Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

VanTom

Nepřikrášlený pohled na dospívání mladých středoškoláků ve špinavé panelákové periferii srbského města. Školu a učení střídají disko, chlast, fet, výtržnictví a sex. Dobře natočené, uvěřitelné; nedějové, jde spíše o dokumentární zachycení jedné "lásky" se vší tou maskovanou nejistotou, úzkostí a prázdnotou. Puberťačky jsem ale nechápal ani jako vrstevník, natož teď a navíc takto radikální a rozjívené... ()

hroubek

Artové porno, které se odehrává v levných lokacích Srbska.A nebo taky lásky plná romance dnešní mládeže, která je vyplněná hlubokým sociálním podtextem.Sami si vyberte co je Vám bližší.Realistické až to není hezké.Představitelka hlavní role má moje uznání, jelikož co předvádí je občas na hraně fikce pokud nějaká byla.A proto mě mrzí, že hlavní hrdinka je až nesympatický rozmazlený smrad, který by potřeboval dostat pár facek.Díky tomuhle jsem se nedokázal pořád vžít s jejím příběhem a tudíž je moje hodnocení jaké je.Odvážný snímek, který by nikdy nemohl vzniknout na druhé straně planety a to možná největší pochvala jaká může být. ()

Angelic-77

Syrově realistická sonda mezi současné teenagery z předměstí. Autentičnost filmu bude šokovat maximálně tak rodiče dnešních náctiletých, protože podle mého názoru každý mladý člověk (snad s výjimkou introvertních nespolečenských loserů) asi ví nebo alespoň tuší, že přesně takhle se to zkrátka a jednoduše v této sortě lidí doopravdy děje. ()

kornflakeska

Po znovu-zhlédnutí jsem trochu změnila názor, ihned jsem si vzpomněla na ruský film "Všichni umřou, jen já ne", který se též snaží zobrazit každodenní život dospívajících dívek, jež žijí na sídlišti v malém městě. Nehledě, že určitá posedlost sexualitou je ve filmu přítomna, není tak explicitně vyjádřena jako v "Klipu". Stále u mě však převládá pocit, že tento snímek, ať se snaží být jakkoli dokumentaristicky pojatý, se zabývá jediným konkrétním případem Jasny. Zároveň mi připadá, že režisérka se snaží tento typ chování uplatnit na celou mladou generaci v Srbsku, zbytečně generalizuje, ale neposkytuje žádné důkazy, že to tak opravdu je. "Všichni umřou, jen já ne" se věnuje problematice dospívání obšírněji, nezaměřuje se pouze na sexuální aspekt, tudíž výpověď filmu je mnohem jasnější. Klip spíše balancuje na pokraji téměř pornografického filmu a dramatem, zabývající se osudem mladé hrdinky digitálního věku v sociálním prostředí. ()

Autogram

Som rád, že ma takáto doba minula - natáčať každú hovadinu na mobil. Ešteže sa tvorcovia neodhodlali k potupnému odhaleniu, keď by jej do toho mobilu niekto nepovolaný vliezol. Bezhlavo sa zamilovať do agresívneho zmrda je snom každého dievčaťa v puberte, teda asi tých dievčat vo filmoch. Opravte ma, ak sa mýlim. Jediná scéna, čo stála za niečo, bola z detského domova, aspoň deti boli normálne a niečo vo filme naozaj zahrali. ()

MI-380

Propast mezi generacemi a z ní vyplývající cesta do zatracení. Dospívající ...náctileté nezajímá život rodičů, rodiče naproti tomu nemají šanci dozvědět se podstatné věci ze života svých dospívajících dětí. To je i srbská realita. Herci (neherci) opravdu skvělí. 70%. (1479 hodnotících přede mnou je na průměru 60%). ()

Bagr_007

Nepříjemná podívaná o nešťastných existencích, které dělají vše pro to, aby si to posrali ještě víc. Na výsledku má velký podíl syrová forma, kterou by si filmaři jinde ve světě nedovolili. A bacha, může to bejt i vaše dítě! ()

