Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Liznic

Je dobře, že tento dokument vznikl a že se o tomto tématu více hovoří, ale to nic nemění na faktu, že tento dokument není dobrý... Představte si reportáž na toto téma na televizi nova a na čt1. Obě televize k tomuto témata přistupují lehce odlišně a filmový dokument právě připomíná slepenec takových televizních reportáží od obou televizí. Přirovnání k nově ani k čt nemyslím nijak zle! Jedna televize se zaměřuje spíše na radikálnější a šokující případy a druhá preferuje spíše dokumentární styl. V dokumentu dál vystupuje právník a psychiatrička. Jejich "postřehy" jsou sice věcné a zajímavé, ale zůstanou jen u postřehů a tezí. Navíc je všechno neustále opakováno a opakováno. Prostě bych čekal víc, čekal jsem, že dokument začne tak, kde ve skutečnosti skončil. ()

Blacks

Lidi dokáží být v honbě za penězi hrozný svině. Musim se přiznat, že jsem měl chvíli i slzu v oku, jak mi bylo aktérů líto. ()

Honzek

Druh tohoto dokumentu, měl přijít už dávno, ale ani teď, není pozdě se nad sebou zamyslet. Je sice pravda, že důchodci si dělají problémy v tomhle samy, ale přijde mi, že kolikrát nemají v té samotě, co zažívají, jinou možnost....Jedná se víceméně o dojemný snímek, plný pravdy, a slabší jedinci jej unesou jen těžce. Hejteři, zalezte do děr, vy ostatní, místo keců zkuste pomoci...Jednou budete staří i vy....Kvality zpracování, bych myslím neřešil, je to prostě typicky český dokument. Co se týče informativní části (záleží na člověku, co si kdo vezme), také nic moc, ale o tom všem tenhle kolotoč hnusu není. Je především o tom, se zamyslet, a uvědomit si, co se kolem děje, ač se to děje už delší dobu. ()

markuc

Hodne spatny dokument - krome zpracovaneho tematu (ktere je vyborne a kvituji, ze se autori pustili do tohoto "bahna") nenabizi nic. Je to filmarsky nekvalitni, jako by zpracovane tema tvurcum "zatemnilo" mozek a tak zapomeli na to, ze to predevsim ma byt filmovy dokument. Po lepsim sestrihani mohla vzniknout reportaz do nejakeho investigativniho poradu v TV, na filmovy dokument to ale opravdu nema. ()

Freefinger

Dobře, že tento dokument vznikl a ještě lépe, že byl krátce po promítání v kinech uveden také v České televizi, kde se na něj mohou podívat i samotní důchodci, kteří by si vstupenku či dévédéčko těžko pořídili. Škoda jen, že v titulcích nejsou kromě tvůrců uvedeni také prodejci se svými adresami, protože myslím, že by se našlo spoustu vnoučků, co by vzali pár kamarádů s basebalkami a letlampami a dojeli si 'nakoupit'... ()

Sfinkter

Název vystihuje charakter prodávajících, důchodci je ze strachu a nedostatku síly musí poslouchat jako malé děti. Ale jak zpívá Visací zámek - každý zboží má svýho kupce. ()

kinghome

Věděl jsem že je Česká republika v prdeli, ale že to je až tak vážný jsem netušil. Úžasný Český dokument o šmejdech, který by si zasloužili kulku do hlavy. Většinu času si řikám, že jsou důchodci na světě úplně na hovno a jen v naší republice zacláněj a serou se tam, kam nemaj, ale tady jsem je dokonce litoval. Tohle je vážně nechutnej hyenismus, co se tady děje. To jak se na takových akcích chovaj k lidem je hnusný. Furt jsem si řikal, že je to jen chyba těch důchodců, že tam jedou a že jsou úplně vypatlaný, když na tohle skočej, ale když jsem viděl Šmejdy, tak jsem zjistil, že bych na to kolikrát skočil i já. Upřímně, kdyby mi přišel do schránky lístek a na něm bylo "hromada řízečků a piva jen za 50 kč" a já zrovna neměl co dělat, tak vyjedu a už nezkoumám, že tam je někde mikro písmem napsaný, že tam bude nějaká přednáška. Dokument je skvěle natočenej a hlavně i postupem času graduje do větších a větších sviňáren. Jo bylo mi těch důchodců líto, hlavně tý babči na konci, když jí nevzali ani do autobusu, ale babka co si koupí dva vysavače za 15 000 kč a oni jí přestanou po měsíci fungovat a ona tam jede za tejden znova je pro mě naprostá kráva, co si tohle zaslouží. Říkali něco o závislosti, ale tohle je pro mě demence, né závislost. Když utratim dohromady 250 000 kč za něco co ani nefunguje a za tejden jedu znova na stejnou akci, tak jsem čůrák a né závislej člověk. 85% ()

LiborGondek

Velmi, velmi užitečný dokument! Doplním jen dvě věci. Ta první, být takovýmto prodejcem, tak hambou lezu kanálem. Ta druhá, povinně bych to pouštěl všem důchodcům, klidně i dvakrát denně, jinak se napálí zas a znova. Tvůrcům by měla být vděčná celá republika, protože až se vznikem Šmejdů se s tímto problémem začalo něco dělat. Děkujeme ()

