Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Krasus

Respekt za odvahu a vydřenou práci Silvie Dymákové. Ovšem jako dokument tento film neobstojí. Zajímavá sociální sonda, která ale málo tlačí na pilu a tím jí chybí poutavější forma a věcnější poselství. ()

Lottr

Především bych to nepovažoval tak úplně za dokument, protože tady je prostě ukázaná jen jedna stránka věci. Autoři janě stojí na straně důchodců a cpou do diváka svůj názor, podobně jak to třeba dělá zpravodajství TV Nova. Proč tam teda ti lidé neustále a dokola jezdí, když jim tam všichni tak strašně ubližují? Jako ta ženská, co říkala, že na tyhle akce jezdí už od roku 2000. Tak vlastně jezdí 13 let někam, kde se jí to nelíbí a někdo jí tam šikanuje? A proč teda? A že jsou na tom závislí? Tak proč někdo nenatočí krásný a dojemný dokument o chudácích alkoholicích, chronických sázkařích, gamblerech a tak dál, kteří za to vlastně nemůžou, protože nechtějí být přece sami! A v hospodě, nebo u matu vždycky najdou pár kamarádů se stejným zájmem. Já to vidím tak, že se senioři v dokumentu prostě ženou za žvancem za 40 korun, ať něco ušetří...A to, že obchodník či prodejce v tom prostě umí chodit a ví jak na to, je prostě jeho plus a umí využít svého potenciálu. A každý dobrý a úspěšný prodejce prostě tuhle vlastnost má, ať prodává auta, domy, nebo kokotiny na výletech. Ale ať jen nekritizuju, jasně, podvody tam jsou, bordel se záručáky, nechutně předražené a nekvalitní zboží a podobně. Ale kde tohle není, a je to jen moje blbost, pokud si prostě takové zboží koupím. Za zpracování filmu, snahu o dobrý skutek a použitou hudbu dávám 2*. Protože za téma a názory autorů dávám ostatní * dolů. ()

tommy187

Milý vospolok kritický k tomuto dokumentu. Čo ste od tohto filmu čakali? Hororovú drámu, romantickú komédiu? Je to predsa dokument, v ňom nemôže byť zápletka, ani dramatický dej. To už máte naozaj tak obrovský averz proti snímkom z vašej rodnej krajiny? Podľa môjho názoru sa jednalo o naozaj veľmi prepracovaný, a kvalitný film z prirodzeného prostredia, ktorý ľuďom otvoril oči a tým pádom si splnil svoj cieľ "TENTO KOMENTÁR JE VENOVANÝ VŠETKÝM, KTORÝ ŠMEJDOV OHODNOTILI ODPADOM," ()

jefff

Zajímavý dokument na který jsem se původně koukat vůbec nechtěl, abych nemusel to svinstvo vidět. Za podívání to stojí, je to smutné čeho jsou lidi pro peníze schopni. Ale zároveň je to i představení lidské hlouposti... ()

Dromed

Jsou to opravdu šmejdi. O morálce se zde ani nedá bavit, ale přece jen nějaká lidskost by měla být v každém. Na druhou stranu za blbost se platí. Ti lidé jsou ne jen dospělí ale jsou přece vybavení moudrostí stáří. Pokud nejsou schopní se sami rozhodovat a měli by být před tím chráněni, tak by se jim mělo zrušit volební právo a ochránit tak demokracii. Stejné fígle používají i politické strany. A pak to tu v této kmotrozemi tak vypadá. ()

Rousse

Ano, místy docela velký doják a hra na city (u dokumentu až zbytečný), ale přesto všechno se člověk divil víc a víc, až nakonec nevycházel z údivu! ()

