Pád Bílého domu

• USA Olympus Has Fallen (více)
USA, 2013, 119 min

Mike Banning dlouhou dobu velel ochranné směně amerického prezidenta. U prezidentského páru byl oblíben a jejich syn, Connor, Mikea miloval. Pak přišla nešťastná autonehoda, při které se Mikeovi nepodařilo zachránit prezidentovu manželku. Mike odešel ze služby a teď pracuje jako ochranná služba na ministerstvu financí. Jednoho dne z okna své kanceláře uvidí podivně nalétávající letadlo na Bílý dům. Mike ihned spěchá zjistit, co se děje. Je na čase. S delegací jihokorejského ministerského předsedy proniklo do Bílého domu teroristické komando. Teroristé využili momentu překvapení a na Bílý dům zaútočili ve třech koordinovaných útocích. První útok provedli teroristé ukrytí ve speciálně upraveném vojenském nákladním letadle. Letadlo napáchalo na Bílém domě velké škody, bylo však naštěstí sestřeleno jednou ze stíhaček, které proti němu byly vyslány. Vzápětí došlo k druhému útoku. Na Bílý dům zaútočila skupina teroristů, kteří se vydávali za turisty. Prezidentská ochranka odvedla prezidenta do bezpečnostního bunkru v podzemí úřadu. Toho využila třetí teroristická skupina ukrytá mezi členy korejské delegace, která vyřídila prezidentovy strážce a prezidenta a jeho doprovod zajala. Mike se ihned zapojí do bojů o Bílý dům a podaří se mu do budovy proniknout. Stane se tak ve chvíli, kdy teroristé budovu dobydou. Mike se tedy schová ve vnitřních prostorech. To se už však velení nad státem ujímá předseda sněmovny Trumbull, který ihned organizuje záchrannou akci. Mikeovi se s velením podaří spojit vysílačkou. Prvním úkolem, který od Trumbulla a šéfky tajné služby, Jacobsové, dostane, je najít prezidentova syna, Connora. Ten se před teroristy schovává v zázemí budovy. S americkým velením se spojí i vůdce teroristů, Kang. Ten požaduje, aby se americká armáda stáhla z demilitarizovaného území v Koreji a a její flotila opustila Japonské moře . Kang při tomto požadavku popraví jednoho z rukojmích, aby Trumbulla přesvědčil, že vše myslí vážně. Jenže Kang má v ruce ještě další trumf. Z vojenského velitele prezidentovy kanceláře mučením dostane spouštěcí kód k autodestrukčnímu systému amerických jaderných zbraní. Systém je sice jištěn třemi kódy, Trumbull a zbytek velení ale vidí, že teroristé jeden z kódů již použili. Trumbull s velením proti tomu nejsou schopni zasáhnout. Mike v útrobách domu hledá Connora. To už ale i Kang a jeho lidé zjistí, že se Mike po budově pohybuje. Kang posílá na Mikea jednoho ze svých lidí, Američana Forbese, který pracoval tak jako Mike v prezidentské ochrance, ale stal se z něho zrádce. Mikeovi se zatím podařilo v budově najít prezidentova syna a dokázal ho také skrz ventilaci dostat bezpečně z budovy. Teď se na rozkaz Trumbulla Mike vrací do nitra Bílého domu najít prezidenta... (TV Prima)

yvona

"Nepřítel nám dal největší dar - šanci na znovuzrození. Povstaneme obnoveni. Silnější a jednotnější. Přišel náš čas jít příkladem pro ostatní. Bůh žehnej Americe" :-))) ....sračky naší Kačky, které americký průser už nezachrání i přesto, že "Bílej dům je pojištěnej"... Ale na pozadí současného politického dění mě film obzvlášť pobavil. Antitikrizová proamerická propaganda v akčním provedení. Odpouštím,protože mám ráda akční filmy i ty kýčovité,kdy jeden borec zachrání celou Ameriku. :-) ()

korok

V mých očích o něco málo lepší podívaná než u konkurenčního Útoku na Bílý Dům. I příběh točící se kolem korejských teroristů mi přišel o něco uvěřitelnější, než o vlastizrádcích snažících se shodit atomovku na Írán. ()

helloween93

U akčních filmů si nepotrpím na věrohodnost, ale samotný útok na Bílý dům vypadá, jako kdyby ho natočil naivní školák. Triky vypadaly lacině a příběh klišé nad klišé. Navíc Butler je udatný americký skaut, který všechno ví a všechny sundá. Víc se mi líbila verze od Emmericha, i když ta jetaky značně patetická. 2* ()

Heroine odpad!

