Únos

Tobias Lindholm

Tobias Lindholm

Magnus Jønck

Thomas Heinesen

Dánský film, který mě opět potěšil, protože se tolik liší od jiných filmů s podobnou tématikou. Rozhodně jsem nečekala tak dokonalé zpracování, kde budu celou dobu napnutá a přitom se celé vyjednávání linulo v duchu, který mě téměř zaskočil. Zcela souhlasím s komentářem uživatele Marigold.(9.9.2013)

Chápu to jako obžalobu (finančního) systému, kdy manažeři klidně riskují životy druhých, jen aby ušetřili nějaký ten dolar, přestože nouzí rozhodně netrpí. Proto je dvakrát škoda, že dějová linka filmu nevibruje větším napětím. 60 - 70%(25.8.2013)

Dánský Kapringen je hodně jiný, než americký Kapitán Phillips. Zabývá se stejnou tématikou - únosem posádky lodi somálskými piráty, tentokrát ale hlavně z hlediska manažerů přepravní firmy, která za své námořníky má převzít odpovědnost (vyjednávat a zaplatit únoscům). Film je mnohem temnější a beznadějnější. Mnohem méně akce, o to víc psychologie a krutosti reálně vyplývající z okolností. Žádná vláda ani všemocní SEALsové, připravení o posádku se postarat. Domnívám se, že tohle je pravdivý příběh o somálských pirátech a osudech jejich obětí. Proto hodnotím maximem.(20.1.2014)

OK chyby alebo logické "nezrovnalosti" by sa našli, najmä v oblasti vyjednávania, skoro nulového pohľadu na emocionalitu rodín zadržiavaných a pod.... Ale to vlastne nie je podstatné, keďže Tobias Lindholm je skrátka scenáristické eso (v tomto prípade aj režisérske) a všetko je tak autentické, pútavé a vťahujúce, že divák "je vo filme" od jeho začiatku až po koniec. Výborný film potvrdzujúci, že Dáni sú v súčastnosti (minimálne pre mňa) európskou kinematografickou jednotkou..už sa teším s čím príde šialenec Trier:)(30.10.2013)

[48. MFF KV 2013](10.7.2013)