Plachý samotář Simon (Jesse Eisenberg) se protlouká životem v lhostejném světě. V práci ho přehlížejí, jeho matka jím pohrdá, žena jeho snů Hannah (Mia Wasikowska) ho ignoruje. Nic z toho se mu nedaří změnit. Jeho život se převrátí naruby až ve chvíli, kdy mu přibude nový kolega v práci. James je fyzicky Simonovým dvojníkem, po psychické stránce však jeho protikladem. Je sebevědomý, charismatický a umí to se ženami. K Simonově hrůze začíná James pomalu přebírat kontrolu nad jeho životem. V hravé adaptaci novely F. M. Dostojevského mísí režisér Richard Ayoade (Jmenuji se Oliver Tate) humor a osobitou estetiku s kafkovskou atmosférou. (Aerofilms)

hanca.uh

Že je tohle fakt hodně intenzivní filmové zpracování není pochyb, od místa, kdy na scénu nastupuje "dvojník" děj nabírá víc spád, ale i tak jsem měla pocit z jisté Simonovy schizofrenie. Vynikající doplněk a to, co tento film dělá ještě zvláštnějším, je hudba - fakt skvělý výběr hodící se k jakémukoliv hororu, kdy se bojíte snad už jen poslechem:-))....takže: tak trochu temně depresivní film bez deprese:-)) ()

PSyk

Výborné, až na to, že mi tam neustále probublával Brazil a Krátký film o lásce. A také se forma s obsahem nějak nesešly - i když obojí bylo takřka dokonalé. Pátá hvězda proto nebude. Ale "Moss" má do budoucna moji naprostou důvěru! ()

foils

Parádní trailer mě bohužel nalákal na tuto nepříliš šťastnou snahu udělat z Dostojevského frašku. Jasně, maj tam spoustu vymazlených záběrů, ale jinak je špatně snad všechno počínaje přesazením příběhu do 2. poloviny minulého století kamsi na západ (se zřejmou snahou napodobit Gilliamův Brazil) a konče vedením herců. Mia předvádí solidní výkon, na druhou stranu její part zde není zdaleka tak náročný jako třeba ve Stokerových. Pokud jde o hlavního představitele, tak drsoni Eisenbergovi sedí (jak známo již od Social Network), ale coby Simon Jamesoň ku podivu tápe a snaží se to zachránit figurkařením. Třešničkou na dortu pejska a kočičky je pak asijský soundtrack... Ale jak říkám, trailer měli pěknej. ()

Mates Hradecky

Tady jsem byl chvilku mimo realitu-nelze se divit - pokud Dostojevského adaptuje bratr režiséra Harmony Korineho a zrežíruje to Richard Ayoade jako druhý film po Oliveru Tateovi v hlavní roli s neuvěřitelně výborným talentem Jesse Eisenbergem-tak to je pořádně hustý sirup. K tomu lynchovská krutě ponurá a bezvýchodná atmosféra v kontrastu s rádoby veselou asijskou pophudbou. Zkrátka pochoutka nejen pro obrýlené intelektuálky, aby měly při dvojce co dlouze rozebírat. Pokud jste psychicky neukotvená osoba a nemáte dobrého psychoterapeuta, jděte raději do multiplexu na Lego příběh. ()

F.Abagnale

Vynikajúci film o človeku, ktorý síce má potenciál, avšak žijúcom vo svete, v ktorom sa nevie presadiť. Po čase sa zjavuje jeho dvojník, ktorý naopak všetky chýbajúce vlastnosti má a vie tak dosiahnuť všetko to, o čom jeho nevýrazné ja mohlo len snívať. Myslím si, že komentáre k filmu veľmi silno závisia od toho, či už jeho autor podobný pocit bezmocnosti a bezvýznamnosti niekedy zažil, alebo nie. V závislosti od toho film buď človeka nadchne, alebo prejde úplne mimo neho. Čo musím na filme vyzdvihnúť je tmavé depresívne prosteredie dokonale dopĺňajúce celkovú atmosféru vo filme, ktorú sa režisér snaží vytvoriť. Aj vďaka výberu hercov sa podarilo vytvoriť síce jednoduchý, ale práve preto autenticky pôsobiaci film. ()

mentos.

Takových filmů "s rozdvojenou osobností" už tu bohužel bylo víc než dost. Od těch nejlepších jako je Klub rváčů až třeba po velice zajímavého Nepřítele, taky z loňska. Je rozdíl mezi hluchými místy a hluchými místy, tady jsou to ty maximálně nudné. Snaha o umění se prostě někdy povede, někdy ne. A kdybych měl srovnávat s již zmíněným Nepřítelem, Jake Gyllenhaal je ve svojí dvojroli asi tisíckrát lepší, než Eisenberg. Sorry, tohle mi prostě nesedlo. ()

Richie4422

Knihou od Dostojevského som nedoknutý, takže predom pardón za moje prirovnania. Behom prvých 5 minút vás film pohltí svojou atmosférou a umeleckosťou. Okamžite sa vcítite do neviditeľného Simona, ktorému sa nelepí smola na päty, on v nej doslova pláva. Žena nezájem, v práci o ňom vie len on sám a keď už sa niekto pritrafí, tak ho má za "čudáka" a to sa odohráva vo svete, kde ľudia skáču z okien, akoby to bolo večernou vychádzkou. Ale čo ak môžete byť iný? Čo ak by existoval totálny opak vášho Ja? Skvelý, vtipný, zábavný a zároveň neskutočne depresívny film s Orwellovsko-Kafkofským nádychom o hľadaní svojho miesta v neľúbivom svete, šedej spoločnosti a predovšetkým.. o hľadaní samého seba. Pretože, je skvelé byť výnimočným...... alebo nie? ()

NeverEver odpad!