Je jasné, že něco takového se nikdy nestane. Všechno je tam tak nepravděpodobné, nereálné a šustí to papírem, že lidstvo dřív zetleje blbstvím, než se něco takového stane. Nevím jestli je to dobře nebo špatně. Vlastenec nejsem, a už vůbec nestojím o takového hrdinu, který si vychutnává zabíjení "pro dobrou věc". 0% ()

Ombak▼Penari

Vezmi Bílý dům, přidej hnusné Korejce a okořeň Butlerem. Servíruje se pikantní akční guláš podle staré osvědčené receptury jak z dobré domácí hospody. Dobře vychucený, s velkými kusy masa, tak, jak to mají všichni milovníci gulášku rádi už dlouhá léta. Ale ať už se dá navrch cibule kolik chce, nadívaná holoubátka z toho nikdy nebudou. Pořád to bude jen ten starý dobrý gulášek. ()

Wallis3 odpad!

Když se vám profesionální pani filmaři snaží vytřít zrak strašně akčním filmem a nacpou do toho digitální smyk auta (hrůza), pád té špidlaté věže (ještě větší hrůza!) a pád letadla (největší hrůza), tak to dopadne asi jako Pád Wajt housu. Totálně jsem nepochopil ten hloupej prokec bývalýho agenta a pozdějšího zrádce, když se vydal Butlera zastavit v jeho drzém pokusu o záchranu. Něco tak dětinskýho přece nemohli myslet vážně. Hvězdička patří těm teroristům, ti se s tím aspoň nesrali. A plně souhlasím se Sabrewulfem, filmy tohoto typu nedosáhnou kvalit a zábavnosti těm z 80'. Při sledování se mi furt připomínala Smrtonosná past, asi když se Gerard tak drsně bavil vysílačkou s tím zlým pánem. ()

BOURQUE

Pomerne rýchly a nekompromisný akčňák, kde exceluje G. Butler. To, že by akčných scén bolo málo, sa povedať nedá. Samotná výprava však má nedostatky. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Rathalos

Akurat som dopozeral tuto trilogiu o boji proti terorizmu a musim priznat,ze sa mi to velmi pacilo,Gerard Butler ako ochrankar prezidenta,ale aj ako nekompromisny drsnak,ta uloha mu fakt sadla,nie je nudza o napatie a akciu,ktorej je pozehnane,plusom je i vyborna kamera a herecke obsadenie,takze v ramci tohto zanru sa jedna o vydarenu seriu a tak udelujem vsetkym trom filmom plne hodnotenie...:-) ()

Ben Nevis

Akční stránka funguje dobře, napětí hezky graduje, ale příběh teda nic moc. Spiknutí skrz celý svět a všechny US složky kvůli získání jakýchsi kódů? Přitom stačilo rozeslat phishingový email. Nabourat letadlem do mrakodrapu je jedna věc, ale dobýt Bílý dům? A pak tam naběhne jeden hrdina s mindrákem a nemusím pokračovat, jak to dopadne. ()

