Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

hanagi

Filmařsky žádná sláva, ale tématem neobyčejně silné. Možná ty šmejdy, a to i díky tomuto počinu, legislativa zahnala trochu do kouta, ale jsou tady pořád. A jejich praktiky - lži, zastrašování a šikana slabších jedinců, se začínají objevovat i jinde... ()

venalce

Dokument, ze kterého psychologům vstávají vlasy hrůzou na hlavě a slušným lidem se dělá nevolno. Manipulace ve své nejodpornější podobě. Nejhorší je, že se nejedná o fikci, ale o každodenní realitu našich důchodců. Je něco zkaženého ve státě českém. ()

Narya89

Tento dokument podle mě zobrazuje důsledek kapitalistických hodnot v té nejryzejší podobě. Dehumanizované amorální chování k těm nejslabším za účelem zisku může být pro některé lidi pouze nutným zdrojem obživy, prací jako každá jiná. Přece každý musíme pracovat, tak si nemůžeme vybírat. Vidíme jen to, co chceme vidět, ale zbytek zodpovědnosti už nese někdo jiný. Zavíráme oči před ošklivou skutečností. Využíváme neznalosti, naivity a touhy seniorů po společnosti, rozptýlení z jejich jednotvárných životů a v neposlední řadě i po ušetření nějaké té koruny. Přece poptávka určuje nabídku a když si starší dáma chce koupit hrnec za 30 tisíc, protože přece vyhrála obrovskou slevu, proč jí to rozmlouvat? Nejde jen o to, že jsou tyto prakticky na hranici zákona, protože vydávají zboží za něco co není. Co podle mě sděluje tento dokument, za jehož natočení jsem velice vděčná, protože může otevřít oči mnoha dalším potenciálně napadeným, je to, že prodej na předváděcích (prodejních) akcích není svobodnou volbou, ale brutálním manipulativním nátlakem na psychiku starých lidí skrze nejrůznější mocenské a psychologické mechanismy, jako je třeba pozice autority, reciprocita daru, vděčnost z výhry, zdání exkluzivity, falešné odkazy na známé firmy a lidi, zastrašování, metoda cukru a biče, která rozloží psychiku účastníků, atd. Zkrátka prodej za takovýchto podmínek nemůže být považován za platný a především je naprosto nemorální. Podle mého názoru by se takovéto akce měly zakázat, protože pokud jsou z nich vyloučeny jakékoliv jiné věkové skupiny, protože ty už toho moc ví, tak je nutně něco hodně špatně. ()

Master19

Odvážný počin s dlouhodobým přesahem. Doufejme, že pozitivním. Jediná škoda je, že režisérka nemá postavu Michela Moora a nemůže si dovolit nakráčet za některým šmejdem k osobní konfrontaci, která posouvá takovéto dokumenty na nejvyšší level. Přes pochopitelně nevalnou kvalitu záznamu velmi povedené. ()

Mishqo

Hnus, degradácia, absencia ľudskej dôstojnosti, nehoráznosť. Toto už malo byť dávno zatrhnuté. Chráňte svojich starých rodičov i svojich rodičov keď zostarnú. Toto si nikto nezaslúži. Treba vidieť. Hajzli chrapúnski. ()

philip.j.fry

Včera to dávali na jedničce,tak jsem si to sjel a musím napsat komentář.Jako jo,Dymáková umí a poměrně jí to jde,a ani ten hlas Vetchého nezůstává příliš pozadu,ale dokumentu strašlivě škodí tři věci.Tak za prvé:srdcedrásající pohled na smutné tváře babiček a dědečků,kteří vyděšeně mrkají a do toho hraje Smetanova Vltava.Za druhé:Hudba.Smetana asi není úplně nejštastnější volbou do dokumentu o předváděčkách.A za třetí Mediální masáž Blesku,kdy ze sebe ve spojitosti s tímhle filmem udělal ochránce utlačovaných a slabých důchodců.Jeho kampaň Blesk proti Šmejdům není nic než snaha přiživit se na tomhle tématu a udělat ze sebe superhrdinu fungl spravedlivého. ()

Autogram

Videl som len ukážky na ČT1, ale bolo ich dosť na to, aby som si vedel urobiť obraz, o čo ide v dokumente. Hodnotím hlavne to, že takýto dokument vznikol, odvahu autorky ísť do takejto konfrontácie a bolo vidno, že niekedy ide aj o zdravie a nielen psychické. Takýto dokument by sa mal povinné púšťať dôchodcom a nielen im, aj mladším generáciám, len neviem vymyslieť kedy a kde, aby to všetci videli. Verejnoprávne televízie by sa mohli spamätať a niečo vymyslieť v štýle protidrogových kampaní a tento dokument podeliť na 10-minútové časti a zaradiť vždy vtedy, keď je predpoklad, že pozerajú ľahko manipulovateľné masy. (15.4.2013) –– Tak sa verejnoprávne televízie spamätali a STV aj ČT dokument zaradili v prijateľnom večernom čase, snáď si dôchodcovia odpustili niektorý obľúbený seriál, aby si nemuseli hovoriť ako pani z filmu: Kto je blbej, ať platí. Napriek niektorým nedostatkom filmu, ako prehnaného hrania na city miesto faktov, dokument považujem za výnimočný počin, ktorý zatiaľ nemá obdobu. (1.10.2013) ()

Koryntos

Viděno s mýma důchodcema ( rodiče) v jednom malém kině na Vysočině. Milí důchodci měli promítání zdarma, jako osvětu. Na začátek musím podotknout, že má matka sjebla okamžitě u vstupu pokladní, která se mě jakou jedinou platící návštěvnici pokoušela nenápadně obrat o 10kč jako nevědomou diškréci. Takže důchodci se uměj ozvat pokud jde o prachy, holt někdy jim to bohužel déle trvá. Zatím co u mě dokument zabodoval, překvapivě důchodcům v sále moc neimponoval a po skončení se začali trumfovat v tom, kdo z nich zažil ještě horší chování a podle bulvárního Plesku, kontrolovat, které ze šmejdů znají osobně a v závěru se domlouvali na tom, na jakou akci pojedou příště. Podle mě tomu nepřispěli moc vybraní účastníci dokumentu pán a paní, kteří v každém záběru pili pivo a další paní, která působila hodně senilně, prostě u mých přísedících nevzbuzovali takovou důvěru a respekt, jako samotní šmejdi. Navíc přiznejme si to, ale pro naše české důchodce jsou takovéhle akce jedinou možností, jak zaplácnout svůj volný čas a holt je to pro ně levné, takže si sice nechají půl dne vykecávat díru do hlavy, aby se pak na půl hodiny jukli na zámek, na který by se za tu cenu opravdu samotní nedopravili, navíc představte si sebe v důchodovém věku, sexuální choutky, už před 20 lety odvál čas, jste rádi, když ten svůj protějšek vidíte 3 krát deně u dlabance, u kterého pro jistotu klopíte zrak do talíře, protože si nemáte co říct, nebo holt už ani protějšek nemáte, protože si už prdí do kytek, jako většina vašich přátel. Takže vyvstává otázka, jak zahnat nudu. Takže holt vyrazíte a ještě si k tomu jako dárek přivezete uherák k véče. No a jak líp si okořenit nudný den, než hádkou s lidma, které neznám, všimla jsem si, že u některých důchodců je to už koníček, nejen že na chvilku vypadnou ze stereotypu a samoty, ale někteří se dokonce vyžívají v tom, že se můžou kolektivně přít. Moji rodiče, protože jezdili docela často, se snažili upozorňovat na to, že když tam něco vyhrajete, tak to holt několikanásobně přeplatíte, ale někteří jedinci se s nima byli schopní ještě pohádat, že to tak není a v závěru si odnesli nějakou blbost za 30 tyček domů. Moji důchoci tvrdí, že jsou proti šmejdům odolní, ale občas nám doma taky přistane nějaká kardinální blbina, jako parní čistič, který sice krásně páří, ale není s ním co čistit, nebo vysavač, který sice vyklepe prach, ale drobky na povrchu koberce, jsou mu absolutně lhostejné. Takže to není jen o tom bojovat proti šmejdům, spíš by to chtělo najít pro důchodce nějaké smysluplnější volnočasové aktivity, tam je zakopaný pes. V cizině chodí důchodci na golf u nás chodí dřepět na prodejní akce, protože si holt golf nemůžou dovolit. ()

cpt.Lynch

Kvalitu rozhodně postrádá jak po dokumentární stránce, tak po stránce umělecké. Ústřední dvojici „návštěvníků“ předváděcích akcí není prakticky rozumět. Ty nejhorší praktiky které se tvůrkyni podařilo natočit skrytou kamerou člověk shlédne už v ukázkách. 4 hvězdy však za to, že tvůrcům podařilo rozpoutat debatu (kterou významně podporuje deník Blesk, díky tomuto jinak ubohému bulváru za to) ohledně tohoto neetického způsobu podnikání - okrádání. Snad tato debat povede k nějakému omezení tohoto zlodějského odvětví. ()

mcleod

Zajímavý a hodně šokující pohled na odvrácenou stranu kapitalismu bez adekvátní právní regulace, kde peníze znamenají více než slušnost, lidskost a důstojnost. Dokument si zřetelně klade za cíl ukázat společnosti náhled do tohoto světa několika grázlů, kteří obcházením či velmi volným vykládáním zákona vydělávají peníze na důchodcích, kteří se i díky tomu, že většinu svého života prožili v úplně jiném společensko-ekonomickém systému, stávají bezbrannou kořistí. Druhou rovinou, kterou dokument představuje, je svět právě těchto "zákazníků", kteří mnohdy již propadli závislosti na předváděcích akcích a přes útoky a ponižování jsou schopni se jim stále vydávat všanc. Dokumentu se povedlo splnit svůj cíl, konkrétněji upozornil na problém, o kterém se dlouho matně vědělo, a spustil vlnu reakcí ze strany státu i společnosti. ()

Ravi

Dokument, který Vám už podle komentářů zde na CSFD jasně sdělí, kdo je šmejd. Nezralý, hloupý člověk nad tímhle dokáže mávnout rukou, ale jenom člověk, který je podobný těm prodejcům a jejich šéfům, se tomu dokáže ještě smát. Je mi zle ze šmejdů, ale není tak podstatné, že se jich na světě pár vyskytuje, horší je ta hromada blbe.ků, která se u dokumentu ještě dokáže od srdce zasmát a nadávat důchodcům za jejich hloupost. Proč tam ti lidi chodí, těžko říct. To ale prodejcům nedává právo ty lidi okrádat, ponižovat a bít, nebo si myslíte, že ano? Vy snad souhlasíte s tím, že když tam přijdou dobrovolně, tak je v pořádku, že je někdo okrade nebo poníží nebo zbije? Chcete, aby to někdo někdy udělal i Vám? Protože jaké si to uděláme, takové to máme. Přesně takoví lidé jsou důvod, proč se v téhle hezké zemi máme tak, jak se máme. Dokument v podstatě splňuje, co si vytyčil, možná s přesahem, který vidí jen ti, co vidět chtějí. 85% = 4/5 ()

ghatos

Šmejdi jsou zásadně přínosní jako osvětový materiál a hlavně jim byl poskytnut velký mediální prostor. Stát v tomto případě musí chránit lidi před tímto hnusem (následné exekuce jsou devastující). Druhá věc je, že tihle prodejci obrací proti důchodcům jejich chamtivost, vyčůranost a hlavně pocit samoty (z ní vyplývá následná závislost na předváděčkách). Tenhle problém má daleko hlubší společenské kořeny (např. nefunkční rodina, lhostejnost okolí, stárnutí bez možnosti seberealizace, fyzická a duševní traumata). Podobně to funguje, když jsou akce v supermarketech. Ty úmyslně podporují v zákaznících hrubé chování (typický agresivní důchodce s vozíkem..."rychle si to kup, ať to ostatní nemají"). Šmejdi jsou nejviditelnějším symptomem dnešního zkresleného iracionálního pojetí nakupujících ("já je přechytračím, zajedu si jen oběd a výlet"). Není to chyba jen současného politického režimu. Tohle měla většina lidí v sobě už za socialismu a evidentně toho umí někteří využít v době, kdy stát nemá takovou sílu na omezení (o to více lidé musí být zodpovědní a to se také týká i půjček, spotřebitelských karet, nákupů na splátky atd.). Ano, je to velmi ošklivé zrcadlo pro všechny zainteresované. 76%. ()

svobik

Člověk je chytrej, lidi jsou blbí... a důchodci dvojnásob. Zkrátka nic, co bychom nevěděli. A podobně je to i s celým filmem, který se těm zajímavým a na první pohled ne jasným věcem prakticky nevěnuje. Pokud člověk alespoň trošku sleduje zprávy, nic nového se nedozví. Šmejdi navíc nezodpovídají nejzásadnější otázku (proč?), chvílemi zavánějí pořádným filmařským amatérismem a jako dokument ne vždy úplně fungují. Je to velká škoda, protože téma předváděcích akcí je rozhodně palčivé a silné. Výsledný film je však krásným příkladem vynikajícího PR, které nepřináší oproti televizním reportážím mnoho navíc. ()

navorski

Potřebný dokument, místy silný, ale škoda té formy. Měl jí s tím pomoct nějaký lepší dokumentarista, ona to chudák zvládala sotva se skrytou kamerou... ()

PF 2014

PF 2014