla". Ať dělala co dělala, nebyla schopna se posedlosti sexem zbavit. Pokud bych měla hodnotit zpracování zvoleného tématu, není mu snad co vytknout, když se však zamyslím nad tím, jaký smysl má tento film pro lidstvo, co dobrého a povznášejícího mu přinesl, nic mne nenapadá. Nevidím v tomto filmu nic, co by člověka něčím obohatilo, nebo učinilo jeho život lepším. To jen takový malý dodatek k zamyšlení pro ty, kteří nad morálkou ještě úplně nezlomili hůl... ()

Honzek

Druhá část povídky o nymfomance ubrala na tempu a nedokázala mě tak dobře bavit jako první díl. Nakonec jsem ale rád, že jsem si příběh poslechl do konce, ač byl velmi rozporuplný. Nicméně pokud máte za sebou part jedna, tak do dvojky určitě jděte, jen nečekejte to samé co se týče kvality. ()

Blacks

Tak jsem konečně shlédnul obě části a mohu subjektivně ohodnotit. Ve skutečnosti se jedná o jeden snímek, jeden moc zajímavý, neortodoxní snímek, zabývající se ne zcela obvyklým tématem, ne zcela obvyklým způsobem. Přirovnání k pornu se mi zdá zcela mimo - Ani první a už vůbec ne druhá část ve mě nevyvolává erotické představy. Jedná se spíše o poutavý příběh jedné ženy, radikálně vybočující ze společnosti. A co se týká mého rozdílného hodnocení obou částí ...nejsem žádný puritán (ostatně to bych snímek odsoudil po 5-ti minutách), ale těch, řekl bych, přehnaně naturalistických, někdy až nechutných scén je v druhé polovině na můj vkus prostě příliš. ()

Avathar

Typický Trier. Dal som oba diely naraz a bol som celé štyri hodiny totálne pohltený. Dokonca som Trierovi uveril ten akože krásny, pozitívny záver. No fakt, skoro ako z Hollywoodu. Ale poslednou scénou dostali diváci takú päsťou po papuli, že to mnohí asi nerozchodia. A Trier sa môže potrhať od smiechu, bastard. Je to však jeho typický podpis. Vskutku: Forget about love. Pre mňa asi jeden z najkomplexnejších filmov za poslednú dobu a zároveň cynický režisérov výsmech a vztýčený fakovák teoretikom, snobom, malomeštiakom a asi aj všetkým divákom, ktorí by tam tú komplexnosť chceli hľadať. Je tam? Nie je? A záleží na tom? Netuším, ale ešte to budem dlho tráviť. ()

Helmutek

Oba filmy hodnotím jako jeden celek: Celou tu dobu jsem si říkal, že tomu dám tak dvě hvězdy - natočený je to skvěle, herci jsou taky výborní (po řemeslný stránce to nechci nijak zpochybňovat), ale nevěděl jsem úplně, co mi tím kdo chce říct, proč se to vůbec natočilo, co hodnotnýho bych si z toho měl odnýst nebo proč bych si to třeba měl chtít pustit znovu. Jasně, je to provokativní téma a Trier se toho zhostil profesionálně a je dobře, že k tomu sebral odvahu; výsledkem neni žádnej průser, jen mně osobně prostě nestačí jenom to, že mě někdo chce šokovat. Jenže pak přišel ten konec... a i když jsem to vlastně nějak čekal, tak i přesto mi to tak nějak divně vlezlo pod kůži, že jsem nad tim fakt pár dní musel přemejšlet. A to tomu upřít nemůžu. Furt to pro mě sice neni film, kterej bych označil za jakýmkoliv způsobem mimořádnej, musim ale připustit, že na něm možná něco je. WTF moments: To ale nemění nic na tom, že ty všechny možný Skarsgårdovy rybářský a jiný příměry byly prostě hrozně násilný a nepřirozený; a vadilo mi to hodně i přesto, že si uvědomuju, že scény jako tyhle nebyly zamejšlený nijak doslovně. ()

hallelluja

O triedu lepšie než jednotka. Ak si odmyslím všetky scény so Stellanom (filozofovania hodné násťročných, ďakujem, neprosím) a poslednú "kriminálnu" tretinu filmu (to ako vážne?), ide o 5-hviezdny zážitok. Hmm... Ostal nám tam dominátor Mistr K a polmetrové černošské pyje. S tou sexuálnou frustráciou to bude vážnejšie než som bola ochotná pripustiť... ()

Lachtaan

První čtyři povídky se sice také táhly jak letošní zima, ale měly v sobě ukrytý zajímavý potenciál, nad kterým mě bavilo se zamýšlet. Jakmile přichází na scénu ono depresivní období se spoustou opravdu nepřijatelných úchylek, už jsem se několikrát přistihl, že kontroluju, kolik chybí do konce. A to by se u filmu nemělo stát. ()

PiLgRiM

A Vida! Ono to jde! Tu a tam je všudypřítomný černý humor, který dělal z jedničky ( v rámci zápletky ) téměř až frašku. Konečně se vrátila tragika a typicky Trierovská mystika, která je hned v úvodu téměř až hypnotická. Další plus je, že konečně se do popředí dostává plnohodnotný herecký výkon megaherečky na místo absolutníě nesympatické mladé poběhlice. Trierův malý provokativní odkaz na antikrista vykouzlil úsměv na rtu, stejně jako opětovné mini kameo Uda Kiera jako číšníka ( zřejmě ho ve službách Triera už nic lepšího nečeká ). Na to jak se mi nelíbila jedička, je tohle absolutní změna pohledu, na film jako celek. ()