darkreider

Tri veci vymenujem: úvodné učebnicové klišé, v súbojoch na päste neprehľadný strih a záverečný pátos. Toto mi vadilo. Našťastie toho bolo málo a to čo ostalo je hodina a pol ultimátnej režby, kedy Butler kosí Kórejcov do radu bodnou ranou do tepny, alebo priestrelom lebky z bezprostrednej blízkosti. Veľmi nekompromisná akcia, kde Žérár ukázal, že skutočne je 100 krát lepši McClane ako ten v DH5. Na feróvku si to dáva len občas a tak sa množstvo odporného strihu redukuje k minimu. To klišé na začiatku rýchlo prejde, ale čo je zaujímave, že asi prvý krát mi záverečný pátos dosť vadil. Buď starnem, alebo tam bol zbytočne. Fakt, že sa v Bielom dome rok a pol nemenia heslá a podobné drobnosti netreba komentovať, lebo som vcelku veľmi spokojný. Butler mučí podobne efektívne a bez kecov ako Liam a to už je čo povedať. Akčný výplach jak sa patrí. Palec hore. ()

Allcinna

Typicky znacionalizovaná americká slátanina naservírovaná s notnou dávkou heroismu amerického občana, americké ješitnosti a amerického poučování o tom, jak by to ideálně mělo vypadat. Takže ve zkratce, pokud tento film pojmete jako pohádku a dobru a zlu, máte docela dobrou šanci, že z kina odejdete se spokojeným úsměvem na tváři a vážným pokyvováním hlavy. Anebo pokud se řadíte mezi méně náročnější publikum. Anebo pokud vaše občanka hlásá velkým tlustým písmem USA. Přiznám se bez mučení, že na film jsem šla neplánovaně, aniž bych věděla, co mám očekávat. On originální titulek "Olympus has fallen" naznačuje zcela jiný obsah. Po prvních pár minutách se mi chtělo zvracet z všudypřítomných vlajek, až jsem skoro i v kině cítila smrad amerického patriotismu. Ovšem tvůrci mě nezklamali a připletli do filmu také pár skromných parodických narážek od korejské protistrany. Při srdcervoucí scéně pádu rozstřílené americké vlajky z hlavního stožáru Bílého domu jsem plakala.... smíchy! PS.... Upřímnou soustrast všem američanům, jejichž životy budou do jednoho obětovány pro záchranu jediného života prezidentova. ()

Smidak

Šílená americká samohona, ale co naplat, Gerard a Morgan jsou skvělí a i když se filmu několikrát zasmějete, i tak baví. ()

PEZ

Prve poriadne guilty pleasure tohto roku. Zacina to ako z nejakeho bezvyznamneho americkeho serialu. Nastastie chvilu na to pride masaker, aky som uz dlho na velkom platne nevidel. R-ko citit z kazdeho cakancu krvi a pri destrukcii Bieleho domu si nejeden american musel crvknut. I ja sa priznam, ze som chvilami ostal v soku, aku nakladacku amici dostavaju, no velmi rychlo som pochopil, ze Fuqua sa s tym srat nebude a nas, fanusikov drsnych akcnych filmov potesi. Od toho momentu som sa naramne bavil. A to aj napriek brutalnemu patetizmu, klise a neoriginalnosti pribehu (vlastne ono to v takom filme muselo tak byt, inak by sa cela konstrukcia rozsypala). A to, ako tato rola sadla Gerardovi Butlerovi ani nehovorim. Chlapik si to uzil a ja s nim - TAKTO mala vyzerat Die Hard 5! John McClane by sa sem hodil ako vysity. Je smutne vidiet ako taky hlupy film rozkopava rit poslednej Smrtonosnej pasci (v priamociarosti a zabavnosti). Okrem Butlera hviezdia paradne "hnusny" Rick Yune, "vo vsetkych smeroch dokonaly prezident" Aaron Eckhart a "spravne jemno-drsna" Melissa Leo. Zhrniem to: akcna rozpravka pre velkych chlapcov. Sam sebe som sa v kine divil, ale bavil som sa. A nie, neverim tomu, ze toto autori mysleli vazne (akoze vyzera ze ano). :) ()

KOOHA

Kdy už konečně ten Hollywood přestane točit tyhle sračky, OMG! Chtělo se mi z toho řvát do nebes, jaký to bylo plný patosu. Naštěstí ty akční scény byly alespoň dobře natočený a přehledný, jinak by to byl odpad. Herci tam nemaj co hrát, Butler má na hlavě divný páčo a zase jednou jeden člověk zachraní celej svět...klasika co se tisíckrát do nekonečna omílá. ()

