Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Kuny27

To je ale PRASÁRNA!!!! nechápu, jak někdo něco takového může dělat.... ale zpět k kvalitě filmu.... Zajímavé téma, o kterém by se mělo mluvit... Kamera --- to je nehodnotitelné :)... Hudba - parádní Vltava! Ovšem Dokument: JEDNOU A DOST. Ale to jednou, je podle mě důležité, hlavně pro důchodce. ()

Pyth

Desivy.. aspon, ze diky tomuhle dokumentu, se tohodle tematu chytla i ta bulvarni media a trochu s tim neco zacli delat.. Radsi delat kurvu na nadrazi, nez tady toho prodejce.. ()

bari68

Je to smutné čom som v dokumente videl, ale v hlave ma stále hryzie myšlienka, že tí seniori si tú auru martýria robia sami. Každopádne skvelý počin, ktorý už za pokus a za zverejnenie musí dostať palec nahor. ()

HiddenDragon

Dobra investigativni zurnalistika o neprijemnem fenomenu. Jako cloveku s VS vzdelanim a relativne rozumnymi prarodici tuhletu zavislost na zajezdech pro duchodce proste nepochopim. Je to vpodstate sadomaso pro seniory. Sadiste se vyzivaji ve sve nadrazenosti nad zmatenymi starymi lidmi a ti jim to basti jak ovecky. Bohuzel opakovane a to je ta nejvetsi debilita, protoze duchodce je jak male dite, ale i dite si dokaze spocitat, ze kdyz mu Pepik nuti drahou nefunkcni hracku, ze se s Pepikem proste nebudu priste kamaradit. Bohuzel tyhle akce jsou cileny na lidi, kteri tento selsky rozum uz ztratili nebo ho nikdy nemeli (zajimavy by byl vzdelanostni profil ucastniku...ale chapu ze v dojemne pojatem dokumentu by to pusobilo pejorativne). Myslim, ze je akorat nadavkovan material skryte kamery, rozhovory s obetmi i objektivni nazory pravni a psychologicke. Jen doufam, ze soudni dohry nevyzni doprazdna a nejak se proti temto praktikam zakroci. Protoze je to nejen proti etice, ale je to i urazka kapitalismu jako takoveho (akce, nikoliv dokument). Jen mi dost nejde do hlavy, kdyz jsou ty duchody tak male, ze schrasti baba 25tis na splatky na kreslo, nebo 35tis na hrnce. To opravdu hranici s odebranim svepravnosti. Ale bohuzel tihle lide jsou asi vetsinou sami a nikdo blizky je nechrani. Ale jeden moment me i pobavil, to jsem se fakt zasmal, kdyz pry misto darku v podobe nastennych hodin dostal duchodce budik :-D Skoda ze na akci nemuzu, chtel bych ty prodejce videt na vlastni oci. ()

klukluka

Pokud se vám příčí představa, že by podobným způsobem mohl někdo škodit vám osobně nebo někomu z vašich blízkých, pak se vám Šmejdi museli líbit. A mně se hrubě nelíbí, jak prodejci přistupují ke starým lidem. Proto pokládám Šmejdy za ukázku kvalitního, protože potřebného dokumentu. Přitom základní premisa je na první pohled sporná - udělám film o tom, jak někdo znovu a znovu okrádá lidi, kteří chodí DOBROVOLNĚ na předváděcí akce. Chápu, že slovo DOBROVOLNĚ z toho pro někoho dělá legální záležitost a snímá z toho potenciál kvalitního tématu. Staří lidé ale fungují jinak. Především se cítí, nebo dokonce skutečně jsou - osamělí. A zájezdy pro ně představují způsob, jak se té všudypřítomné osamělosti zbavit, jak se z ní vymanit, jak jí uniknout. Nesmyslná hodnota nákupů možná signalizuje i to, jakou pro ně může mít společnost a zábava cenu. Šmejdi ve mně nevzbudili jen odpor, ale dali mi také impulz k zamyšlení. Nechováme se hezky ke starším lidem, nechováme se hezky dokonce ani k vlastním rodičům. Kdyby je někdo neokrádal, čímž se cítíme ohroženi i my sami, tak by pro nás v mnoha případech staří rodiče ani neexistovali. Šmejdi tak mohou mít i jisté zásluhy. ()