Je mi lito, ale nemohla jsem prezit prvnich 30minut. Jednim slovem: nuda. A to fakt priserna. Mozna to ma byt zase jeden z tech "intosskych" hluboce odusevnelych filmu, ktere nejsou urcene pro zabavu "normalni" populace. To bych brala,ale i tak film musi bavit, vtahnout do deje, zaujmout. Pokud to nedokaze po 15minutach je to zly, pokud ani po 30 nestoji to ani za rec. No a ja na to dokonce napsala recenzi, takze dekuji koncim. odpad;-(. ()

Mr.Hackels

Nic mi to neříká. Všechno nasvítíme žlutě, hodíme tam retro nábytek, pár kvílivejch zvuků a budeme se tvářit, že je to umění. Tfuj, to byla nuda!!! ()

HMTD

Velké plus za prostředí v němž se film odehrává, další za hudbu hlavní představitel odvedl dobrou práci, ale myslím, že to mohlo dopadnout i lépe s jiným hercem. Bohužel ještě musím napravit, že jsem nečetl předlohu. Jen atmosféru bych spíš srovnával s Orwellem než s Kafkou, i když chápu Američani mají Kafku v oblibě a určité rysi tam jsou, ale vidím je spíše v chování postav. ()

Kraliczech

Perfektně zrežírované drama podle předlohy F. M. Dostojevského. Celý příběh se táhne ve velmi tísnivé atmosféře, navíc jen v několika málo lokacích, což nám pouze umožňuje se více vžít do situace. Navíc se příběh pouze neztotožňuje s předlohou, ale dává jí nový zcela nový rozměr. ()

gizi

Opravdu je to ta správná kombinace Kafky, Dostojevského, Gilliama, navíc doplněno příjemnou netradiční hudbou. Mě to vtáhlo a zasáhlo. Možná to není čistých 5*, ale 90% tentokrát. ano. ()

Eloi

Tenhle film je kotlík, ve kterém Richard Ayoade nechal pomalu rozpustit kopec beznaděje, jeden mechanický pomeranč, jeden Brazil a celé to dochutil asijskými hudebními deriváty. ()

Vlad

Áno, je to chladné, za srdce to nechytí. Kafkovsko-noirovo-artové retro-sci-fi prostredie má niečo do seba, ale to nie je dôvod, prečo si film pozrieť. Mne sa páčila paralela s dnešným svetom, kde jedinec je nahraditeľná nula strácajúca sa v systéme. Tichý introvert je tvor predurčený na zánik a v záujme úspechu (na všetkých frontoch) nemôže byť sám sebou, ale musí vybičovať svoje ja do dimenzií sebe priam odporných. Samoúčelný art nemám rád, ale toto malo hlavu, pätu a posolstvo a preto chválim. Dostojevskeho predlohu som nečítal, ale po vzhliadnutí som mal chuť prečítať si ju a to už je výkon (!). 75% ()

KharDemon

90 minut deprese a nudy, příšerná atmosféra skloubená s ještě příšernějším prostředím... Už úvod je neuvěřitelně nudný a depresivní a tak to pokračuje až do konce. Polovina postav se tam chová jako po akutní lobotomii a ta druhá má zase temperamentu na rozdávání... Nejraději bych dal odpad ale jelikož mám velké srdce, tak tu jednu hvězdičku pustím ! ()

Mykie

Fíha, tak tohle je celkem hutná komicko-thrillerová jednohubka se znatelným sociálním přesahem. Mám rád filmy, jež se neokoukanou formou dotýkají palčivých problémů současnosti. Ztráta identity, nebo spíše závist a touha být někým jiným, lepším, je v dnešním propojeném facebookovém a instagramovém světě téměř všudypřítomná. Nevím jestli to tak bylo v plánu, ale Dvojník ve mně vyvolal právě takové úvahy. Zasazení do snového retro světa, v němž hlavní hrdina pracuje na projektu, který má v budoucnosti lidi propojit pak tuto spojitost se sociálními sítěmi ještě umocňuje. Mnohokrát jsem si vybavil hlavně 1984, Brazil, Hlavu 22, nebo cokoliv od Kafky. Absurdita bezvýchodné situace se pak stará a celou škálu pocitů od pousmání, přes nepochopení, až po mrazení v zádech. Neurčitost a surealismus dodávají Dvojníkovi sílu, bohužel mu ale v některých pasážích současně podkopávají nohy. Dvojník mi sedl, nejspíš prostě proto, že si občas připadám jako jeho hlavním hrdina. ()

Edwin44 odpad!

Zřejmě nejsem cílovka!! Tohle mě prostě vůbec nebralo. Takovýhle hlubokomyslný dramata asi musej bavit jen ty co bud četli předlohu Dostojevkiho nebo jsou fanoušci tohohle žánru. ()

lukas.frydry

tenhle film byl prvních minut nuda jako prase, potom se to jakž takž konečně začalo vyvíjet a ačkoliv mám rád složitější filmy, tka tohle byla podle mě hrozná sračka ... ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)