Mrkvič

Až na pár výjimek takřka žádná informativní hodnota. Chvílema je to i nudné. Prodejce samozřejmě zavázat do pytle a hodit do Vltavy, ale takhle si kvalitní dokument nepředstavuju. ()

noriaki

Téma za pět hvězd, forma tak na dvě. Na druhou stranu, tenhle dokument byl potřeba jako sůl, takže bych mu klidně odpustil, i kdyby vypadal jako trapné instruktážní video. ()

PierrevanH

Jo, hodně důchodců nemá moc pod čepicí, ale to rozhodně není důvod pro to, dělam s nimi to, co dělají firmy v tomhle dokumentu. Je mi z nich na blití, kvůli takovýmhle lidem je svět horším místem. ()

rudeboy

Ako komentár použijem citát z jedného Tarantinovho filmu: "Já bych to rovnou zabíjel. Žádnej soud, žádná porota, rovnou na popravu." :) ()

pytlik...

Hm... režisérčino zpracování tématiky bylo stejné šméčko jako ten sortiment nabízený na předváděčkách, to mě silně vadilo. A co se týče obsahu, samozřejmě, prvotně je vina na straně prodávajícího, že používá takovéhle metody. Lituji důchodce, co se jednou napálili a podruhé už nejdou...ale nějak nedokážu cítit lítost k lidem, co opakovaně lezou na podobné akce, i když na nich zažili špatnou zkušenost. Třeba ta babča ve fialovém svetru, ta byla na ránu mezi oči, mi stoupl tlak na 200, jen se objevila na obrazovce. Má byt plný podobných věcí a stejně si nedá pokoj... "já jsem jim to podepsala--a co je ve smlouvě?--to nevím, nemám brejle, já si to přečtu až v autobuse--proč jste to koupila?--oni říkali, že jinak nedostanu dárek--a kolik zaplatíte?---říkali 1500, ale stáhla jsem to na 840 Kč----no jo, ale ve smlouvě máte napsáno 35000! Nebo ten přítel téhle babči, to byl taky pěkný nepoučitelný klouzek. Místo aby si někam udělali výlet sami, tahá ji znova na další akci. Jinak, z psychologického hlediska mi nepřišlo, že by ti prodejci byli nějací přesvědčiví. Každý normální člověk prohlídne během pár sekund tu jejich rádobymanipulaci. Proto mi přišly srandovní a hlavně zbytečné výklady onoho psychologa-odborníka. Samozřejmě něco jiného je, když se při prodeji sníží k násilí, to podlehne asi každý, ale to už ale nelze označit za manipulaci že. No a Vaněk, ten tomu nasadil korunu, to je taky vodborník a hlavně fyzik minimálně za 35000... Prej že led stačí dát na rovný hladký povrch a rychle taje. Esli vono to spíš nesouvisí s teplotou, pane kulinářský šéfe institutu, než s hladkostí. PS: Mimochodem, třeba ti prodejci takoví šmejdi nejsou... protože jestli nabízeli vzácný čtyřvrstvý hrnec, v němž se cokoli samo ohřeje za pouhopouhých 25 tis. Kč či kolik, tak to naopak byli maximální dobrodinci. Vždyť perpetuum mobile by taky nikdo neprodával za korunu, a to je tenhle vynález ještě snad lepší! ()

Pavlínka9

Tento dokument o tom, jak to u nás skutečně chodí, nemusí mít žádné extra kvality, ale nejdůležitější je to, co předá dál... Že jsem byla od začátku až do konce neskutečně nasraná a nejradši bych se dané tvorby dokumentu i účastnila, byl výrazný signál toho, že to na mě udělalo veliký dojem. Ale také toho, že tyhle "firmy" vědí jak získat svoje, ale na druhou stranu, každý člověk má svou možnost volby.... Tleskám slečně Dymákové za celý dokument a hlavně za jeho závěr, jelikož její rozhovor s Maruškou na konci byl úžasný :) ()

Duoscop

Staří lidé jsou jako malé děti. A právě toho tady šmejdi využívají. Svou obětˇ nejdřív oblbnou rádoby chytrýma hláškama, aby ho obratem donutili podepsat pod tlakem smlouvu. Tohle bych povinně pouštěl všem důchodcům, protože nebýt jich, tak žádní šmejdi nejsou. ()

GrooveJump

Existence tohoto dokumentu má bezesporu velký vliv na ochranu spotřebitele a případnou prevenci vzniku podobných "oser eseróček", nicméně filmařsky double odpad. To co padalo z úst Vetchýho a právníka specialisty je prostě prachprostá citově vidírající odrhovačka. Ten soubor "Senila Cupu" je jako bez viny? Spíše bych se pídil po tom po hloubkovém podnětu, proč tihle sráči dávaj prachy do ruliček. Výše uvedené metody, jako oběd zadax a následný nátlak, ponižování a agrese, je jen výstup a špička ledovce mnohem důležitější prapodstaty, která vychází z ekonomické transformace dob nedávných, ale především nečinností, zevláctvím a konzumem nás všech. Za to si můžeme my všichni, a hlavně ti, kteří při této snůžce dokumentárních tvrzení vidí stoprocentní vinu v těchle parafrenických Hajzlů. "Senilové" jsou jen ten nejslabší článek..... ()

PF 2014

PF 2014