Zagros

Osobně jsem vždycky proti všem regulacím a zbytečně omezujícím zákonům. Někdy se ale bez nich obejít nedokážeme, protože na naší společnosti parazitují podobní „šmejdi“, kteří se neštítí doslova ničeho a bez špetky svědomí dokáží oškubat slabšího. To, že za blbost se platí a občas někteří senioři kupují ptákoviny, je jasné a je to jejich chyba. Nicméně tohle jednání, kdy jsou manipulace a drsné zacházení běžné, je hodně za hranou. Za podobné dokumenty jsem velmi rád. Ač bych mohl vytknout různé věci, neudělám to. Raději poděkuji tvůrcům za to, že díky nim a dopadu jejich dokumentu je ze světa o trochu lepší místo. ()

barlow

Dokumentů je teď v ČR přehršel a jen některé opravdu vypovídají o skutečných problémech. Hyenismus některých lidí, jak je ukazuje právě dokument Šmejdi, je pro mě nepochopitelný. Zajímalo by mě, jak ti prodávající v noci můžou klidně spát. Díky režisérce za její práci. ()

F.W.Colqhoun

Buď se s angažovanými dokumenty v poslední době roztrhl pytel [což lze v rozpuku blbé a ještě blbější nálady chápat], nebo jsem prostě s ohledem na dění okolo nějakej citlivější. V případě Šmejdů se lze podivovat hlavně tomu, že se nevynořili dřív. Na druhou stranu: Podle toho, s čím publikum seznamovala spoluautorka scénáře v rámci autorského promítání, se mohli ještě spozdit. Tlaky se objevovaly různé. Obsah a záměry dokumentu a autorů snad ani nemá smysl rozebírat - skutečnost, že v ČR operuje na pět set firem zakládající svou činnost na promyšleném, organizovaném, hulvátském a někdy násilném vnucování aušusového zboží důchodcům vylákaným na výlet, zatímco ti se na takové akce OPAKOVANĚ vracejí, nejspíš proto, že jsou rádi, že se s nimi baví alespoň untrmenšká obchoďácká hovada, svědčí o čemsi všudypřítomně zatuchlém. Množství popelu na hlavě legislativních signalizuje i bouřlivý ohlas a emoce, které film vyvolává. Každý by se měl zamyslet, jestli náhodou nějak nepřímo k situaci nepřispívá, ne náhodou závěrečné titulky vrcholí tučně fontovaným dotazem: "Víte, kde je dnes vaše babička?". Poukázání na tyto skutečnosti by ospravedlnilo vznik i mnohem méně dobrého dokumentu. Zamrzí tedy jen prohřešky typu slzopudná hudba, významné pomlky ve výpovědích nákupem podrcených penzistů a další podtrhávání sdělení, jako by kauuza sama o sobě nebyla prostě jako dost. Skutečnost, že tvůrci sahali i ke špinavým trikům ale do jisté míry ospravedlňuje deklarovaný záměr jakýmkoliv způsobem ODRADIT cílovou skupinu, osoby důchodového věku, od účasti na zhusta letákově inzerovaných akcích s výletem za 35 Kč. Houšť! ()

Roman Albach

Neuvěřitelně užitečný dokument, který bez skrupulí odhaluje, co se skrývá pod lákavým letákem se skvělým výletem za 59 Kč. Působivé, silné, nepříjemné. Jsem velice rád, že tento počin má takovou odezvu a možná pohne ledy... ()

Tessie

Těžko hodnotit 'film'. Spíše jde o to, na kolik Vás tohle nasere. Mě to teda rozohnilo maximálně. Všichni hlídat babičky a dědečky, co dělají ve volném čase! A v mezičase vymlátit ta budižkničemu 'tam nahoře', kteří tyhle praktiky dovolí! ()

Gogo333

Samotný dokument průměr. Ale téma je silné a je spodivem, že se to tady děje takovou spoustu let a teprve teď na to někdo reaguje. Film rozvířil vody, ale bohužel na firmy to dopad nemělo. Oni sami důchodci jim hodně nahrávají, když tam dobrovolně jezdí a to opakovaně i když je tam šikanujou. Prostě se na ty šmejdy vyprdněte a nejezděte tam a ono je to přestane bavit, když nebudou mit koho šikanovat. ()

