• Srbsko

• slovenský

Clip

Drama / Erotický

Srbsko, 2012, 100 min

Explicitní výpověď o generací sdíleného narcismu, který zakrývá velmi lidské pohnutky - strach ze smrti, blízkosti, intimity. De facto radikálnější verze Fish Tanku, v níž se autorka nesnaží prázdnotu nijak stylizovat, ale nechává ji zaznít v syrové a studeně mrtvolné všudypřítomnosti natáčejícího mobilního telefonu. Domněnka, že tu jde jen o prázdnou kontroverzi prozrazuje jistou nezralost diváka - neschopnost vnímat vyhrocený obsah v sociálních i psychologických souvislostech. Pod krustou stupidních lascivních hitů a upocených kuřeb na záchodech totiž dříme velmi univerzální příběh o zrání a křehkosti, která se maskuje odkoukanými pózami. Výborný debut režisérky, která má co říci.(28.8.2012)

Kruto realistická sonda do sveta srbských tínedžerov. Poburujúca, škandalózna nemiestna explicitnosť šokujúco otvoreného generačného filmu sa nezastaví pred ničím a odhaľuje podstatu životného štýlu a zmýšľania mladých ľudí (párty a sex, škola a rodina na poslednom mieste). Bezduchá existencia v modernej dobe bagatelizuje, vzdiaľuje a odcudzuje človeka, rúca citované tradičné hodnoty a svojou dravou výbojnosťou revoltuje proti všetkému, čo pokladá za buržoázny prežitok. Vplyv technologického pokroku a novej éry je príznačný (značná časť záberov je zámerne natočená kamerou telefónu, čo dej ozvláštňuje a znamenite sa dopĺňa s univerzálnou výpovednou hodnotou). Oscilácia medzi dramatickým, chladným psychologickým zvliekaním (nám tak dobre známej) hrdinky z kože a zdrvujúcim ničením intímneho priestoru, do ktorého Maja Milos vťahuje diváka, dokáže v jednej chvíli zaujať i zhnusiť. Mobilné telefóny, facebook, disco, sex, drogy, alkohol. A to, čo mnohí z nás (a niektorí aj z vlastnej skúsenosti) dobre poznajú. Drsný a jemný zároveň, taký je celovečerný debut Maji Milos, ktorému by sa mal každý bežný divák vyhnúť oblúkom - inak hrozí, že uvidí absolútne odlišný film. Že si neuvedomí pod povrchným pozlátkom a hudbou, na ktorú je normálny človek alergický, silný a pravdivý príbeh, ktorý sa niekde môže odohrávať aj práve v tejto chvíli. Piata hviezda za časť v detskom domove. 90%(19.8.2014)

• Vodnářka

Lehký náznak zajímavé dějové linie o umírajícím otci a jeho rodině, totálně zabitý stovkami záběrů na jeho dospívající dceru, která po celou dobu snímku nedělá nic jiného, jež natáčí svá sexuální videa, nebo předstírá, že se učí... Snad tu byl jakýsi záměr zobrazit realisticky srbskou společnost či vzbudit v diváku nějaké otázky, mně ale v hlavě zůstává otázka jen jeda - o co sakra Maje Miloš šlo??(6.7.2012)

• Chrustyn

Podle všeho by měl mít tento snímek nějaký větší přesah ale v mých očích (asi jsem špatně koukal) se jedná o -záměrně- amatérsky působící obrazy ze života mladých lidí, jejichž životním stylem jsou drogy, noční život a hlavně sex, který zde hraje tu nejhlavnější roli.(19.9.2012)

Veru ani neviem, či sa blbšie správala Jasna, Djole, alebo okolití protagonisti. Ich chovanie však rozoberať nemienim, i keď v mnohých ohľadoch bol snímok povedzme mierne vyhrotený do extrémov, ale od pravdy ďaleko vôbec nemal. Čo nie je kritika, ani chvála, len konštatovanie faktov. Srbské filmy sú nám známe svojou "nebudemesibraťservítkupredústa"-osťou, to je myslím jasné. Že sa však z príbehu o súčasnej generácii stane polo-porno by čakal asi len málokto, ale na druhej strane, vôbec nemám pocit, že sa jedná o plytké, samoúčelné scény. Naopak, akosi dotvárajú celkový dej a vývoj hlavnej postavy (i keď si nemyslím, že sa rozumovo posunula niekam ďalej). Môžete ju súdiť, môžete ju lutovať, či neveriacky krútiť hlavou alebo len nezainteresovane sledovať, no to je asi tak všetko, čo s tým v konečnom dôsledku môžete urobiť. Podstatou však zostáva, že dievča riešilo svoju vnútornú nevyrovnanosť a zamilovanosť do staršieho chlapca sexom, drogami, alkoholom a podobne, pričom keď si vezmete do úvahy jej citovú chvilku na záchode (nie, nevravím o fajke.. ani o tej druhej), pri ktorej spomína na detstvo, otca a jej návštevu sirotčinca (mimochodom asi najlepšia časť filmu), tak vám vlastne dopne, že vôbec nie je prachprostou, klasickou teen whore bez rozumu, len to má v tej hlave skrátka popletené. Potom vám jej príde dokonca i trochu ľúto, ale na konci si to opäť v očiach diváka (teda aspoň mňa) pos*rie. Mala možnosť skoncovať s tým? Mala.(8.6.2014)

• - Pri nakrúcaní sexuálne explicitných scén využívali aj dvojníkov, protézy či efekty a všetko bolo dokonale dopredu naplánované. S rodičmi detí, ktoré hrajú vo filme, sa režisérka rozprávala veľmi úprimne a všetko s nimi do detailov prebrala. (Sufferer)

• - Film vznikal šest let, čtyři roky byla Maja Miloš v intensivním kontaktu s mládeží. Za tu dobu hovořila se stovkami mladých lidí, čímž se chtěla vyhnout ironickému odstupu. (JoranProvenzano)

• - Film získal hlavnú cenu na prestížnom filmovom festivale v Rotterdame a cenu holandských filmových novinárov. (Sufferer)