Firebug

Je super, že Šmejdi rozpoutali diskuzi, která bude mít zřejmě dohru i u Evropského soudu, ale forma dokumentu je dost nešťastná. Jaksi tomu schází ucelenější a uhlazenější koncept, aby to nepůsobilo jako naučná videa, co nám pouštěli v první třídě, abychom nepřebíhali ulici před autobusem, protože by nás mohlo porazit auto. Ovšem s tím rozdílem, že tohle je určeno pro důchodce a právě jako jakési memento pro seniory film funguje nejvíce. Nevím, jestli si někdo jiný z filmu odnese "něco víc". Mám ale po skončení docela chuť, poupravit vizáž nějakého toho "prodejce, co to s námi myslí dobře" rezavým páčidlem. Pokud o nějakém víte, tak mi napište… PS: Borci (zpravidla odění do značkových hadrů z druhého konce světa a píšící "své bystré příspěvky" na tabletu osmnácté generace), kteří vidí příčinu toho všeho v ďábelském kapitalismu, jako vyústění demokracie, jsou vážně k smíchu. Ať už je vaše ideologie jakákoliv, vždycky se najde kurva, která ji zneužije pro svůj prospěch. Koneckonců – je to o lidech :-) ()

Sdoom

Dokument zajímavý, nicméně Amerika zde objevena nebyla. Moje babička byla na zájezdu x-krát a nikdy si nic nekoupila. Chápu všechny ty aspekty a že některé společnosti se evidentně chovají jako dobytek, nicméně zde mi přijde lítost nad důchodci trošku přehnaná.Je totiž evidentní, že spousta z nich si za to může vlastní blbostí. Pro rozpoutání diskuse o pokoutných prodejcích čehokoli ale určitě velký přínos. (HD) ()

MurielRezek

Byť jsem byla varována, byla jsem dokumentem přímo šokována. Velmi eufemisticky řečeno: Šmejdi jsou persony ve všech ohledech odpudivé...Hochštaplerství, žvanivé polobožství, sociální idiocie. Je mi blivo, úzko i smutno zároveň. Smutno i z těch koupěchtivých...Kontrolní mechanismy státu totálně selhaly. Na každou sv..i, na každého šmejda se snad voda vaří?!? Paní režisérce děkuji za osvětu. ()

BMAJTZ

Šmějdi jsou českým dokumentem, který se chce podobat těm americkým. Vcelku se mu to docela daří, bohužel jak po té dobré stránce tak i po té špatné. Pokud bych se měl na ten dokument podívat kriticky po obsahové stránce pak nejspíše souhlasím naprosto se vším co bylo řečeno. Jasně tihle podvodníci jsou skutečné hyeny které se zastrašováním, lhaním a psychickým nátlakem snaží z lid vytáhnout peníze. Smutné na tom je to, že je třeba se na to podívat kriticky a v mnoha případech si za to ti lidé mohli prakticky sami. Viz jedna z aktérek dokumentu, která se zapřisáhla že už nikdy nepojede a pár týdnů poté si koupila další nesmysl. Některým lidem jednoznačně chybí zdravý úsudek, a přestože je mi těch lidí líto mnohdy si za to mohou skutečně sami. Samozřejmě stále ale platí, že podobné praktiky naprosto odsuzuji. Mno a pohled tvůrců je z této strany naprosto jednoznačně zaměřený nenahlíží na problematiku z jiných úhlů a prezentují vlastně pouze své názory. Z filmově dokumentárního hlediska je dle mého cesta kterou se vydali správná ale nedotažená. ()

insurgentes odpad!

Být blbý je naprosto přirozené a lidské (a asi se shodneme na tom, že by to nemělo být legislativně regulováno), a stejně tak přirozené a lidské je bohužel i to, když toho nějaké hovado bezskrupulózně využije. Mně osobně přijde nesnadné jednoduše a s jistotou rozhodnout, co z toho je větší zlo a co je tím pádem "víc na vině". Jen je mi jasné, že to druhé je sekundární proces, umožněný existencí toho prvního. Takže jakýkoli pokus o regulaci bude vždy jen snahou řešit následky, a nikoliv příčiny. Kde je teda skutečná příčina? Je v tom, že někteří důchodci žijí vyprázdněný život (dříve chodili aspoň třeba do kostela) a potom taky to, že mají potíž se sebevědomím a sebeúctou, že jsou v hloubi duše přesvědčeni, že za nic nestojí (když opakovaně vyhledávají potvrzení toho, že za něco stojí, jen když si něco koupí). Podle mě pro řadu z nich může být návštěva takovéhle akce sice hořkým a bolestným, ale přece jen impulzem k tomu, začít hledat lepší vztah sama k sobě. A ne "podivným způsobem demokracie", jak se mě paní Dymáková snažila v úvodu tohoto pamfletu přesvědčit. Když to shrnu jinak: tento "dokument" je přesným odrazem tendenčnosti doby: na něco ukázat, říct, tak tohle je to strašné zlo, co stále všichni hledáme, vytáhnout do svaté války proti tomu (horováním za legislativu a podobné píčoviny), a přitom skutečný problém je někde úplně jinde. Taková snaha může vyústit jen do dalšího utahování šroubů ve jménu šťastné budoucnosti, a proto s tím Dymáková může jít pěkně do prdele. ()

Kejdlo

O kvality nejde, ty jsou díky povaze dokumentů téměř nedosažitelné, nicméně by i tak měl Šmejdy každý vidět. 8/10 ()

Arkanoid

Zbytočne dlhá stopáž, dalo by sa to skrátiť aj na polhodinu a výsledok by bol rovnaký. Myslenie obete dôchodcom veľmi nepomáha, vybraní vo filme opakovane vyhľadávajú tieto situácie. Hodnotný dokument, čo by sa mal pripomínať. ()

xaver

Praktiky těchto agentůr jsou každopádně odosuzení hodné. Nicméně kdo je živí? Obyčejný český člověk, kterému pořád nedochází, že mu nikdo nic nedá zadarmo. Pokud se někdo zúčastní výletu "zadarmo" s obědem "zadarmo", tak ať se potom nediví. Pokud na tyto "výlety" "zadarmo"nepojede, tak tyto firmy zkrachují!!! Je teda jenom na nás, jak se zachováme. Buď se necháme bezopstyšně okrádat, nebo pošleme tyto nazdárky tam, kam patří. Na smětiště. Ale skrývat se za brečení, že jsme byli oklamán? Za to si může každý sám!!! ()

Lukoboss

Tohle se ani nedá hodnotit jako film nebo dokument, spíš je důležitý, co nám to chce sdělit. Ovšem je potřeba se na to dívat ve 3 rovinách, který tam jsou patrný: 1. majitelé firem, prodejci a všechny tyhle akce jsou jedno velký svinstvo, který by se mělo trestat, 2. evidentně u nás není zájem přijít s nějakým zákonem nebo opatřením, kterej by tohle postihoval (směšný pokuty pro firmy, který jsou tam v jedné části ukázaný, na tom nic nezmění - prodejcům stačí prodat 2 deky nebo 2 hrnce a mají to zpátky), 3. (a to je asi ta nejmíň oblíbená, nicméně neméně důležitá věc) částečně je to chyba samotných důchodců, že tam jezdí atd. - tady se asi jedná o pozůstatek dob minulých, kdy bylo všeho málo a stáli se na to fronty, no a najednou vám někdo řekne, že za 49,- Kč pojedete na výlet s obědem a ještě dostanete salámy a já nevím co ještě. Nakonec se z toho stává závislot, normální gambling, kdy tam ty lidi prostě musí (!) jet, protože tomu neodolají, i když si říkají "né, tentokrát to bylo naposledy!", viz paní Dana. Je dobře, že takovej film vznikl, musíme doufat, že se bude konečně něco dít. Každopádně důležitý poselství všem je, jak to psali na konci dokumentu, "Nejezdit!". Když tam nebude nikdo jezdit, nebudou mít tyhle firmy co a hlavně z čeho pořádat. ()

Testament

Praktiky, jakých "šmejdi" používají na důchodce. Ty amatérské záběry přímo z terénu jsou v hrozné kvalitě, ale celý dokument je tak svižně natočen a je tvrdým obrazem nekalých praktik, že jsem nad touto vadou na kráse ochotný přimhouřit oči. Hyenismus v nejryzejším slova smyslu. Současně ale, když už se jednou napálím a jsem donucený koupit sadu hrnců za 35 000, tak přece nejedu na další předváděčku znova. A že jsou zde případi, co mají evidentně masochistické choutky a chtějí svým přístupem přijít i o střechu nad hlavou je věc jiná...Doporučuji pouštět všem lidem, co jsou v důchodu - některým pro jistotu i víckrát denně... ()

PF 2014

PF 2014