Johnny Violent

"Existenciální zpověď ztracených dětí digitálního věku, který umí komunikovat jen svým tělem a Facebookem," napsal Cival v roce uvedení filmu, jenže dvanáct let poté, v době, kdy ve virtuální realitě pseudolevičácký bubliny žeru děti a chat bot mi pomohl sesmolit životopis, působí tahle složka poněkud předpotopně. Víc než rozpixelovaný domácí porno nezletilých mně poděsilo, jak vypadali, mluvili a jak se chovali mladí Srbové. Tu mávají vlajkou z oken paneláku, tu Djole donutí Jasnu svlíknout se a sjet si rukou mezi nohy, aby se slovy "ty jsi dobrá" a videem v telefonu zmizel, nechá se vykouřit na hajzlu, aby po vyvrcholení beze slova odešel, zdá se, že nedá dohromady souvislou větu, a jediný, co dokáže, je typku zmlátit do krve. Uvrnuti mačizam. ()

Lukoboss

Tak nevím, trochu se ztrácím v tom, komu je vlastně tenhle film určenej. Hlavní hrdinka je celkem sympatická, explicitní záběry mně nevadí, ale nic z toho nepomůže posunout snímek někam jinam. Chápu, že to má být drama a ukázat určitou vrstvu mladých lidí, jejich styl života atd. Každopádně (a nechce se mně použít slovní spojení "už jsem na to starej") nějak nepobírám šablonu z pohledu mladé slečny: ožeru se, dám si čáru koksu, někomu vykouřím, pak si ještě trochu přiliju, pak sex a zase párty a pořád takhle dokola. No a nesmím opomenout neustálý točení a focení na mobil, protože přece takovýhle záběry musí být na facebooku... Tohle prostě ne. No je to prvotina, tak třeba to časem paní/slečna režisérka vyladí. P.S.: A nepochopil jsem záběry, kdy si přítel hl. hrdinky radši pohoní nad videem v mobilu, přestože má nahou a nadrženou přítelkyni vedle sebe?! Pardon, ale jako takhle to funguje?!?!?! ()

mohamedsfinger

Tenhle film mě naprosto dostal. Podle ohlasů jsem očekával šokující film a samoúčelné sexuální scény, ale dostalo se mi velmi syrového pohledu do života dnešní mladé (přiznejme si to, nejen srbské) generace. Tento obraz jejich života, jenž se (zpracováním) blíží vyprázdněné naraci, je ale jen podkladem pro hlavní těžiště filmu. Lásku a její nelehké hledání, a tato linka filmu působí v některých momentech až nečekaně křehkým dojmem. Abych se přiznal, nechápu lidi, kteří v tom vidí jen porno, jelikož těch explicitních scén tam není v součtu ani deset minut a navíc jejich zasazení a zpracování je scénaristicky na velmi vysoké úrovni. Ostatně režije Maji Milos je celkově velmi nápaditá, například ve scénách, kde je použit místo kamery mobilní telefon, který ještě přidává na autentičnosti. A nakonec samozřejmě musím vyzdvihnout výkony všech (ne)herců a hlavně Isidory Simijonovic. Velký zážitek a velký příslib do budoucna... ()

sedm.1

Maja Milos zatoužila po slávě, ale jelikož je to píp bez talentu, rozhodla seto vzít obklikou a své publikum místo slušné filmařiny zkusila obdařit kontroverzí. No budiž, trocha té otevřenosti nikdy neuškodí, nicméně i ona musí mít ve filmu nějaký smysl a podstatu. On vlastně vůbec jakýkoliv film, když už vzniká, by měl mít nějaký smysl a důvod pro svou existenci. To měl ale asi Milos někdo nejdřív říct, ne? Každopádně, Klip smysl a důvod k existenci nemá, čímž tedy padá i ta jeho „slavná“ otevřenost. Respektive, Maja Milos krapet zaspala dobu, jestli tímto počinem tedy chtěla někoho šokovat, vyprovokovat diskuzi, ohromit, a nebo vůbec jednoduše prostě něco společnosti sdělit. To mám jako padnout na prdel, že mládež ze sociálně slabších rodin má blíž ke zvířeti než ke člověku? To ví asi už dneska každý, a je jedno jestli je srb, čech, turek, maďar, frantík, amík, ind, rus a nebo japonec nakonec. Prostě tato majetkově chudší generace je velice chudá i na duchu, ničit, píchat, fetovat, nadávat, co chtít víc, neandrtálci no, ale co jako? To prostě není nic nového, Majo! A že si filmařka na dvě věci, tak tam hodíš pár explicitních záběrů vyhulených ptáků a nějaký ten výstřik? Tak to je síla, to by chtělo nejspíš nějakou tu cenu z fesťáku, ne? Prostě nic, tohle je o hovně od začátku dokonce, špatně natočený, špatně zahraný, kompletně nudný a nevýrazný, amatérská, rádobyšokující zpoveď, bez smyslu a jakéhokoliv dopadu. Ovšem, jen tak mimochodem, i já bych se rád přidal do fanklubu moderní srbské disco hudby, to je fakt vymazlená záležitost, to jsem ještě neslyšel. A doufám, že už nikdy, opravdu nikdy, neuslyším. Zlatá česká dechovka, na tu bych zapařil stokrát radši, než na to peklo z tohoto snímku. ()