Redi

Druhá část je trochu drsná, ale realita je holt někdy krutá. Máme tu na druhou stranu méně sexu a já se musím ptát... proto tady ten propad v hodnocení? Jinak si to nedokážu vysvětlit (samozřejmě je to blbost a nemyslím si, že je tady většina tak povrchní), protože část druhá za jedničkou krom toho nijak nezaostává... snad jen, že ubylo metafor, které mě celkově fakt bavili a kompletu dávaly něco víc, což je ale přímou úměrou k menšímu počtu kapitol. Už během první části jsem si říkal, jeslti si to Seligman a Joe nakonec rozdají, takže konec (tím myslím úplný konec...cca poslední 3 vteřiny) mě naprosto nadchl, až jsem se musel smát. Nicméně v obou částech mi hodně chybělo více tvrdé hudby, která se k tomuto tvrdému filmu výborně hodí a dodávala by mu ten správný říz, jak můžeme vidět v úvodu jedničky (Kino Hvězda; 17.9.'14) ()

danoo

Dvojka ide po všetkých stránkach ďalej než jednotka. Demystifukuje, čo sa deje pod povrchom (mizogýnna spločnosť, sebanenávisť a oslobodenie). Snáď bude jeho dielo docenené v budúcnosti. ()

LadyDevil

Tak tady je to oproti jedničce už opravdu zklamání. Jsem ráda, že jsem na tom nebyla v kině a nebyla tím pádem nucena se dívat na většinu těch nechutností ve velkém formátu. Moc nechápu vůbec vznik druhého dílu, nedal mi vůbec nic a z emocí se dostavilo skoro jen znechucení. Že by mistru stačilo už jen toto? ()

mikestiff odpad!

Není to porno, není to drama, není to dokument, není to mysteriózní, ani komedie. Udělat ze dvou dílů jeden hodinový film, stálo by to ze soucitu za dvě hvězdy. Díky režisérskému sestřihu nejhůře strávených pět hodin. Bohužel naprosto zbytečný film. Natočit dokument o kterémkoli magorovi z psychiatrické léčebny, dopadlo by to stejně. ()

venison

Tak dlouho jsem s "Nymfomankou" otálela, až jsem si pustila rovnou prodlouženou 145 minutovou verzi. I přes vraženou stopáž jsem se ani minutu nenudila a naopak jsem si rovnou pustila i druhou část, která má je ještě o 35 minut delší. Strašně se mi líbila povídková rovina, která nás provázela životním příběhem nemocné ženy a rovina současného dialogu s cizím starším pánem, který byl schopen sofistikovaně jednotlivé epizody reflektovat. Sexuální scény (byť fejkové a digitálně upravované, odehrané za pomocí dabérů) byly natočeny lépe, než kterékoliv průměrné porno. To, co mě na nich překvapilo nejvíce bylo, že si vlastně samotný akt hlavní postava ani moc neužívala. Asi nejsem schopná hodnotit jednotlivé části odděleně, tak aplikuji komentář na celek. Jednotlivé střípky z života nymfomanky byly velmi zajímavé, místy velmi hluboké a pro diváka zraňující (smrt otce, potrat, voba mezi synem a vlastním uspokojením, aj.). Snaží se popsat nymfomanii ne jako zábavnou kuriozitku, ale opravdu složitou nemoc, která dokáže ničit lidské životy. Nejvíce bolestivý byl pro mne vlastně úplný konec. K filmům Larse von Triera zaujímám buď nadšený nebo odmítavý postoj. "Nymfomanka" je skvělá, jednoznačně zařazuji do kladného šuplíčku. Stejně tak si myslím, že se na filmy znovu nikdy nepodívám. Doporučuji těm, kterým se Larsova tvorba líbí, zbytek by se nejspíš nudil. |kino doma - aerovod| ()

Angelic-77

První díl Nymfomanky nesplnil má divácká očekávání tak, jak jsem si původně představoval a po přečtení řady recenzí na díl druhý jsem se už doopravdy trochu bál, co mě v kině čeká, ale naštěstí se žádná z mých obav nenaplnila, ba právě naopak. Druhá část mi ubíhala mnohem svižněji a přišla mi celkově o dost zajímavější, poetičtější a tak nějak niternější než jednička. Je teprve polovina ledna 2014 a už teď si troufnu říct, že Nymfomanka, část II., bude rozhodně patřit mezi top filmy tohoto roku. ()

Mishqo

Slabšie, respektíve nudnejšie ako Volume I, ale stále ponúka i zaujímavé pasáže a humor je tiež stále prítomný. Jamie Bell ako sadomasochista či Joe-ino skúmanie černejšieho teritória stoja za to. A celé vyvrcholenie, či zhodnotenie Joe-inej sexuálnej deviácie výborné a na zamyslenie. Jeden z mála nedostatkov bolo, že sa Jamie Bell nevyzliekol, do prčic :D .... ()