Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

halogenka

Co si budem - lepší téma si slečna dokumentaristka vybrat nemohla. Ovšem to nestačí. Celý dokument působí spíchnutý horkou jehlou, nekoncepčně, je nevygradovaný, mnoho věcí se opakuje, zbytečně moc tlačí na emoce, používá klišé (Vltava). Nepřináší ani žádný nový pohled nebo informace, které člověk už díky mocnému promu a milionech článků v médiích má. Škoda. ()

Dont

Tak trochu dokument o tom, jak se lidé dokážou chovat hůře než hyeny, ale také o tom, kde končí zdravý rozum a začíná nesvéprávnost. Všechno je to nehorázné svinstvo, jenže ty lidi nikdo nenutí, aby tam jezdili. Za blbost se holt platí. Ten řidič tomu fakt nasadil korunu, že prý je to zajímavý zážitek, zajímavá zkušenost… No, tak tedy nevím. Asi jak pro koho… Jinak dvě hvězdičky jsem nedal proto, že bych sympatizoval s těmi vyděrači (to proboha vůbec, ti by si zasloužili strávit pár dlouhých let za mřížemi), ale proto, že Šmejdi jsou naprosto nekoncepční a špatně natočený dokumentární film. To, že téma je všeobecně společensky živé a každý soucítí s obětmi těchhle tzv. "prodejců", ještě neznamená, že když o tom natočím film, bude to film dobrý. Nejsem žádný cynik, ale tak cílený ždímání emocí na mě tedy nezabíralo. Záběry skryté kamery byly zoufale nekvalitní. A nepřišlo mi jako ideální řešení vybrat do dokumentu zrovna pana Jardu, kterému jsem kvůli horší artikulaci rozuměl asi každé třetí slovo. Zvlášť když podobně zneužívaných důchodců jsou tisíce. Nápad dobrý, realizace kulhá. Na obě nohy. ()

Aleee89

Šmejdy jsem chtěla vidět dlouho a vnímám je především jako velice záslužný počin a jednu z prvních vlaštovek, díky které se o problému začíná mluvit a díky které se snad bude i něco dalšího dít. Kdybych hodnotila čistě pocitově, bude hodnocení vyšší, ale jelikož chci zůstat nohama na zemi a vnímat dílo také jako film, vnímat jej trochu objektivněji, vidím to takto. Určitě mělo smysl to natočit a chválím tvůrce, že do toho šli, avšak stále z toho cítím takovou polovičatost, trochu televiznosti... Prostě z filmařského hlediska to šlo jistě udělat lépe. ()

L_O_U_S

Dokument po obsahové stránce trpí neduhem opakování se, mohlo být zapojeno více odborníků a raději v přirozenějším prostředí ("mluvící hlavy", jak to tady někdo nazval, nejsou zrovna optimálním řešením) a autor titulků by se měl za všechny ty horizontální dvojtečky smažit v pekle (tak si hergot vyberu - buďto jedna tečka, nebo tři). Síla Šmejdů nicméně spočívá ve vynášení hnusu na světlo dne, a to se jim daří vcelku dobře. Jen je škoda, že někdo musel natočit takový dokument, aby se věci začaly aspoň trochu hýbat. (840., 1. X. 2013) ()

kajas

Jeden z nejdůležitějších dokumentů posledních let, který skutečně něco málo v naší zemi změnil. A co zítra dělá vaše babička? ()

kapsomut

Ten konec jak tam ta paní brečela a S. Dymáková ji uklidňovala jsem musel docela rozdejchávat. A ten telefonát od tý pracovnice ČOIky na tu záchranku jak měl ten pán infarkt byl taky drsnej. hodně jsem se na to těšil a určitě mě to nezklamalo. 90% ()

Petroff

Jedna, jediná webkamera kdekoli v sále, a mohli jsme koukat na normální video záběry, ne na rozmazaný, rozcukaný pohledy kamsi na zeď... Téma několikanásobně vítězí nad obsahem. A tito dúchodci, kteří neváhají rozhazovat svoje těžce naškudlený statisíce za očividný šunt, mají volební právo a spolurozhodují o tom, kdo bude řídit tuhle zemi - co třeba popřemýšlet nad tím takhle? Zdaleka nejvtipnější jsou okamžiky, kdy důchodkyně ze skříně loví třeba 4 stejný výrobky, pořízený v duchu hesla: "No nekup to, když to je tak levný!" - - - A teď si tady, prosím, představte "sarkastickou cedulku", ok?! ()

d-fens

Film som videl (samozrejme) už dávnejšie, to iba dnes som si všimol, že pri ňom nemám hodnotenie. Netrúfam si odborne hodnotiť filmárske kvality, áno, zdalo sa mi to natočené takým insitným, amatérskym spôsobom. To však nie je pri tomto filme úplne podstatné. Podstatné je, do akej témy triafa. Samozrejme, všetci sme vedeli už niekoľko rokov (alebo aj desaťročí?) že niečo také sa deje, že dôchodcovia chodia na všelijaké zájazdy a prezentácie. Ale úprimne, vedel rovnako každý, že sa to tam deje takýmto totálne neľudským spôsobom? Ja nie. (Napr. moja stará mama tiež na takéto akcie chodila, ale vždy len kvôli tomu zadarmo zájazdu a strave, nikdy nič nekúpila - asi preto už nechodí:) Čiže v tomto prípade je forma pre mňa úplne vedľajšia, ďakujem autorke za angažovaný film o zdánlivo banálnom probléme, ktorý sa však reálne dokáže premietnuť do reality všedného dňa mnohých dôchodcov a stať sa im nočnou morou alebo závislosťou (podľa mňa, ak sa niekto cíti byť podvedený, a napriek tomu ide na ďalšiu podobnú akciu, je to znak možnej závislosti - snaha "skúsiť to znovu", risknúť to, byť v kolektíve s podobne "postihnutými"...). A nehrajme sa na žiadnych chytrákov. Po 70-tke nám už hlavy sotva budú fungovať tak ako dnes, kedy iba krútime neveriacky, prečo to tí dôchodcovia podpísali, prečo tam išli, načo to kupovali? Po 70-tke, kedy naše deti (dieťa) sa o nás bude zaujímať nanajvýš tak okolo Vianoc a určite okolo spisovania dedičstva, možno budeme radi aj za ten skromný lístoček v schránke, kde nám ponúknu zadarmo jedlo, spoločnosť seberovných, výlet a možnosť niečo "lacno kúpiť". Neodsudzujeme dôchodcov za ich prílišnú dôveru a nedostatok prezieravosti, rovnako ako neodsudzujme tento dôležitý film kvôli jeho forme. Okrem toho, myslím že to všespoločenské "pozdvižení" (a to aj na Slovensku) po uvedení tohto dokumentu na plátna kín alebo do TV jasne hovorí, že autorka si vybrala tému nanajvýš aktuálnu a najmä silno rezonujúcu. Tak isto pojem "šmejdi" po tomto filme rozhodne nadobudol aj ďalší rozmer, než ten, ktorý mu dovtedy patril v Slovníku českého jazyka. Amatérsky-neamatérsky, ak dokumet s takýmto zdanlivo nezaujímavým, "marginálnym" problémom vyvolá také odozvy ako vyvolal, je to bez ohľadu na formu znak jeho výnimočnosti. ()

Fíla

Parádní dokumentová vložka. Je až neuvěřitelné, kam až jsou lidé schopni zajít. Krutá realita pro většinu důchodců. Na druhou stranu, vždyť oni si to dělají z větší části sami. Je přeci jasné, že na téhle dohodě, neboli svinském obchodu vydělat jakýmkoliv způsobem nelze. Tohle je prostě droga, droga pro starší občany. Divil jsem se, jak jsou schopni ponižovat a urážet. Dělají to opravdu z velké části jen pro pobavení. Tenhle dokument mimochodem pochází z mého bydliště, kterým je Hradec Králové a jeho okolí. Je potřeba opravdu netolerovat taková chování a už vůbec takové nabídky. Postavit se jim, a jednoduše říct, ne! ()

easaque

na tomto dokumentu jsem nenašel nic vyjímečného kromě námětu, o kterém se dříve moc nemluvilo. My diváci však s tím problémem nic neprovedem a musí to řešit politici. A důchodci dají raděj přednost reklamnímu večírku, než aby se šli poučit do kina … stejně tohle téma patří spíš do reportérských pořadů v televizi a ne do kina. Takže hlavně za snahu se v tom šťourat a upoutat pozornost dávám dvě hvězdičky. Ale co mi hlavně nepříšlo profesionální bylo to, že nebyl moc vyvážený a v určitých momentech se snaži působit hodně emočně. [ PŘÍBĚH: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Kosmik

Film, který dokáže vyvolat maximální emoce. Jeho hodnota je i ve společenské úrovni, že opravdu dokázal "pohnout ledy". A to nejen u nás. ()

berusche

Říkat řečené je nuda, ale já musím. Je samozřejmě velice záslužné, že někdo téma otevřel, stejně tak si cením toho, že se autorka snažila ukázat jak to v tomhle byznyse chodí a zcela bez skrupulí. Nicméně, jako dokument je to spíš podprůměrné. Záběry na zbídačené tváře, vypravěč a skrytá kamera mě prostě nepřesvědčili. ()

ilemas

Děkuji paní Dymákové za tenhle odvážný a chválihodný dokument, který by se měl seniorům stále pouštět dokola. Jen mě mrzí, že se do vzniku dokumentu s tím nic nedělalo. Jedinná obrana je NEJEZDIT, ale můžete to opakovat stále dokola, stejně pojedou. Můj názor je ten, že nejedou ani tak kvůli nákupům, ale že se cítí osamoceni a jsou rádi, že se levně dostanou na nějaký výlet, který se nekoná, tak to zkusí znovu, co když to příště vyjde. Není chyba také v nás, že se jim málo věnujeme a o své přestárlé rodiče se málo staráme? ()

Valsadora

Za***ní šmejdi... slušný dokument, který v člověku probudí emoce. Nejezdit! Pusťte tento film některému z účastníků takových zájezdů. Stejně pojede znovu. Přece nikde jinde nedostane hrnec se čtyřvrstvým dnem, který dokaže jen tak rozmrazit mraženou potravinu, s úžasnou slevou 10-ti tisíc... ()

HelloNiky

Nevím jak to ohodnotit můžu napsat, že se mi to "líbilo"?... Zpracování dokumentu, nebylo sice nic extra, ale rozhodně ve mě něco zanechalo.. Chvílema sem měla chuť je všechny pozabíjet, a chvílema sem myslela, že si pobrečím nad osudy těch důchodců... Nechápu, jak někdo může takovouhle práci dělat, jsou to obyčejný svině bez špetky morálky. Aspoň, že se díky tomuto dokumentu u nás konečně začně něco dít.. ()

M.i.k.e

výborný dokument evokující vzpomínky na ty nejlepší dokumenty z dílny Heleny Třeštíkové.Pár much by se sice našlo (např.opřt skoro celý film o jasně závislou paní Danu),ale vzhledem k tématu rád odpustím...80% ()

Aljak

Dosť drsná realita v plnej autenticite. Tí predajcovia však presne vedia akú taktiku zvoliť, na čo sa zamerať a hlavne vybrať si cieľovú skupinu dôchodcov. Veď ktorého osamelého človeka by nepotešila pozvánka na akciu, kde na priloženom letáku je obrovskými písmenami Akcia, Darček a Zadarmo? Tieto čarovné slová pôsobia na ľudí bohužiaľ silnou mocou, a potom to končí presne tak ako v tomto dokumente. Svojim námetom to bol vynikajúci investigatívny dokument, bohužiaľ spracovanie o čosi slabšie - najmä nízka kvalita zvuku a kamery (aj keď to je spôsobené najmä tým, že pôvodne to nebolo na účely filmového dokumentu). Ako zamedziť tomu, aby sa takéto podvody nediali? Jediné riešenie je IGNOROVAŤ! Bohužiaľ, keď tak sledujem články a aktuality, mnohým dôchodcom zrejme niet rady ani pomoci. Na akcie chodia veselo aj naďalej s argumentom, že po zhliadnutí dokumentu už vedia ako sa brániť - ale to im aj tak často nepomôže... ()

rakovnik

Výstižný je název filmu, zahrnující jak "prodejce", tak jejich zboží. Dokument by se ale mohl klidně jmenovat "Šmejdi a blbci", neboť chyba byla na obou stranách. Metody šmejdů mě neskutečně nadzvedaly, nedivím se ale, proč tito ... nepouštějí na své akce mladé lidi, především muže, neboť je to opravdu od nich velká "odvaha", dovolovat si viděné na důchodce. Na druhou stanu nechápu lidi, kteří podle filmu nechtějí být sami, tak navštěvují opakovaně tyto traumatizující násilnické akce. Co takhle vzít za 30 000 kamarádku na 14 dní do lázní či podobně? Mrzí mě zakončení filmu, kde chybí více optimismu, takže spíše evokuje neschopnost státu (rozuměj ČOI a PČR) zamezit takovýmto praktikám, když lidi nedokáží už sami za sebe odpovídat. ()

PF 2014

PF 2014