Junglista

Slečna Dymáková se odvážila do vod, který už zatraceně potřebovaly rozčeřit a s potěšením konstatuju, že se jí to (doufejme) povedlo. Na Šmejdy sem se těšil, ale na dokumentu je bohužel příliš vidět jednostrannost. Jasně, těmhle "prodejcům" by se měly trhat ruce až u prdele, to si myslim odjakživa. A stejně tak zastávám názor, že nepoučitelný návštěvníci těchhle akcí by měli bejt zbavený svéprávnosti. A jeden krásnej příklad se táhne celym dokumentem... je to jak s puberťákem po chlastačce, co má kocovinu - "Už nikdy nebudu chlastat" a po tejdnu - "Kalímééééé". Pak sem trošku nechápal vypípávání firem, když se v titulcích stejně objevily. Na dokumentu se mi ale líbí postupný přidávání plynu až k těm extrémním situacím (viz závěr s paní Maruškou, tý mi bylo i líto). Šmejdi nezklamali a doufám, že se tohle bude vysílat v TV minimálně 1x za měsíc místo Gyndy v trní a podobnejch sraček. A pokud to aspoň desetině lidí zamezí se podobnejch akcí účastnit, pak Šmejdi splní svůj účel. Slabší 4* ()

divak84

důchodci důchodci.. doplacejí na svou hloupost, na svou naivitu.. zasraní čeští pseudomanažeři v košilkách samozřejmě teto stupidity využívají na max, stejně jako svých paradních prezentačních/ukecavajících dovedností, ale pořad je to svobodná (čti tupá) vůle seniora na takové akce chodit.,.. maximum debility ve snímku zosobnuje ta seniorka ihned ze začatku (s tím joudou po boku)... "mě se ty akce nelíbí" ale ještě na dvě pojedu.. WTF ? ano. neetické, nesprotovní, nefér.. to jo.. chování těchto skupin prodejců je shit, ale jediné co je postihovatelné je to, zda je opravdu zamknou a nepustí dokud si někdo nekoupí něco za 15 litrů... já se ptám, kde je chyba... v tom že si manažer dělá co chce, udělá lakavý letak a využije hlouposti a hrabivost obyčejného vesnického duchodce? etika ? nula.. zločin ? ne.... a co čekáte v dnešním světě ? ružové brýle ? ()

Hanys_

Je určitě dobře, že tenhle dokument vzniknul. Ale nebýt toho zatraceně "šmejdského" námětu, tak to vážně nedokoukám. Takže jen další případ, kdy obsah vítězí (jednoznačně) nad formou. 5/10 ()

Janega

Ľudská hlúposť nepozná hraníc. Ľudská naivita je na plač, no zároveň na smiech. Ľudský hyenizmus už nemôže ničím prekvapiť. No a ľudská pasivita je na zamyslenie. Ťažko hodnotiť tento film. Úmysel je ušlachtilí, no ten efekt. Bude to mať nejaký efekt? Drsné autentitické zábery, psychologické posudky, právnické rady a záverečné pravidlo "Nejazdiť!". Bude to mať toto všetko nejaký zmysel, keď v tom dokumente robia rozhovory s dôchodcami, ktorí majú zlé skúsenosti, no napriek tomu sa priznávajú, že stále chodia a budú chodiť na tieto akcie? My mladí nad tým len neveriacky pokrútime hlavami, starí si povedia, že im sa to nemôže stať, no čoskoro nás táto téma prestane baviť, lebo prijde niečo nové, takže sa nič nevyrieši a vlastne zistíme, že sa nič nestalo. ()

Paity

Dokument Šmejdi není dokonalý, to v žádném případě, ale palec nahoru a pět hvězdiček si dle mého zaslouží proto, že otevřel téma, kterému se tady nikdo doposud nevěnoval. A tím je nepřípustný nátlak a ožebračování seniorů. Hodnocení dávám takto vysoké i přesto, že jsem si vědom podílu jich samotných na celém problému, ke kterému přispějí svou naivitou a touze po výletech zdarma. Přitom i malé dítě ví, že zdarma nebylo a nikdy nebude nic. Platit se musí za vše, a někdy i mnohonásobně více než bychom si přáli. ()

Arach.No

Velmi užitečný dokument, který rozproudil veřejnou diskuzi. V některých chvílích je však zavádějící - velkou část událostí může divák vnímat jen skrze vyprávění důchodců a některé informace jsou dokonce jen napsané - a tyto mají skutečně minimální dokumentární hodnotu. I přesto však film obsahuje řadu silných momentů a doporučil bych ho prakticky každému. PS: To, co Lima napsal o "Klausově neviditelné ruce trhu" je naprostý kec, za který by se měl každý rozumný člověk stydět. ()

Balu...

za tema, o kterem se diky dokumentu mluvi jednu hvezdicku a za agitaci za znesvepravneni nekterych senioru druhou. Podbizive jednostranne alibisticky sestrihano; a z inteligence osoby s iq houpaciho kone delaji obet. Ukazme si na ne.. ()

PF 2014

PF 2014