bari68

Rozporuplný, ale zaujímavý filmík, ktorý balancuje na hrane artovky a softporna. Hlavne je to ale geniálne jednoduché, bo obsah filmu vidíme každý deň, avšak KLIP aj cez to všetko stále v nás zanecháva pocit kyselosti a horkosti a spústu nezodpovedaných otázok a odpovedí. ()

DavidS.

Otevřená zpověď generace, co nestačila emočně dozrát, ale fyzickou stránku sexuality zvládá s profesionalitou pornohereček ve výkladní skříni internetu...Ztracená mládež bez umění vazeb i sebeúcty...Apatie rodičů...Brutálně autentická hlavní představitelka, výborná kamera, bezezbytku odvážné, ale záhy monotónní... ()

RockChick

Zase jednou film s velmi "originálním" tématem, opět poukazující na to, jak "hrozná ta dnešní mládež je!" "Otázka proměn tradičních hodnot dnešní generace"? Come on! I bez počinu Maji Milos přece všichni víme, co je jediným ohniskem zájmu dnešních náctiletých! Found footage prvky celkový dojem filmu nezachrání a explicitní scény působí až moc prvoplánově. Víc by mě šokovalo, kdyby pro mě Klip měl schováno skutečně nějaké poselství. Vážně ale netuším, co jiného mi kromě již zmiňovaných klišé chtěl celým snímkem básník sdělit. Jakékoliv závěrečné vyústění příběhu totiž taky zcela chybí, a to je nejspíše tou nejzásadnější vadou na kráse, která Klipu absolutně ubírá jeho smysl. ()

janisska

//Režisérka po skončení filmu promluvila mimo jiné o tom, že chtěla proniknout do soudobého způsobu projevování emocí, do podoby dnešní intimity. Zda se to povedlo, je otázka, ale tento záměr (na první pohled výrazně tělesnými) scénami jasně prosvítá. Občas se asi k duši nejde nedostat tělem a k autentickému osobnímu prožitku předváděním naučené sociální role. ()

Earl10

Maličko do extrému zavedená výpověď srbské mládeže. Určitě se nejedná o reprezentativní vzorek, ale o výběr těch nejextrémějších případů. Moc bych nesouhlasil s názorem, že se jedná o snímek zachycující generaci ovlivněnou digitální revolucí. Jistě Jasna zachycuje část svého života na mobil, ale to mi přijde spíše jako samoúčelný artový prvek a ne jako nosník příběhu. Tím hlavním je proměna dnešní mládeže (do které vlastně v devatenácti letech také patřím). Ztráta respektu, změna všech aspektů života a život, kde vlastně už nikomu nic nehrozí, protože zákony jsou postavené na hlavu a v tomto případě ještě na pozadí rodinných problémů a pod silným vlivem kolektivu se odehrává Klip. Filmů s podobným námětem existují desítky, ale tento film je převyšuje svou surovostí, skvělým obsazením a především notnou dávkou explicity. Snímek šokuje především detaily, ale přesto všechno má i tak pořád co říct. Nenabízí odpovědi, ale poukazuje na skutečnost. A krásně "bezmocným" závěrem vás nechá přemýšlet. Skvěle natočeno, velmi působivý debut! [viděl v kině] [80%] ()

Hanys_

Soft porno za zvuků chytlavých srbských disco sraček. Taky jsem byl mladý, boužel v té době nebyly pořádné mobily, abych se o naše kalby podělil s diváky v kině. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu