Chůva

• Česko Anděl strážný (více)

Ke svému životu potřebuje krev nemluvněte. Její duše i celé žití se skrývá v obrovském stromu, který pohltí každou její dětskou oběť a tím jí dodá energii. Maskuje se jako zkušená chůva, která pod falešným jménem získá důvěru rodičů, kteří hledají hlídání pro svého drobečka. A takhle to stále pokračuje od rodiny k rodině... I v rodině úspěšného podnikatele Jacka se z počátku zdá, že oba manželé a čerství rodiče jí také skočili na její léčku. Po určité době Jackovi však začíná být něco podezřelé. Přijde včas na to, co se ve skutečnosti skrývá pod milým úsměvem nové chůvy? Nebude již příliž pozdě? (matestlust)

JASON_X

Béčkový videothriller poplatný roku svého vzniku, nečekejte tedy nějaký příliš významný filmový zážitek. Poněkud nedomrlý a kostrbatý scénář spolu s nešikovným střihem je dost nešťastná kombinace, troufám si říct, že i já laik bych po krátkém přemýšlení dokázal vymyslet působivější scény v rámci zápletky "černomagická chůva obětuje jí svěřené novorozence prastarému stromu", než jakých se dočkáme. Žádné hutné napětí, žádný velký pocit ohrožení, žádná dobře vygradovaná tísnivá atmosféra, jaká u příbuzných filmů obvykle bývá. Po celou dobu jsem čekal pouze na to, že/až přijde předpokládaná závěrečná konfrontace. A čekání to bylo hodně dlouhé, unylé a nezáživné. Vše zachraňuje až skvělá závěrečná pětiminutovka s motorovkou, ale na devadesátiminutový film je to zoufale krátký okamžik. P.S.: Nevím, proč sem někdo furt plete druidy, ta ženská byla zcela zjevně nějaký druh temné dryády. ()

oLí

Už prolog samotný neskrývá, že půjde o hru s mysterióznem a fantasy. A že tahle chůva nebude jen tak obyčejná paní Čvachtová. Napínavá podívaná nejen pro čerstvé rodiče a být trochu lepšího závěru a více erotického jiskření mezi lady stromovous a Phillem, ty 4 bych asi dal. [7/10 listopad 2010] ()

Morholt

Celkem obstojný devadesátkový horor, který vlastně po celou dobu táhne na hrbu, pro mě nepříliš známá, Jenny Seagrove. Pokud ta se objevila na plátně, tak to nebyl jen pohled na zajímavou ženskou, ale její postava ve mě dokázala vyvolat i příjemné mrazení. Konec pak byl v pravdě hororový a tak trošku celý film zachraňoval před těžkým průměrem. Bál jsem se průšvihu, ale nakonec to za to stálo. 60% ()

Terva

Před tisíce lety náboženský řád Druidů uctíval stromy a někdy jim dokonce obětoval lidské bytosti............ Natočeno podle románu "The Nanny" Dana Greenburga, který se podílel i na scénáři. Tématově velmi zajímavé, ale herecké obsazení, podivná hudba a celkem nezáživné scény to celé posunují někam do průměru. Pár gore scén to nezachránilo. CITÁT - Varuju vás....... ()

corpsy

Dosť rozporuplné dielo kedysi majstrovského režiséra. Film sa začne poriadne hýbať až po zhruba trištvrte hodine, dovtedy je to len nudná vata. Ale suma sumárum, v celku pozerateľné, len škoda tej nezáživnej prvej polovice filmu, mohlo to dopadnúť lepšie. ()

fcreading

Béčkový horor od majstra Friedkina ( Tales from the Crypt, Exorcist) ktorý vyťažil všetko možné, čo sa od hororu očakáva, a to je atmosféra, napätie a skomponoval to s trochou gore , a opatrovaťelkov, ktorú keď si pustíte do domu aby vám strážila bábätko, velmi riskujete. Nezapomenutelná scénka premňa je tá v tom lese a na konci, s tým odpíleným stromom a motorovou pílou 80 percent. ()

MikO_NR_1909

Friedkin musel rátať s tým, že hocčo ním vytvorené, sa bude aspoň za oponou analyzovať. Keď nie už v hlavnom prúde, do ktorého jeho diela viacmenej v tom čase už nepatrili, tak aspoň v určitom nezávislom, autorskom ponímaní. Človek chce, človek cíti, že je v jeho snahe, dovtípiť sa ku koncepčne vlastnému Shiningu, že spomína na Exorcist, ale béčkovými skratkami rovnako ako ututlanými televíznymi nápadmi iba fúka do vetra. ()

raimi

Celej film mě něco sr*lo. Nejvíc samozřejmě rodiče, kteří nechají čtyřtýdenní mimino vychovávat chůvu, aby se mohli věnovat kariéře, i když to celej film vypadá, že neustále nemají co na práci. Tatínek se navíc k chůvě chová jako ke služce. A takovým lidem já mám držet palce? Většina rolí ve filmu je obsazená naprosto nesympatickýma figurama, jejichž králem je slizskej soused- stalker, což měla být pravděpodobně kladná postava, leč nějak to nevyšlo. A kdyby si hlavní roli zahrál Miguel Ferrer, kterej se ve filmu objeví na pár vteřin, mohlo to být daleko lepší. Další hrozná věc je budování "atmosféry" pomocí tmy. A tak všichni furt chodí potmě nebo v polotmě, až to vypadá, že jsou to fanatičtí šetřílci a nehodlají zbytečně rozsvěcovat světla. Nikdy. Střihač nejspíš svoje nůžky někde prošustroval, a tak pracoval se sekyrou. Kolikrát jsem si při těch brutálních přechodech říkal "co to, kur*a, je?". A tak dále, furt něco. Pochválit se však musí pěkná výprava místa okolo "toho" stromu a slušný gore. Finále bylo pěkný. Jen je to bohužel celý natočený fakt hnusně a na půl plynu. ()

topi

Pár dobrých momentů by se našlo, jinak se jedná o takový průměrný horor o čarodějnici, která krade malé děti, aby sama mohla čerpat energii a život, který má skryt v obrovském stromě. Když se ocitne v ohrožení, hned má na pomoci smečku vlků, kteří nemilosrdně likvidují každého živáčka, jenž se snaží čarodějce překazit její plány. Od režiséra kultovního Exorcisty bych přeci jen čekal trochu víc. ()

honajz2

Jednotlivé scény fungují skvěle a ta závěrečná snad nejvíc, o tom žádná, ale jako celek to podle mě docela pokulhává. A to je vidět, že se Friedkin dost snažil, ale ta atmosféra mu v tom funguje jenom někdy a víc než zajímavého béčko z toho taky nevypadne, byť tam jsou náběhy na něco víc a přitom vím, že Friedkin na to víc rozhodně má. Propracovanější postavy i příběh by se určitě šikly, ale i přes to všechno to není špatné béčko, když už to v téhle kategorii budu hodnotit... 3* ()

Martin741

Chuva je natocena reziserom Williamom Friedkinom /Exorcista 1973/ a je bohuzial len dalsim z priemernych hororov, akych su stovky. Scenaristicky je film dost o nicom, akurat to krvave finale zabezpecilo filmu 57 % ()

dubinak

The Guardian je vážně docela příjemný, tajemný horor z devadesátých let, který se mi sice nevryl úplně pod kůži, ale dokázal ve mně probudit alespoň nepříjemné pocity. Musím také ocenit sympatické postavy, ale především velmi pochválit závěr. Byl totiž dost intenzivní, děsivý, krvavý a brutální. Vzdáleně mi dokonce něčím připomínal těch jediných dobrých dvacet minut z nového Evil Dead. Takže za tohle má určitě plusové body. ()

Koly

William Friedkin stvořil jeden z nejlepších horrorů historie. THE EXORCIST. Očekávání tedy byla veliká. No nakonec jsem spokojený, i když Friedkin při natáčení určitě v nejlepší formě nebyl. Poměrně dobrou zápletku sráží dolů až moc šedých míst a ani herecké výkony mě nijak zvlášť neoslnily. Zejména hlavní záporná postava Camilla v podání Jenny Seagrove je hodně slabá. Friedkin ale vsadil na gore efekty a musím říct, že se povedly na výbornou. Zejména masakr třech sígrů v lese patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost za poslední dobu v horrorech vidět. Leckdo by čekal od tvůrce filmového klenotu víc, ale mně to stačilo. Nemůžu říct, že bych THE GUARDIAN nějak vyloženě doporučoval, ale odrazovat nikoho taky nebudu. ()

kosta73

Když jsem dokončil komentář k tomuto filmu, tak jsem zjistil, že jsem napsal jinými slovy to samé co Koly. Takže se spokojím pouze se suchým konstatováním toho, že William Friedkin si Exorcistou nasadil laťku takřka nepřekonatelně vysoko. V porovnání s výše uvedeným filmem je Chůva " jen " zlehka nadprůměrným hororem. Tři a půl *. ()

hans500

Jak se tak dívám na Friedkinovu filmografii, zdá se že si dokáže dobře poradit s různými žánry, v žánru horroru nám to už předvedl slavným Vymítačem ďábla a "Chůva" samozřejmě není tak dobrý film, ovšem jde o celkem zajímavý příběh, Friedkin udržuje napětí a atmosféru a je tu i několik pamětihodných scén (no hlavně závěr se stromem a motorovkou - kdo viděl ví). ()

TO

Chůva je ochranný duch stromu, který v sobě ukrývá zlo, a čas od času mu přináší lidské oběti (podle náboženského řádu Druidů), a zrovna teď si vyhlídla pěknou rodinku. Zní to divně, ale je to tak, a je to velmi zajímavý a podařený horor. ()

Endyis

Dobré režijní vedení, vkusná hudba i kamera, konec nebyl úplně klišovitě zpracován, ovšem snímku ubírá málo propracovaný scénář a přeci jenom nějaké další přidané hodnoty chyběly. Souhlasím tak nějak s celkovým hodnocením... ()

Brain-D

80.tkový horor, který prostě baví. Původně měl režírovat Sam Raimi, ale myslím, že i tak to dopadlo obstojně a při závěrečné scéně jsem si vzpomněl na postavu Ashe z Evil dead. Ps: Pozor na chůvy a stromy v lese :D 70% ()

J.Lajner

Horor Chůva je sice slabým odrazem geniality, kterou v sedmdesátých letech William Friedkin disponoval, ale i tak jde o solidní, poněkud pozapomenutý film s velmi specifickou atmosférou. Maskovaní zabijáci, krvelačné zombie, prokletí duchové, či mimozemští zloději těl. Tohle všechno již hororový žánr přežvýkal nesčetněkrát, ale druidská tématika zůstává i dnes poněkud neprobádaným tématem.  Na počátku devadesátých let přišel William Friedkin se zajímavou směsicí hororu a fantasy, v níž na povrch vyvěrají děsivé i poněkud kýčovité scény. Ostatně, už samotná dějová linka dává na vědomí, že tentokrát se chtěl režisér především bavit. Zlá druidská nymfa svou pravou tvář skrývá pod falešnou fasádou milé chůvy, která se stará o maličké děti pracovně vytížených rodičů. Ve skutečnosti ale potřebuje krev nemluvňat k tomu, aby si doplňovala životní energii. Nymfa nosí kojence k obrovskému stromu, v němž je ukryta její duše a životní síla. Strom dítko pozře a zvrhlá chůva si prodlouží život. Ideální symbióza. Rodiče jednoho z dětí ale odhalí skutečnou pravdu. Nakrknutý tatík popadne motorovku a vydá si se stromem vyřídit své účty. Oživlé větve proti Husqvarně! Scénář je místy děravý jako ementál a postavy se chovají zvláštně, ale na druhé straně tu jsou dvě šťavnaté gore scény, mystikou nasáklá atmosféra, slušné praktické efekty a neotřelé téma. Jednoduché, přímočaré, celkem zábavné béčko od legendární režijní veličiny, která jej natočila v době, kdy už nikomu nemusela nic dokazovat. ()