TheMraca

Americký patos plný vlajek, věrnosti státu a závěrečného projevu. Samotný útok na bílý dům je zábavný a je se na co dívat. Jakmile se ale Butler dostane dovnitř začíná variace na smrtonosnou past, bohužel špatná, chybí dostatek vtipu a Butler je prostě rambo (dva roky sedí v kanceláři a zmlátí vytrénovaného člena elitní útočné jednotky?? WTF), který celé severokorejské teroristické komando vyřeší prostě sám. Pokud máte rádi akčňáky a pod polštářem složenou americkou vlajku tak si film užijete. Za mě ale 50%. Uvidíme jaký bude White House Down http://www.csfd.cz/film/317521-white-house-down/ ()

Deever

Měla to být blbost plná hvězd a akce. Blbost to je, hvězdy taky má, ale když přijde na akci, je vidět, že nějakej ten desetimilionek chyběl. ()

Torgal

Smrtonosná pasca meets Prepadnutie v Pacifiku. Toto skoro presne popisuje čo od filmu čakať. Bonusom je, že sa človek môže pobaviť na logických dierach a americkom pátose. Špeciálne humorné mi prišlo, že tri kódy na detonovanie nukleárnych hlavíc, ktoré pozostávajú z dvoch písmen a piatich čísiel a zadávajú sa samostatne by teroristi rozšifrovávali roky. Treba ale uznať, že obsadzovanie Bieleho domu kórejskou verbežou (akokoľvek imbecilne nereálne) je natočené s gustom a zábavne. Následné potulky Gerarda Butlera ním už tak zaujímavé ale nie sú. Ďalším plusom je R-kový rating, takže strieka digitálna krv a všetci hrešia, čo je príjemné spestrenie po všetkých tých sterilných blokbusteroch. 6/10 ()

bararich8

Takhle nějak to vypadá, když vezměte všechno, co se za poslední léta natočilo a nějak souvisí s USA a jejich přehnaným patriotismem, pořádně protřesete a vyklopíte. Jediné, čeho je se chytit je hvězdná herecká sestava a některé nápady (ač nereálné) při přepadení Bílého domu. Pak už si jenom říkáte: "kde jsem tohle už viděl?", "jo, tuhle scénu už znám" atd. Což je na film takovýchto rozměrů hodně hodně málo. Ani ty face2face souboje příliš nezaujaly, ano, nějaký zajímavý chvat se sem tam objevil, ale zbytek to prostě nezachrání. Zatím největší zklamání roku. 2* ()

kluzo

Když pominu, že je to další z US agitek hodných sovětského filmu 50. let, ze které kydá patos, tak osobně mi na filmu i vadilo docela velké množství nelogičností a dějových chyb. Ono i v těch 50. letech (i později) se u nás našli tupci, kteří si dobrovolně nechali vymývat mozky CCCP propagandou stejně jako dnes propagandou US. Plně souhlasím s hodnocením uvedeným zde: http://www.fffilm.name/2013/04/recenze-pad-bileho-dobu-olympus-has.html. K výčtu nelogičností v ději bych byl schopen přidat ještě další, ale myslím, že na udělání si obrázku co je to zač, to stačí. Jen nechápu, že po tom, co o něm František Fuka napsal, tomu ještě dal 60% ()

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

01.08.2021

Po Scarlett Johansson a její žalobě studia Disney se nám v Hollywoodu nejspíš se soudními přestřelkami roztrhne pytel. Jako další prý o podobné žalobě uvažuje herečka Emma Stone, mezitím se ale… (více)

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

12.11.2020

Studio Millennium a herec Gerard Butler už před několika měsíci avizovali, že akční série Pád rozhodně nikam neodchází. Naopak – v budoucnu bychom se kromě nových filmů měli dočkat také seriálu. No a… (více)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět